Heraklion

3.80       Zobacz opinie (10)

Heraklion jest największym miastem Krety. Chodząc jego ulicami i odkrywając okolice, trudno oprzeć się wrażeniu, że właśnie tam toczyły się dzieje wyspy. To przecież obok Heraklionu leży słynny Pałac w Knossos, a w samym mieście znajdują się Muzeum Historii Krety i Muzeum Archeologiczne z najważniejszą kolekcją minojskich artefaktów na świecie. Nie można też zapominać o weneckiej twierdzy, która od pięciu wieków broni dostępu do miasta. Obok tych miejsc symboli są jeszcze pełne czaru place z kawiarniami i kamienice ze sklepikami, które dodają miastu niepowtarzalnego uroku.

Heraklion

Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Podczas wakacji z fascynacją odkrywasz ślady historii? Jedź do Heraklionu! Miasto jest bowiem numerem jeden na wyspie dla lubiących zwiedzać. Zarówno na jego terenie, jak i w bliskim sąsiedztwie znajduje się mnóstwo zabytków z najwyższej półki. Ten główny ośrodek na Krecie może być także dobrą bazą dla turystów, którzy preferują aktywny wypoczynek na łonie natury. Jeżeli trekking to twoje drugie imię, nie możesz sobie darować spaceru po okolicznych wąwozach i jaskiniach.

Wyspa Kreta

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Kretę na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Rethymno, Chania, Laguna Balos, Elafonisi, Heraklion, Matala.

Zdjęcia

 • Heraklion
 • Fontanna Morosini, Heraklion
 • Wenecka Loggia, Heraklion
 • Kokkini Hani Heraklion
 • Grób Nikosa Kazantzakisa, Heraklion
 • CretAquarium Heraklion
 • Aposelemis Heraklion
 • Amoudara Heraklion
 • Amnissos Heraklion
 • Almiros Heraklion
 • Kościół św. Tytusa, Heraklion
 • Agia Paraskevi, Heraklion
 • Heraklion
 • Heraklion
 • Heraklion
 • Heraklion
 • Heraklion
 • Heraklion
 • Heraklion
 • Heraklion
 • Heraklion
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Heraklion można odwiedzać niemal przez cały rok. Warto jednak wziąć pod uwagę, że lata są tam upalne. Jeśli nastawiasz się na zwiedzanie miasta i okolicznych zabytków, ewentualnie trekking, zaplanuj wyjazd między marcem a majem lub październikiem a grudniem. Przywita cię słońce i przyjemna temperatura ok. 20 – 24 st. C.

Jak dojechać?

Do Heraklionu dolecisz samolotem bezpośrednio z Polski. Port lotniczy znajduje się zaledwie 5 km od centrum miasta i jest z nim skomunikowany linią autobusową. Podróż trwa około 30 min.

Heraklion jest zabytkowym skarbem Krety. Miasto obfituje w ciekawe pozostałości po Wenecjanach, a jego okolice są znane ze śladów kultury minojskiej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co ciekawego czeka na ciebie w pobliżu Heraklionu, zajrzyj do artykułu o Krecie.

Heraklion
Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Muzeum Archeologiczne

Ponad 15 tys. artefaktów i 5,5 tys. lat historii skupionych w jednym miejscu – XX-wiecznych murach Muzeum Archeologicznego w Heraklionie. Instytucja jest jedną z największych w Grecji i jedną najważniejszych w Europie. Jej perełką jest najcenniejsza na świecie kolekcja artefaktów kultury minojskiej. Dużo tych -naj, choć w pełni uzasadnionych. Muzeum naprawdę imponuje rozmachem. Warto zwrócić uwagę na ceramikę, broń, miniaturowe figurki czy wyroby ze złota i metalu.

Fontanna Morosini

Misternie rzeźbiona Fontanna Morosini jest jednym z najcenniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków weneckich w Heraklionie. Jej charakterystycznym punktem są cztery głowy lwów, z których paszcz wylewały się strumienie wody, mającej napoić spragnionych mieszkańców. Dzisiaj fontanna pełni już tylko funkcje estetyczne i można powiedzieć rozrywkowe. Zlokalizowana na tzw. Placu Lwów jest popularnym miejscem spotkań młodych ludzi szykujących się wieczorną eskapadę po pobliskich barach.

Fontanna Morosini, Heraklion
Fontanna Morosini, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Wenecka Loggia

Wenecka Loggia uchodzi za najelegantszy zabytek w mieście. Być może z tego powodu stała się siedzibą miejskiego ratusza. W ten sposób udało się także podtrzymać funkcję budynku jako miejsca spotkań wysoko postawionych mieszkańców Heraklionu. Loggia imponuje architekturą. Jej parter został utrzymany w surowym stylu doryckim i kontrastuje z misternie dekorowanym piętrem w stylu jońskim.

Wenecka Loggia, Heraklion
Wenecka Loggia, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Kościół św. Tytusa

Tylko nieduży krzyż na szczycie kopuły kościoła wskazuje na sakralny charakter tego zabytku – architektonicznie odbiega on bowiem od tradycyjnych kościół. Przez wieki zmieniał zresztą swoją funkcję ze świątyni katolickiej w meczet, z meczetu w kościół ortodoksyjny. Jego największym skarbem jest czaszka św. Tytusa, pierwszego biskupa Krety.

Kościół św. Tytusa, Heraklion
Kościół św. Tytusa, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Muzeum Historyczne Krety

1700 lat historii Krety zostało zaklętych we wnętrzu neoklasycznego budynku z początków XX w. Jego fascynujące eksponaty odtwarzają bieg dziejów wyspy i życia jej mieszkańców od okresu wczesnobizantyjskiego do II wojny światowej. Wśród nich zobaczysz m.in. obrazy słynnego El Greco, model miasta z poł. XVII w., wenecką biżuterię ze złota, haftowane szaty i przedmioty codziennego użytku w części etnograficznej.

Katedra Agios Minas

W XIX w. mieszkańcy Heraklionu postanowili podziękować swojemu patronowi św. Menasowi za opiekę, budując ku jego czci jedną z największych świątyń na Krecie. Okazały kościół zachwyca architekturą i bogatym wnętrzem. Zwróć tylko uwagę na ogromnych rozmiarów złocone żyrandole i wysokie kolumny, których biel kontrastuje z wielobarwnymi malowidłami na sklepieniu i ścianach.

Heraklion
Agios Minas, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Twierdza Koules

Stojąca u końca portu w Heraklionie XVI-wieczna twierdza jest wyraźnym symbolem miasta, który odzwierciedla jego burzliwą historię. Architektura warowni o potężnych, kamiennych murach ułożonych w kwadrat wskazuje na dzieło Wenecjan. Z kolei jej nazwa – Koules (z tureckiego twierdza) – przypomina o dominacji Turków na Krecie. Budowla dzieliła się na 26 pomieszczeń zlokalizowanych na dwóch piętrach. Po renowacji w 2016 r. zabytek wzbogacił się o ciekawą wystawę przybliżającą losy tego miejsca. Z twierdzy rozciąga się zapierający dech w piersiach na okolicę.

Heraklion
Koules, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Grób Nikosa Kazantzakisa

Autor słynnego Greka Zorby został w Heraklionie uhonorowany w szczególny sposób – jego ciało spoczęło w Bastionie Martinengo na szczycie weneckiego fortu. Miejsce jest chętnie odwiedzane ze względu na potężne mury weneckie i rozciągający się z nich widok. Warto tam przyjść, zachwycić się morską scenerią i wziąć sobie do serca słowa wyryte na nagrobku Nikosa Kazantzakisa: „Nie oczekuję niczego. Nie obawiam się niczego. Jestem wolny!”

Grób Nikosa Kazantzakisa, Heraklion
Grób Nikosa Kazantzakisa, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

CretAquarium

Nie ma w Europie większego i nowocześniejszego akwarium niż CretAquarium niedaleko Heraklionu. Na 1600 m kw. skupiono esencję podwodnego życia, głównie tego toczącego się w morzach wokół Krety. Ze 100 punktów widokowych można tam stanąć oko w oko z  2500 przedstawicieli 250 gatunków zwierząt morskich. Muzeum jest interaktywne, wyposażone m.in. w ekrany dotykowe, peryskopy, mikroskopy – wszystko po to, żeby jak najlepiej zgłębić tajniki podmorskiej krainy.

CretAquarium Heraklion
CretAquarium, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

W pobliżu Heraklionu leży kilka piaszczystych, dobrze zorganizowanych plaż, na których można wypocząć w upalny dzień, nie oddalając się nadmiernie od miasta. Jeśli chcesz jednak zobaczyć najpiękniejsze fragmenty kreteńskiego wybrzeża, zajrzyj do artykułu o Krecie.

Amoudara

Odznaczenie Błękitną Flagą jest najlepszą wizytówką tej plaży. Amoudara kusi złotym, miękkim piaskiem, krystalicznie czystą wodą i udogodnieniami dla plażowiczów. Znajduje się 5 km od centrum Heraklionu.

Amoudara Heraklion
Amoudara, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Amnissos

Na tej plaży nie zabraknie ci niczego, co potrzebne do udanego wypoczynku nad morzem. Znajdziesz tam wypożyczalnie sprzętu plażowego i wodnego, zjesz obiad w tawernie, złapiesz opaleniznę na złotym piasku i poszukasz ochłody w wodzie. Plaża leży 9 km od Heraklionu i w sezonie bywa zatłoczona.

Amnissos Heraklion
Amnissos, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Tobrouk

Długi pas delikatnego piasku, czysta woda i dobra infrastruktura turystyczna przyciągają w sezonie na Tobrouk tłumy wczasowiczów. To idealne miejsce, żeby się poopalać, wykąpać w morzu i uprawiać sporty wodne, zaledwie 10 km od Heraklionu. W sierpniu na otwartej zatoce można się spodziewać silnych powiewów wiatru meltemi.

Kokkini Hani

Kokkini Hani to popularny resort z ekskluzywnymi hotelami, eleganckimi tawernami i świetnie zorganizowaną plażą. Możesz tam zaplanować cały dzień z przerwą na sporty wodne, zakupy i obiad. Kokkini Hani znajduje się 13 km od Heraklionu.

Kokkini Hani Heraklion
Kokkini Hani, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Pomimo że Heraklion jest największym miastem na wyspie, życie nocne jest tam raczej stonowane. Prędzej znajdziesz spokojne i klimatyczne koktajl bary niż głośne dyskoteki. Tych ostatnich szukaj raczej w oddalonym od 23 km Hersonissos lub Malii. Więcej na temat życia nocnego w tych miejscach przeczytasz w artykule o Krecie.

Wets & Drys Speakeasy Bar

Jeśli chcesz spróbować najlepszych koktajli w Heraklionie, uderzaj do Wets & Drys Speakeasy Bar. Przy świetnej muzyce te niesamowicie dobre drinki smakują jeszcze lepiej!

Jailhouse Rock Bar

Jailhouse Rock to jeden z ciekawszych barów w Heraklionie, któremu wyjątkowego klimatu dodaje oryginalne wnętrze weneckiej kamienicy. Wieczorami rządzą tam różne odmiany rocka, a piwo leje się strumieniami –  różnorodny wybór tego alkoholu jest naprawdę imponujący!

Wąwóz Aposelemis

Wąwóz Aposelemis jest doskonałym miejscem na trekking, położonym 23 km od Heraklionu. Ścieżka biegnie wzdłuż wysokich na 200 m ścian i w otoczeniu mieszanego lasu. Liczy 6 km i nie wymaga dużej sprawności fizycznej. Wąwóz Aposelemis, mimo że stanowi najdłuższą tego typu formację na północy wyspy, nie jest dobrze znany wśród turystów, co daje szansę na spokojny wypoczynek z dala od tłumów, w zaciszu pięknej przyrody.

Aposelemis Heraklion
Aposelemis, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Wąwóz Kounaviano

Wąwóz Kounaviano to oaza spokoju i skarbiec przyrodniczych perełek. Podczas dwugodzinnej wędrówki z Pezy do Kaki Rachi miniesz gęsty, zielony las, przejdziesz pod półkami skalnymi i odkryjesz urokliwe wodospady oraz opuszczone młyny. A jeśli 4 km to dla ciebie za mało, wejdź do wąwozu Astrachiano. Szykuj się jednak na 7-kilometrową wędrówkę do wioski Astraki. Wąwóz znajduje się ok. 16 km od Heraklionu.

Almiros

Najbliżej Heraklionu, ok. 13 km od centrum miasta jest zlokalizowany wąwóz Almiros – zagłębienie powstałe między dwoma wzgórzami Keri i Kastrokefala. Szlak rozpoczyna się przed klasztorem św. Antoniego Farangitisa i liczy 3 km. Po drodze miniesz różne gatunki drzew i wodospady. Trasa nie jest zbyt uczęszczana. Najlepiej udać się tam latem – nie jest już tak mokro i można odpocząć od tłumów i upałów.

Almiros Heraklion
Almiros, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Jaskinia Agia Paraskevi

To niezwykłe dzieło natury służyło w okresie minojskim za miejsce kultu. Przypominają o tym nazwy przydane komorom groty: Wielka Świątynia, komnata kultu, komora modlitwy, mały kościół. Niesamowite wrażenie robią stalagmity i stalaktyty, zdobiące ściany i sklepienia naturalnych komnat. Jaskinia znajduje się 26 km od Heraklionu.

Agia Paraskevi, Heraklion
Agia Paraskevi, Heraklion, Grecja - © Zielonamapa

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon