Hydra

3.63       Zobacz opinie (8)

50 km kw. - tylko tyle zajmuje Hydra, jedna z Wysp Sarońskich, w pobliżu Peloponezu. Maleńka rzadko bywa wymieniana wśród najpopularniejszych kierunków turystycznych w Grecji. A to jej zawdzięczamy największe utwory Leonarda Cohena - znany muzyk miał tam stworzyć swoje przeboje. Jej też pewnie niejedna para zawdzięcza swoją miłość - wyspa uchodzi bowiem za najbardziej romantyczne miejsce w Grecji. Można się o tym przekonać, podziwiając zalaną blaskiem zachodzącego słońca scenerię Hydry. Wtedy też budzi się nocne oblicze wyspy, a bary i tawerny wypełniają się turystami.

Hydra

Hydra, Grecja - © Zielonamapa

Z kolei w ciągu dnia Hydra urzeka urokliwymi, żwirowymi plażami, 350 kościołami oraz elegancką architekturą z XVIII w. Sprawia wrażenie, jakby czas się na niej zatrzymał, gdy na jej nieliczne drogi leniwym krokiem wkraczają osiołki. Są nietypowym zastępnikiem samochodów, dla których ruch na wyspie jest zakazany.

Dla kogo?

Hydra to świetny kierunek dla spragnionych spokoju. Tam zamiast szumu samochodów usłyszysz szum fal, zamiast zatłoczonych plaż zobaczysz kameralne zakątki żwirowego wybrzeża. Możesz się tam zrelaksować w blasku słońca, wybrać na trekking, zanurkować i iść na imprezę.

Zdjęcia

  • Hydra
  • Hydra
  • Hydra
  • Hydra
  • Hydra
  • Hydra
  • Hydra
  • Hydra
  • Hydra
  • Hydra
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od kwietnia do listopada na Hydrze panuje doskonała pogoda. Jeśli nie przeszkadzają ci ponad 30-stopniowe upały, śmiało możesz się tam udać w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Chyba że wolisz bardziej umiarkowane temperatury. W takiej sytuacji lepszym momentem na wyjazd będzie maj lub październik.

Jak dojechać?

Na Hydrę można dopłynąć w 1,5 godziny wodolotem (tzw. Latającym Delfinem) z Pireusu. Podróż optymalnie jest podzielić na 3 etapy: przelot do Aten, a stamtąd przejazd do portu i rejs na Hydrę.

Katedra Wniebowzięcia NMP

W Katedrze Wniebowzięcia NMP religia spotyka się ze sztuką. Najważniejszy kościół na Hydrze jest bowiem jednocześnie siedzibą Muzeum Kościelnego i Bizantyjskiego. Wnętrze zachwyca zatem podwójnie. Spójrz tylko na marmurowe kolumny, misternie rzeźbione krzyże, ikony, malowidła, złocenia i bogato zdobione żyrandole. Do tego trzeba jeszcze dodać muzealną wystawę z szatami i naczyniami liturgicznymi oraz pięknie dekorowanymi ewangeliami. Katedra Wniebowzięcia NMP znajduje się w centrum portu w mieście Hydra.

Dwór Lazarosa Koundouriotisa

Wnętrza XVIII-wiecznego dworu należącego dawniej do zasłużonego armatora Lazarosa Koundouriotisa tętnią życiem, ożywione przez obrazy, meble, stroje, naczynia ceramiczne i rękodzieło. Zgromadzone eksponaty należą do Narodowego Muzeum Historycznego i Muzeum Sztuki Postbizantyjskiej. Przekroczenie progu tradycyjnej rezydencji z kamienia jest jak krok do rzeczywistości z przełomu XVIII i XIX w. Pozwala zanurzyć się w minionej, choć jakby wciąż żywej, codzienności bogatych mieszkańców Hydry. Fascynująca wizyta!

Archiwa Historyczne i Muzeum

Wizyta w Archiwach Historycznych i Muzeum pozwala lepiej poznać historię Hydry zarówno tą zachowaną w źródłach pisanych, jak i różnego rodzaju artefaktach. Wyjątkowa kolekcja obejmuje broń, tradycyjne stroje, mapy, rękopisy, dokumenty, sprzęt żeglarski.

Klasztor św. Trójcy

Na szczycie góry, wznosi się ortodoksyjny klasztor św. Trójcy z XVIII w. To zespół budynków z bizantyjskim kościołem w centrum, który otaczają m.in. biblioteka, cele zakonników, refektarz. Klasztor znajduje się w odległości ok. 40 min. marszu od Zatoki Mandraki. Stamtąd warto przejść do klasztoru Agia Matrona. Trasa zajmuje ok. 15 min.

Mandraki Resort Beach

Mandraki jest jedną z niewielu piaszczystych plaż na wyspie i najlepiej zorganizowanym skrawkiem wybrzeża. Wypoczynek w tym miejscu to propozycja dla wymagających. Tam można się rozłożyć na wygodnym leżaku, będąc obsługiwanym przez kelnera i zanurzyć w przyjemnie ciepłej wodzie. Pełen luksus!

Agios Nikolaos

U stóp porośniętych sosnami wzgórz rozciąga się żwirowa plaża Agios Nikolaos. Poza krystalicznie czystą, turkusową wodą znajdziesz tam kolorowe leżaki i parasole. Świetne miejsce do odkrywania podwodnego świata Hydry.

Limnioniza

Turyści zapomnieli o tym skrawku raju w sercu małej zatoki. Oddalona od tętniących życiem kurortów na wyspie żwirowa Limnioniza gwarantuje spokój i prywatność. To doskonałe miejsce na relaks w otoczeniu natury, kąpiel w błękitnej wodzie i opalanie na leżaku w blasku słonecznych promieni. Na plażę można się dostać łodzią lub taksówką.

Palamida

Kameralna plaża, która jako jedna z nielicznych na wyspie, może się pochwalić piaszczystym wybrzeżem. Pomimo tego i niedużej odległości od centrum miasta Hydry (ok. 40 min. spacerem), rzadko bywa oblegana przez tłumy turystów. Znajdziesz tam spokój i wyciszenie w otoczeniu górskich zboczy.

Spilia

Położona niedaleko portu w Hydrze Spilia jest świetnym kierunkiem dla szukających miejsca do nurkowania i podziwiania widoków. Skalisty skrawek wybrzeża, o które rozbija się krystalicznie czysta woda robi niemałe wrażenie zarówno na lądzie, jak i poniżej tafli morza. Nie znajdziesz tam miejsca na rozłożenie koca, a jedynie fragment skały, z której możesz wskoczyć do wody lub podziwiać widoki.

Bisti

Jeśli masz ochotę wypocząć w miejscu, gdzie Hydra osiąga swój południowy kraniec, udaj się nad zatokę Bisti. Znajdziesz tam żwirową dobrze zorganizowaną plażę z krystalicznie czystą wodą. Dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Amalour Bar

Najpopularniejszy bar w Hydrze. Atrakcyjnie zlokalizowany w porcie, jest świetnym miejscem, jeśli chcesz posłuchać muzyki w mniej typowych gatunkach, jak jazz, etno, vintage, popijając drinka i podziwiając widok na morze.

Papagalos Bar

Najlepsze jedzenie, doskonałe drinki i świetna muza w wykonaniu didżeja – jeśli odpowiada ci takie połączenie, wpadaj do baru Papagalos w porcie w Hydrze. To modne miejsce na chillout po plaży.

The Pirate Bar

Po zmroku Pirate Bar zamienia się w popularną dyskotekę. Młodzi ludzie prowadzą żywiołowe dyskusje przy drinkach i skaczą w rytmie nowoczesnej muzyki serwowanej przez didżejów. Atmosfera jest niepowtarzalna!

Trekking

Tym, którzy decydują się przemierzyć wyspę na własnych nogach, Hydra obiecuje niezapomniane wrażenia. Trasy o różnej długości i stopniu trudności prowadzą przez skaliste tereny, lasy sosnowe, mijają klasztory i biegną wzdłuż wybrzeża. Wybierz się na wędrówkę z plaży Vlychos do Palamidas lub z zamku Kastraki do twierdzy Kastro lub wejdź na Górę Eros.

Nurkowanie

Nurkowanie należy do najpopularniejszych sportów wodnych na wyspie. Krystalicznie czysta woda i skaliste dno zachęcają do odkrywania tajemnic podwodnego świata Hydry. Centrum nurkowe można znaleźć m.in. na plaży Vlychos.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon