Chalkidiki

3.45       Zobacz opinie (11)

Chalkidiki to półwysep o wyjątkowym kształcie. Przypomina niezgrabną trójpalczastą dłoń, którą tworzą: Kassandra, Sithonia i Athos. Jeden półwysep, trzy różne oblicza. Kassandra nigdy nie zasypia. Bezsenność gwarantują tam modne kluby i hałaśliwe kurorty przy plaży. Athos przeciwnie - sprawia wrażenie, jakby nigdy się nie budził. Nad tym dziewiczym, niedostępnym rejonem zasiedlonym przez mnichów panują spokój i mistyczna atmosfera. Pomiędzy nimi Sithonia dla złagodzenia przeciwieństw.

Chalkidiki
Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Rejon z pięknymi, najczystszymi w Grecji plażami i dziewiczą przyrodą. Nic dziwnego, że Chalkidiki należy do najpopularniejszych turystycznie rejonów w Grecji. Jest tam wszystko, o czym można zamarzyć na wakacjach: piaszczyste wybrzeże i góry, gęste lasy i cenne zabytki, zaciszne zakątki i imprezowe kurorty.

Dla kogo?

Półwysep Chalkidiki dzięki swojemu zróżnicowaniu otwiera się na różne typy turystów. Imprezowicze przeżyją tam niezapomniane, szalone noce. Plażowicze zbrązowieją na malowniczych plażach, a zapaleni zwiedzacze odkryją bogactwo historyczne tego regionu. Atrakcje dla siebie znajdą tam zatem osoby lubiące żywiołową zabawę i ciche zakątki, leniwy wypoczynek i aktywność fizyczną. Jeśli w podróży stawiasz na imprezowanie, plażowanie, uprawianie sportów lub zwiedzanie, szybko się przekonasz, jak wiele Chalkidiki ma ci do zaoferowania.

Zdjęcia

 • Chalkidiki
 • Stagira Chalkidiki
 • Possidi Chalkidiki
 • Paliouri Chalkidiki
 • Loutra, Chalkidiki
 • Arnea Chalkidiki
 • Afitos, Chalkidiki
 • Chalkidiki
 • Chalkidiki
 • Chalkidiki
 • Chalkidiki
 • Chalkidiki
 • Chalkidiki
 • Chalkidiki
 • Chalkidiki
 • Chalkidiki
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na Chalkidiki panuje przyjemny klimat sprzyjający różnego rodzaju aktywnościom. W kwietniu, maju i październiku najlepiej się tam zwiedza i uprawia sporty lądowe. Między czerwcem a wrześniem należy nastawić się raczej na plażowanie, zwłaszcza w szczycie lata, kiedy temperatura powietrza przekracza 30 st. C.

Chalkidiki
Prosforios, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Jeśli chcesz wypocząć na Chalkidiki, najlepiej zarezerwuj lot do Salonik i na miejscu wypożycz samochód, bo tak najwygodniej zwiedza się ten rozległy region. Inną opcją jest dojazd samochodem bezpośrednio z Polski. Do przejechania są ok. 2 tys. km.

Starożytna Stagira

Żaden miłośnik filozofii i historii starożytnej nie powinien pominąć tego miejsca, w którym  przyszedł na świat Arystoteles. Antyczne miasteczko znajduje się na wzgórzu, a jego granicę wyznacza najcenniejsza pozostałość po osadzie – ściana z epoki klasycznej odzwierciedlająca różne style budowy. Poza tym na miejscu niewiele się zachowało: pozostałości cytadeli i ruiny budynku publicznego.

Stagira Chalkidiki
Stagira, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Wioska Afitos

Mówią o Afitos, że jest najpiękniejszą wioską na Kassandrze, a może i na całym Chalkidiki. Urzeka naturalnym pięknem, jakie rozciąga się nad Zatoką Toroneos i architektonicznym bogactwem, w którym kryje się autentyzm dawnych wieków. Podczas spaceru uliczkami Afitos odkryjesz tradycyjne domy z kamienia, prawosławne świątynie i XIX-wieczne budowle sakralne: kościół św. Dymitra i kaplicę św. Grzegorza. Zajrzyj także do Muzeum Folkloru, które mieści się w zabytkowym budynku z XIX w. Zobaczysz w nim dawne narzędzia rolnicze i przedmioty codziennego użytku.

Afitos, Chalkidiki
Afitos, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Wioska Arnea

Arnea to urokliwa wioska, którą warto odwiedzić ze względu na jej architekturę i niepowtarzalną atmosferę. Przykłady tradycyjnej macedońskiej zabudowy pozwoliły jej zdobyć zaszczytny tytuł miejsca historycznego. Poza nimi miasteczku dodaje atrakcyjności kościół św. Stefana z XIX w. Historia go nie oszczędziła. Był wielokrotnie palony i odbudowywany na fundamentach swoich poprzedników, które można oglądać pod przeszkloną podłogą. Poza tym warto odwiedzić ciekawe Muzeum HistorycznoFolklorystyczne i zaopatrzyć się w lokalne produkty.

Arnea Chalkidiki
Arnea, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Góra Athos

W dziewiczym Athos wiele wieków temu zaszyli się mnisi, a ich następcy żyją w tym miejscu do dziś, tworząc najstarszą wspólnotę zakonną na świecie. Na górze Athos znajduje się 20 klasztorów. Rzadko kto ma jednak do nich dostęp. W ciągu roku może je odwiedzić jedynie kilkunastu pielgrzymów płci męskiej i wyznania prawosławnego. Reszcie zostaje rejs wzdłuż zachodniego wybrzeża półwyspu Athos i podziwianie z tej perspektywy Świętej Góry.

Chalkidiki
Athos, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Winnica Agios Pavlos

Porośnięte winoroślą zielone wzgórza Agios Pavlos przyciągają nie tylko amatorów wina. To największa winnica w Grecji, w której uprawia się najwyższej jakości odmiany, głównie Roditis i Xinomavro. Nie ma to jak rozkoszować się smakiem wina wprost z samego źródła!

Agios Pavlos, Chalkidiki
Agios Pavlos, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Muzeum Archeologiczne w Polygyros

Półwysep Chalkidiki jest usiany pozostałościami po starożytnej cywilizacji. Starożytna Stagira, Antyczne Toroni, Afitos czy Stratoni to tylko niektóre z nich. Dostarczyły one cennych znalezisk, które trafiły do Muzeum Archeologicznego w Polygyros. Wśród eksponatów uwagę przykuwają m.in. wazy, stele pogrzebowe, elementy architektoniczne, figurki i monety. Ich wartość jest na tyle duża, że muzeum uznaje się za najważniejsze na Chalkidiki.

Muzeum Morskie

Muzeum Morskie obiecuje fascynującą przygodę, która pozwala zanurzyć się w historii i odkryć rybacką tradycję Chalkidiki. Jego zbiory są imponujące, a wśród nich szczególne miejsce zajmują: dawny statek rybacki, starożytne kotwice, kompasy i wędki.

550 km wybrzeża, 89 plaż odznaczonych Błękitną Flagą i ponad 300 słonecznych dni w roku jest dla zapalonych plażowiczów wystarczającym argumentem za tym, aby planować wakacje na Chalkidiki. W poszukiwaniu najpiękniejszych plaż, udaj się na półwysep Sithonia.  

Paliouri

Wymarzone miejsce na połączenie plażowania w cieniu sosen z imprezowaniem. Na tej plaży znajdują się popularne kluby, które po zmroku ściągają tłumy turystów. Możesz tam również uprawiać sporty wodne.

Paliouri Chalkidiki
Paliouri, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Possidi

Złoty piasek i przyjemnie ciepła woda tworzą wyjątkową scenerię na romantyczny spacer o zachodzie słońca. Plaża Possidi rzadko bywa zatłoczona, możesz zatem liczyć na odrobinę prywatności.

Possidi Chalkidiki
Possidi, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Nea Potidea

Nea Potidea należy do najdłuższym plaż piaszczystych na Chalkidiki. Płytka, ciepła woda, delikatny piasek i nadzór ratownika sprawiają, że chętnie odpoczywają tam rodziny z dziećmi. Plaża została odznaczona Błękitną Flagą za dobrą organizację oraz świetne warunki do kąpieli i opalania.

Nea Potidea, Chalkidiki
Nea Potidea, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Karidi

Gdyby na plaży Karidi postawić palmy, łatwo można by ją pomylić z Karaibami. Choć i bez nich wciąż jest tam nieco egzotycznie za sprawą białego piasku, turkusowej wody o niepowtarzalnym odcieniu i pięknego otoczenia. Na plaży brakuje leżaków i parasoli, są za to tłumy turystów. Chcąc znaleźć odrobinę prywatności, najlepiej zaszyć się w którejś z zatoczek przy głównej plaży.

Chalkidiki
Karidi, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Mega Portokali

Na tej plaży poza miękkim piaskiem i krystalicznie czystą wodą nie znajdziesz nic, co mogłoby ci uprzyjemnić wypoczynek. Nie jest to jednak potrzebne, gdy wokół tylko spokój i piękna natura. Dojazd na Mega Portokali nie jest łatwy, mimo to zagląda tam sporo turystów.

Chalkidiki
Mega Portokali, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Glarokavos

Bajkowe miejsce, gdzie jasny, miękki piasek i turkusowe morze tworzą malowniczą lagunę. Poza strefą z leżakami i parasolami znajduje się dziewicza część, w której króluje wyłącznie piękno natury.

Chalkidiki
Glarokavos, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Kavourotrypes

Na tej plaży (Kavourotrypes) woda ma rzadko spotykany zielono-niebieski odcień, a piasek jest wyjątkowo miękki. Nic dziwnego, że w sezonie letnim już od samego rana wybrzeże zapełnia się plażowiczami. Jeśli nie chcesz się tłoczyć, poszukaj miejsca dla siebie w trudniej dostępnych zatoczkach wzdłuż wybrzeża.

Chalkidiki
Kavourotrypes, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Imprezowicze na długo zapamiętują wakacje na Chalkidiki. Za najbardziej rozrywkową część półwyspu uchodzi Kassandra, a na niej prawdziwą imprezową mekką jest Kalithea.

Kahlua Bar Club

Kahlua Bar Club w Pefkohori od lat cieszy się dużą popularnością. Jego wizytówką są koncerty na żywo w wykonaniu młodych, greckich artystów.

Spitaki Cocktail Bar

Spitaki Cocktail Bar w Kalithei to popularny lokal na świeżym powietrzu, który słynie z autentycznej greckiej atmosfery zakrapianej najlepszymi koktajlami.

Pearl Club

Jeśli chcesz wziąć udział w imprezie z prawdziwego zdarzenia, kierunek jest tylko jeden: Pearl Club. To nowoczesny i  największy klub w Kalithei, gdzie jednocześnie mogą się bawić 3 tys. osób., skąpanych w świetle laserów. Nie pozwól, by zabrakło cię wśród nich.

Pomegranate The Club

Ekskluzywny klub położony na terenie hotelu. Tam wszystko jest na najwyższym poziomie: muzyka, nowoczesny wystrój, menu w barze. Wyjątkowe efekty audiowizualne dostarczą ci niepowtarzalnych wrażeń.

Jaskinia Petralona

W Grecji jest aż 12 tys. jaskiń, ale żadna z nich nie imponuje tak jak Petralona. Tam za niezwykłymi stalagmitami i stalaktytami stoi bowiem historia sięgająca początków ludzkości. Jej świadectwem jest odkryta w tym miejscu ludzka czaszka sprzed 700 tys. lat oraz skamieniałe szczątki zwierząt, które można oglądać w części o nazwie Cmentarz Olbrzymów. Pozostałe znaleziska pochodzące z jaskini znajdują się w sąsiednim muzeum.

Park Arystotelesa

Park Arystotelesa jest miejscem wyjątkowym, bo poza naturalnym pięknem i atrakcyjnym położeniem z widokiem na Zatokę Ierissos i Półwysep Athos, oferuje sporą dawkę wiedzy. Poświęcony dokonaniom Arystotelesa prezentuje narzędzia, takie jak pryzmat, dysk optyczny, kompas, które ułatwiają zrozumienie zjawisk badanych przez wielkiego filozofa.

Jezioro Mavrobara

Jeśli potrzebujesz wyciszenia i spotkania z dziewiczą przyrodą, udaj się nad Jezioro Mavrobara. Dojdziesz tam pieszo, 3 km od głównej drogi między Kriopigi i Polychrono lub dojedziesz rowerem górskim. Gęsty las sosnowy i stare gaje oliwne wprowadzą cię w naturalne piękno jeziora, które za swój dom obrały zagrożone wyginięciem żółwie.

Mavrobara, Chalkidiki
Jezioro Mavrobara, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Góra Cholomontas

Na północy i w centrum Półwyspu Chalkidiki rozłożyło się pasmo Cholomontas, nadając regionowi niepowtarzalnego uroku. To świetne miejsce na spacer po leśnych ścieżkach i wśród porośniętych dzikim kwieciem polan. Zdobycie najwyższego szczytu pasma nie powinno ci sprawić problemu – znajduje się on na wysokości 1164 m n.p.m.

Wodospady Varvara

Zanurz się w głąb gęstego lasu między miasteczkami Varvara i Olymiad i pozwól poprowadzić się szumowi wody spływającej z imponujących wodospadów. Ta namiastka dziewiczego raju dostarcza sporo frajdy turystom w każdym wieku.

Chalkidiki
Varvara, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Spa termalne Agia Paraskevi

Lecznicze wody termalne Agia Paraskevi uzdrawiają ciało i ducha. Położony na klifie ośrodek kusi luksusem i relaksem w najlepszym wydaniu. Basen, sauny, łaźnie tureckie – po takiej dawce zabiegów odzyskasz siły do dalszego zwiedzania Chalkidiki.

Trekking

Odkrywanie malowniczych zakątków Chalkidiki na własnych nogach to prawdziwa przyjemność. Cały półwysep przecinają trasy spacerowe o różnych stopniach trudności. Możesz przejść np. z Haniotis do Nea Skioni, z Nikiti do Agios Nikolaos czy z Olympiady do Stagiry.

Chalkidiki
Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Snorkelling

Podmorski świat Chalkidiki z pewnością cię zaskoczy, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na snorkelling w Toroni. Pod wodami przy tej miejscowości ukryły się ruiny starożytnej osady. Efekt jest niesamowity!

Stand up Paddle Board

To najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportów wodnych dostępna dla każdego. Stajesz na desce, chwytasz wiosło i wypływasz na szerokie wody, starając się nie stracić równowagi. Ta relaksująca aktywność pozwoli ci podziwiać malownicze wybrzeże Chalkidiki z perspektywy wody. Jeśli dopiero nabierasz doświadczenia w SUP, unikaj fal.

Kajakarstwo morskie

A może by tak wypłynąć w morze kajakiem? Z Vourvourou są organizowane jednodniowe wycieczki, podczas których dotrzesz do wyspy Diaporos i odległych plaż Chalkidiki.

Jeep Safari

Przejażdżka po dziewiczych drogach Chalkidiki dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. Do wyboru masz gęste lasy i gaje oliwne Kassandry i Sthonii oraz górskie szlaki Cholomontas.

Wspinaczka

Skałki w Loutra skutecznie urozmaicą ci pobyt na plaży. Region obfituje w miejsca do uprawiania wspinaczki i boulderingu dla osób o różnych poziomach zaawansowania.

Loutra, Chalkidiki
Loutra, Chalkidiki, Grecja - © Zielonamapa

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon