Delfy

3.71       Zobacz opinie (7)

Starożytne Delfy były królestwem boga sztuki i piękna, Apollina. Urzędował on na szczycie góry Parnas, majestatycznie wznoszącej się ponad antycznym miastem. To niezwykłe położenie Delf pozwoliło Grekom uwierzyć, że właśnie w tym miejscu znajduje się centrum ówczesnego świata. Zmierzali do niego tłumnie, wiedzeni ciekawością swoich przyszłych losów, które miała im przepowiedzieć delficka wyrocznia. Dzisiaj ich śladem podążają tysiące turystów ciekawych tego, co pozostało z dawnej magii starożytnego miasta i jego zabytków.

Delfy

Delfy, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeżeli pasjonujesz się dziejami starożytnej Grecji, Delfy tylko rozbudzą twoją fascynację. Są bodaj najpiękniej położonymi i najciekawiej zachowanymi pozostałościami antycznego świata w całej Grecji. Miasto może cię także przyciągnąć, gdy będziesz szukać malowniczych tras trekkingowych. Z Delf wychodzi kilka ścieżek wiodących przez góry Parnas.

Zdjęcia

  • Delfy
  • Delfy
  • Delfy
  • Delfy
  • Delfy
  • Delfy
  • Delfy
  • Delfy
  • Delfy
  • Delfy
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Upalne lato i tłumy turystów mogą skutecznie uprzykrzyć zwiedzanie Delf w szczycie sezonu. Zdecydowanie lepiej wybrać się tam w kwietniu, maju lub październiku. Temperatura powietrza oscyluje wtedy w okolicach 20 st. C.

Jak dojechać?

Delfy będą świetnym kierunkiem jednodniowej wycieczki z Aten. Ze stolicy Grecji do starożytnego miasta kursuje autobus. Podróż trwa ok. 2,5 h. Zdecydowanie wygodniejszym środkiem transportu jest jednak samochód

Na samo zwiedzanie starożytnych Delf wystarczy dzień. Chcąc jednak połączyć wizytę z trekkingiem przez góry Parnas, na pobyt należy przeznaczyć więcej czasu, najlepiej 2-3 dni.

Sanktuarium Apollina

Święta Droga rozpoczynała najważniejszy etap pielgrzymki – prowadziła bowiem wprost do delfickiej wyroczni, w której centrum znajdowała się świątynia Apollina. Zanim jednak dotarło się do celu, trzeba było jeszcze minąć okazałe posągi, pomniki i skarbce. Do dzisiaj zachowały się tylko ich pozostałości: ruiny spartańskiego Pomnika Zwycięstwa czy imponującej Stoy Ateńczyków oraz Skała Sybilli – głaz, przy którym, jak wierzono Sybilla po raz pierwszy miała porozumieć się z wyrocznią. Inne znaleziska odkryte przy Świętej Drodze są przechowywane w Muzeum Archeologicznym.

Świątynia Apollina

Trwałe fundamenty i kilka kolumn starają się do dzisiaj podtrzymywać świetność Świątyni Apollina, doryckiej budowli z IV w. p.n.e. Była  ona najważniejszym miejscem w Delfach – to w niej Pytia wygłaszała bowiem swoje przepowiednie. W jej wnętrzu znajdował się w starożytności posąg boga sztuki i płonęło niegasnące palenisko z wiecznym ogniem. Tam także umieszczono Omphalos – rzeźbę w formie półokrągłego kamienia uznawaną przez Greków za pępek świata. Obecnie można ją oglądać w Muzeum Archeologicznym.

Antyczny teatr

Nad świątynią Apollina wznosi się antyczny teatr. Powstał w IV w.p.n.e. i zachował się do dzisiaj w całkiem niezłym stanie. Mógł pomieścić nawet 5000 widzów, którzy zbierali się tam raz na cztery lata, aby śledzić przedstawienia odbywające się w ramach Festiwalu Pytyjskiego.

Stadion

Stadion nie jest tym, czego spodziewamy się w Delfach. A to najlepiej zachowana tego typu budowla w Grecji. Częściowo wykuta w skale była polem igrzysk pytyjskich. Wrażenie robią oryginalne trybuny, które mogły pomieścić 7 tys. widzów oraz kamienne bloki startowe, rozpoczynające długi na  prawie 200 m tor.

Skarbiec Ateńczyków

W 490 r. p.n.e. Grecy wznieśli w Delfach Skarbiec Ateńczyków – niedużą budowlę, będącą dowodem wdzięczności za zwycięstwo nad Persami pod Maratonem. Zniszczona na przestrzeni wieków, podobnie jak 20 innych podobnych jest konstrukcji, jako jedyna zyskała nowe życie na początku XX w. Dzięki mrówczej pracy archeologów z pozostałych szczątków udało się zrekonstruować skarbiec. Obecnie jest to jeden z najciekawszych i najlepiej prezentujących się zabytków na terenie starożytnych Delf. W starożytności służył do przechowywania ofiar wotywnych – część z nich zgromadzono w Muzeum Archeologicznym.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Delfach jest drugą, najważniejszą instytucją tego typu w Grecji. Gromadzi artefakty znalezione w czasie prac wykopaliskowych prowadzonych w mieście Apollina. Wśród nich można zobaczyć m.in. pozostałości ze świątyni Apollina, elementy dekoracyjne pochodzące ze Skarbca ateńczyków i Skarbca Syfnijczyków oraz ofiary wotywne składane bogu sztuki. Ich imponujące bogactwo pochłania uwagę na długie godziny.

Sanktuarium Ateny Pronaja

Sanktuarium Ateny Pronaja wyznaczało granicę między sacrum i profanum, świątynią Apollina i miastem. Do dzisiaj zachowały się pozostałości dwóch świątyń, pierwszej z VII w. p.n.e. i drugiej z IV w. p.n.e. To, co najciekawsze znajduje się jednak między nimi. Mowa o wybudowanej na planie koła świątyni tolosowej. Jej 3 kolumny, otoczone okrągłymi fundamentami przypadkowo stały się pocztówkowym obrazkiem Delf. Chętnie fotografowane przez turystów są przez nich często mylone z wyrocznią delficką.

Położone u stóp Parnasu Delfy są świetnym punktem wyjścia do odkrywania górskich terenów, nad którymi panował w starożytności sam Apollo. W trasę można się wybrać samodzielnie (w tym przypadku warto kupić przed wyjściem mapę) lub z przewodnikiem. Przejście jest dosyć wymagające – trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu oraz większym zapasie wody i prowiantu. Wędrówka może zająć kilka godzin.

Delfy-Zatoka Kirra

Droga prowadząca z Delf do Zatoki Kirra daje niesamowitą okazję, aby pójść śladem starożytnych pielgrzymów. Wieki temu przybywali oni do portu Kirra, aby stamtąd dotrzeć przed oblicze przepowiadającej przyszłość Pytii. Przejście zajmuje ok. 3-4 h.

Delfy-Jaskinia Korykion

Również drogą z Delf do Jaskini Korykion drogą podążali w starożytności pielgrzymi. Łączy ona starożytne miasto z imponującą jaskinią schowaną w lesie jodłowym. Pięknu stalaktytów i stalagmitów dodają magii mity, zgodnie z którymi grotę miały nawiedzać duchy bogów. Pokonanie trasy zajmuje ok. 3,5 h.

Delfy-Eptalofos

To najpopularniejsza trasa, która wiedzie przez Parnas do urokliwej wioski Eptalofos. Droga jest częścią europejskiego szlaku wędrówkowego E4. Liczy 15,5 km. Jej przejście jest średnio wymagające i zajmuje ok. 7 h.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon