Zamki nad Loarą
Pod koniec średniowiecza i w renesansie środkowa część Doliny Loary całkowicie zmieniła swoje oblicze. Zaczęły pojawiać się na jej terenie okazałe zamki i pałace. Najpierw majestatyczne rezydencje królewskie, do których z czasem dołączyły dwory dla królewskiej, wysokiej rangą świty. Łącznie, na długości 200 km i szerokości 100 km, powstało ich ponad 300. W całości zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość z nich znalazła się w rękach prywatnych właścicieli i została zamknięta dla zwiedzających. Są wśród nich jednak prawdziwe perełki, które otwierają swoje podwoje przed turystami. A raczej tłumami turystów, bo Zamki nad Loarą są jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych we Francji. Zaraz za Wieżą Eiffla w Paryżu.
Zamek Chambord, Francja – © Philippe Rouzet
Dla kogo?
Jeśli żadne miejsce z kategorii must-see nie może ujść Twojej uwadze, koniecznie wybierz się szlakiem niesamowitych Zamków nad Loarą. Ta podróż przeniesie cię w świat średniowiecza i renesansu, stając się żywą i ciekawą lekcją historii.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić zamki?
Wyjazd do Zamków nad Loarą w sezonie letnim jest dobrą porą na podziwianie nie tylko zamków, ale i otaczających je ogrodów. Ponadto w tym czasie często odbywają się na zamkach dodatkowe atrakcje, jak pokazy iluminacji czy muzyczne przedstawienia. Ta pora ma jednak i swoje wady – na podróż wybierają ją tłumy turystów, a to oznacza długie kolejki przed wejściem do rezydencji. Jeśli chcesz ich uniknąć, udaj się na wycieczkę między listopadem a kwietniem. Weź jednak pod uwagę, że w tym czasie niektóre zamki bywają zamknięte.
Jak dojechać?
Wygodnym sposobem na zwiedzenie Zamków nad Loarą jest wykupienie wycieczki objazdowej z Paryża, która trwa dzień lub 2 dni. To minimalny czas, jaki trzeba poświęcić, aby zobaczyć najważniejsze budowle. Jeśli w podróży cenisz sobie niezależność, zwiedzaj zamki niezależnie, samochodem. Możesz go wypożyczyć na lotnisku w Paryżu lub, lepiej, przyjechać nim bezpośrednio z Polski. Wtedy warto przeznaczyć na wyjazd nawet tydzień. Wycieczkę możesz zacząć w Blois, a zakończyć w Nantes. Zaproponowane zamki warto zwiedzać w podanej kolejności. Powinno ci to zająć ok. 6 dni.
Zamki nad Loarą
Blois – Zamki nad Loarą
Stań na dziedzińcu tego imponującego zamku i rozejrzyj się wokół. Będziesz otoczony czteremy skrzydłami, z których każde reprezentuje inny styl architektoniczny: gotyk, włoski renesans, klasycyzm. Twojej uwadze z pewnością nie umkną misternie wykonane, kręte schody zewnętrzne. O ile zewnętrze zachwyci cię wirtuozerią architektonicznego projektu, o tyle środek może przytłoczyć ponurym wystrojem. Zamek w Blois jako pierwszy doczekał się renowacji w XIX w. Jest dobrym punktem wyjścia do zwiedzania pozostałych zamków.
Zamek Blois, Francja – © Jean-Claude MOUTON
Chambord – Zamki nad Loarą
To największa rezydencja na szlaku Zamków Nad Loarą. Imponuje przede wszystkim rozmachem wykonania. 400 komnat, 80 klatek schodowych, 365 kominków – te liczby mówią same za siebie. Zamek, mimo swoich dużych rozmiarów, uderza lekkością. Zawdzięcza to licznym, strzelistym wieżom i delikatnym dekoracjom w stylu włoskiego renesansu. Jego charakterystycznym elementem są nietypowe schody, zbudowane z dwóch spirali, połączonych w taki sposób, że osoby wchodzące nie mają szansy minąć się ze schodzącymi.
Zamek Chambord, Francja – © Jean-Claude MOUTON
Chaumont-sur-Loire – Zamki nad Loarą
Zamek Chaumont-sur-Loire ze swoimi okrągłymi, spiczasto zakończonymi basztami przypomina bajkową budowlę. Jest pięknie położony na skarpie nad rzeką i otoczony dziką naturą. Każdego roku w tym miejscu projektanci ogrodów zamkowych walczą o tytuł najlepszego podczas prestiżowego Festiwalu Ogrodów.
Zamek Chaumont sur Loire, Francja – © Dimitar Denev
Cheverny – Zamki nad Loarą
Aż trudno uwierzyć, że Zamek w Cheverny od momentu swojego powstania w XVII w. wciąż należy do jednego rodu. To dzięki staraniom jego właścicieli cieszy się tytułem najlepiej zachowanej rezydencji nad Loarą. Jest w części udostępniony dla turystów. Wewnątrz można podziwiać bogato urządzone komnaty królewskie: sypialnię, salon, zbrojownię. Wiele z elementów dekoracyjnych i użytkowych zachowało się w stanie oryginalnym, w tym arrasy i meble. Na zewnątrz zamek zachwyca śnieżnobiałą fasadą i popiersiami cesarzy rzymskich od południa.
Zamek Cheverny, Francja – © Benh LIEU SONG
Villandry – Zamki nad Loarą
Zamek w Villandry powstał w połowie XV w. w miejscu starożytnej fortecy. Ta królewska rezydencja o mało finezyjnej konstrukcji mogłaby ujść uwadze, gdyby nie otaczające ją niesamowite ogrody. Podzielone na cztery tarasy w stylu renesansowym obejmują łąki i lipy, ogród wodny i ogród uprawny.
Zamek Villandry, Francja – © Jean-Claude MOUTON
Angers – Zamki nad Loarą
Najdalej wysunięty na zachód zamek leży nieco na uboczu głównego szlaku. Znacznie różni się od pozostałych Zamków nad Loarą swoim typowo warownym charakterem. Powstał już w X w., a w kolejnych stuleciach zyskiwał kolejne elementy obronne: mury, fosę. Pełnił różne funkcje od siedziby książąt andegaweńskich przez cytadelę po więzienie. Nie oparł się niszczycielskiemu działaniu II wojny światowej. Do dzisiaj możemy oglądać otaczające go mury, kaplicę królewskę i resztki zabudowań, w których zorganizowano muzeum.
Zamek Angers, Francja – © Dennis Jarvis
Amboise – Zamki nad Loarą
Zamek w Amboise jest jednym z najciekawszych na szlaku Loary. Jak na budowlę obronną przystało, wznosi się majestatycznie na wzgórzu ponad niedużym miastem. Niestety do dzisiaj zachowała się jedynie nieduża część tej imponującej rozmiarem konstrukcji. Reszta została zrównana z ziemią podczas rewolucji francuskiej. Zamek szczególne wrażenie robi wewnątrz udekorowanymi, kamiennymi ścianami. W ostatnich latach swojego życia na zamku przebywał Leonardo da Vinci. Tam zmarł i został pochowany, o czym przypomina pamiątkowa tablica w kaplicy św. Huberta.
Zamek Amboise, Francja – © Jean-Claude MOUTON
Chenonceau – Zamki nad Loarą
Zamek to czy most? – nasuwa się pytanie, gdy z daleka podziwia się rozpiętą ponad rzeką Cher budowlę. Rezydencja swój majestat zawdzięcza siedmiu wpływowym damom, które kolejno nią zarządzały, z tego też powodu bywa nazywana “Zamkiem Dam”. Zwiedzanie rozpocznij od spaceru po roślinnym labiryncie, w którego centrum, jak nagroda, czeka posąg pięknej Wenus. Następnie przejdź do wnętrza zamku, aby zachwycić się bogatymi dekoracjami, w tym flamandzkimi arrasami z XVI w.
Zamek Chenonceau, Francja – © Jean-Claude MOUTON
Azay-le-Rideau – Zamki nad Loarą
Diament w oprawie rzeki Indre – tak poetycko opisał Zamek w Azay-le-Rideau francuski pisarz, Honore de Balzac. Trudno się z nim nie zgodzić, gdy patrzy się na majestatyczną budowlę na wyspie. Zamek składa się z dwóch skrzydeł w kształcie litery L. Elementy dekoracyjne w stylu włoskiego renesansu dodają mu smukłości i delikatności. Zwróćcie uwagę na salamandrę i gronostaj na fasadzie. Przy zamku znajduje się park w stylu angielskim.
Zamek Azay-le-Rideau, Francja – © Wichan Yingyongsomsawas
Valençay – Zamki nad Loarą
Zamek w Valençay jest okazałą posiadłością na planie czworoboku. Reprezentuje styl włoskiego renesansu z elementami klasycystycznymi. W jego zabytkowych murach znajduje się 100 pomieszczeń. Niektóre z nich zaadaptowano na potrzeby wystawy poświęconej postaci francuskiego polityka Talleyranda. Zamek odegrał dużą rolę dla kultury Francji w czasie II wojny światowej. Niezniszczony zdołał przechować cenne dzieła z Luwru. Wokół rezydencji rozciągają się winnice i piękny park.
Zamek Valençay, Francja – © muesca
Ussé – Zamki nad Loarą
Na skraju lasu, nad rzeką Indre, na podwalinach wcześniejszej budowli obronnej stanęła w XV w. okazała rezydencja. Jeśli byłeś wcześniej w Disneylandzie, być może jej konstrukcja skojarzy ci się z Zamkiem Kopciuszka. Słusznie, bo właśnie Pałac w Usse stał się inspiracją dla Walta Disneya. Pobudził też wyobraźnię francuskiego bajkopisarza Perraulta, który uczynił go domem Śpiącej Królewny. Przed zamkiem rozciąga się uporządkowany ogród, kontrastujący z dzikim lasem.
Zamek w Usse, Francja – © jipe7
Nantes – Zamki nad Loarą
Ostatnią rezydencją na szlaku Loary jest Zamek Książąt Bretanii w Nantes. Więcej na jego temat przeczytasz w artykule o Nantes.
Zamek w Nantes, Francja – © sybarite48
First Inn Hotel Blois
Świetna miejscówka na nocleg w Blois przed zwiedzaniem zamków nad Loarą. Łatwo dojedziesz z autostrady i zaparkujesz na strzeżonym parkingu. Pokój czysty, nieduży, w sam raz na jedną noc. Dobry stosunek jakości do ceny!
Chambres d'hôtes Les Nefliers
Sympatyczny pensjonat w Amboise. Idealny na przerwę podczas zwiedzania zamków. Pokój był czysty i wygodny. Umeblowany w starym stylu, ale fajnie wpisał się przez to w klimat podróży. Śniadanie typowo domowe, wliczone w koszty. Za taką cenę naprawdę warto!
Ibis budget Tours Nord
Świetny hotel na krótki przystanek, jeżeli zwiedzasz Zamki nad Loarą. Wygodna lokalizacja blisko zjazdu z autostrady, a na miejscu bezpłatny parking. Pokój był mały, skromnie urządzony, w sam raz na to, żeby tylko się przespać i ruszyć dalej. Dobra cena!
Hôtel de Champagne
Elegancki hotel w atrakcyjnej cenie. Wybrałem na przedostatni przystanek w Angers na szlaku Zamków nad Loarą. Nowoczesne, czyste wnętrza, wygodne łóżko i cisza mimo lokalizacji tuż przy ulicy. Dobry punkt, żeby poza zamkiem zwiedzić samo miasto.