Kreta

4.29       Zobacz opinie (14)

Kreta jest największą grecką wyspą. Na tyle dużą, że śmiało można by z niej uczynić odrębne państwo. Dla turystycznej Grecji byłaby to jednak niepowetowana strata. Kreta skupia bowiem jak w soczewce to, co ten kraj ma do zaoferowania najlepszego: piękne, kameralne plaże, cenne zabytki i zapierające dech w piersiach arcydzieła natury. I to wszystko w jakości, której mogłaby Krecie pozazdrościć niejedna wyspa. To tam znajduje się bowiem drugi, zaraz po Akropolu, najchętniej odwiedzany zabytek w Grecji, Pałac w Knossos.

Kreta
Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Tam leży najdłuższy wąwóz nie tylko w całej Grecji, ale i w Europie - Samaria. Tam wreszcie można wypoczywać na jednej z najpiękniejszych greckich plaż - Balos. Nie sposób zapomnieć też o bujnym życiu nocnym, które zaskakuje niejednego wytrawnego imprezowicza.

Dla kogo?

Na Krecie każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli lubisz zwiedzać, odkryjesz tam mnóstwo historycznych miejsc, które wzbudzą twoją fascynację. A może wolisz plażować? Na urokliwych kreteńskich plażasz poza opalaniem się, możesz uprawiać różnego typu sporty wodne. Górzysty teren Krety pozwala także na trekking i wspinaczkę górską. Jeśli na wakacjach lubisz aktywnie spędzać czas, możesz mieć pewność, że nie wrócisz z wyspy bez zakwasów. Królowa greckich wysp nie traci na atrakcyjności także po zmroku. W wielu kurortach i dużych miastach odbywają się imprezy do białego rana  Znajdzie się wreszcie coś i dla tych, którzy uciekają przed masową turystyką w poszukiwaniu miejsc poza szlakiem.

Wyspa Kreta

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Kretę na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Rethymno, Chania, Laguna Balos, Elafonisi, Heraklion, Matala.

Zdjęcia

 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
 • Kreta
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Łagodne zimy i ciepłe lata sprawiają, że Kretę można odwiedzać od marca aż do grudnia, choć w miesiącach jesienno-zimowych trzeba się liczyć z opadami deszczu. Najlepszym czasem na zwiedzanie jest kwiecień i maj, na plażowanie okres od czerwca do września.

Kreta
Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Na Kretę bezpośrednio z Polski odbywają się loty do Heraklionu lub Chanii. Można się tam dostać także promem z Pireusu. Kreta jest rozległą wyspą, dlatego chcąc zwiedzić jej jak największą część, najlepiej wypożyczyć samochód. Pomiędzy dużymi miastami można się także przemieszczać autobusami.

Odpowiedź na pytanie, co zwiedzić na Krecie podczas jednej wyprawy nie jest łatwa. W ciekawe miejsca obfitują największe miasta: Heraklion, Rethymno, Chania. Interesujące zabytki są także rozsiane poza ich granicami i w mniejszych miejscowościach.

Pałac w Knossos

Nie będzie przesadą powiedzenie, że Pałac w Knossos jest największym skarbem Krety. Jego odkrycie wstrząsnęło archeologicznym środowiskiem, a to, co po nim zostało stało się popularną atrakcją turystyczną. Trzeba przyznać, że jak na XV w. p.n.e., pałac musiał być ekskluzywną budowlą, wyposażoną w system grzewczy i kanalizacyjny. Częściowo zrekonstruowane ruiny z pokrytymi freskami apartamentami, kolumnami, magazynami, centralnym dziedzińcem oddają świetność tego miejsca. Pałac w Knossos znajduje się 5 km od Heraklionu.

Kreta
Knossos, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Pałac w Fajstos

Kreta
Pałac w Fajstos, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Pałac w Fajstos jest mniejszym i mniej znanym bratem królewskiej rezydencji w Knossos. Kojarzy się jedynie ze słynnym dyskiem, który został znaleziony na jego terenie. Po zakończeniu prac archeologicznych nikt nie pokusił się o odtworzenie pierwotnych zabudowań, dzięki czemu zabytek można oglądać w stanie takim, w jakim go znaleziono. Części murów, ruiny pomieszczeń, magazynów, placu ukazują skalę przedsięwzięcia. A resztę należy pozostawić fantazji…Pałac w Fajstos znajduje się 61 km od Heraklionu.

Pałac w Malii

Kreta
Malia, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Jeśli po zwiedzaniu minojskich pałaców wciąż będziesz czuć niedosyt, udaj się na stanowisko archeologiczne w Malii. Nieduże muzeum archeologiczne u wejścia wprowadzi cię do historii tego miejsca. Resztę dopowiedzą ruiny spichlerzy, pomieszczeń królewskich i świątyń skupionych wokół centralnego dziedzińca. Pałac w Malii znajduje się 40 km od Heraklionu.

Kościół Panagia Kera

Kreta
Panagia Kera, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Panagia Kera to nieduży, trzynawowy kościół bizantyjski z XII w., wybudowany u bram malowniczej wioski Kritsa, 73 km od Heraklionu. Jego skarbem są najstarsze na Krecie freski z XIII i XIV w. przedstawiające m.in. chrzest Jezusa, wskrzeszenie Łazarza i sceny z życia Maryi.

Muzeum Lychnostatis

Kreta
Lychnostatis, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Lychnostatis to wyjątkowe muzeum na wolnym powietrzu, będące rekonstrukcją tradycyjnej wioski kreteńskiej z przełomu XIX i XX w. Z godną podziwu dbałością o detale i autentyzm wiernie odtworzono tam m.in. dom rolnika z pełnym wyposażeniem, wiatrak, warsztat tkacki, teatr. Skansen jest dziełem prof. Markakisa i jego rodziny. Znajduje się u wjazdu do miasta Hersonissos, 35 km od Heraklionu.

Jaskinia Dikteona

Kreta
Jaskinia Dikteona, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Mitologia podaje, że w tej jaskini miał przyjść na świat kreteński bóg urodzaju Zeus. Miejsce jego urodzin bez wątpienia godne jest boga. Grota jest zbudowana z głównej, głębokiej na 70 m komory ze stawem na dnie oraz mniejszych pomieszczeń. Wnętrze jest chłodne i nieco mroczne, nie odstrasza jednak setek turystów, którzy każdego roku tłumnie odwiedzają to miejsce. Jaskinia Dikteona znajduje się 28 km od Heraklionu.

Klasztor Moni Arkadiou

Kreta
Moni Arkadiou, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Klasztor Moni Arkadiou powstał w XVI w. na miejscu XI-wiecznej budowli. Zachwyca renesansową fasadą. Jednak to, co najciekawsze kryje się w jego historii. W 1866 r. stał się uczestnikiem krwawego oblężenia przez Turków. Pamięć o tym wydarzeniu przechowuje zorganizowane we wnętrzu kościoła muzeum, w którym eksponaty religijne mieszają się z militarnymi. Wśród nich zobaczysz m.in. sztandar powstania, szaty liturgiczne, ikony i tureckie szable. Klasztor Moni Arkadiou znajduje się 23 km od Rethymnonu.

Aptera

Kreta
Aptera, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Prężnie rozwijające się miasto Aptera ok. VIII/IX w. zniszczyło najprawdopodobniej trzęsienie ziemi albo najazd Arabów. Starożytne zabudowania ujrzały ponownie światło dzienne w I poł. XIX w. Badaczom udało się odsłonić m.in. ruiny świątyni i rzymskie cysterny. Wiele ruin budowli wciąż jednak domaga się jeszcze odkrycia. Aptera znajduje się kilka kilometrów od Chanii.

Wąwóz Samaria

Kreta
Wąwóz Samaria, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Wąwóz Samaria należy do największych atrakcji przyrodniczych Krety. Ciągnie się na długości 17 km przez teren jedynego na wyspie parku narodowego wapiennych Gór Białych. Wyprawa jest sporym wyzwaniem, trasa prowadzi przez kamienne zejścia, rozpadliny.  Wszelkie trudy szybko rekompensują jednak niesamowite doznania. Wystarczy tylko spojrzeć w górę na pnące się w niebo skały i krążące nad nimi sokoły. Ciekawym punktem wycieczki jest także opuszczona wioska Samaria.   

Spinalonga

Kreta
Spinalonga, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Okrytej złą sławą Spinalondze udało się odczarować zły urok. Wyspa trędowatych należy dzisiaj do największych atrakcji turystycznych na Krecie - każdego roku odwiedza ją ok. 30 tys. turystów. Ich uwagę przykuwają przede wszystkim piękne widoki, weneckie domy i ruiny twierdzy. Dawnym mieszkańcom nie poświęca się już nadmiernej uwagi - o życiu trędowatych przypomina tylko muzeum i cmentarz, gdzie chowano ciała zmarłych. Wyspa znajduje się 5 km od miasta Elounda.

Na 1000 km linii brzegowej ulokowało się aż 300 plaż. Rekordy popularność biją Balos i Elafonisi. Poza nimi można jednak znaleźć wiele innych zachwycających plaż z piaskiem lub żwirem, łatwo dostępnych i dobrze zorganizowanych oraz dziewiczych,chowających się w cieniu gajów palmowych i na końcach wąwozów.

Vai

Kreta
Vai, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Vai jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie, która swoją urodę zawdzięcza porastającemu ją największemu w Europie lasowi palmowemu. Plaża zyskała sławę w latach 70., kiedy to stała się miejscem akcji reklamy batoników Bounty. Od tej pory jej popularność nie spada. Vai kusi bowiem egzotycznym otoczeniem, jasnym żwirowo-piaskowym wybrzeżem i dobrą infrastrukturą turystyczną.

Preveli

Kreta
Preveli, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Plaża Preveli, dzięki swojemu położeniu u końca wąwozu, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zakątków na wyspie. Słabo zorganizowana, sąsiadująca z palmowym gajem zachowuje dziewiczy, egzotyczny charakter.

Falasarna

Kreta
Falasarna, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

W 2002 r. plaża Falasarna została uznana za najlepszą w Grecji. Patrząc na długi, piaszczysty i świetnie zorganizowany pas wybrzeża wydaje się, że ten tytuł nie stracił przez lata na aktualności. W ciągu dnia plażę oblegają plażowicze, którzy po zmroku ustępują miejsca zakochanym podziwiającym zachwycający zachód słońca oraz młodym ludziom szukającym zabawy na złotym piasku.

Triopetra

Kreta
Triopetra, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Triopetra swoją nazwę wzięła od wyłaniających się z morza trzech skał. To dziewiczy, niezorganizowany turystycznie niedługi pas żwirowego wybrzeża, który przyciąga głównie zmęczonych zgiełkiem  wczasowiczów. Nie jest ich wielu, co sprawia, że Triopetra rzadko bywa zatłoczona.

Glyka Nera

Kreta
Glyka Nera, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Potężny klif przeglądający się w błękitnej, chłodnej wodzie nad plażą Glyka Nera robi niesamowite wrażenie. Sceneria tego miejsca zachęca do długiego wypoczynku, zwłaszcza że plaża jest dobrze zorganizowana. Można się na nią dostać pieszo lub łodzią.

Kournas

Kreta
Kournas, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Na Krecie można plażować nie tylko nad morzem. Na terenie Gór Białych znajduje się największe jezioro słodkowodne na Krecie, które stwarza doskonałe warunki do opalania się, pływania, obserwacji ptaków i przejażdżek rowerem wodnym. W sezonie letnim jezioro cieszy się dużą popularnością.

Kokkini Ammos

Kokkini Ammos
Kokkini Ammos, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Rdzawe skały i piasek tworzą nieco surrealistyczną scenerię plaży Kokkini Ammos. Miejsce jest słabo zagospodarowane i docierają tam najbardziej zdeterminowani plażowicze - na plaże można się bowiem dostać pieszo z Matali lub łodzią. Atrakcją jest rejs do pobliskich skał.

Klimatyczne bary i pojedyncze dyskoteki działają w Chanii i Rethymnonie, jednak prawdziwe życie nocne z dyskotekami do białego rana toczy się przede wszystkim w Matali, Eloundzie i Hersonissos.

New York Beach Club

Jeden z najbardziej renomowanych klubów w Hersonissos, dla którego najlepszą rekomendacją są tłumy imprezowiczów oblegających to miejsce każdego wieczora. Tam świetną zabawę gwarantują cenieni didżeje i świetna muzyka. A to wszystko w świetnej lokalizacji blisko plaży i w świetle laserów.

Club Sensation

Nie przegap tego klubu w Hersonissos, jeśli chcesz potańczyć w rytmach disco, house, techno czy R’n’B. Twórcy klubu chyba nie przewidzieli tak dużej jego popularności, bo sala często bywa przepełniona.

Candy Club

Najpopularniejszy klub w Malii, tętniący nowoczesną muzyką. Każdego wieczoru dwa parkiety po brzegi wypełniają się młodymi ludźmi, a przy barach litrami leje się alkohol. Udaj się tam, jeśli chcesz być w centrum nocnego życia w Malii.

Apollo Club

Jeden z największych i najdłużej otwartych klubów w Malii. Na ogromnej przestrzeni tanecznej setki ludzi ruszają się w jednym rytmie do utworów R&B, disco czy house i gaszą pragnienie przy którymś z trzech barów. Całości towarzyszy niesamowity pokaz nowoczesnych laserów.

Zig Zag Club

Nowoczesny design, duży parkiet, nowoczesne oświetlenie i świetna muzyka czynią z Zig Zag klubu jedną z najlepszych dyskotek w Malii. To modne miejsce, w którym po prostu trzeba się pojawić.

Sixty Six Disco Lounge Bar

Nietypowy klub w Eloundzie, skąpany w oparach i zapachu sziszy w różnych smakach. Rytuałowi palenia towarzyszy dobra muzyka. W przerwie nie odmów sobie drinka w barze.

W poszukiwaniu ciekawych miejsc poza szlakiem, najlepiej udać się na mniej turystyczne i mniej skomercjalizowane południe wyspy. Tam nie ma tłumów i najpopularniejszych zabytków. Można za to się natknąć na puste, dziewicze plaże i błogi spokój.

Paleochora

Kreta
Paleochora, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Paleochora została wzniesiona na niedużym półwyspie, w miejscu starożytnego Kalamydi. Nad jej zabudowaniami wznoszą się ruiny weneckiego zamku z XII w. To nieduże miasteczko, do którego docierają jedynie turyści podróżujący na własną rękę. Przygotuj się tam na błogie lenistwo, bo poza plażowaniem i przesiadywaniem w tawernach, nie czeka na ciebie zbyt wiele atrakcji.

Lentas

Kreta
Lentas, Kreta, Grecja - © Zielonamapa

Do Lentas przyjeżdżają uciekający przed tłumami turystów. Miasteczko leży na rzadko odwiedzanym południu wyspy, w okolicy gór Asterousia. To idealne miejsce dla tych, którym do szczęścia wystarczy dziewiczy kawałek spokojnej plaży i hotelik dla niewymagających. Nie ma tam bowiem zbyt wielu atrakcji, może poza skałą w kształcie lwa u końca zatoki. Jest za to hipisowski klimat i luzacka atmosfera.

Jaskinie w Matali

Matala
Matala, Grecja - © Zielonamapa

Rzymianie lub pierwsi chrześcijanie wykuli w klifie jaskinie, które miały posłużyć za miejsce pochówku. Nikt nie przypuszczał, że wieki później, a dokładnie w latach 60. i 70. XX w. odległa Matala stanie się oazą wolności dla hippisów. Dzieci kwiaty obrały dziewiczą plażę i jaskinie za swój dom, czym zapewniły miasteczku sławę aż do dzisiaj, mimo że hipisowski ruch nie jest tam już tak żywy. 

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon