Kreta

4.23       Zobacz opinie (13)

Kreta jest największą grecką wyspą. Na tyle dużą, że śmiało można by z niej uczynić odrębne państwo. Dla turystycznej Grecji byłaby to jednak niepowetowana strata. Kreta skupia bowiem jak w soczewce to, co ten kraj ma do zaoferowania najlepszego: piękne, kameralne plaże, cenne zabytki i zapierające dech w piersiach arcydzieła natury. I to wszystko w jakości, której mogłaby Krecie pozazdrościć niejedna wyspa. To tam znajduje się bowiem drugi, zaraz po Akropolu, najchętniej odwiedzany zabytek w Grecji, Pałac w Knossos.

Kreta

Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Tam leży najdłuższy wąwóz nie tylko w całej Grecji, ale i w Europie - Samaria. Tam wreszcie można wypoczywać na jednej z najpiękniejszych greckich plaż - Balos. Nie sposób zapomnieć też o bujnym życiu nocnym, które zaskakuje niejednego wytrawnego imprezowicza.

Dla kogo?

Na Krecie każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli lubisz zwiedzać, odkryjesz tam mnóstwo historycznych miejsc, które wzbudzą twoją fascynację. A może wolisz plażować? Na urokliwych kreteńskich plażasz poza opalaniem się, możesz uprawiać różnego typu sporty wodne. Górzysty teren Krety pozwala także na trekking i wspinaczkę górską. Jeśli na wakacjach lubisz aktywnie spędzać czas, możesz mieć pewność, że nie wrócisz z wyspy bez zakwasów. Królowa greckich wysp nie traci na atrakcyjności także po zmroku. W wielu kurortach i dużych miastach odbywają się imprezy do białego rana  Znajdzie się wreszcie coś i dla tych, którzy uciekają przed masową turystyką w poszukiwaniu miejsc poza szlakiem.

Wyspa Kreta

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Kretę na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Rethymno, Chania, Laguna Balos, Elafonisi, Heraklion, Matala.

Zdjęcia

 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Łagodne zimy i ciepłe lata sprawiają, że Kretę można odwiedzać od marca aż do grudnia, choć w miesiącach jesienno-zimowych trzeba się liczyć z opadami deszczu. Najlepszym czasem na zwiedzanie jest kwiecień i maj, na plażowanie okres od czerwca do września.

Jak dojechać?

Na Kretę bezpośrednio z Polski odbywają się loty do Heraklionu lub Chanii. Można się tam dostać także promem z Pireusu. Kreta jest rozległą wyspą, dlatego chcąc zwiedzić jej jak największą część, najlepiej wypożyczyć samochód. Pomiędzy dużymi miastami można się także przemieszczać autobusami.

Odpowiedź na pytanie, co zwiedzić na Krecie podczas jednej wyprawy nie jest łatwa. W ciekawe miejsca obfitują największe miasta: Heraklion, Rethymno, Chania. Interesujące zabytki są także rozsiane poza ich granicami i w mniejszych miejscowościach.

Pałac w Knossos

Nie będzie przesadą powiedzenie, że Pałac w Knossos jest największym skarbem Krety. Jego odkrycie wstrząsnęło archeologicznym środowiskiem, a to, co po nim zostało stało się popularną atrakcją turystyczną. Trzeba przyznać, że jak na XV w. p.n.e., pałac musiał być ekskluzywną budowlą, wyposażoną w system grzewczy i kanalizacyjny. Częściowo zrekonstruowane ruiny z pokrytymi freskami apartamentami, kolumnami, magazynami, centralnym dziedzińcem oddają świetność tego miejsca. Pałac w Knossos znajduje się 5 km od Heraklionu.

Na 1000 km linii brzegowej ulokowało się aż 300 plaż. Rekordy popularność biją Balos i Elafonisi. Poza nimi można jednak znaleźć wiele innych zachwycających plaż z piaskiem lub żwirem, łatwo dostępnych i dobrze zorganizowanych oraz dziewiczych, chowających się w cieniu gajów palmowych i na końcach wąwozów.

Vai

Vai jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie, która swoją urodę zawdzięcza porastającemu ją największemu w Europie lasowi palmowemu. Plaża zyskała sławę w latach 70., kiedy to stała się miejscem akcji reklamy batoników Bounty. Od tej pory jej popularność nie spada. Vai kusi bowiem egzotycznym otoczeniem, jasnym żwirowo-piaskowym wybrzeżem i dobrą infrastrukturą turystyczną.

Klimatyczne bary i pojedyncze dyskoteki działają w Chanii i Rethymnonie, jednak prawdziwe życie nocne z dyskotekami do białego rana toczy się przede wszystkim w Matali, Eloundzie i Hersonissos.

New York Beach Club

Jeden z najbardziej renomowanych klubów w Hersonissos, dla którego najlepszą rekomendacją są tłumy imprezowiczów oblegających to miejsce każdego wieczora. Tam świetną zabawę gwarantują cenieni didżeje i świetna muzyka. A to wszystko w świetnej lokalizacji blisko plaży i w świetle laserów.

Club Sensation

Nie przegap tego klubu w Hersonissos, jeśli chcesz potańczyć w rytmach disco, house, techno czy R’n’B. Twórcy klubu chyba nie przewidzieli tak dużej jego popularności, bo sala często bywa przepełniona.

Candy Club

Najpopularniejszy klub w Malii, tętniący nowoczesną muzyką. Każdego wieczoru dwa parkiety po brzegi wypełniają się młodymi ludźmi, a przy barach litrami leje się alkohol. Udaj się tam, jeśli chcesz być w centrum nocnego życia w Malii.

Apollo Club

Jeden z największych i najdłużej otwartych klubów w Malii. Na ogromnej przestrzeni tanecznej setki ludzi ruszają się w jednym rytmie do utworów R&B, disco czy house i gaszą pragnienie przy którymś z trzech barów. Całości towarzyszy niesamowity pokaz nowoczesnych laserów.

Zig Zag Club

Nowoczesny design, duży parkiet, nowoczesne oświetlenie i świetna muzyka czynią z Zig Zag klubu jedną z najlepszych dyskotek w Malii. To modne miejsce, w którym po prostu trzeba się pojawić.

Sixty Six Disco Lounge Bar

Nietypowy klub w Eloundzie, skąpany w oparach i zapachu sziszy w różnych smakach. Rytuałowi palenia towarzyszy dobra muzyka. W przerwie nie odmów sobie drinka w barze.

W poszukiwaniu ciekawych miejsc poza szlakiem, najlepiej udać się na mniej turystyczne i mniej skomercjalizowane południe wyspy. Tam nie ma tłumów i najpopularniejszych zabytków. Można za to się natknąć na puste, dziewicze plaże i błogi spokój.

Paleochora

Paleochora została wzniesiona na niedużym półwyspie, w miejscu starożytnego Kalamydi. Nad jej zabudowaniami wznoszą się ruiny weneckiego zamku z XII w. To nieduże miasteczko, do którego docierają jedynie turyści podróżujący na własną rękę. Przygotuj się tam na błogie lenistwo, bo poza plażowaniem i przesiadywaniem w tawernach, nie czeka na ciebie zbyt wiele atrakcji.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon