Porquerolles
Wyspa Porquerolles jest jedną z 4 wysp należących do archipelagu Iles d’Hyeres. Znajduje się kilkanaście kilometrów od półwyspu Giens pod Hyeres. Na północy usiana urokliwymi zatoczkami, na południu ograniczona wysokimi, poszarpanymi klifami jest synonimem natury w jej najpiękniejszej postaci. Spokój i zaciszność wyspy doceniają gwiazdy show-biznesu. Z dala od blasku fleszy i natrętnych paparazzi spędzają tam wakacje. Uroki wyspy chętnie odkrywają także turyści. W sezonie letnim ten nieduży, zamieszkany przez zaledwie 200 osób teren przeżywa istne oblężenie.

Porquerolles, Francja - © Zielonamapa
Dla kogo?
Jeśli w czasie wakacji stawiasz ponad wszystko wypoczynek nad wodą, koniecznie odwiedź Wyspę Porquerolles. To raj dla plażowiczów...i nie tylko. Dziewicza, bogata roślinność przyciąga również turystów podążających za atrakcjami przyrodniczymi. Jeżeli od relaksu na plaży lub na łonie natury, wybierasz zwiedzanie, nie oczekuj po wyspie zbyt wiele. Znajduje się na niej jedynie kilka zabytków. Są to głównie dawne forty, niestety w większości niedostępne dla zwiedzających.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić wyspy?
Ze względu na to, że główną atrakcją Wyspy Porquerolles są malownicze plaże, najlepiej udać się tam w sezonie letnim. Plażowa pogoda utrzymuje się tam od czerwca do września. Jeżeli nie zależy ci na kąpieli, a wolisz uniknąć turystów, wybierz się na wyspę w kwietniu, maju lub październiku.
Jak dojechać?
Na Wyspę Porquerolles dostaniesz się promem z portu Tour Fondue na półwyspie Giens niedaleko Hyeres. W sezonie letnim rejsy odbywają się także z Tulonu, Saint-Tropez i Saint-Raphael. To świetne miejsce na jednodniowy wypad podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu. Na wyspie jest tylko jedna miejscowość, stąd nie ma tam zbyt wielu hoteli. Z kolei te, które są nie należą do najtańszych. Zatrzymują się w nich głównie gwiazdy i biznesmeni. Popularnym sposobem poruszania się po wyspie jest rower. Na miejscu znajdują się wypożyczalnie.
Co zwiedzić na Porquerolles?
Zabytki nie są wizytówką wyspy. Przy nadmiarze wolnego czasu warto jednak zwrócić uwagę na kilka ciekawych miejsc.
Młyn szczęścia
Młyn szczęścia (Moulin du Bonheur) imponuje rozmiarem. Jest wysoki na 6 m, a jego ściany mają aż metr grubości. Powstał w XVIII w. i ulegał powolnemu zniszczeniu przez kolejne wieki. Miał jednak szczęście. Z inicjatywy zarządu Parku Narodowego Port-Cros został odrestaurowany i zaprojektowany na styl prowansalski. Z jego szczytu rozciąga się malownicza panorama okolicy.
Fort św. Agaty
Niedaleko Młyna szczęścia znajduje się Fort św. Agaty. To XVI-wieczna budowla, która swój obecny kształt zyskała na początku XIX w. po przebudowie. W jej zabytkowych murach znajduje się historyczno-przyrodnicza wystawa przedstawiająca historię miasta i działania Parku Narodowego Port-Cros. Z wieży fortyfikacji rozciąga się piękny widok na okolicę. Zwiedzanie fortu trzeba połączyć z wycieczką po parku narodowym lub młynie.
Plac Armii
Plac Armii (Place d’armes) dawniej był miejscem organizacji parad wojskowych. O jego militarnym charakterze przypomina nieduży kościół św. Anny (Eglise Ste Anne). Powstał w XIX w. i początkowo służył jako kaplica wojskowa. Dzisiaj plac jest centrum życia wyspy. Rowerzyści jadą tędy na wycieczkę, turyści przysiadają w kawiarenkach, czekając na prom, dzieci przychodzą na lody. Gwarny w ciągu dnia, zamiera wieczorem, gdy od portu odbije ostatni statek z turystami.
Plaże Porquerolles
Wybrzeże Wyspy Porquerolles liczy 30 km, ale tylko na północy kraju znajdują się plaże. Piaszczyste, ukryte w malowniczych zatokach działają jak magnes na spragnionych słońca plażowiczów.
Plaża Notre-Dame
Delikatność piasku i piękne położenie w zatoce zapewniły plaży Notre-Dame tytuł najładniejszej w całej Europie. O dziwo, nie należy ona do najczęściej odwiedzanych na wyspie. Wpływa na to zapewne jej położenie. Spacer od miasteczka na Porquerolles zajmuje niecałą godzinę. Przejazd rowerem ok. 30 min. Ponadto dostępu do plaży broni las sosnowy, ciągnący się wzdłuż 800-metrowego pasa delikatnego piasku.
Plaża d’Argent
Plaża d’Argent jest najliczniej odwiedzaną na wyspie. Powodów jej popularności można by wymienić kilka. Przede wszystkim leży w niedalekiej odległości od portu. Dzieli ją od niego zaledwie kilometr. Poza tym jest jedyną strzeżoną plażą na wyspie i cieszy się dobrze zorganizowaną infrastrukturą turystyczną. Znajdują się przy niej restauracje i toalety. Chętnie wybierają ją rodziny z dziećmi.
Plaża la Courtade
Plaża la Courtade pod względem wielkości nie ma sobie równych na wyspie. Długa na kilometr jest pokryta delikatnym piaskiem. Jej położenie na skraju lasu sosnowego i eukaliptusowego czynią z niej zaciszne miejsce na spokojny wypoczynek. Plaża znajduje się 800 m od portu. Dotarcie do niej zajmuje ok. 10 min pieszo.
Przyroda na Porquerolles
Wyspa Porquerolles wyróżnia się bogatą roślinnością. Dominują wśród niej sosny i drzewa eukaliptusowe. Ten krajobraz uzupełniają gaje oliwne, winnice i sady drzew owocowych.
Park Narodowy Port-Cros
Sporą część Wyspy Porquerolles zajmuje Park Narodowy Port-Cro. To najmniejszy park we Francji, który chroni okazy śródziemnomorskiej fauny i flory. Poprzecinany ścieżkami przyrodniczymi zachęca do odkrywania jego uroków, podczas długich spacerów. Więcej na temat Parku Narodowego Port-Cros przeczytasz w artykule o Hyeres, w zakładce Natura.
Ogród botaniczny Emmanuel Lopez
W miasteczku na wyspie znajduje się ogród botaniczny Park i Ogród Emmanuel Lopez. To hektar zielonej przestrzeni, porośniętej głównie przez rośliny typowe dla regionu śródziemnomorskiego: drzewa oliwne, kaktusy, drzewa owocowe. Uwagę zwracają także drzewa palmowe w różnych gatunkach. Poza nimi na terenie ogrodu można spotkać roślinność z całego świata: RPA, Australii, Azji. Park jest otwarty cały rok.
Klif Calanque de l’Indienne
Południe wyspy zupełnie różni się od tego, co możemy zobaczyć na północy. Delikatne, łagodne plaże ustępują tam miejsca ostrym skałom, wynurzającym się wysoko z lazurowej wody Morza Śródziemnego. Szczególnie godny uwagi jest Calanque de l’Indienne. To poszarpany klif, z którego szczytu rozciąga się malowniczy widok na okolicę.
Zobacz także





