Chania

3.62       Zobacz opinie (13)

Chania (Hania) to drugi co do wielkości ośrodek na Krecie. Urzeka zabytkową zabudową powstałą z przecięcia wpływów starożytnych, weneckich i tureckich. Jego perełką jest Dzielnica Wenecka, zabytkowa część miasta, z wąskimi uliczkami, prowadzącymi wprost do tętniącego życiem portu. W Chanii historia subtelnie przeplata się z nowoczesnością. Wystarczy tylko spojrzeć na dawne kamienice, które zyskują nowoczesny koloryt, dzięki przekształceniu ich wnętrz w klimatyczne restauracje i przytulne hotele. To miasto nigdy nie zasypia. W ciągu dnia hałaśliwe od turystycznego gwaru, po zmroku rozbrzmiewa muzyką, dobiegającą z portu i niedalekich klubów na plażach.

Chania

Chania, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz zwiedzać, zabytki Chanii zrobią na tobie wrażenie. A może wolisz plażowanie? Miasto i okolice obfitują w malownicze plaże, na których można się opalać i uprawiać sporty wodne. Nie przegap tego miasta także, gdy będziesz szukać okazji do imprezowania na Krecie.

Wyspa Kreta

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Kretę na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Rethymno, Chania, Laguna Balos, Elafonisi, Heraklion, Matala.

Zdjęcia

 • Wenecka Loggia Retimno
 • Marathi, Chania
 • Kalathas Chania
 • Firkas Chania
 • Chania
 • Chania
 • Chania
 • Chania
 • Chania
 • Chania
 • Chania
 • Chania
 • Chania
 • Chania
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W Chanii przez cały rok panują przyjemne temperatury. Na zwiedzanie najlepszymi miesiącami są marzec, kwiecień, październik i listopad. Słupek rtęci na termometrach zatrzymuje się w tym czasie na poziomie ok. 20 st. C, umożliwiając przyjemne odkrywanie miasta. Jeśli chciałoby się je połączyć z wypoczynkiem na plaży, lepiej udać się do Chanii między czerwcem a wrześniem. Malownicze plaże skłonią do ucieczki przed upałami

Jak dojechać?

Do Chanii najszybciej i najwygodniej dolecisz samolotem. Z portu lotniczego do miasta kursują autobusy, a przejazd trwa ok. 30 minut. Chanię można też potraktować jako bazę wypadową do innych ośrodków na Krecie, np. Retimno.

Na zwiedzanie najważniejszych punktów Chania wystarczy dzień. Warto jednak zabawić dłużej w tym mieście, które poza ciekawymi zabytkami oferuje malownicze plaże i modne kluby nocne.

Dzielnica Wenecka

Położona na wzgórzu Dzielnica Wenecka, nazywana inaczej Kasteli, jest niewątpliwie najbardziej urokliwą częścią miasta. Turystów przyciąga przede wszystkim sieć wąskich uliczek, choć to niejedyna atrakcja tego miejsca. Można tam również zobaczyć odkryte przez archeologów pozostałości pałacu minojskiego i ruiny murów obronnych.

Chania
Chania, Grecja - © Zielonamapa

Muzeum Archeologiczne

Wybór średniowiecznego kościoła św. Franciszka na Muzeum Archeologiczne nie mógł być bardziej trafny. Zabytkowe mury dodają klimatu niesamowitej wystawie obejmującej eksponaty pochodzące od neolitu do czasów romańskich. Wśród nich nie przeocz rzymskich mozaik, minojskich sarkofagów, złotej biżuterii hellenistycznej, a także glinianych tabliczek z zapisanym na nich alfabetem.

Port Wenecki

Port Wenecki jest najbardziej żywiołowym punktem miasta. Przez 24 godziny na dobę wypełniają go gwarne tłumy turystów. W ciągu dnia podziwiają jego historyczne zabudowania, które w pełnej krasie ukazują się z grobli łączącej ląd z latarnią morską zbudowaną na kształt minaretu. Wieczorem polują na wolne miejsca w tawernach i restauracjach, żeby z ich okien obserwować chylące się za szczytami Gór Białych, rozżarzone słońce.

Chania
Port Wenecki, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Twierdza Firkas

Zachodniego wejścia do portu w Chanii strzegą potężne zabudowania Twierdzy Firkas. To najlepiej zachowana część weneckiej fortyfikacji powstałej w XVII w. W zamierzeniu miała bronić miasto przed Turkami. Nieskutecznie. Poddała im się w 1645 r. i przekształciła w więzienie i koszary. Dzisiaj w jej zabytkowych murach z burzliwą historią w tle znajduje się Muzeum Morskie Krety.

Firkas Chania
Firkas, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Muzeum Morskie Krety

Muzeum Morskie Krety, to druga zaraz po Pireusie, najważniejsza grecka instytucja tego typu. Ma w swoich zbiorach aż 2,5 tys. eksponatów: map, morskich przyrządów, modeli statków, fotografii, obrazów. Niezwykła wystawa czyni wciąż żywą dawną tradycję morską Grecji. Jej częścią jest także zrekonstruowany statek minojski, zacumowany na końcu Starego Portu.

Muzeum Morskie, Chania
Muzeum Morskie, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Kolekcja bizantyjska i post-bizantyjska

Trudno powiedzieć, co bardziej przyciąga do tego ciekawego muzeum: urok niewielkiego kościoła San Salvatore o żółtych ścianach czy kolekcja wytworów bizantyjskich, która się w nim znajduje. W odrestaurowanych wnętrzach weneckiej świątyni wystawiono ikony, biżuterie i monety. To klimatyczne miejsce ukazuje, jak różnym wpływom podlegała Chania na przestrzeni wieków.

Kościół Agios Nikolaos

Dwie wieże weneckiego kościoła Agios Nikolaos nie pozwolą ci przejść obok niego obojętnie. Pewnie nie byłoby w nich nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jedna z nich jest chrześcijańską dzwonnicą, a druga minaretem. Ten ostatni przypomina o czasach, kiedy miasto znalazło się pod panowaniem Turków. Wejdź do środka, żeby zobaczyć ogromnych rozmiarów żyrandole z brązu, zwisające z kasetonowego sklepienia. Świątynia była częścią Klasztoru Dominikanów i znajduje się w zabytkowej dzielnicy Splantzia.

Agios Nikolaos
Agios Nikolaos, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Hala Targowa

Na Hali Targowej warto się pojawić z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze, to podobno najpiękniejszy tego typu obiekt w całej Grecji. Wielu dostrzega w nim podobieństwo do hali w Marsylii. I słusznie, bo był na niej wzorowany. Po drugie nie ma lepszego miejsca w Chanii na zakup pamiątek i lokalnych specjałów: oliwy, alkoholi, owoców morza.

Hala targowa, Chania
Hala targowa, Chania, Grecja - © Zielonamapa

10 km od Chanii znajduje się Półwysep Akrotiri, który słynie z malowniczych, piaszczystych plaż. Ze względu na niedużą odległość od miasta chętnie odwiedzają je zarówno turyści, jak i miejscowi.

Chania
Seitan Limania, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Nea Chora

Malownicza plaża oddalona o zaledwie 1 km od centrum Chanii. Pas złocistego piasku jest na niej usiany gdzieniegdzie kamieniami. Plaża wyróżnia się bardzo dobrą infrastrukturą turystyczną. W pobliżu znajdują się bary i tawerny.

Agia Marina

Turyści uwielbiają tę piaszczystą plażę położonej w urokliwej miejscowości Agia Marina, 9 km od Chanii. Jest idealna zarówno do leniwego opalania się w promieniach słońca, jak i uprawiania sportów wodnych. Po zmroku odbywają się tam świetne imprezy.

Agia Marina, Chania
Agia Marina, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Stavros

Malownicze otoczenie plaży Stavros stało się miejscem akcji filmu Grek Zorba. Może to dlatego, plaża cieszy się tak dużą popularnością? A może to za sprawą lazurowej wody i pięknego widoku na skały? Trudno powiedzieć. Jednego można być jednak pewnym: tłumów turystów oblegających to miejsce w sezonie. Stavros znajduje się 17 km od Chanii.

Chania
Stavros, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Kalathas

Na tej szerokiej, piaszczystej plaży nie ma mowy o nudzie. Wylegiwanie się na plaży, pływanie w skłębionej od wiatru wodzie, szaleństwo na skimboardzie i zabawa w piasku to tylko najważniejsze atrakcje, którymi mogą się cieszyć całe rodziny. Kalathas znajduje się 12 km od Chanii.

Kalathas Chania
Kalathas, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Marathi

Kameralna, urokliwa plaża, którą odwiedzają niemalże wyłącznie miejscowi. Morze ma tam głęboki, niebieski kolor, który harmonizuje ze złotem piasku. Egzotycznego klimatu dodają temu miejscu bambusowe parasole. Warto pojawić się tam z dziećmi, bo brak wiatru i płytki brzeg najmłodszych zapewnią bezpieczną zabawę, a rodzicom spokojny wypoczynek. Plaża znajduje się 17 km od Chanii.

Marathi, Chania
Marathi, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Platanias

Platanias jest jedną z najpopularniejszych plaż w pobliżu Chanii. Bliskość miasta, krystalicznie czysta woda, przyjemny piasek i świetnie zorganizowana infrastruktura turystyczna zapewniają przyjemny relaks w urokliwym otoczeniu. Po zmroku plażę opanowują młodzi, spragnieni zabawy imprezowicze. Plaża znajduje się 11 km od Chanii.

Platanias Chania
Platanias, Chania, Grecja - © Zielonamapa

Chrissi Akti

Złocisty odcień miękkiego piasku na Chrissi Akti zapewnił jej przydomek Złotej Plaży. Jej płytkie wody, bliskość placu zabaw i dobra infrastruktura turystyczna sprawiły, że szczególnie polubiły ją rodziny z dziećmi. Obok Chrissi Akti znajduje się bardziej dzika plaża Aptera. Oddziela je od siebie jedynie pas skał. Znajdują się 2,5 km od Chanii.

Po zmroku port w Chanii i pobliskie Platanias rozbrzmiewają grecką muzyką, płynącą z klubów i barów w centrum miasta i na plaży.

Fagotto

Kameralny jazz bar z klimatem. Z gramofonu płynie muzyka, w piwnicy chłodzi się specjalny whisky, a przy stolikach dyskutują artyści. Bar dla spragnionych nietypowej atmosfery i…whiskey.

Senso

Najpopularniejszy klub zimowy w Chanii, który każdego wieczora serwuje muzyczną ucztę od świetnych didżejów i organizuje imprezy tematyczne. To klub dla ciebie, jeśli masz ochotę na zabawę w modnym miejscu.

Mylos

Mylos cieszy się renomą wśród młodych ludzi. Znajduje się tuż przy plaży w Platanias i każdego wieczora rozbrzmiewa światowymi hitami i tradycyjną grecką muzyką. Przy jego konsoli stawali już znani i cenieni didżeje. Uwagę przykuwa ciekawa aranżacja klubu z wykorzystaniem drewna i kamienia.

Splendid

Splendid jest w Platanias godnym konkurentem dla Mylos. Muzyka nie cichnie tam przez całą noc, a koktajle leją się strumieniami. Klub cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi.

Malownicze plaże w okolicach Chanii są idealnym miejscem nie tylko na opalanie się, ale też uprawianie sportów wodnych. Poza typowymi dyscyplinami można tam spróbować swoich sił także w mniej znanych aktywnościach.

Nurkowanie & snorkelling

Opuść ląd i zanurz się w otchłani Morza Śródziemnego, aby odkryć jego zadziwiający podwodny świat. W okolicach Chanii działa sporo centrów nurkowych, które oferują podmorskie wycieczki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Znajdziesz je m.in. w Agia Marina czy Kiani Beach.

Jet-skiing

Podróży wodnym skuterem na długo nie zapomnisz. Przetnij błękitną taflę Morza Śródziemnego w szalonej jeździe po wodzie. Możesz tego spróbować m.in. w Agia Marina i Platanias.

Windsurfing & kitesurfing

Skorzystaj z wietrznych warunków, aby stawić czoła morskim falom. Świetne warunki na amatorów windsurfingu i kitesurfingu czekają na plażach Elafonisi i Agia Marina.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon