Delos

3.83       Zobacz opinie (6)

Delos to nie są kolejne starożytne ruiny. To stanowisko archeologiczne na nieprawdopodobną skalę, jakiego próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi. Nie ma bowiem wyspy, gdzie znalazłoby się więcej śladów antycznej cywilizacji.

Delos

Delos, Grecja - © Zielonamapa

Delos jest wysepką na Cykladach, która wyłania się w wód Morza Egejskiego, aby bić blaskiem dawnej świetności Grecji. Jej bogactwo zostało uhonorowane wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, choć niektórzy twierdzą, że należałby jej się raczej tytuł ósmego cudu świata.

Dla kogo?

Jeśli pasjonujesz się starożytną kulturą i architekturą, koniecznie dopisz Delos do listy obowiązkowych kierunków. Stanowisko archeologiczne na wyspie jest wyjątkową i imponującą pozostałością po czasach antycznych, która z pewnością zrobi na tobie wrażenie.

Zdjęcia

  • Delos
  • Delos
  • Delos
  • Delos
  • Delos
  • Delos
  • Delos
  • Delos
  • Delos
  • Delos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Rejs na Delos najlepiej zaplanować między kwietniem a październikiem. W tym czasie kursuje bowiem najwięcej statków wycieczkowych, organizowane jest też zwiedzanie z przewodnikiem. Wyjazd w kwietniu, maju lub październiku wydaje się najlepszym pomysłem, bo pozwoli uniknąć upałów, które skutecznie uprzykrzają zwiedzanie.

Jak się dostać na Delos?

Delos jest niedużą wyspą, którą można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Najlepiej wybrać się tam przy okazji pobytu na Mykonos. Z portu na wyspie kursują łodzie. Podróż trwa ok. 30 minut.

Stanowisko archeologiczne na Delos

W XIX w. odkryto z kurzu historii ruiny starożytnych zabudowań wyspy. Światło dzienne ponownie ujrzał m.in. port, kompleks świątynny poświęcony Apollinowi i imponujący Taras Lwów, których marmurowe posągi prowadziły do Świętego Jeziora – mitycznego miejsca narodzin boga sztuki, po jakim pozostał już dzisiaj tylko pusty zbiornik. Do innych cennych zabytków należą: Świątynia Artemidy, Dom Dionizosa, Świątynia Izydy, teatr.

Wielka Świątynia

Ostatnia i największa spośród trzech świątyń poświęconych Apollinowi. Według projektu przy jej dłuższym boku miało znajdować się 13 doryckich kolumn, przy węższym – 6. Miało, bo rozpoczęta w V w. p.n.e. budowa nie została zakończona. Dzisiaj możemy oglądać tylko jej podstawę.

Świątynia Izydy

Świątynia Izydy to nieduża budowla dorycka leżąca u podnóża wzniesienia Cynthus. Nadal można w niej zobaczyć posąg Izydy, egipskiej bogini, która chroniła żeglarzy. To niezwykłe, biorąc pod uwagę, że świątynia powstała w II w. p.n.e.

Teatr

W III w. p.n.e. drewniany teatr zastąpiono marmurową konstrukcją, dzięki czemu można dzisiaj podziwiać ślady kulturalnego życia mieszkańców Delos. Zachowały się rzędy siedzeń, które mogły pomieścić 5,5 tys. widzów, okrągła orchestra i fragment budynku scenicznego skene.

Dom Dionizosa

Dom Dionizosa jest przykładem prywatnej rezydencji z II w. p.n.e. Korytarz, zarysy pomieszczeń, centralny dziedziniec otoczony kolumnami i kunsztownie wykonana mozaika podłogowa dają wyobrażenie o tym, jak żyli w starożytności mieszkańcy Delos.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne gromadzi eksponaty znalezione podczas prac wykopaliskowych na Delos. Wśród nich znajdują się m.in. wyroby ceramiczne, statuetki pogrzebowe, mozaiki i biżuteria. Do najcenniejszych artefaktów należą: tułów kurosa, marmurowy posąg Apolla i brązowa maska Dionizosa. Wizyta w muzeum jest świetnym uzupełnieniem zwiedzania stanowiska archeologicznego, bo pozwala dostrzec szczegóły, które składały się na codzienne i religijne życie mieszkańców Delos.

Góra Kythnos

Góra Kythnos jest najwyższym wzniesieniem na wyspie, mimo to wejście na nią nie stanowi wyzwania. Jej szczyt sięga bowiem zaledwie 113 m ponad poziom morza i prowadzą do niego kamienne schody. Wspinaczka zajmuje ok. 20 min. Dla zachwycającego widoku, jaki rozciąga się z góry na Delos, zdecydowanie warto poświęcić ten czas!

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon