Matala

3.70       Zobacz opinie (10)

Matala jest jak złoty środek, mimo że wcale nie leży w centrum Krety, a na jej południowym wybrzeżu. Nie tak skomercjalizowana jak kurorty północy, a jednocześnie nie tak dziewicza jak nieodkryte miasteczka południa, wydaje się, że idealnie odpowiada różnorodnym, turystycznym gustom. Wystarczy pojawić się tam w szczycie sezonu, żeby przekonać się, jak bardzo popularna jest ta nieduża rybacka wioska. Przyciąga dziewiczą okolicą, piękną plażą z wydrążonymi jaskiniami i nostalgią za kulturą hipisowską, która królowała w niej w latach 60. i 70. XX w. Klimat tamtych czasów zdążył przez lata przygasnąć. Ożywa jednak raz w roku, w jeden z czerwcowych weekendów, podczas Matala Beach Festival.

Matala

Matala, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Matala jest świetnym miejscem dla osób, które chciałyby zobaczyć mniej znane i bardziej dziewicze oblicze Krety. Tam połączysz wypoczynek na piasku ze zwiedzaniem i uprawianiem sportów. Lubisz leniuchować nad morzem? Szybko ulegniesz sielankowemu klimatowi plaży w Matali, a w razie przypływu energii, będziesz mógł spróbować sportów wodnych. Chyba że wolisz aktywność na lądzie. W tej sytuacji koniecznie wybierz się na trekking w pobliskie góry. Do Matali możesz też śmiało pojechać z myślą o zwiedzaniu. W jej okolicy czekają na ciebie niesamowite odkrycia.

Wyspa Kreta

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Kretę na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Rethymno, Chania, Laguna Balos, Elafonisi, Heraklion, Matala.

Zdjęcia

  • Matala
  • Matala
  • Matala
  • Matala
  • Matala
  • Matala
  • Matala
  • Matala
  • Matala
  • Matala
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od marca do grudnia w Matali panuje dobra pogoda. Na połączenie plażowania ze zwiedzaniem idealnym terminem będzie maj i październik. Jeśli zależy ci na udziale w Matala Beach Festival, śledź informacje co do szczegółowego terminu wydarzenia i rezerwuj nocleg zaraz po jego ogłoszeniu.

Jak dojechać?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Matali jest lot do Heraklionu i stamtąd przejazd wypożyczonym samochodem. Dzięki temu będzie ci też łatwiej dotrzeć do atrakcji w okolicach Matali .

W samej Matali nie znajdziesz zabytków. Kilka ciekawych miejsc jest jednak w jej okolicy. Warto zatem potraktować to miasto jako bazę wypadową do odkrywania mniej znanych śladów historii.

Gortyna

Gdy mowa o największych atrakcjach Krety, o Gortynie wspomina się rzadko. A to największe na wyspie stanowisko archeologiczne, obejmujące ruiny dawnej stolicy. Na rozległym terenie, wśród oliwnych drzew i przypadkowych śladów przeszłości (kolumn, naczyń, rzeźb) zachowały się w lepszym lub gorszym stanie prawdziwe perełki, a wśród nich m.in. świątynia Tytusa, Pretorium, rzymski Odeon i termy. Gortyna leży 22 km od Matali.

Pałac w Fajstos

Pałac w Fajstos jest mniejszym i mniej znanym bratem królewskiej rezydencji w Knossos. Kojarzy się jedynie ze słynnym dyskiem, który został znaleziony na jego terenie. Po zakończeniu prac archeologicznych nikt nie pokusił się o odtworzenie pierwotnych zabudowań, dzięki czemu zabytek można oglądać w stanie takim, w jakim go znaleziono. Części murów, ruiny pomieszczeń, magazynów, placu ukazują skalę przedsięwzięcia. A resztę należy pozostawić fantazji…Pałac w Fajstos znajduje się 10 km od Matali.

Ruiny Agia Triada

3,5 km od Pałacu w Fajstos znajdują się ruiny, których funkcja nie została przez badaczy jednoznacznie rozpoznana. Najprawdopodobniej jest to pozostałość po letniej rezydencji królewskiej i mieście, powstała ok. 1600 r. p.n.e. Stanowisko archeologiczne nie imponuje taką wielkością jak jego sławny sąsiad. Warto je jednak odwiedzić, zobaczyć ślady grobów, gliniane wazy, zwane pitosami, a także mury, rynny i zarysy pomieszczeń. Do ruin Agia Triada prowadzą kamienne schody, z których szczytu rozciąga się piękny widok na góry.

Klasztor Koudoumas

Po dotarciu do Klasztoru Koudoumas niejeden pozazdrości mnichom takiego mieszkania. Aby doświadczyć namiastki życia w tym miejscu, można się u gościnnych zakonników zatrzymać na noc (choć lepiej nie 15 sierpnia, kiedy odbywają się obchody ku czci patronki klasztoru). Budynek powstał w XIX w. na krańcu wąwozu Katarraktis, w górach Asterousia. Położony w samym sercu natury, wśród zamieszkanych przez pustelników jaskiń i gajów oliwnych, należy do najbardziej odizolowanych miejsc na wyspie. Do zabytku prowadzi malownicza droga ze Sternes. Przejście zajmuje ok. 3h., przejazd polną drogą ok. 1h.

Odigitria Monastery

W górach Asterousia znajduje się jeszcze jeden klasztor o dużym znaczeniu historycznym. Założony w XIV w. należy do najstarszych tego typu budowli na wyspie. Na jego terenie poza kościołem w centrum znajdują się, m.in. piekarnia, pensjonat i kwatera opata z biblioteką. Wokół kompleksu można zobaczyć pozostałości po murze otaczającym pierwotnie klasztor. Zabytek znajduje się 250 m n.p.m. Można się do niego dostać z wioski Siva.

Matala

Matala należy do najpopularniejszych plaż na Krecie. W latach 60. i 70. XX w. opanowali ją hippisi. Dzisiaj zastąpiły ich tłumy turystów szukających miejsca na 300 m złotego piasku wymieszanego ze żwirem. Plaża nie pozostawia czasu na nudę – można się tam opalać, pływać, uprawiać sporty wodne i zwiedzać sąsiednie jaskinie. Na miejscu funkcjonuje bar z przekąskami i wypożyczalnie sprzętu plażowego.

Red Beach (Kokkini Amos)

Rdzawe skały i piasek tworzą nieco surrealistyczną scenerię plaży Kokkini Ammos. Miejsce jest słabo zagospodarowane i docierają tam najbardziej zdeterminowani plażowicze – na plaże można się bowiem dostać pieszo z Matali lub łodzią. Atrakcją jest rejs do pobliskich skał.

Kommos

Kommos jest niezwykłą plażą, gdzie piękno przyrody splata się ze śladami historii. Uosobieniem dziewiczej natury są tamaryszkowe drzewa i żółwie caretta caretta. Z kolei o  toczącej się tam historii przypominają ruiny starożytnego portu. Południowa część plaży jest dobrze zagospodarowana. Można tam wypożyczyć leżaki, parasole, skorzystać z pryszniców. Jeżeli lubisz dzikie warunki, udaj się raczej na północ Kommos. Miejsce słynie ze oszałamiających widoków na wyspy Paximadia i spektakularnego zachodu słońca. Leży 2 km od Matali.

Agiofarago

Plaża Agiofarago znajduje się u wyjścia z wąwozu o tej samej nazwie. Idąc w jej kierunku trudno wyobrazić sobie to, co czeka u celu – rajski zakątek otoczony postrzępionymi klifami, które z jednej strony ułożyły się w naturalny łuk. Niebiesko-szmaragdowa woda nadaje barwy szaremu otoczeniu skał i żwirowego wybrzeża. Na miejsce można się także dostać łodzią z Matali, Agia Galini, Kokkinos Pirgos lub Kali Limenes.

Matala po zmroku nie zasypia, ale życie nocne jest w niej raczej stonowane i ogranicza się raczej do popijania koktajli w barach plażowych.

Marinero Bar

Marinero Bar jest bodaj najbardziej klimatycznym punktem w Matali. Udaj się tam, żeby zachwycić się widokiem plaży i jaskiń, sącząc drinka lub koktajl przy zachęcających do tańca dźwiękach muzyki. Marinero Bar znajduje się przy samej plaży i jest otwarty całą dobę.

Port Side Cafe Bar

Widok na morze, nastrojowa muzyka w tle i kieliszek koktajlu w dłoni – jeśli marzy ci się taki wieczór, koniecznie wybierz się do Port Side Cafe Bar. To klimatyczne miejsce przy samej plaży.

Jaskinie

Rzymianie lub pierwsi chrześcijanie wykuli w klifie jaskinie, które miały posłużyć za miejsce pochówku. Nikt nie przypuszczał, że wieki później, a dokładnie w latach 60. i 70. XX w. odległa Matala stanie się oazą wolności dla hippisów. Dzieci kwiaty obrały dziewiczą plażę i jaskinie za swój dom, czym zapewniły miasteczku sławę aż do dzisiaj, mimo że hipisowski ruch nie jest tam już tak żywy.

Wąwóz Agiofarago

W skalnych ścianach, przeciętych dwoma strumieniami w samym sercu dzikiej natury dziewiczość miesza się z mistycyzmem. Teren usiany jest jaskiniami, które zamieszkiwali i wciąż zamieszkują pustelnicy. Wąwóz Agiofarago znajduje się na terenie Gór Asterousia, otoczeniu oszałamiającego krajobrazu. Przejście nim zajmuje ok. 30 min.

Góry Asterousia

Dziewicze pasmo górskie oddziela wybrzeże od rolniczej równiny Messara. Jego najwyższym szczytem jest Góra Kofinas. Wznosi się zaledwie 1280 m n.p.m., ale prowadząca do niej droga jest dosyć stroma i usiana luźnymi kamykami. Wspinaczka wymaga niezłej kondycji, kto się jednak na nią skusi nie będzie żałował – na szczycie powita go zachwycający widok na okolicę. Góry Asterousia mają duże znaczenie religijne – w dawnych czasach stały się miejscem ascezy. Znajdziesz w nich m.in. klasztory i jaskinie pustelników.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon