Limnos

3.78       Zobacz opinie (9)

Na północnym-wschodzie Morza Egejskiego samotnie leży Limnos - grecka wyspa zapomniana przez turystów. Nieustannie musi się domagać, by odkryć jej dziewicze plaże, perełki natury i ciekawe zabytki sprzed wielu tysięcy lat.

Limnos
Limnos, Grecja - © Zielonamapa

Natura i człowiek, jak dwaj artyści, wieki temu stanęli ze sobą w konkury, by uczynić wyspę jak najpiękniejszą. Efekt jest aż nadto zachwycający. Odnajdziesz tam zadziwiające skały wulkaniczne, słone jeziora, wioski pamiętające starożytność i...autentyzm greckiego życia nieskażonego komercją.

Dla kogo?

Jeśli pociągają cię miejsca ukryte poza turystycznym szlakiem, Limnos jest kierunkiem dla ciebie. Nie uświadczysz tam tłumów turystów, co pozwoli ci w spokoju odkrywać niesamowite zabytki wyspy, jej urokliwe plaże i perełki natury. Udaj się tam także, jeżeli planujesz aktywne wakacje. Limnos słynie ze świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych i kolarstwa.

Zdjęcia

 • Stanowisko archeologiczne Hefajstia Limnos
 • Gomati Limnos
 • Limnos
 • Limnos
 • Limnos
 • Limnos
 • Limnos
 • Limnos
 • Limnos
 • Limnos
 • Limnos
 • Limnos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Limnos chce ci zaoferować przede wszystkim wypoczynek na plaży i wodne szaleństwo. Z tego powodu najlepiej odwiedzić wyspę między majem a październikiem. Miesiące graniczne są dobrą porą, jeżeli bardziej zależy ci na zwiedzaniu i aktywnym wypoczynku na lądzie niż wybrzeżu. Największe upały panują od końca czerwca do końca sierpnia, ulgę przynosi jednak sezonowy wiatr Meltemi. To świetna pora na plażowanie i sporty wodne.

Limnos
Agios Nikolaos, Limnos, Grecja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Na Limnos jest jedno lotnisko, 22 km od stolicy wyspy, Myriny. Żeby się tam dostać, najlepiej polecieć bezpośrednio do Aten lub Salonik, skąd odbywają się loty na Limnos. Jeśli nie zależy ci na czasie, alternatywą może być rejs promem z Kavali niedaleko Salonik (ok. 3,5h) lub z Lavrio w pobliżu Aten (10h). Inną opcją jest podróż samochodem prosto z Polski do portu w Kavali i stamtąd przeprawa promowa na Limnos. W takim przypadku czeka cię jednak ponad 20 h za kółkiem.

Jak zwiedzać Limnos?

Po Limnos najłatwiej poruszać się samochodem. Na miejscu znajdziesz wypożyczalnie. Inną możliwością jest wykupienie wycieczki objazdowej po wyspie.

Najważniejsze zabytki na Limnos pochodzą z czasów prehistorycznych i starożytnych. Są rozsiane w różnych częściach wyspy, dlatego najłatwiej zwiedzać je, poruszając się samochodem. Najciekawsze miejsca zostały opisane w kolejności, w jakiej najwygodniej je zwiedzać,  jadąc ze stolicy w kierunku północno-wschodnim.

Zamek w Myrinie

Stolica Limnos, Myrina, wita cię potężnym zamkiem, który wznosi się na wzgórzu w jej najwyższym punkcie. Budowę fortyfikacji zainicjowali w XII w. Bizantyjczycy, a kontynuowali ją Wenecjanie. Swój ślad, w postaci ruin meczetu, pozostawili po sobie także Turcy. Na terenie zamku zobaczysz cysterny, pozostałości domów, sklepiony pokój podziemny i…stadka jeleni, które uczyniły z warowni swój dom. Wejście na wzgórze zajmie ci ok. 20 min. Wysiłek wynagrodzi ci przepiękny widok rozciągający się ze szczytu.

Limnos
Zamek w Myrinie, Limnos, Grecja - © Zielonamapa

Stanowisko archeologiczne Hefajstia

Te pozostałości starożytnego miasta robią wrażenie. Może ta za sprawą położenia w samym sercu wypalonej słońcem natury? Miedziane otoczenie Hefajsti niemal zlewa się z jej ceglanym kolorem. A może to kwestia niesamowitej historii tego miejsca, sięgającej X w. p.n.e, kiedy Hefajstia była drugą, najważniejszą osadą na wyspie? Obecnie stanowisko archeologiczne obejmuje amfiteatr z V w. p.n.e. Aby je zobaczyć, obierz kierunek na północ wyspy.

Stanowisko archeologiczne Hefajstia Limnos
Stanowisko archeologiczne Hefajstia, Limnos, Grecja - © Zielonamapa

Sanktuarium Kabeiroi

Sanktuarium Kabeiroi jest tajemniczym, opustoszałym miejscem, które samotnie wznosi się na szczycie klifu na końcu zatoki Tigani. To właśnie tam, wieki temu, Grecy czcili bogów, o jakich nie wspominają podręczniki do historii. Mowa o spłodzonych przez Hefajstosa i nimfę Cabeirus bóstwach Kabeiroi. Centralnym punktem kompleksu archeologicznego jest sanktuarium z 11 kolumnami. Poza tym na miejscu zachowały się teatr i stoa. Ten niezwykły zabytek znajduje się niedaleko wsi Panagia.

Ruiny wioski Poliohni

Badania archeologiczne prowadzone w 1930 na południowo-wschodnim wybrzeżu Limnos pozwoliły odkryć niezwykłe znalezisko – najstarszą wioskę w Europie! Została założona 5000 lat p.n.e. i rozwijała się aż do 1600 r.p.n.e., dopóki nie zalały jej podnoszące się wody Morza Egejskiego. Na jej terenie znaleziono przede wszystkim broń i narzędzia z metalu. Można je zobaczyć w niedużym muzeum w Poliohni oraz Muzeum Archeologicznym w Myrinie.

Poliohni Limnos
Poliohni, Limnos, Grecja - © Zielonamapa

Cmentarz wojenny w Mudros

Cmentarz wojenny niedaleko Mudros brutalnie wyrywa z epoki starożytnej, aby przypomnieć o roli Limnos w czasie Wielkiej Wojny. Wyspa była ważnym punktem w walce przeciw Turcji. W tym czasie zginęły na niej setki Brytyjczyków. Ich bohaterskie poświęcenie upamiętniają białe tabliczki rozsiane na trawiastym polu.

Muzeum Archeologiczne w Myrinie

Prosty w swej formie budynek Muzeum Archeologicznego w Myrinie nie zapowiada niesamowitych eksponatów, jakie można w nim znaleźć. Na wystawie zaprezentowano znaleziska pochodzące z najważniejszych na wyspie stanowisk archeologicznych, m.in. Poliohni, Sanktuarium Kabeiroi i Hefajsti. Ich historia sięga od prehistorii aż do VI w. p.n.e.

Na Limnos znajduje się aż 200 piaszczystych plaż. Najlepsze z nich leżą na zachodzie wyspy. Są wśród nich zarówno duże plaże o dobrej infrastrukturze, jak i dzikie zatoczki.

Plaża Lemnos Avlonas

Urokliwa plaża położona blisko Myriny. Boisko do gry w siatkówkę plażową służy za całą infrastrukturę tej plaży, co pozwala jej zachować nieco dziewiczy charakter. Świetne miejsce, jeśli nie chcesz oddalać się od stolicy.

Plaża Myrina Riha Nera

Na tej plaży każdy znajdzie miejsce dla siebie. Dzieci porwie zabawa przy płytkim brzegu morza. Sportowcy oddadzą się szaleństwu w wodzie. Nie zabraknie też skrawka piasku dla chcących złapać promienie słoneczne. Myrina Riha Nera jest jedną z najpopularniejszych plaż na wyspie.

Plaża Agios Ermolaos

Dziewicze otoczenie i brak infrastruktury turystycznej czyni z plaży Agios Ermolaos spokojne miejsce do niezmąconego niczym wypoczynku. Ten nadmorski skrawek raju znajduje się 27 km od Myriny, niedaleko wioski Propouli.

Agios Ioannis

Niezwykła, ciągnąca się niemal w nieskończoność plaża, której uroku dodają ogromnych rozmiarów skały wulkanicznie. Rozłóż się na delikatnym piasku i poszukaj ochłody w błękitnej, przezroczystej wodzie. W porze obiadowej do pobliskiej tawerny przyciągnie cię zapach świeżo przyrządzonych ryb.

Plaża Platy

Turyści uwielbiają tę plażę. Położona zaledwie 2 km od stolicy Limnos oferuje 700 m delikatnego piasku, krystalicznie czystą wodę i płytki brzeg. W okolicy znajdują się bary, wypożyczalnie parasoli i sprzętu wodnego. Świetne miejsce na plażowanie z dziećmi.

Plaża Cape Tigani

W zaokrąglonej zatoce, u stóp zielonych wzgórz rozciąga się dzika plaża z czystą wodą i miękkim piaskiem. Doskonałe miejsce, jeśli szukasz odrobiny prywatności w naturalnej scenerii. Plaża znajduje się 8 km na południe od Myriny.

Plaża Fanari

Jeśli jesteś w okolicach Fanari, drugiej co do wielkości wioski na wyspie, nie pomiń tamtejszej plaży. Ma dobrze zorganizowaną infrastrukturę turystyczną, mimo to rzadko bywa zatłoczona. Zajmij miejsce na długim pasie grubego piasku i ciesz się otoczeniem zielonych wzgórz i spokojnym szumem morskiej wody.

Niewielka Limnos kryje na swoim terenie prawdziwe perełki przyrodnicze. Te najciekawsze znajdują się na północy i wschodzie wyspy. Jeżeli wyruszasz samochodem z północy, możesz je zwiedzać w podanej kolejności.

Złote wydmy w Gomati

Pustynia w Grecji? Przetrzesz oczy ze zdumienia na widok tych bezkresnych połaci złotego, delikatnego piasku. Na nim dzielnie wyrastają dzikie drzewa oliwne i przypiekane słońcem krzewy. Grecka Sahara znajdziesz nieco w głębi lądu, na wzgórzach wioski Katalakkos.

Gomati Limnos
Gomati, Limnos, Grecja - © Zielonamapa

Skały w Faraklo

Wyrzucona z wulkanu lawa pokornie oparła się morzu i zastygła tuż przed nim. Pamiątką po tym niezwykłym zjawisku są formacje skalne na półwyspie Faraklo na północy Limnos. Zaskoczy cię, jak niesamowite dzieła utworzyła zamarzająca lawa. Ich złoty kolor harmonizuje z głębokim błękitem morza.

Limnos
Faraklo, Limnos, Grecja - © Zielonamapa

Jaskinia Filoktitis

Niedaleko Sanktuarium Kabeiroi znajduje się Jaskinia Filoktitis. Według legendy walczący w wojnie trojańskiej Achajowie pozostawili tam rannego po ukąszeniu węża Filokteta. Ta ciekawa opowieść tylko dodaje uroku zjawiskowemu dziełu natury. Zanurz się w krystalicznych wodach Morza Egejskiego i przepłyń pod niskimi skałami.

Słone jeziora

Dziewiczy teren słonych mokradeł na wschodzie Limnos robi niesamowite wrażenie. Obejmuje 3 jeziora: Chortarolimni, Asprolimni i Aliki. Mieniące się w odcieniach błękitu, szarości i zieleni są najbardziej atrakcyjne zimą. Wypełnione wodą po letniej suszy, stają się domem dla tysięcy ptaków wędrownych, w tym urokliwych, różowych flamingów. Znajdziesz je niedaleko wioski Kalliopi.

Słone jeziora, Limnos
Słone jeziora, Limnos, Grecja - © Zielonamapa

Położenie Limnos w otoczeniu wód Morza Egejskiego czyni z niego świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Najlepsze spoty windsurfingowe i kitesurfingowe znajdziesz na wschodzie wyspy. Nie tylko w wodzie aktywnie spędzisz czas. Płaski teren wyspy zachęca do poznawania jej uroków z rowerowego siodełka.

Windsurfing & kitesurfing

Limnos uchodzi za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dla kitesurferów i windsurferów.

Wiejący w sezonie letnim wiatr Meltemi stwarza świetne warunki do zmagań z falami. Zarówno profesjonaliści, jak i początkujący szczególnie doceniają Zatokę Keros. Ten wyjątkowy rejon z szeroką, piaszczystą plażą i przejrzystą, płytką wodą, daje możliwość nauki i doskonalenia swoich umiejętności w pokonywaniu fal oraz trenowania freestylu na płaskiej tafli morza. Jeśli szukasz silniejszych wrażeń, udaj się do Gomati.

Nurkowanie

Trzeba mieć naprawdę silną wolę, żeby nie dać się skusić krystalicznej wodzie Morza Egejskiego. Zwłaszcza, że na jej dnie kryją się niesamowite tajemnice. Co powiesz na podwodną wyprawę do ruin zatopionego miasta? Na Limnos są organizowane także inne wycieczki snorkellingowe dla całych rodzin.

Kolarstwo

200-km sieć asfaltowych dróg przecinających Limnos jest świetnym terenem do niewymagających wycieczek rowerowych. Do tej liczby dodaj trasy off-roadowe i przekonaj się, że wyspa to prawdziwy raj dla kolarzy. Jedź na mało popularny przylądek Fakos i odkryj piękną plażę Kokkina.  Spróbuj też się dostać z Katalakkos na wydmy i północne plaże.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon