Meteora

4.45       Zobacz opinie (11)

Meteory to niezwykła formacja skalna, której krajobraz przywodzi na myśl scenerię z filmu fantasy. Nawet bardzo konkretną, bo pojawił się m.in. w słynnym serialu Gra o Tron.  Nagie skały masywu Meteory fascynowały jednak już znacznie wcześniej, bo od XI w. Najpierw mnichów, którzy obrali je za swoje miejsce odosobnienia i trzy wieki później rozpoczęli na ich szczycie budowę 24 klasztorów.

Meteora

Meteora, Grecja - © Zielonamapa

Dzisiaj tylko 6 z nich udostępniono do zwiedzania. Reszta pozostaje opuszczona i popada w ruinę. To niezwykłe połączenie cudu natury i arcydzieła architektury zostało uhonorowane miejscem na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Grecji, która przyciąga rocznie 2 mln turystów.

Dla kogo?

Jeżeli lubisz podążać głównym szlakiem turystycznym, nie możesz przegapić Meteorów. To mistyczne miejsce sięgające nieba naprawdę robi wrażenie. Podobne skupisko klasztorów znajdziesz w Chalkidiki.

Zdjęcia

 • Meteora
 • Moni Agiou Stefanou, Meteora
 • Moni Agiou Nikolaou Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
 • Meteora
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Między czerwcem a wrześniem Meteory zalewają żar z niego i tłumy turystów. Z tego powodu zdecydowanie lepiej wybrać się do klasztorów w kwietniu, maju, wrześniu lub październiku. Przyjemna temperatura powietrza  i mniejsza liczba turystów z pewnością ułatwią zwiedzanie.

Meteora
Meteora, Grecja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Do Meteorów można się dostać na kilka sposobów. Najwygodniej dostać się tam samochodem, kierując się do miejscowości leżących u stóp masywu: Kalambáki lub Kastraki. Istnieje też możliwość przejazdu autobusem miejskim z tych miast. Z dużych ośrodków w Grecji, takich jak Ateny czy Saloniki są organizowane wycieczki z przewodnikiem.

W Meteorach warto zostać na noc, żeby zobaczyć spektakularny zachód słońca i dokładnie zwiedzić to niezwykłe miejsce. Pomiędzy klasztorami można się przemieszczać samochodem lub pieszo (opcja dla wytrwałych, bo poza tym, że trzeba pokonać drogę między monastyrami, to jeszcze przed każdym z nich czekają wysokie schody).

Klasztor Moni Megalou Meteorou

Jeżeli mogłoby się zobaczyć tylko jeden klasztor na wzniesieniu, musiałby to być Megalou Meteorou (Wielki Meteor). To największy i najwyżej położony obiekt, w którego wnętrzu można zobaczyć m.in. kuchnię klasztorną, ossuarium, muzeum folkloru i zbiory starych ksiąg. Z dwóch tarasów widokowych rozciąga się zniewalający widok na okolicę. Spodziewaj się w tym klasztorze tłumów zwiedzających – turyści odwiedzają go bowiem najchętniej.

Meteora
Megalou Meteorou, Meteora, Grecja - © Zielonamapa

Klasztor Moni Varlaam

Klasztor Moni Varlaam najpewniej dzięki swojemu sąsiedztwu z Megalou Meteorou należy do najchętniej odwiedzanych obiektów w Meteorze. Obszerny kompleks skrywa w swoich wnętrzach ciekawe artefakty: kosz linowy, późnobizantyjskie freski i przedmioty religijne zgromadzone w niedużym muzeum.

Meteora
Moni Varlaam, Meteora, Grecja - © Zielonamapa

Klasztor Moni Agias Triados

Ten klasztor stał się bohaterem filmu o Jamesie Bondzie. Zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej nie może pochwalić się cennym wyposażeniem. Warto go jednak odwiedzić dla urokliwego kościółka (katolikon) ozdobionego freskami w stylu późnobizantyjskim. Przedstawiają m.in. Chrystusa Pantokratora w otoczeniu ewangelistów. Po zwiedzaniu warto rzucić okiem na piękne widoki rozciągające się z ogrodu.

Meteora
Moni Agias Triados, Meteora, Grecja - © Zielonamapa

Klasztor Moni Agias Varvaras Roussanou

Wąski mostek i prowadzące do niego schody tworzą charakterystyczną scenerię tego żeńskiego klasztoru. We wnętrzu znajduje się kaplica z pięknymi freskami przedstawiającymi Zmartwychwstanie i Przemienienie oraz muzeum z kolekcją ikon. Także dzisiaj przebywają tam zakonnice, choć podobnie jak w innych klasztorach, niemożliwe jest ich spotkanie. Godziny otwarcia dla zwiedzających przypadają bowiem na czas medytacji mniszek i mnichów.

Meteora
Moni Agias Varvaras Roussanou, Meteora, Grecja - © Zielonamapa

Klasztor Moni Agiou Nikolaou

Łatwo przeoczyć ten klasztor, skupiając się na jak najszybszym dotarciu do Wielkiego Meteoru. Pojawia się bowiem jako pierwszy od strony Kastraki. To że znajduje się najniżej, nie oznacza jednak, że łatwo do niego dotrzeć. Podejście jest dosyć wymagające, ale wysiłek wynagradzają piękne freski we wnętrzu i malownicza sceneria rozpościerająca się z centralnego placu. Niemałe wrażenie robi też sam klasztor, który wygląda jakby był zrośnięty ze skałą.

Moni Agiou Nikolaou Meteora
Moni Agiou Nikolaou, Meteora, Grecja - © Zielonamapa

Klasztor Moni Agiou Stefanou

Wejście do tego klasztoru jest niesamowite, wiedzie bowiem przez malutki most rozpostarty tuż nad przepaścią. Nie mniejszy zachwyt budzi sam obiekt, którego architektura przypomina raczej zamek niż miejsce o charakterze sakralnym. We wnętrzu można podziwiać muzeum religijne w refektarzu i kościółek z freskami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa. W centrum budynku znajduje się dziedziniec i ogrody.

Moni Agiou Stefanou, Meteora
Moni Agiou Stefanou, Meteora, Grecja - © Zielonamapa

Punkt widokowy Psaropetra

Na terenie Meteorów znajduje się kilka punktów widokowych, jednak żaden z nich nie oferuje tak spektakularnego widoku na zachód słońca, jak Psaropetra. Nawet nie próbuj opuścić klasztorów bez zatrzymania się w tym miejscu. Przygotuj aparat i szykuj się na niezapomniane doznania.

Meteora
Psaropetra, Meteora, Grecja - © Zielonamapa

Skała Doupiani

To miejsce dało początek kultowi w Meteorach. Mnisi wybudowali tam pierwszy kościół, potrzebowali bowiem świątyni, gdzie mogliby modlić się i medytować. Dzisiaj do tego miejsca najczęściej docierają wspinacze skałkowi, dla których Doupiani stanowi sportowe wyzwanie.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon