Kavala

3.83       Zobacz opinie (12)

Aż trudno uwierzyć, że turyści tak łatwo pomijają to miejsce. Kavala rzadko jest celem samym w sobie. Pobyt w niej traktuje się raczej jako krótki przystanek w drodze na Tasos. A to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Grecji kontynentalnej, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi.

Kavala

Kavala, Grecja - © Zielonamapa

Jego Stare Miasto odurza zapachami i zachwyca ciekawymi zabytkami. Pokazują one jak na przestrzeni wieków rodzime tradycje przeplatały się tam z wpływami muzułmańskimi. Poniżej nich rozciąga się złoty pas nabrzeża obmywany przez błękit morza. Zachwycający widok!

Dla kogo?

Jeśli na wakacjach lubisz zwiedzać, Kavala da ci mnóstwo powodów do zachwytu. Słynie z pięknej starówki i ciekawych zabytków. A może chętnie plażujesz? Nie odmawiaj sobie błogiego wypoczynku na złotym piasku. Malownicze plaże są oddalone od Kavali o zaledwie kilka kilometrów. Z kolei imprezowicze docenią walory miasta po zmroku. Masz ochotę na ouzo? Rezerwuj bilety lotnicze i daj się zaskoczyć nocnemu życiu Kavali.

Zdjęcia

  • Kavala
  • Kavala
  • Kavala
  • Kavala
  • Kavala
  • Kavala
  • Kavala
  • Kavala
  • Kavala
  • Kavala
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Panagia, Stare Miasto

Spacer po Starym Mieście w Kavali to prawdziwa uczta dla zmysłów. Wzrok przykuwają urokliwe domki przy brukowanych ulicach i interesujące zabytki, a wokół roztacza się zapach kwiatów z przydomowych ogrodów i kawy parzonej w przytulnych kawiarenkach. Nie sposób nie zatrzymać się choć w jednej, by spróbować greckich słodkości. Uważaj, Panagia pochłonie cię na długie godziny!

Kavala
Kavala, Grecja - © Zielonamapa

Fortyfikacja

W strategicznym punkcie, nad Starym Miastem wznosi się potężna twierdza, zbudowana w XV w. dla kontroli i ochrony ważnego rzymskiego szlaku o nazwie Via Egnatia. Dla turystów udostępniono okrągłą wieżę centralną z pięknym widokiem na Kavalę, prochownię, sklep spożywczy, garnizon.

Kavala
Fortyfikacja, Kavala, Grecja - © Zielonamapa

Imaret

Pod nazwą Imaret kryje się muzułmańska instytucja służąca religijnemu wychowaniu, edukacji i pomocy charytatywnej. Została ufundowana w XIX w. przez Mohammeda Ali, wicekróla Egiptu. Ten imponujący zespół budynków z arkadami tworzyły m.in. meczet, medresy (seminaria), szkoła podstawowa dla chłopców, sale modlitewne i dom dla ubogich. Obecnie całość znajduje się w rękach prywatnych, ale możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem.

Dom Mohammeda Ali

Rezydencja Mohammeda Ali, jest warta tego, aby poświęcić jej czas. Należy bowiem do najwybitniejszych przykładów XVIII-wiecznej architektury osmańskiej w Grecji. We wnętrzu znajdują się kwatery dla kobiet i mężczyzn, pomieszczenie do przyjmowania gości i prywatny pokój Mohammeda Ali. Dom znajduje się przy placu poświęconym jego właścicielowi. Niedaleko można też zobaczyć pomnik dostojnego paszy.     

Muzeum Archeologiczne

Zbiory Muzeum Archeologicznego w Kavali mają dużą wartość historyczną. Pochodzą głównie z terenów wschodniej Macedonii i Tracji.  Ich najbardziej fascynującym elementem są znaleziska odkryte na terenie starożytnej świątyni bogini Partenos. Poza drobnymi artefaktami, jak figurki, monety, wazy, można zobaczyć dwie kolumny jońskie będące częścią budowli. Zwiedzanie muzeum przypomina wędrówkę przez różne etapy rozwoju Kavali począwszy od neolitu.

Muzeum Tytoniu

Muzeum Tytoniu to brzmi ciekawie i jeszcze ciekawiej się prezentuje. To nowoczesna instytucja, która za pomocą interesujących eksponatów i archiwalnych materiałów ukazuje w szerokiej perspektywie tradycję uprawy tytoniu w Kavali. Można tam zobaczyć m.in.: narzędzia służące do produkcji tabaki i uprawy tytoniu, mapy, dokumenty, a nawet meble kupców tytoniowych.

Akwedukt Kamares

Potężny akwedukt powstał w XVI w., aby zaopatrywać Kavalę w wodę. I choć od dawna nie pełni już swojej funkcji, zyskał nową wartość jako symbol miasta i jego najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna. Potężną, długą na 270 m konstrukcję można podziwiać na terenie Starego Miasta. Jest naprawdę imponująca!  

Kavala
Akwedukt, Kavala, Grecja - © Zielonamapa

Ratusz

Gdyby nie popularność handlu tabaką w Kavali, być może miasto było pozbawione tak imponującego budynku, w którym obecnie mieści się miejski ratusz. Wybudowana pod koniec XIX w. rezydencja należała bowiem do węgierskiego kupca tytoniowego. Powstała z rozmachem i sentymentem do gotyku. W jego architekturze da się bowiem dostrzec liczne nawiązania do tego stylu, takie jak: łuki, absydy czy okno wykuszowe. 

W samej Kavali owszem znajdziesz plaże, ale zdecydowanie bardziej polecamy plaże na półwyspie Chalkidiki oraz wyspie Tasos.

Perigiali

Zaledwie 3 km od centrum Kavali rozciąga się pas złotego piasku. Świetne miejsce, żeby rozłożyć leżak, popływać, a na końcu zjeść obiad w pobliskiej tawernie. Plaża jest średnio zorganizowana, ale spełnia wszystkie warunki wymagane do odznaczenia Błękitną Flagą. Znajdują się na niej prysznice i przebieralnie. Na miejsce kursuje autobus z Kavali.

Tosca

Warto jednak nieco bardziej oddalić się od Kavali, aby trafić na tę wyjątkową plażę w cieniu drzew. Tosca została odznaczona Błękitną Flagą za czystość wody i świetnie przygotowaną infrastrukturę turystyczną. Można tam skorzystać z przebieralni i pryszniców oraz zjeść grecką przekąską w barze. Spokojne miejsce na wypoczynek 6 km od Kavali.

Batis

Ta malownicza plaża zasłużyła sobie na Błękitną Flagę pięknym położeniem w zatoce i krystalicznie czystą wodą. Wystarczy oddalić 4 km od Kavali, żeby trafić do tego rajskiego zakątka, w którym nie ma czasu na nudę. Znajdują się tam baseny, plac zabaw dla dzieci. Są nawet prowadzone zajęcia sportowe dla najmłodszych. Plaża jest świetnie zorganizowania – na turystów czekają przebieralnie, prysznice, restauracje i bary. W pobliżu Kavali to najlepsze miejsce na uprawianie sportów wodnych.

Rapsani

W niedużej odległości od Kavali znajduje się urokliwa plaża Rapsani, odznaczona Błękitną Flagą. Jest wyposażona w najważniejsze udogodnienia turystyczne: przebieralnie, prysznice, obiekty gastronomiczne. Świetne miejsce dla osób, które nie chcą oddalać się od miasta – plaża znajduje się zaledwie 1 km od centrum. Można tam dojechać autobusem.

Bary i dyskoteki

W Kavali nie brakuje miejsc, w których można spędzić czas po zmroku. Na Starym Mieście dominują klimatyczne bary serwujące ouzo, w strefie przybrzeżnej znajdują się dyskoteki drgające w rytmie klubowych hitów. Popularnym miejscem jest klimatyczny Aqua Club nad morzem, gdzie w miłej atmosferze można posłuchać przebojów greckiej i zagranicznej muzyki.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon