Lesbos

3.64       Zobacz opinie (11)

Lesbos jest trzecią co do wielkości wyspą w Grecji, położoną na Morzu Egejskim, w pobliżu tureckiego wybrzeża. Na niej przyszła na świat słynna poetka Safona, która rozsławiła ją na długie wieki. To jednak nie duch muz i boga sztuki przyciąga dzisiaj na wyspę, a piękne, piaszczyste plaże i miasta z ciekawymi zabytkami.

Lesbos
Lesbos, Grecja - © Zielonamapa

Największą atrakcją jest bodaj liczący 20 mln lat skamieniały las. Poza nim zobaczysz na Lesbos imponujące zamki, piękne kościoły, interesujące muzea. Napijesz się też ouzo - słynnego alkoholu, którego na wyspie produkuje się najwięcej i w najlepszej jakości.

Dla kogo?

Lesbos jest ciekawym kierunkiem dla fanów zabytków, plażowania i aktywnego wypoczynku. Na wyspie aktywnie spędzisz czas, zwiedzając miasteczka lub uprawiając sporty. A jeśli wolisz leżenie plackiem na plaży, to możesz mieć pewność, że złoty piasek przyciągnie cię jak magnes na długie godziny.

Zdjęcia

 • Lesbos
 • Lesbos
 • Lesbos
 • Lesbos
 • Lesbos
 • Lesbos
 • Lesbos
 • Lesbos
 • Lesbos
 • Lesbos
 • Lesbos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Wyjazd na Lesbos śmiało możesz planować między kwietniem a listopadem. Jeśli plażowanie nie jest dla ciebie, wybierz się tam w kwietniu, maju, październiku lub listopadzie. Unikniesz w ten sposób upałów, które w sezonie przekraczają 30 st. C i nie zachęcają do żadnej innej aktywności niż wylegiwanie się na plaży.

Jak dojechać?

Na Lesbos można dolecieć z Aten, Salonik, Chios i Limnos. Kursują także promy z Pireusu, Salonik, Kavali, Limnos, Samos, Chios do Mityleny. Dopłynąć można także do Sigri z Rodos, Salonik, Kos, Samos, Kalymnos i Chios.

Muzeum Historii Naturalnej w Sigri

Muzeum Historii Naturalnej w Sigri jest największą skarbnicą wiedzy o skamieniałym lesie na Lesbos. Interaktywna wystawa na miarę XXI w. zaprezentuje ci skamieniałe rośliny znalezione w różnych częściach wyspy i przeprowadzi przez proces geologiczny, który miliony lat temu spowodował wytworzenie się skamieniałości.

Muzeum Teriade w Vari

Muzeum Teriade jest jednym z powodów, dla których warto przyjechać na Lesbos. Położone w sercu gaju oliwnego w miasteczku Varia jest jak sanktuarium sztuki, którą tak upodobał sobie słynny grecki krytyk Teriade. Na ścianach 16 pomieszczeń można podziwiać prace wielkich artystów, takich jak: Picasso, Chagall, Miro, Matisse, a także publikacje Teriade. Dla amatorów malarstwa to prawdziwa uczta.

Kościół Agios Athanasios w Mitylenie

Jeśli będziesz w Mitylenie, nie przegapisz tego kościoła – jego wieża zegarowa widoczna jest już z daleka. Podejdź bliżej, żeby zachwycić się nie tylko jej misternym wykonaniem, ale i bogatym wnętrzem świątyni. Zwróć uwagę na drewnianą rzeźbę postbizantyjską, ikonę Jezusa Chrystusa, relikwie św. Teodora i renesansowe obrazy.

Kościół Panagia Vrefokratousa w Agiassos

Świątynia stanowi głównie cel pielgrzymów, ale chętnie zaglądają do niej także turyści, którym religijny szlak nie zawsze jest po drodze. Bo jeśli pominie się religijne znaczenie tego miejsca, jego architektoniczna wartość nie maleje. Niepozorna konstrukcja z arkadami najbardziej zachwyca w zdobionym złoceniami wnętrzu. To bogactwo jej się należy, przechowuje przecież niemały skarb – cudowną ikonę Matki Boskiej. Kościół znajduje się w centrum Agiassos.

Muzeum Ouzo w Plomari

Posmakować ouzo w Grecji to obowiązek, ale zobaczyć miejsce, gdzie powstaje najlepszy gatunek tego alkoholu, to jest dopiero coś! Jeśli nie chcesz tego przegapić, odwiedź oryginalną, XIX-wieczną destylarnię w Plomari. Poznasz tam tajniki produkcji ouzo, śledząc jej przebieg krok po kroku.

Zamek w Mitylenie

Gdy spogląda się na panoramę Mityleny, wzrok przykuwa położony na jej szczycie zamek. To jedna z największych budowli obronnych we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jego mury pamiętają czasy bizantyjskie, ale od momentu ich wzniesienia twierdza wielokrotnie zmieniała się swój wygląd na skutek wojen i kataklizmów. Do dzisiaj na jej terenie można oglądać m.in. Meczet Kule, Wieżę Królowej, magazyn prochu, bramę ottomańską, cysternę, łaźnie.

Muzeum Archeologiczne w Mitylenie

Historia Lesbos od czasów helleńskich do rzymskich została zmaterializowana w zaledwie kilku salach niedużego budynku muzealnego. Ten najważniejszy moment w dziejach Lesbos, kiedy prężnie rozwijało się tam życie społeczne, ekonomiczne i religijne, ożywiają cenne znaleziska: mozaiki podłogowe z rzymskiej posiadłości, figurki i gliniane wyroby. Niesamowita podróż w czasie!

Zamek w Molyvos

Zamek w Molyvos jest mniejszym bratem fortyfikacji w Mitylenie. Powstał w okresie bizantyjskim dla ochrony północnego wybrzeża wyspy. Jego mury wzniesione z czerwono-brązowego trachitu zachowały się w bardzo dobrym stanie, podobnie jak osmańskie budynki w ich wnętrzu. Wśród nich można zobaczyć m.in. prochownię.

Skamieniały las

20 mln lat temu lawa i popiół wyrzucone przez wulkan pokryły dużą część lasu, doprowadzając do jego skamienienia. Skamieniałe drzewa, gałęzie, liście, korzenie przetrwały do dzisiaj. Można je oglądać przede wszystkim na terenie parków: Sigri i Plaka.

Petra

Petra jest częścią popularnego kurortu o tej samej nazwie. Duża i dobrze zorganizowana przyciąga czystą, błękitną wodą i piaszczystym wybrzeżem. Możesz tam wypożyczyć leżak lub parasol i zjeść obiad w tawernie.

Skala Kallonis

Miękki piasek, czysta woda i udogodnienia plażowe – nic dziwnego, że w sezonie letnim Skala Kallonis bywa zatłoczona. Komu nie przeszkadzają tłumy, niech się nie waha. Panują tam dobre warunki do kąpieli, opalania się i uprawiania sportów wodnych.

Anaxos

Zielone lasy sosnowe i gaje oliwne nadają Anaxos naturalne piękno. W takim otoczeniu plażowanie staje się jeszcze przyjemniejsze. Szczególnie warto przyjechać tam z dziećmi. Płytka woda i piaszczyste wybrzeże zapewnią im bezpieczną zabawę i mnóstwo frajdy.

Sigri

Malownicze otoczenie, świetna turystyczna infrastruktura i brak tłumów? Na plaży Sigri to się zdarza nawet w szczycie sezonu. Kto zatem ceni sobie spokój podczas plażowania i jednocześnie nie chce rezygnować z możliwości wypożyczenia leżaka czy zjedzenia obiadu w tawernie, niech śmiało przybywa na Sigri. Z przyjemnością wypoczywają tam osoby w różnym wieku, od najmłodszych wczasowiczów zaczynając.

Agios Stefanos

Dziewicza plaża, na której szarość skał miesza się z zielenią lasu sosnowego i drzew oliwnych. Świetne miejsce dla szukających ucieczki przed tłumami. Turyści raczej się tam nie zapuszczają, bo zamiast leżaków i parasoli czeka na nich żwirowo-kamieniste, nagie wybrzeże, a zamiast gwaru plażowiczów, szum błękitnego morza.

Trekking

Lesbos przecinają drogi, łączące najbardziej interesujące miejsca pod względem przyrodniczym i kulturalnym. Najpopularniejsze szlaki noszą nazwę The Lava Paths. Można nimi dojść m.in. z Parku Skamieniałego Lasu do Muzeum Historii Naturalnej czy z Sigri do Eressos.

Kitesurfing

Jeśli chcesz spróbować kitesurfingu, najlepiej udaj się do Sigri. Wiatr Meltemi jest tam szczególnie silny, a na plaży działa nowoczesne centrum kitesurfingowe.

Nurkowanie

Zastygła przed milionami lat lawa wraz z pozostałościami starożytnego świata tworzy niesamowitą scenerię podwodnej krainy Lesbos. Zobacz ją na własne oczy, dając nura w głębiny Morza Egejskiego.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon