Karpathos

3.56       Zobacz opinie (9)

Karpathos jest górzystą wyspą w archipelagu Dodekanez. Nie znajdziesz jej w czołówce najlepszych greckich wysp. Bo nie zaoferuje ci wartościowych ruin i muzeów na dużą skalę. Zamiast tego znajdziesz tam kolorowe wioski na zboczach gór, zjawiskowe plaże w cieniu klifów i malownicze szlaki piesze. W kręgach sportowców Karpathos jest dobrze znana. Silnie wiejący wiatr Meltemi stanowi wyzwanie dla surferów, a naturalne ściany wspinaczkowe w niektórych punktach wyspy, przyciągają spragnionych mocnych wrażeń wspinaczy. Tam każdy odnajdzie coś, co odpowiada jego gustom. Sprawdź, co wyspa przygotowała dla ciebie!

Karpathos

Karpathos, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli szukasz odpoczynku w greckiej atmosferze i zachwycającej scenerii, Karpathos ci to zapewni. Obok zatłoczonych miejscowości są tam spokojne wioski rybackie, idealne na wakacyjny chillout. Lubisz relaksować się nad morzem? Tam do wyboru masz 20 wyjątkowych plaż, na których nie tylko się opalisz, ale i spróbujesz swoich sił w sportach wodnych. Możliwości aktywnego wypoczynku nie zabraknie ci także na lądzie - Karpathos jest mekką wspinaczy skałkowych i windsurferów.. A może wolisz zwiedzać? Wystarczy, że odwiedzisz kilka popularnych wiosek na wyspie, gdzie historyczne perełki są na wyciągnięcie perełki.

Zdjęcia

 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
 • Karpathos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od marca do października na Karpathos panuje dobra pogoda. W sezonie od czerwca do września nastaw się na upały, które skutecznie cię rozleniwią i odbiorą chęci do intensywnego zwiedzania. Chcąc połączyć odkrywanie zabytków i trekking z plażowaniem, najlepiej wybrać się na wyspę w maju lub pod koniec września. Jeżeli natomiast nie zależy ci na wylegiwaniu się nad morzem, dobrą porą na urlop na Karpathos będzie kwiecień lub listopad.

Jak dojechać?

Silnym argumentem przemawiającym za planowaniem wakacji na Karpathos w sezonie turystycznym jest dojazd – można wtedy zapolować na bezpośrednie loty czarterowe, które rozpoczynają się mniej więcej w maju i kończą we wrześniu. Poza sezonem warto próbować dostać się na wyspę z przesiadkami, np. przez Ateny lub Rodos. Lotnisko znajduje się 15 km od stolicy wyspy Pigadii.

Urok wiosek na wyspie kryje się raczej w ich tradycyjnej architekturze i sielankowym klimacie, niż zabytkach. Są one idealnym miejscem na odpoczynek i poznanie kultury Karpathos.

Pigadia

Wystarczy jedno spojrzenie, aby dać się oczarować kolorom Pigardii i jej malowniczemu położeniu na zboczu wzgórza. To nowoczesne, tętniące życiem miasto pełne greckiego kolorytu tylko zyskuje przy bliższym poznaniu. Zachwyca pnącymi się w górę uliczkami z barwnymi domami, malowniczym wybrzeżem i pełnym żywiołu życiem nocnym. Koniecznie zobacz ruiny Akropolu, Muzeum Archeologiczne z wystawą prehistorycznych i neolitycznych eksponatów oraz wypocznij na długiej plaży.

Agia Fotini

Zaledwie 1 km od centrum Pigadii, za plażą Vrontis opierają się czasowi ruiny budowli sakralnej z V i VI w. n.e. Na niedużym terenie zobaczysz pojedyncze marmurowe kolumny, fragmenty ścian oraz wczesnochrześcijańskie dekoracje. To ciekawy kierunek na spacer przy okazji pobytu w Pigadii.

Saria

Z portu w Pigadii możesz popłynąć na wysepkę Saria. Jeśli poddasz się temu, co ma ci do zaoferowania to miejsce, na długo pozostanie w twojej pamięci. Odkryj opuszczone miasto Argos, wejdź na punkt widokowy Agios Zacharias, zanurkuj w podwodnej jaskini i złap chwilę wytchnienia na pięknej plaży Palatia. Wyspa, mimo że na skutek trzęsienia ziemi, została trwale odseparowana od Karpathos, nadal jest uznawana za jej część.

Olympos

Olympos jest zapowiedzią spotkania z żywą tradycją, która w odizolowanej przez wieki wiosce przetrwała do naszych czasów. Spacerując uliczkami tego zbudowanego na górskim zboczu miasteczka, spotkasz kobiety w regionalnych strojach, miniesz stare wiatraki – symbol wyspy, opuszczone domy i sklepiki z rękodziełem. Olympos, mimo że jest już dobrze skomunikowane z wyspą, nadal sprawia wrażenie, jakby żyło własnym życiem.

Aperi

Dawna stolica Karpathos, oddała pod koniec XIX w. swoją funkcję Pigadii, ale nie straciła przy tym swojego splendoru. Podtrzymują go tradycyjne domy odbudowane przez greckich imigrantów i siedziba arcybiskupa. Wioska jest malowniczo położona na zboczu wzgórza, którego szczyt wieńczą ruiny weneckiej twierdzy. Z Aperi wychodzi kilka szlaków pieszych, prowadzących do urokliwych plaż: Achata, Apella i wiosek: Volada, Othos.

Othos

Othos jest oazą spokoju wybudowaną na zboczu wzgórza 500 m n.p.m. Na Karpathos żadnej innej wiosce nie udało się sięgnąć wyżej i zaoferować tak pięknego widoku na morze. Othos tworzą tradycyjne domy o bladych ścianach zanurzone w zieleni drzew cytrusowych i oliwnych. W miasteczku warto zobaczyć ruiny wiatraków na wzgórzu oraz zajrzeć do Muzeum Folkloru, które jest w zasadzie rekonstrukcją dawnego domu wyposażonego w obrazy, koronki, instrumenty muzyczne, kostiumy.

Menetes

Wielobarwne domy, dekorowane kwiatami balkony, zielone otoczenie i surowe klify czynią Menetes jedną z najpiękniejszych wiosek na wyspie. Rozciąga się z niej zachwycający widok na morze, klify i Pigadię. W miasteczku warto zobaczyć kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bizantyjską świątynię Agios Mamas oraz nieduże Muzeum Folkloru z wystawą prezentującą dawne przedmioty codziennego użytku.

Arkasa

Wioskę Arkasa na pierwszy rzut oka łatwo pomylić z innymi na wyspie. Tworzą ją bowiem tradycyjne kolorowe domy zbudowane amfiteatralne na zboczu wzgórza. Wystarczy jednak zagłębić się w jej uliczki, aby przekonać się o wyjątkowości tego miejsca. Podczas spaceru trafisz najpewniej do bizantyjskiego kościoła z V w. Po wejściu pochyl głowę, aby przyjrzeć się wyłożonej mozaiką podłodze. Spróbuj też zdobyć szczyt góry Paleokastro. Poza pięknym widokiem zobaczysz tam ruiny dawnej osady Arkasia.

Na Karpathos jest 20 plaż, z których większość jest piaszczysto-żwirowe. Znajdziesz tam zarówno dobrze zorganizowane miejsca, jak i dziewicze zakątki.

Apella

Tysiące turystów każdego lata szukają relaksu na tej plaży. To najpopularniejszy skrawek wybrzeża na wyspie, otoczony wysokimi, potężnymi klifami i porośnięty miejscami tamaryszkiem oraz drzewami piniowymi. Na miejscu wypożyczysz parasol i leżak, zjesz obiad w tawernie i dasz nura w krystalicznie czystą otchłań wody. Niezapomniane wrażenia gwarantowane! Plaża znajduje się 20 km od Pigadii. Można tam dojechać samochodem, ale warto się spieszyć, bo na najbliższym parkingu błyskawicznie znikają wolne miejsca.

Achata

Surowe klify pochylające się nad szmaragdową taflą wody tworzą scenerię podobną do Apelli. Na Achacie jest jednak znacznie mniej turystów i większy spokój. Plaża nie jest najlepiej zorganizowana. Kilka parasoli na piaszczysto-żwirowym wybrzeżu i mała tawerna w głębi wystarczają za całą infrastrukturę. Plaża znajduje się 13 kilometrów od Pigadii. Można do niej dojechać samochodem.

Kyra Panagia

Jedna z najlepszych plaż na Karpathos, która łączy dziewiczy krajobraz ze świetną infrastrukturą turystyczną. Ukryj się w cieniu parasola, mając za otoczenie postrzępione klify i złoty piasek z delikatnym żwirem pod nogami. Przy plaży znajdują się tawerny, hotele, wypożyczalnie leżaków. Bez problemu dotrzesz tam samochodem. Plażę od Pigadii oddziela 14 km.

Afoti

Świetna plaża dla szukających wytchnienia niedaleko Pigadii. Znajdziesz tam wszystko, co potrzeba do wygodnego wypoczynku: przyjemny piasek, turkusową, czystą wodę, parasole, leżaki i tawerny.

Na Karpathos życie nocne koncentruje się w stolicy wyspy Pigadii. Szukaj tam raczej klimatycznych barów niż głośnych dyskotek.

Stema Bar

Stema Bar w Arkasa cieszy się sławą najlepszego na wyspie. Może to kwestia jego świetnej lokalizacji z widokiem na morze, która pozwala na podziwianie spektakularnego zachodu słońca? A może smaku koktajli serwowanych w barze? Musisz przekonać się o tym osobiście!

Anoi

Jeśli chcesz poznać smak najlepszych koktajli w Pigadii, wpadaj do baru Anoi. Niepowtarzalny klimat i świetna muzyka sprawią, że drinki będą smakowały jeszcze lepiej, a ty nie zapomnisz tego wieczoru na długo.

Wspinaczka

A gdyby tak spojrzeć na Karpathos ze skalnej ściany? Na górzystej wyspie jest kilka atrakcyjnych punktów do wspinaczki na różnych poziomach zaawansowania. Zarówno na doświadczonych wspinaczy, jak i tych stawiających dopiero pierwsze kroki w tym sporcie czekają kaniony w rejonie Adia i Pigadia oraz skały na plaży Achata.

Trekking

Karpathos jest poprzecinane pieszymi szlakami, które wiodą przez urokliwe wioski, doliny, górskie tereny, plaże i lasy piniowe, oferując za każdym razem zróżnicowane i zapierające dech w piersiach widoki. Spróbuj zdobyć najwyższy szczyt Karpathos – Kali Limni i przejdź z Aperi do plaży Achata lub wioski Othos.

Windsurfing

Karpathos jest dobrze znane windsurferom. Nieczęsto na greckich wyspach wiatr Meltemi osiąga aż tak dużą siłę. Najsilniej wieje od maja do października, osiągając maksimum swoich możliwości w miesiącach wakacyjnych. Najlepiej się o tym przekonać, udając się na Zatokę Afiartis.

Snorkeling

Trudno oprzeć się przejrzystym, krystalicznie czystym wodom wokół Karpathos, które zachęcają, aby zanurzyć się w ich głębinach. Warto im ulec, bo w niektórych miejscach na wyspie podwodne bogactwo przypomina to z egzotycznych mórz. Zanurz się w podmorskiej krainie na plaży Achata, Apella lub na wyspie Saria i przekonaj się o pięknie podwodnego świata Karpathos na własne oczy.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon