Balos

3.45       Zobacz opinie (11)

W całej Grecji są setki plaż, a wśród nich, jak perła w koronie, Laguna Balos - rajski zakątek na północno-zachodnim krańcu Krety. Zachwyca egzotyczną scenerią przypominającą Karaiby, w której róż piasku miesza się z turkusem oblewającej go wody i surową szarością skał. I choć dotarcie do niej nie jest łatwe, to warte każdego wysiłku. Na wyspie, a może i w całej Grecji, trudno doszukać się piękniejszego krajobrazu.

Balos

Balos, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Laguna Balos to miejsce dla plażowiczów, którzy oczekują od plaży czegoś więcej niż skrawka piasku i możliwości kąpieli w czystej wodzie. Wizyta w tym miejscu jest bowiem przede wszystkim doświadczeniem estetycznym, namiastką egzotyki w granicach Europy. Laguna Balos to świetny kierunek zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi.

Wyspa Kreta

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Kretę na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Retimno, Chania, Laguna Balos, Elafonisi, Heraklion.

Zdjęcia

  • Balos
  • Balos
  • Balos
  • Balos
  • Balos
  • Balos
  • Balos
  • Balos
  • Balos
  • Balos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Laguna Balos, mimo że jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Krecie, to nawet w sezonie letnim bywa mało zatłoczona. Wystarczy wybrać się tam na własną rękę z samego rana lub po południu, omijając godziny kursowania statków wycieczkowych. Innym sposobem na uniknięcie tłumów jest wizyta poza sezonem, np. w kwietniu lub październiku.

Jak dojechać?

Na Balos można dotrzeć na dwa sposoby: samochodem lub statkiem z portu Kissamos. Samodzielna podróż samochodem daje większą niezależność – nie jest się ograniczonym czasowo. I co najważniejsze, tylko w tym przypadku można zobaczyć Lagunę Balos z góry. Warto, bo widok zapiera dech w piersiach. Przejazd autem wiąże się jednak z koniecznością pokonania trudnej, szutrowej drogi, a następnie przejścia 2 km górską ścieżką z parkingu. Trasa wymaga sporej sprawności za kółkiem – mniej doświadczonym kierowcom radzimy rejs na lagunę promem. Plusem tego rozwiązania jest także możliwość zwiedzenia ruin imponującej twierdzy na sąsiedniej wyspie Gramvousa.

Balos

Laguna Balos jest w czołówce najpiękniejszych plaż na świecie. Piasek w odcieniach różu i woda mieniąca się kolorami od błękitu przez turkus i szafir po głęboki niebieski tworzą krajobraz graniczący z surrealizmem. Można tam po prostu rozłożyć koc, zachwycając się widokami, zanurzyć w płytkiej, ciepłej wodzie albo spróbować snorkelingu.

Gramvousa

Niedaleko Laguny Balos znajduje się Wyspa Gramvousa, której wizytówką jest XVI-wieczna twierdza wenecka – imponujące dzieło architektury, niemające sobie równych na Krecie. Do położonej w strategicznym punkcie na wzniesieniu budowli prowadzi stroma, kamienista droga. Poza tym na wyspie warto zobaczyć plażę z wrakiem statku. I choć nie dorównuje pięknem krajobrazu tej na Zakynthos, robi niemałe wrażenie.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon