Itaka

3.88       Zobacz opinie (8)

Itaka jest niedużą wyspą w archipelagu Wysp Jońskich. Znamy ją dobrze z mitologii - jej królem był bohater wojny trojańskiej, Odyseusz. Na całym terenie nie brakuje śladów związanych z tą postacią: Grota Nimf, Wzgórze Piliktata, pomnik w Stavros otwierają długą listę mitycznych miejsc. Wydaje się jednak, że tym, co najbardziej decyduje o atrakcyjności wyspy są ukryte w zatoczkach plaże, pięknie położone, tradycyjne wioski i malownicze szlaki piesze.

Itaka

Itaka, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Być fanem twórczości Homera i nie udać się do Itaki? Niewybaczalne! Jeśli fascynowały cię przygody Odyseusza, koniecznie wybierz się jego śladem na tę słoneczną wyspę. Poza tym Itaka jest świetnym kierunkiem dla osób lubiących aktywny wypoczynek pośród nieskażonej komercją i masową turystyką natury. Wyspa powinna się też spodobać plażowiczom, którzy od wypoczynku na rozległych plażach wolą relaks w zacisznych zatoczkach.

Wyspy Jońskie

W skład Wysp Jońskich wchodzą Kefalonia, Korfu, Lefkada, Itaka, Zakhyntos. Oczywiście jest ich więcej, ale specjalnie dla Was opisaliśmy te najważniejsze.

Zdjęcia

 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
 • Itaka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na Itace średnia temperatura powietrza przez cały rok nie spada poniżej 10 st. C. Najlepszym momentem na wyjazd są jednak miesiące od maja do października. Na trekking i zwiedzanie wiosek lepiej wybrać się w maju, czerwcu, wrześniu lub październiku, a na plażę w okresie wakacyjnym. Temperatura wody rośnie w tym czasie do 22 st. C.

Jak dojechać?

Itaka nie ma portu lotniczego. Na wyspę można się zatem dostać jedynie drogą morską, promem z portu Sami na Kefalonii, z portu Astakos na Peloponezie lub z Lefkady.

Itaka nie jest dużą wyspą. Jej najważniejsze punkty dzielą nieduże odległości. Można je pokonać samochodem, rowerem lub na własnych nogach. Na zwiedzenie całej Itaki warto poświęcić 2-3 dni.

Grota Nimf

Grota Nimf zyskała popularność dzięki Odyseuszowi, który miał w niej ukryć skrzynię skarbów podarowaną mu przez króla Alkinoosa. Archeolodzy przebadali wnętrze groty. Odkryte przez nich znaleziska można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Vathi. Próżno jednak szukać wśród nich mitycznego skarbu. Tropem badaczy podążają turyści. Czekają tam na nich już tylko mroczne wnętrza, wypełnione stalagmitami i stalaktytami i owiane atmosferą tajemniczości. Grota znajduje się 180 m n.p.m. Chcąc się tam dostać, trzeba najpierw pokonać asfaltową drogę, a następnie wąskie przejście w górę.

Vathi

Vathi jest stolicą Itaki. Zanurzona w malowniczej scenerii niedużej zatoki oferuje zapierające dech w piersiach widoki na wysepkę Lazaretto. Vathi kusi pobliskimi plażami, eleganckimi pensjonatami i zapachem z portowych tawern. Jej najciekawszą atrakcją jest Muzeum Archeologiczne, które prezentuje znaleziska odkryte podczas wykopalisk na południu wyspy. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. gliniane naczynia, wazy oraz ofiary wotywne z bursztynu, złota i kości słoniowej.

Stavros

Stavros to drugie co do wielkości miasto na wyspie. Zostało wzniesione w XVI w. u stóp wzgórza Neritos. Jego najatrakcyjniejszym punktem jest Muzeum Archeologiczne, które przechowuje cenne znaleziska wydobyte m.in. w pobliskiej Jaskini Loizos – starożytnym miejscu kultu Odyseusza. Na wystawę złożyły się narzędzia, wyroby ceramiczne, przedmioty codziennego użytku. Poza tym w miasteczku warto zobaczyć pomnik Odysa, kościół Zbawiciela i wenecki dom Tzovanatos, który jako jeden z nielicznych przetrwał silne trzęsienie ziemi w 1953 r. Stavros jest świetnym punktem wyjścia do podziwiania malowniczej scenerii Zatoki Polis.

Wzgórze Pilikata

Niedaleko Stavros wznosi się wzgórze Piliktata. Archeolodzy odkryli na jego szczycie pozostałości po zabytkowych zabudowaniach: fragmenty budynków i murów.  W tym miejscu podobno urzędował Odyseusz i stamtąd udał się na wojnę trojańską. Odsłonięte ruiny są starsze niż historia o królu Itaki, ale skutecznie pobudzają wyobraźnię, przywodząc na myśl sceny z ze słynnej Odysei Homera.

Exogi

Exogi w średniowieczu cieszyła się dużym znaczeniem. Na przestrzeni lat musiała jednak ustąpić większym miejscowościom na wyspie. Może dobrze, bo dzięki temu nie dociera tam wielu turystów i udaje jej się zachować niepowtarzalny urok. Została ciekawie zbudowana na zboczu wzgórza w kształcie amfiteatru. Z jej uliczek, jak z teatralnej widowni, roztacza się niesamowity widok na okoliczne lasy, zatokę i pobliskie wyspy. W tej najstarszej na wyspie wiosce nie ma wielu zabytków. Można jedynie wejść do kościoła Agia Marina i zjeść coś słodkiego w kawiarence.

Agios Athanasios

Agios Athanasios bywa inaczej nazywane Szkołą Homera. Jest najważniejszym stanowiskiem archeologicznym na Itace. Prowadzone w nim badania pozwoliły wysunąć rewolucyjne przypuszczenie, że to w tym miejscu znajdował się pałac Odyseusza. Na dużym obszarze można podziwiać fragmenty murów, posadzek, ruiny budynków. Część znalezisk uzupełniła zbiory Muzeum Archeologicznego w Stavros. Agios Athanasios znajduje się niedaleko Exogi.

Frikes

Frikes jest urokliwą wioską rybacką otoczoną zielonymi wzgórzami, którą zamieszkuje zaledwie 50 osób. Latem rzadko bywa tam jednak spokojnie, szczególnie w tętniącym życiem porcie. Tam cumują łodzie rybackie i luksusowe jachty. Stamtąd też odpływają statki wycieczkowe na Lefkadę i Kefalonię. We Frikes znajduje się malownicza plaża ze świetnymi tawernami i pięknym widokiem na morze.

Kioni

Kioni jest perełką Itaki. To luksusowy, popularny wśród turystów kurort, który znajduje się w czołówce najpiękniejszych miasteczek na wyspie. Urody przydaje mu zielone otoczenie gajów oliwnych i drzew cyprysowych. Harmonizuje ono z bielą domków, ustawionych rzędem przy brukowanych uliczkach schodzących do morza.  Kioni powstało na zboczu wzgórza na kształt amfiteatru, którego sceną jest malowniczy port.

Anogi

550 m ponad ziemią, na szczycie wzgórza Nirito wyrosła już w czasach bizantyjskich wioska Anogi. Jej atrakcyjne położenie gwarantuje niepowtarzalne widoki na całą Itakę, która coraz piękniej ukazuje się w miarę podchodzenia pod górę. Perełką Anogi jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wnętrze świątyni wypełniają bizantyjskie freski i ikony. Podczas spaceru uliczkami wioski warto też zwrócić uwagę na tradycyjne domy z kamienia z wąskimi drzwiami i oknami.

Itaka, choć nieduża, może pochwalić się wieloma przyjemnymi plażami od piaszczystych po żwirowe, od dziewiczych po świetnie zorganizowane turystycznie.

Dexia

Dexia to urokliwa plaża niedaleko Vathi. Dobra infrastruktura i bezpieczne warunki czynią z niej idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi. Można się tam poopalać lub przeciwnie, ukryć przed słońcem w cieniu drzew oliwnych. Na plaży znajduje się przytulna kawiarenka.

Gidaki

Głęboko turkusowy odcień morza w tej części wybrzeża jest niepowtarzalny. Najpewniej dzięki niemu Gidaki zyskała tytuł najpiękniejszej plaży Itaki. Trudno dostępna broni się przed napływem turystów. Najwygodniejszym sposobem dotarcia do niej jest przeprawa łodzią. Istnieje też szlak lądowy, dosyć wymagający, ale oferujący w zamian niesamowite widoki na zatokę.

Filiatro

Urokliwa plaża położona najbliżej stolicy Itaki. Zieleń drzew łączy się tam ze złotem piasku i błękitem krystalicznie czystej wody. Płytki brzeg umożliwia dzieciom bezpieczną zabawę, a rodzicom spokojny wypoczynek na miękkim piasku.

Loutsa

Loutsa jest idealnym miejscem na kąpiel w jasnoniebieskiej, przejrzystej wodzie. Piasek miesza się tam ze żwirem. Warto rozstawić na nim leżak (możliwość wypożyczenia na plaży) i złapać letnie promienie słońca. Na miejscu znajduje się bar z przekąskami.

Skinos

Błękitne morze wdziera się w ląd, miesza z delikatnym, złotym piaskiem i sprawia wrażenie, jakby łączyło się z pasem leśnej zieleni. To niezwykle urokliwe miejsce, które latem przyciąga tłumy turystów. Plaża jest dobrze zorganizowana, bezpieczna dla dzieci. Idealna do kąpieli i opalania się.

Polis

Polis to inaczej starożytne miasto. Dlaczego nadano tę nazwę plaży? Legenda mówi, że w jej wodach są zanurzone ruiny antycznego polis. Jej wody nie zdradzają tajemnicy. Wskazują raczej fałszywy trop, bo ich nietypowe zabarwienie wygląda jakby zamiast miasta pochłonęły całą zieleń przylegającego do nich lasu. Plaża jest kamienisto-żwirowa i dobrze zorganizowana turystycznie. Znajduje się niedaleko Stavros.

Mnimata

Mnimata to dziewicza plaża, ukrywająca się w cieniu sosen i eukaliptusów. Słońce dociera tam dopiero po południu, rzucając blask na błękitno-zielone wody i żwirowy pas nabrzeża. Na plaży brakuje turystycznej infrastruktury.

Itaka jest świetnym miejscem do uprawiania trekkingu. Przez wyspę przebiega wiele malowniczych ścieżek, które łączą najciekawsze punkty na turystycznej mapie.

Perachori – Grota Nimf

Trasa prowadzi z kościoła Panagia na szczycie wioski Perachori do Jaskini Nimf. Trzykilometrowy spacer pozwala cieszyć się niesamowitymi widoki m.in. na Vathi, Zatokę Dexia. Po drodze mija się kościół Agios Ioannis i zabytkowe domy. Ścieżka ma średni poziom trudności. Latem najlepiej pokonać ją w godzinach popołudniowych, gdy słońce nie jest już zbyt silne.

Marathias – Spiliotissa

Potrzeba niecałej godziny, aby dotrzeć do niezwykłego, wybudowanego w skale kościoła Panagia Spiliotissa. Trasa jest łatwa i przyjemna. Rozpoczyna się w wiosce Marathia, do której można dojechać samochodem z Vathi.

Kathara Monastery – Anogi

Ozdobiony ikonami klasztor Kathara jest punktem wyjścia do wędrówki po zboczach góry Niritos, której celem jest malownicza wioska Anogi. Ścieżka liczy 3 km i nie jest trudna do pokonania. W szczycie lata na wyprawę najlepiej udać się wczesnym rankiem lub po południu, aby uniknąć męczących upałów.

Anemodouri – Fontanna Aretusa

Niedługa, średnio wymagająca trasa prowadzi z Anemodouri do homeryckiej Fontanny Aretusa. Miejsce jest warte wysiłku – rozciągają się stamtąd zapierające dech w piersiach widoki. W drodze powrotnej warto odbić na szlak prowadzący do urokliwej plaży Pera Pigadi.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon