Kefalonia

3.82       Zobacz opinie (17)

Kefalonia jest największą wyspą w archipelagu Wysp Jońskich. Jedna z jej licznych plaż, Myrtos, znajduje się wśród 30 najpiękniejszych na świecie, mimo to cała Kefalonia opiera się masowej turystyce. Jej urokliwe wioski zachowują autentyzm greckiej codzienności, a wzdłuż wybrzeża i w głębi lądu wciąż można znaleźć dziewicze zakątki. Wyspa nie dała się pokonać silnym trzęsieniom ziemi, które nawiedzały ją przez wieki.

Kefalonia

Kefalonia, Grecja - © Zielonamapa

Wielu miejscom udało się przywrócić dawny blask i oryginalną architekturę, inne oparły się żywiołowi. Tak udało się ukryć złowrogie oblicze natury, pozostawiając tylko to, co w niej najpiękniejsze: góry, lasy, jaskinie. Grecy nazywają Kefalonię najpilniej strzeżoną tajemnicą grecką. Nie wahaj się uchylić jej rąbka!

Dla kogo?

Jeśli marzysz o wylegiwaniu się na plaży, Kefalonia umożliwi ci to w sposób, który przerasta wyobrażenia. Jej zjawiskowe wybrzeże pozwoli ci także na aktywność w wodzie. Potrzebujesz odrobiny ryzyka i chętnie smakujesz nowych doświadczeń? Szeroki wachlarz sportów wodnych zrobi na tobie wrażenie. Ciekawe atrakcje czekają też na lądzie. Na własnych nogach, na rowerze lub samochodem odkryjesz przyrodnicze bogactwo oraz urok wiosek i miasteczek, łącząc zwiedzanie z wypoczynkiem na łonie natury.

Wyspy Jońskie

W skład Wysp Jońskich wchodzą Kefalonia, Korfu, Lefkada, Itaka, Zakhyntos. Oczywiście jest ich więcej, ale specjalnie dla Was opisaliśmy te najważniejsze.

Zdjęcia

 • Kefalonia
 • Kefalonia
 • Kefalonia
 • Kefalonia
 • Kefalonia
 • Kefalonia
 • Kefalonia
 • Kefalonia
 • Kefalonia
 • Kefalonia
 • Kefalonia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na Kefalonii sezon turystyczny trwa od maja do października. Jeżeli udasz się tam w szczycie lata, raczej żadna siła nie odciągnie cię od dających ochłodę plaż. Aby z przyjemnością czerpać z całego bogactwa wyspy, najlepiej zaplanować wyjazd w maju, wrześniu lub październiku. Temperatura powietrza waha się w granicach 23-25 st. C.

Jak dojechać?

Na Kefalonię najwygodniej dostaniesz się samolotem. Przez cały rok odbywają się na wyspę loty z Aten, w sezonie można znaleźć także oferty połączeń czarterowych z wielu miast europejskich. Na Kefalonię kursują też promy z Grecji kontynentalnej, Zakynthos, Lefkady lub Itaki.

Argostoli

Argostoli jest pełną żywiołowości i energii stolicą Kefalonii. Miasto zostało odbudowane na zboczach zielonego wzgórza, po niszczycielskim trzęsieniu ziemi. Jego życie skupia się na Placu Vallianos z wieloma restauracjami oraz głównej ulicy Lithostroto, wzdłuż której ciągną się rzędy sklepów. W tym nowoczesnym zakątku Kefalonii nie ma zbyt wielu zabytków. Historyczne oblicze miasta odsłaniają jedynie muzea: Muzeum Archeologiczne prezentujące znaleziska z całej wyspy i Muzeum Folkloru z przykładami sztuki oraz dawnych przedmiotów codziennego użytku. Poza tym na uwagę zasługują kościół św. Spirydona i wieża zegarowa.  

Lixouri

Lixouri jest drugim co do wielkości ośrodkiem na wyspie, ale pozbawionym żywiołowości i szaleństwa, typowego dla stolicy. Tam dominują spokój i pozytywna energia płynąca od sympatycznych mieszkańców. To świetne miejsce, żeby odpocząć w cieniu fikusów na głównym placu miasta i zjeść grecki obiad w tawernie w porcie. Jeśli planujesz zostać tam do wieczora, koniecznie udaj się do Klasztoru Kipouria, skąd można podziwiać spektakularny zachód słońca.

Assos

Assos urzeka niesamowitą scenerią. Spójrz tylko, jak spomiędzy cyprysów i sosen wyzierają nieduże domy w stylu jońskim o wielobarwnych ścianach i odbijają się w zielono-błękitnej wodzie Morza Jońskiego. Wioska powstała na zboczu wzgórza, wokół niedużego półwyspu. Aż trudno uwierzyć, że ta oaza spokoju była w średniowieczu strategicznym punktem obrony przed wrogiem. Przypominają o tym ruiny zbudowanego przez Wenecjan zamku Assos. Do miasteczka raczej nie jedzie się jednak po to, żeby zwiedzać, ale by chłonąć jego sielankową atmosferę, poddać się leniwemu rytmowi dnia w porcie, biesiadować w tawernie i wylegiwać na plaży.

Fiskardo

Fiskardo to miasto-paradoks. Jest bowiem jednocześnie kwintesencją greckości i najbardziej kosmopolitycznym kurortem na wyspie. Odzwierciedleniem tego jest tętniący życiem port, gdzie obok tradycyjnych łodzi rybackich, cumują nowoczesne jachty. Miasto, dzięki temu, że nie poddało się trzęsieniu ziemi w 1953 r., zachowuje charakter sprzed wieków, który kryje się w murach weneckich rezydencji. Zawiodą cię do nich zapachy z tawern i wystawy mieszczących się tam sklepików z pamiątkami.

Kourkoumelata

Ta wioska o niełatwej do zapamiętania nazwie jest niedocenionym skarbem Kefalonii. Doszczętnie zniszczona po trzęsieniu ziemi, została odbudowana z taką dbałością, że cieszy się dzisiaj renomą najpiękniejszej wioski na wyspie. Zawdzięcza to neoklasycznym rezydencjom, okazałym kościołom, zielonym ogrodom. Obierz kierunek na Centrum Kultury George’a i Marii Vergottis, Centrum Filharmonii i urokliwy plac miejski z palmami i kapliczką.

Zamek Agios Georgios

Na 300-metrowym wzgórzu, nad wioską Peratata znajdują się ruiny dawnej stolicy wyspy. Trzy potężne trzęsienia ziemi zebrały tam swoje żniwo. Blask minionej świetności bije już tylko z XVI-wiecznych murów, katedry Evangelistria wybudowanej w stylu jońskiego baroku i ruin katolickiego kościoła św. Mikołaja.

Klasztor Moni Agiou Gerasimou

Okazała, choć nie nazbyt finezyjna architektura klasztoru o białych ścianach i czerwonym dachu, nie zdradza bogactwa, jakie kryje się w jego wnętrzu: misternych złoceń, pięknych ikon oraz relikwii i grobu patrona wyspy. Mieszkańcy Kefalonii przychodzą tam, by prosić świętego o zdrowie, turyści, by zachwycić się niezwykłością tego obiektu.

Myrtos

Myrtos jest królową plaż Kefalonii. Zachwyci cię mieniącym się w słońcu turkusem wody i niepowtarzalną bielą piasku zmieszanego z drobnymi kamykami. Stań na szczycie klifu i spójrz w niekończący się błękit morza i nieba, a następnie rozłóż leżak na wybrzeżu i rozkoszuj się pięknem otoczenia. Nie uciekaj stamtąd przed wieczorem – przecież nie chcesz przegapić zjawiskowego zachodu słońca?

Petanoi

Petanoi nie jest tak popularna jak Myrtos, choć nie ustępuje jej pięknem. Intensywnie niebieski kolor wody przechodzi tam w delikatny turkus, a jasny piasek miesza się z kamykami. W szczycie sezonu plaża bywa oblegana, ale u jej końca tuż przy skałach można znaleźć zaciszny zakątek. Plaża słynie ze spektakularnego zachodu słońca.

Lourdas

Długi pas piaszczystego wybrzeża wydaje się, że nie ma końca. W sezonie na całej jego długości wyrastają leżaki i parasole. Plaża jest niezwykle popularna ze względu na przyjemne warunki i świetną organizację. Są tam bary, tawerny, wypożyczalnie sprzętu plażowego i sportowego. Spędź dzień na opalaniu się i kąpieli w ciepłym morzu. Pamiętaj o zachowaniu  ostrożności – woda miejscami bywa głęboka.

Skala

Plaża Skala z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. To wymusiło jej dobrą organizację, na szczęście infrastruktura turystyczna nie zdołała zaburzyć jej dziewiczego charakteru. Tam rządzą błękit wody, delikatność piasku i zieleń roślin wdzierających się na plaże.

Makris Gialos

Makris Gialos jest najlepiej zorganizowaną plażą na wyspie. Znajduje się zaledwie 2 km od centrum i przyciąga tłumy turystów, którzy oczekują więcej niż możliwość opalania się i kąpieli. W tym miejscu można intensywnie spędzić cały dzień na grze w siatkówkę lub tenisa, smakowaniu greckich przysmaków w barze, wylegiwaniu się na złotym piasku i pod bambusowym parasolem oraz uprawianiu sportów wodnych. Atrakcji nie brakuje!

Xi

Na tej plaży królują nietypowe kolory, które zmieniają się w zależności od pory dnia. Najpiękniej prezentują się o zachodzie słońca, gdy piasek przechodzi z rdzawo-pomarańczowego koloru w czerwień i kontrastuje z zyskującym intensywność w blasku promieni błękitem wody. Przyjedź tam, aby zafundować sobie naturalne i darmowe spa. Wystarczy wymieszać garść gliny z klifów z odrobiną wody, aby stworzyć odmładzającą maseczkę.

Antisamos

Fanom filmu Kapitan Corelli przepiękna sceneria plaży Antisamos powinna wydać się znajoma. Biały żwir, turkusowe morze i zielone wzgórza wpadające wprost do wody stały się atrakcyjnym tłem niektórych scen tego obrazu. Plaża jest świetnie zorganizowana i cieszy się dobrymi warunkami, za co została odznaczona Błękitną Flagą. Są tam bary, wypożyczalnie leżaków i parasoli oraz centra sportów wodnych.

Jaskinia Melissani

W Jaskini Melissani natura ukazuje swoje zjawiskowe oblicze. Ta niezwykła grota o szaro-miodowych ścianach i imponujących rozmiarach dzieli się na dwie części. Jedna jest otwarta i wypełniona słonecznym blaskiem. Druga ukrywa się przed światłem, ujawniając z mroku imponujące stalagmity, algi i mchy. Największą atrakcją jaskini jest rejs po jeziorze, skąd można podziwiać stalaktyty i falujące na wietrze korony drzew, wokół groty.

Jaskinia Drogarati

W jaskini Drogarati natura odgrywa swój fascynujący spektakl. Zanurzone w złotym i pomarańczowym blasku lamp stalaktyty pokrywają sklepienie i ściany, robiąc niesamowite wrażenie. 150 mln lat temu wyżłobił je deszcz, a trzy stulecia temu silne trzęsienie ziemi pozwoliło odkryć to arcydzieło przyrody. Centralnym punktem jaskini jest Sala Apoteozy słynąca ze świetnej akustyki.

Park Narodowy Góry Ainos

Góra Ainos jest jak zrodzona z morskiej piany Afrodyta. Bogini dziewiczej natury, która tworzy obszar parku narodowego. Przecieraj szlaki, prowadzące do nieoczekiwanych odkryć. Przygotuj się na spotkanie z rzadką roślinnością: endemicznymi jodłami, orchideami i ciesz się towarzystwem dostojnych dzikich koni, przypominających wykute w marmurze rzeźby. Za cel wędrówki najlepiej obrać szczyt Megas Soros, skąd rozciąga się niesamowity widok na Morze Jońskie i sąsiednie wyspy.

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny jest oazą dziewiczej natury. To stary gaj oliwny z drzewami, krzewami, dzikimi roślinami i jeziorem. Stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek, choć jego funkcja nie sprowadza się tylko do rekreacji. Ogród powstał, aby chronić naturalne bogactwo wyspy i promować konieczność zadbania o zagrożone środowisko.

Sporty wodne

Makris Gialos jest doskonałym miejscem do tego, aby spróbować najbardziej szalonych sportów wodnych. Tam wyobraźnia nie ma granic! Wsiądź na dmuchanego pączka lub szalone ufo w kształcie wygodnej kanapy. Poczujesz wiatr we włosach, oszałamiającą prędkość, a podczas przejażdżki będziesz myśleć tylko o tym, żeby spektakularnie nie wylądować w morzu. Popularną aktywnością są także rejsy kajakiem wzdłuż wybrzeża, narty wodne, ekscytujący wakeboarding, a dla mniej doświadczonych kneeboarding.

Nurkowanie

Pod wodami Morza Jońskiego wokół Kefalonii zatopiona jest historia: pozostałości starożytnej cywilizacji, wraki statków z okresu II wojny światowej. Okruchy dawnych dziejów sąsiadują tam z bogactwem naturalnym: tajemniczymi jaskiniami i przedstawicielami fauny i flory. Świetne warunki do odkrywania podwodnego świata Kefalonii panują na plażach: Agia Eufemii i Fiskardo.

Rowery elektryczne

A gdyby tak podziwiać uroki wyspy z siodełka roweru elektrycznego? Na Kefalonii to możliwe! Wypożycz ekologiczny pojazd i przetrzyj szlaki dziewiczego Erisos samodzielnie lub z przewodnikiem.

Trekking

Przed zapalonymi wędrowcami Kefalonia odkrywa prawdziwe przyrodnicze perełki, które są niedostrzegalne z rowerowego siodełka i zza kierownicy samochodu. Wyrusz na ich poszukiwanie z góry Ainos do Megas Soros, z plaży Antisamos do ukrytej plaży Koutsoupia lub z wioski Drapanitika do pięknej Assos. Jeżeli lubisz podążać mało znanymi ścieżkami, obierz kurs na Fanari, gdzie rozpoczyna się zaledwie 5-kilometrowa, ale dosyć wymagająca trasa wzdłuż rzadko odwiedzanej części wybrzeża. Nie zrażaj się i postaw stopę tam, gdzie przed tobą dotarło niewielu turystów.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon