Alonissos

3.71       Zobacz opinie (7)

Alonissos jest sekretem Wysp Sporadzkich. Przewodniki nie poświęcają jej zbyt wiele uwagi, a turyści rzadko wybierają ją za cel wakacyjnego wyjazdu. Dzięki temu wizyta na wyspie staje się niepowtarzalnym doświadczeniem. Bo gdzie można jeszcze wypoczywać na dzikich, niezagospodarowanych plażach, odkrywać piękno największego parku morskiego w Europie i chłonąć wolną od komercji typowo grecką atmosferę?

Alonissos

Alonissos, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Masz dość skomercjalizowanych i zatłoczonych miejsc? Niezbyt popularne Alonissos zapewni ci spokój i relaks. Tam przede wszystkim opalisz się na zacisznych plażach, ale też odkryjesz cuda natury oraz trochę zabytków. To dobre miejsce na połączenie leniwego wypoczynku z aktywnością.

Zdjęcia

  • Alonissos
  • Alonissos
  • Alonissos
  • Alonissos
  • Alonissos
  • Alonissos
  • Alonissos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W lipcu na Alonissos jest gorąco i wilgotno, a w sierpniu parno i wciąż upalnie. Idealnym momentem na pobyt na wyspie jest zatem maj, czerwiec lub wrzesień. Letni skwar nie daje się jeszcze (albo już) we znaki, co sprzyja zwiedzaniu, pieszym wędrówkom i niedługiemu plażowaniu.

Jak dojechać?

Na Alonissos dostaniesz się promem z portu w Volos lub z wysp Skiathos i Skopelos. Do Volos można dolecieć z miast europejskich, np. Brukseli, Rzymu, Frankfurtu lub dojechać autobusem z Aten.

Alonissos poważnie ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 1965 r. – wiele zabytków zostało wtedy zniszczonych. Nie nastawiaj się zatem na typowe zwiedzanie, a raczej spokojne spacery po miasteczkach i chłonięcie greckiej, sielankowej atmosfery tych miejsc.

Patitiri

Patitiri jest młodą stolicą Alonissos, która została zbudowana w dużym pośpiechu po trzęsieniu ziemi. Miasto urzeka malowniczym położeniem nad zatoką, na zboczach porośniętych lasem sosnowym wzniesień. To świetne miejsce na spacer  i relaks w kawiarni lub tawernie. Kto jednak szuka w tym mieście zabytków, srogo się rozczaruje. Można tam zwiedzić jedynie Muzeum Folkloru Mavrikis, które za pomocą drobnych eksponatów, takich jak: tradycyjne stroje, dzieła sztuki czy pamiątki wojenne, odtwarza historię wyspy. Warto się tam udać także dla wspaniałego widoku na duży port –  najważniejszy punkt Patitiri, gdzie skupia się cały miejski żywioł.

Stare Alonissos

Zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1965 r. dawna stolica wyspy stara się pielęgnować historię i jednocześnie otwierać na nowoczesność. Stąd przy brukowanych uliczkach, obok starych domów o pobielanych ścianach, można znaleźć tawerny, kluby muzyczne i sklepy z czasem kiczowatymi pamiątkami. W starym mieście Alonissos zobacz zabytki, które przetrwały niszczycielskie trzęsienie ziemi: zamek i położony w jego obrębie kamienny kościół Agios Athanasios z XVII w., a także położony w najwyższym punkcie miasta kościół Agios Georgios z pięknymi ikonami.

Ruiny starożytnego Ikos

W okolicy plaży Kokkinokastro znaleziono pierwsze ślady ludzkiej bytności na wyspie z okresu neolitu oraz czasów późniejszych. Dzisiaj można tam oglądać ruiny murów starożytnej osady Ikos oraz cmentarz.

Klasztor Kyra Panagia

Z Alonissos sąsiaduje Kyra Panagia – górzysta, niemal bezludna wysepka zamieszkana przez zaledwie kilka osób. Jej największą atrakcją jest wybudowany na wzgórzu klasztor Kyra Panagia. To postbizantyjski kompleks sakralny z XVI w., na którego terenie znajduje się urokliwy dziedziniec i bielony kościół Matki Boskiej. Zabytek cieszy się popularnością wśród turystów wypoczywających na Alonissos.

Na Alonissos znajduje się sporo plaż, ale większość jest żwirowo-piaszczysta lub żwirowa. Niewiele z nich może się też pochwalić dobrą infrastrukturą turystyczną.

Chrisi Milia

Jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie ze złotym piaskiem i turkusową wodą. Chrisi Milia wyróżnia się dobrą infrastrukturą turystyczną. . Możesz tam wypożyczyć leżak lub parasol i zjeść obiad w tawernie. Plaża zapewni ci świetne warunki do opalania, kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Udaj się tam w upalny dzień i ukryj przed słońcem w cieniu sosen.

Kokkinokastro

Ta plaża zachwyca feerią barw: od turkusu wody, przez złoto piasku po zieleń sosen i rdzawą czerwień klifu. Kokkinokastro wydaje się dziewiczym terenem, w sezonie letnim zaskoczy cię jednak całkiem niezłą jak na Alonissos organizacją. Są tam toalety, wypożyczalnie leżaków i parasoli, tawerna. Płytki brzeg stwarza bezpieczne warunki do zabawy dla dzieci.

Agios Dimitrios

Agios Dimitrios leży na wychodzącym w morze zielonym cyplu. Krajobraz jest niesamowity i czyni z tej plaży jeden z najpiękniejszych i najczęściej fotografowanych skrawków wybrzeża. Krystalicznie czysta, turkusowa woda obmywa kamienisty brzeg, przy którym ulokowali się plażowicze z kocami, parasolami i leżakami. Nie martw się o miejsce, plaża ze względu na dużą odległość od stolicy wyspy, nie cieszy się tak dużą popularnością, jak można by się spodziewać.

Tzortzi Gialos

Tzortzi Gialos to kawałek dziewiczego raju. Błękitna, spokojna woda zachęca do kąpieli, a zielone lasy sosnowe, wzgórza i wąwozy przynoszą odprężenie wylegującym się na grubym piasku i kamykach plażowiczom. Świetne miejsce na wypoczynek z dziećmi.

Leptos Gialos

Rozpoznasz tę plażę po nietypowo białym piasku, obmywanym przez turkusową wodę. To zaciszny zakątek otoczony zielonymi wzgórzami. Znajdziesz tam bary i tawerny.

Piękna natura jest obok plaż największym bogactwem Alonissos. Tworzą je góry, wąwozy, lasy oraz wyjątkowi przedstawiciele fauny i flory.

Narodowy Park Morski

Foka o pięknie brzmiącej nazwie Mniszka Śródziemnomorska stała się przyczynkiem do stworzenia w 1992 r. Narodowego Parku Morskiego. Poza terenem morskim objął on także 27 wysp i wysepek, w tym Alonissos. To największy park morski w Europie, na którego obszarze można podziwiać dziką naturę, nurkować w czystych wodach, łowić ryby i pływać.

Góra Kunuli

A gdyby tak objąć Alonissos wzrokiem? Wystarczy zdobyć szczyt Góry Kunuli. To najwyższy punkt na wyspie o wysokości zaledwie 476 m. Wspinaczka nie wymaga dużej kondycji. Nie szukaj zatem wymówek – góra odwdzięczy ci się wspaniałym widokiem.

Błękitna Grota

Błękitna Grota nie jest jedyną jaskinią na wybrzeżu Alonissos, ale na pewno najbardziej znaną. Woda ma tam wyjątkową przezroczystość i niesamowity kolor, czym uwodzi nie tylko turystów, ale i przeglądające się w niej skały. Do Błękitnej Groty można się dostać łodzią z Patitiri.

Nurkowanie

Sporady mogą się pochwalić niesamowicie czystą wodą. Alonissos nie jest tu wyjątkiem. W głębinach Morza Egejskiego wokół wyspy żyją przedstawiciele fauny i flory, m.in. ślimaki, mureny, gąbki i koralowce oraz zalegają pozostałości po starożytnym świecie. Najlepszym miejscem na odkrywanie tych podmorskich skarbów jest Błękitna Grota, Rafa Mouria, Rafa Agios Petros.

Kajakarstwo

Kajakarstwo morskie jest doskonałym sposobem na poznanie wybrzeża Alonissos z nietypowej perspektywy. Podczas wycieczki można podziwiać klify, wpływać do jaskiń i wypoczywać na dzikich plażach.

Trekking

Górzysty i zalesiony teren wyspy zachęca, aby odkrywać jego piękno na własnych nogach. Szlaków pieszych nie brakuje. Najpopularniejszy prowadzi z kościoła Agios Georgios przez Wąwóz Kastania do plaży Agios Dimitrios. Ciekawą propozycją jest także pętla z Patitiri przez las Kato Chorafi i wzgórze Vouno, słynące ze spektakularnego zachodu słońca.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon