Korynt

3.43       Zobacz opinie (7)

Trzęsienie ziemi w XIX w. odsłoniło pozostałości antycznych zabudowań - ruiny Starego Koryntu. W czasach starożytnych było to ważne centrum polityczne i handlowe. Niestety grabieże za panowania rzymskiego, wojny i trzęsienia ziemi sprawiły, że ośrodek stracił na znaczeniu. Dowody jego świetności można oglądać na terenie stanowiska archeologicznego w wiosce Archea Korinthos, u stóp wzgórza, kilka kilometrów od nowoczesnego miasta portowego Korynt.

korynt

Korynt, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeżeli interesuje cię historia i architektura starożytnej Grecji, koniecznie wybierz się do Koryntu. Tamtejsze zabytki mimo upływu lat i licznych zniszczeń wciąż robią duże wrażenie.

Zdjęcia

  • Korynt
  • Korynt
  • Korynt
  • Korynt
  • Korynt
  • Korynt
  • Korynt
  • Korynt
  • Korynt
  • Korynt
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Latem w Grecji żar leje się z nieba, co nie sprzyja zwiedzaniu. Jeśli myślisz o wyjeździe do Koryntu, staraj się uniknąć szczytu sezonu i weź lepiej pod uwagę marzec, kwiecień, maj lub październik. Temperatura powietrza utrzymuje się w tym czasie w okolicach 20-24 st. C.

Jak dojechać?

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do Koryntu jest lot do Aten, a następnie przejazd autobusem lub pociągiem. Od stolicy Grecji starożytne miasto oddziela niespełna 90 km. Korynt może być też przystankiem w czasie objazdowej wycieczki samochodowej po Peloponezie.

Na zwiedzanie Koryntu wystarczy poświęcić maksymalnie 1 dzień. Ciekawym pomysłem może być przedłużenie pobytu o wypoczynek w pobliskim kurorcie nadmorskim Lutraki.

Akrokorynt

Wzgórze Akrokorynt góruje nad Starym Koryntem. Na jego szczycie znajdują się pozostałości średniowiecznej twierdzy i ruiny świątyni Afrodyty. To tam miały odbywać się rozpustne uczty w udziałem prostytutek – kapłanek bogini piękna. Góra ma wysokość 575 m. Można się na nią dostać pieszo lub samochodem.

Świątynia Apollina

7 kolumn pozostałych po świątyni Apollina jest dzisiaj najbardziej charakterystycznym elementem Starego Koryntu. Obiekt powstał w VI w. p.n.e. i przetrwał gruntowną przebudowę dokonaną przez Rzymian. Świątynia musiała na nich zrobić wrażenie. Nic dziwnego, była bowiem okazałą budowlą z 38 kolumnami w stylu doryckim. Stała się nawet wzorem dla ateńskiego Partenonu.

Droga Lechajońska

Marmurowe płyty wyznaczały szlak z Koryntu do portu Lechajon. Do dzisiaj zachował się ostatni odcinek tej drogi zwieńczony schodami i portykami. Przy nich w starożytności znajdowały się sklepy i łaźnie publiczne.

Świątynia Oktawii

Świątynia Oktawii była poświęcona siostrze cesarza Augusta. Niewiele pozostało po niej do dzisiaj, zaledwie 3 kolumny w stylu korynckim.

Studnia Pejrene

Studnia, czy inaczej fontanna Pejrene to marmurowy basen, który w starożytności wypełniała woda ze źródła Pejrene. Do dzisiaj zaopatruje ono zresztą mieszkańców wioski. Z jego powstaniem wiąże się ciekawy mit, według którego bogini Artemida zamieniła zrozpaczoną po śmierci syna Pejrene w podziemny strumień.

Muzeum Archeologiczne

Ciekawie zorganizowane Muzeum Archeologiczne gromadzi to, co udało się odnaleźć na terenie Starego Koryntu i okolicznych wykopalisk. Wystawa obejmuje eksponaty od czasów prehistorycznych po okres bizantyjski.

Nowy Korynt

Po zwiedzaniu stanowiska archeologicznego warto zatrzymać się na kawę przy placu Perivolakia w oddalonym o 7 km Koryncie. Poza tym nie znajdziesz tam zbyt wielu zabytków i atrakcji Na uwagę zasługuje jedynie kościół metropolitalny Pawła Apostoła wybudowany na początku XX w. oraz Muzeum Historyczno-Folklorystyczne. Prezentuje ono 3500 strojów noszonych w VIII i XIX-wiecznej Grecji.

Kanał Koryncki

Przy okazji wizyty w Koryncie nie sposób odmówić sobie wycieczki nad Kanał Koryncki, którą łączy Zatokę Sarońską na Morzu Egejskim z Zatoką Koryncką na Morzu Jońskim. Pomysł jego budowy zrodził się już starożytności, pojawiły się nawet próby realizacji przedsięwzięcia. Plan udało się jednak doprowadzić do skutku dopiero w XIX w. Tak powstał długi na 6,5 km i szeroki na 21 m kanał, który przemierzają głównie statki wycieczkowe. Jego brzegi łączy 6 mostów. Ta osobliwa konstrukcja jest niemałą atrakcją. Co odważniejsi decydują się nawet skoczyć z niej na bungee.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon