Kos

3.80       Zobacz opinie (15)

Prawdziwe bogactwo zostawiły po sobie na Kos natura i kultura: piękne plaże, przyrodnicze perełki i wspaniałe zabytki antyczne rozrzucone po całej wyspie. Kos jest prawdziwym klejnotem archipelagu wysp Dodekanez. Nad świątyniami sprzed tysięcy lat unoszą się duchy bogów greckich. W malutkich wioskach autentyzm Grecji broni się przed komercją. Na plażach miękkość jasnego piasku prowadzi wprost do błękitnej, ciepłej wody. Życie toczy się tam spokojnie, nie zapowiadając nocnego szaleństwa, jakie zaczyna się po zmroku w nadmorskich kurortach.

Kos

Kos, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Kos to świetne miejsce, jeśli marzą ci się sielankowe wakacje. W ciągu dnia egejskie słońce skusi cię do wypoczynku na plaży i szaleństwa w przyjemnie ciepłej wodzie. Po zmroku pochłonie cię wir nocnego życia. Na Kos spodoba ci się także, jeżeli lubisz zwiedzać i odpoczywać na świeżym powietrzu. Wsiądź na rower i wyrusz nim w poszukiwaniu antycznych zabytków i autentycznego kolorytu wyspy. Po drugiej stronie zatoki znajdziesz turecki kurort - Bodrum.

Zdjęcia

 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
 • Kos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Kos wyróżnia łagodny klimat przez cały rok, ale sezon turystyczny trwa od maja do końca października. Jeśli wakacje na wyspie mają upłynąć ci na kąpielach wodnych i słonecznych, najlepszą porą będą dla ciebie miesiące wakacyjne. Z kolei maj, wrzesień lub październik to dobry czas na rowerowe wycieczki i zwiedzanie Kos.

Kos
Kos, Grecja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

W sezonie letnim najlepiej zapolować na loty czarterowe na Kos. Lotnisko znajduje się w miasteczku Antimachia, 27 km od stolicy wyspy o tej samej nazwie. Z wyspy Kos możesz się dostać do Turcji, do popularnego kurortu Bodrum.

Jak zwiedzać Kos?

Kos najwygodniej zwiedza się samochodem. Wyspa jest na tyle mała, że bez problemu zdołasz ją przejechać w ciągu jednego dnia. Jeśli chcesz zaoszczędzić, zarezerwuj auto jeszcze przed wyjazdem. Alternatywnie możesz postawić na komunikację miejską. Połączenia autobusowe są całkiem nieźle zorganizowane, ale w ten sposób i tak uda ci się dotrzeć tylko do najważniejszych punktów na wyspie. Jeżeli masz dobrą kondycję, spróbuj przemierzyć Kos rowerem.

Asklepiejon

Kos
Asklepiejon, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Asklepiejon to duma Kos, przypominająca o jego antycznym dziedzictwie. Sanktuarium Asklepiosa ukrywa się za sosnami na szczycie wzgórza. To miejsce pełniło w starożytnym świecie kilka funkcji: było szkołą medycyny i odpowiednikiem współczesnych uzdrowisk. Do dzisiaj zachowały się ruiny m.in. łaźni, pokoi gościnnych i świątyń. Ze szczytu wzniesienia rozciąga się piękny widok na sąsiednią Turcję. Do Asklepiejonu kursują autobusy miejskie.

Drzewo Hipokratesa

Kos
Drzewo Hipokratesa, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Drzewo Hipokratesa pobudza fantazję. Wyobraź sobie ojca medycyny, który siedząc w cieniu rozłożystej, liściastej korony przekazywał wiedzę swoim uczniom. Uważa się, że obecne drzewo jest potomkiem platana Hipokratesa. Legenda, jaka się z nim wiąże rozsławiła je na całym świecie.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Kos prezentuje to, co przez wieki leżało w zapomnieniu pokryte pyłem ziemi i kurzem czasu. W czterech salach wystawowych są prezentowane znaleziska pochodzącego z różnych miejsc na wyspie. Prawdziwą perełką muzeum jest dziedziniec wyłożoną mozaiką znalezioną w jednym z rzymskich domów na Kos. Zwróć także uwagę na rzeźbę Dionizosa i statuę Artemidy.

Antyczna agora

Kos
Agora, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Być może gdyby nie trzęsienie ziemi w 1933 r., ruiny starożytnej Agory wciąż ukrywałyby się przed światem. Niszczycielski żywioł odsłonił zarys miast, potężne stoy i ruiny świątyni Afrodyty i Herkulesa, które można podziwiać do dzisiaj.

Odeon

Kos
Odeon, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Odeon jest jednym z najważniejszych starożytnych zabytków na Kos. Amfiteatr powstał w II w. n.e. i służył jako scena muzyczna. Do dzisiaj w dobrym stanie zachowały się rzędy ławek z marmuru i elementy centralnego punktu Odeonu. Co ciekawe, wciąż odbywają się tam wydarzenia kulturalne.

Wioska Zia

Kos
Wioska Zia, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Uwielbiana przez turystów urokliwa wioska na zboczu góry Dikeos. Jej najważniejszym i jednocześnie najwyższym punktem jest biały kościółek Agios Georgios. Zanim jednak do niego dotrzesz miniesz sklepiki z rękodziełem i tawerny, z których unoszą się aromatyczne zapachy. Zia w sezonie jest bardzo zatłoczona, szczególnie wieczorami. Mówi się, że nad nią słońce zachodzi najpiękniej.

Wioska Palio Pyli

Kos
Palio Pyli, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Niewiele zostało z tego miejsca: sterty kamieni, resztki murów i specyficzny klimat niepokoju, tajemniczości i zadziwienia. Zniszczeniu winna jest epidemia cholery, jaka opanowała wioskę w 1830 r. Większość mieszkańców umarła. Ocaleni opuścili dotknięte zarazą domy, które przez lata obrosły drzewami i krzewami. Nad tym wszystkim, wysoko na wzgórzu czuwają pozostałości bizantyjskiego zamku.

Długie, piaszczyste plaże zajmują aż 70 % wybrzeża Kos. Większość z nich jest dobrze zorganizowana pod kątem infrastruktury turystycznej. Najpopularniejsze plaże znajdują się w modnych kurortach. Tam też działają centra sportów wodnych.

Plaża Paradise

Kos
Paradise, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Spójrz, jak błękitne wody Morza Egejskiego delikatnie obmywają biały piasek, a nad tym wszystkim swobodnie unoszą się bąbelki powietrza znad brzegu wulkanicznej wyspy Nisyros. Chyba nikogo nie dziwi wyraz paradise (raj) w nazwie plaży. To miejsce przyciąga największe tłumy wczasowiczów. Doceniają jego wspaniały krajobraz i komfortową infrastrukturę turystyczną z tawernami, wypożyczalniami leżaków i centrum sportów wodnych. Rajska Plaża znajduje się 7 km od Kefalos.

Plaża Camel

Kos
Camel, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Wystarczy nieco się oddalić od Paradise Beach, żeby trafić do niewielkiej zatoczki o nazwie Camel Beach. Otoczona skałami zaciszna przestrzeń jest doskonałym miejscem na relaks z dala od tłumów. Znajdziesz tam zaledwie kilka parasoli i leżaków tuż przy brzegu.

Plaża Mastichari

Kos
Mastichari, Kos, Grecja - © Zielonamapa

3 km od miasteczka Antimachia rozciąga się urokliwa plaża Mastichari. Mieniące się odcieniami szmaragdu morze w połączeniu z białym piaskiem nadaje temu miejscu nieco egzotyczny charakter. Przyjdź tam w upalny dzień i ukryj się w cieniu rosnących przy plaży drzew.

Plaża Psalidi

Szaro-biały piasek, delikatne kamyki i przejrzysta woda tworzą niesamowitą scenerię. Plażę Psalidi nie bez przesada można uznać za jedną z najpiękniejszych na Kos. Jest w dodatku świetnie zorganizowana turystycznie. Znajdziesz na niej tawerny ze świeżymi rybami, ośrodki sportów wodnych, wypożyczalnie leżaków. Plaża leży zaledwie 3 km od stolicy wyspy.

Plaża Marmari

Kos
Marmari, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Jasny, miękki piasek plaży Marmari wydaje się, że nie ma końca. Bez obaw znajdziesz na nim miejsce dla siebie, aby złapać promienie greckiego słońca i oczarować się niesamowitą scenerią tej plaży.

Plaża Lambi

Kos
Lambi, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Nieduża odległość plaży Lambi od miasta Kos czyni ją jedną z najchętniej odwiedzanych plaż na wyspie. Udaj się na obiad do tamtejszej tawerny i po całym dniu zwiedzania odpocznij na delikatnym piasku.

Plaża Kardamena

3 km delikatnego, jasnego piasku harmonizującego z przejrzystą wodą działają na turystów jak magnes. Kardamena uchodzi za jedną z najlepszych plaż do zarówno słonecznych, jak i morskich kąpieli. Jest tam wszystko, czego wczasowiczom nie może zabraknąć: wypożyczalnie leżaków, tawerny, hotele.

Kos
Kardamena, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Therma

Kos
Therma, Kos, Grecja - © Zielonamapa

Naturalne spa w bajecznym otoczeniu wysokiego klifu i błękitnego Morza Egejskiego oferuje plaża Therma. Jej skarbem są gorące źródła, które mieszają się z wodą morską w specjalnym basenie. Kąpiel, poza tym, że dostarcza niezapomnianych doznań, wpływa leczniczo na kondycję całego organizmu. Przyjemne z pożytecznym!

Nocne życie Kos toczy się przede wszystkim w jego stolicy, na słynnej Bar Street i w modnych kurortach. Wśród tych ostatnich nie ma sobie równych Kardamena, choć na dobrą imprezę można trafić także w Kefalos i Tigaki.

Kyttaro Club

Klub Kyttaro nie ma sobie równych w mieście Kos. Znajduje się na głośnej i modnej ulicy pełnej barów i dyskotek. Gdy zapada zmrok, on rozświetla się kolorowymi laserami, a jego wnętrze wypełniają dźwięki muzyki elektronicznej.

Status Club

Duża przestrzeń taneczna, zmieniający się w ciągu jednej nocy didżeje i porywające utwory z gatunków house i techno czynią z klubu Status najmodniejsze miejsce w Kardamenie.  To kosmopolityczna dyskoteka, która każdego wieczora przyciąga tłumy młodych turystów z całej Europy.

Starlight Club

Do klubu Starlight w Kardamenie trzeba się wybrać przynajmniej raz. Znani didżeje i imprezy tematyczne, w tym uwielbiane piana party, są wizytówką tego miejsca. Upodobali je sobie szczególnie młodzi Włosi.

Downtown Club

Jeżeli lubisz muzykę filmową, to miejsce jest zdecydowanie dla ciebie. Klub Downtown w Kardamenie słynie z wyjątkowego klimatu i świetnych koktajli. Zabawisz tam do białego rana, tańcząc w rytmie piosenek z twoich ulubionych filmów.

Camel Bar

Niezapomnianą zabawę w porcie w Kos sponsoruje Camel Bar. To popularny klub disco, odwiedzany dla najlepszych imprez techno i house.

Jezioro Alykes

Między Tigaki a Marmari rozciąga się ponad 900 ha słonej, jasnoniebieskiej laguny. Widok jest bajeczny, zwłaszcza gdy jezioro przemierzają akurat stada flamingów i innego ptactwa. To prawdziwy naturalny unikat w całym archipelagu wysp Dodekanez.

Plaka Forest

Las Plaka jest jak azyl chroniący przed tłumami turystów i egejskim słońcem. Zrelaksujesz się w zaciszu sosnowych drzew i w towarzystwie przyjaznych zwierząt, dostojnych pawi, wiewiórek, żółwi, przemierzysz kilometry leśnych ścieżek. Co jakiś czas znajdziesz przy nich punkty idealne na zorganizowanie pikniku.

Nissiros

Krajobraz tej niedużej sąsiadki Kos zdominował aktywny wulkan. Wypłyń w rejs na tę wyspę, aby stanąć w pobliżu krateru gotującego się olbrzyma. Jego miedziana, wypalona żarem magmy i słońca powierzchnia sprawi, że poczujesz się jak na planie filmu science-fiction. Będzie gorąco i duszno od zapachu siarki, ale nie zechcesz zbyt szybko opuścić tego miejsca. A przecież w planie jest jeszcze zwiedzanie Mandraki – stolicy wyspy usianej białymi domkami i wizyta w miasteczku Nikia na szczycie góry.

Góra Dikeos

Greckie wyspy nie kojarzą się z górskimi wspinaczkami. Dla góry Dikeos trzeba jednak zrobić wyjątek. Ma zaledwie 846 m wysokości, choć to wcale nie znaczy, że pokonasz ją łatwo i przyjemnie. Zwłaszcza jeżeli wybierzesz się na nią w ciągu dnia, gdy z nieba będzie lał się żar. Góra jest dosyć stroma i wymaga ostrożności oraz skupienia, o które niełatwo, gdy wokół ostre, białe skały a w tle zniewalający błękit morza. Dikeos zachwyci cię pomieszaniem marmuru, wapienia i wulkanicznej magmy, porośniętym lasami sosnowymi. Na górę dostaniesz się w ok. 2 h z wioski Zia.

Windsurfing & kitesurfing

Kos jest popularnym ośrodkiem sportów wodnych z windsurfingiem & kitesurfingiem na czele. Ich centra znajdują się w wielu popularnych kurortach, takich jak: Kefalos, Kardamena, Psalidi. Zachodni wiatr burzy tam morskie wody, stwarzając idealne warunki do zmagań z falami.

Jet boating

Na Kos możesz także spróbować swoich sił w nietypowych sportach wodnych, których nie oferuje żadna inna grecka wyspa. Co powiesz na jet boating? Wskoczysz do odrzutowej łodzi, która z dużą prędkością przetnie wody Morza Egejskiego. Niesamowite wspomnienia gwarantowane.

Kolarstwo

Wśród sportów na lądzie na Kos dominuje jazda na rowerze. 60 tras rowerowych o łącznej długości ponad 2600 km jest świetną okazją, aby odkrywać wyspę podczas wycieczek rowerowych. Na wytrwałych czeka droga 75,90 dookoła Kos o długości 76 km. Mniej doświadczonych zachęca szlak z Aeolos do Psalidi. Trasa w obie strony liczy zaledwie 22 km.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon