Milos

3.92       Zobacz opinie (12)

Wyspa jest mniej znaną perełką Cyklad, której sławę zapewnił słynny posąg Wenus. Na wyspie nic po nim jednak nie zostało, poza otoczonym ruinami miejscem, na którym go znaleziono i kopią rzeźby w Muzeum Archeologicznym. Na szczęście atrakcyjności Milos bronią zjawiskowe plaże, klifowe wybrzeże i tradycyjne wioski rybackie z wykutymi w skale domami.

Milos
Milos, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Chętnie łączysz zwiedzanie z wypoczynkiem na plaży? Na Milos przekonasz się, że ta mieszanka zapewni ci niezapomniane wakacje. Daj się zaskoczyć niezwykłym zabytkom wyspy i jej zachwycającym plażom. A gdy po wylegiwaniu się na piasku zatęsknisz za ruchem, skorzystaj z okazji do aktywności fizycznej. Jeśli pociągają cię miejsca spoza turystycznego szlaku, wyspa Milos powinna ci się spodobać!

Zdjęcia

 • Milos
 • Voudia Milos
 • Paleochori Milos
 • Milos
 • Mandrakia Milos
 • Kleftiko Milos
 • Milos
 • Adamantas Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od czerwca do września gorące lato na Milos zachęca do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Jeżeli od wypoczynku nad wodą, wolisz aktywne zwiedzanie, nie pozwól się zmęczyć upałom i udaj się tam w kwietniu, maju, październiku lub listopadzie.

Jak się dostać na Milos?

Na Milos najwygodniej dostaniesz się samolotem z Aten. Inną, choć wymagającą więcej czasu, opcją jest przeprawa promem z Pireusu.

Wioska Klima

Klima jest tym, co Milos ma najpiękniejszego do zaoferowania. Urzeka niepowtarzalną scenerią i wykutymi w skale kolorowymi domkami rybackimi, tzw. srymata. Są one typowym dla architektury Milos wynalazkiem. Ich dolna część, wchodząca w morze, służyła za garaż dla łodzi, druga pełnia funkcję mieszkalną. Niedaleko Klimy, w kierunku Trypiti, znajdują się ruiny starożytnego miasta. Wśród nich można zobaczyć pozostałości po antycznym rynku, świątyni i amfiteatrze.

Milos
Klima, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Katakumby

Poznaj mroczną stronę wyspy i zanurz się w głębinach Katakumb. Są one jedynym takim miejscem na Milos, gdzie pochowano pierwszych chrześcijan w I w.n.e. Łącznie złożono tam szczątki ok. 5 tys. osób. Czeka cię fascynująca wycieczka z przewodnikiem w mrokach chrześcijańskiego cmentarzyska.

Milos katakumby
Katakumby, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Muzeum Archeologiczne

Zbiory Muzeum Archeologiczne w stolicy wyspy, Place, przeżyły o wiele wieków, XIX-wieczny, neoklasyczny budynek, w którym zostały zgromadzone. Pierwsze powstały nawet 4000 lat p.n.e. ostatnie w czasach wczesnochrześcijańskich. Wśród nich największą popularnością cieszy się posąg Wenus z Milo. Choć to tylko kopia (oryginał znajduje się w paryskim Luwrze), odsuwa w cień pozostałe eksponaty muzealne: urny pogrzebowe, nagrobki, posągi, elementy dekoracyjne.

Kastro

W najwyższym punkcie Plaki znajduje się otoczona murem średniowieczna osada Kastro (Zamek). Z tego okresu zachowały się kamienne domy i brukowane ulice. Perełką Kastro jest XVIII-wieczny kościół Panagia Thalassistra pięknie ozdobiony ikonami. Nie opuszczaj starówki przed zmrokiem. Szkoda byłoby przegapić spektakularny zachód słońca.

Kastro Milos
Kastro, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Filakopi

Ruiny rozrzucone na wzgórzu Filakopi są pozostałością po neolitycznej osadzie, która istniała się w tym miejscu przez 2 tys. lat. Jej prężny rozwój przerwali jednak Dorowie – wioska została porzucona i ustąpiła nowej, wybudowanej niedaleko Klimy. Ruiny szczególne wrażenie robią o zachodzie słońca.

Milos
Milos, Grecja - © Zielonamapa

Adamantas

Adamantas to tętniące życiem miasto portowe. Zachwyca typowo cykladzką zabudową: rzędami białych domków z kolorowymi od kwiatów ogródkami, które ciągną się wzdłuż wąskich uliczek. Jest tam wszystko, czego potrzeba do szczęścia turyście: zabytki, twerny, plaże. Warto zobaczyć ciekawe Muzeum Górnictwa, przybliżające górniczą tradycję wyspy. Nie sposób pominąć też kościoła Świętej Trójcy, gdzie obecnie mieści się siedziba Muzeum Kościelnego. Jego cenne zbiory obejmują ikony, rzeźby i ofiary wotywne wykonane przez artystów z Milos.

Adamantas Milos
Adamantas, Milos, Grecja - © Zielonamapa

 

Kleftiko

Wsiadaj do łodzi i wyrusz na poszukiwanie piratów w Kleftiko. W grotach malowniczej zatoki mieli się bowiem ukrywać morscy rozbójnicy. Ta historia sprawia, że rejs wśród niezwykłych formacji skalnych staje się jeszcze bardziej fascynujący. Jaskinie Kleftiko są największą atrakcją na Milos. Można do nich dotrzeć statkiem wycieczkowym z Adamas.

Kleftiko Milos
Kleftiko, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Sarakiniko

Sarakiniko należy do najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie. Nic dziwnego, na widok tej niezwykłej scenerii aparat sam trafia w ręce. Plaża zachwyca białymi skałami wulkanicznymi, które wyrastają nad błękitnym krystalicznie czystym morzem. Sprawiają wrażenie jakby w samym środku lata były pokryte śniegiem. To trudno opisać, to po prostu trzeba zobaczyć!

Milos
Sarakiniko, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Voudia

Dzika, kameralna plaża urzekająca spokojem. Pozbawiona turystycznej infrastruktury pozwala obcować z dziewiczą naturą, która poza rybakami jest tam najczęściej jedyną towarzyszką.

Voudia Milos
Voudia, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Agia Kiriaki

Delikatny piasek, mieszający się z białymi kamykami oblewanymi przez błękitne, morskie wody, a w tle dziewiczy krajobraz - Agia Kiriaki niezaprzeczalnie zasługuje na miano jednej z najpiękniejszych plaż na wyspie. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Niedaleko znajdują się bary i restauracje.

Agia Kiriaki Milos
Agia Kiriaki, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Paleochori

Paleochori to popularna plaża w modnym resorcie, której niepowtarzalnego charakteru dodają otaczające ją czerwone skały i ciepłe, podwodne źródła. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wulkan daje tam o sobie znać najsilniej. Paleochori to świetnie zorganizowany kawałek wybrzeża, którego delikatny piasek i błękitna, przejrzysta woda zachęcają do opalania się, pływania i uprawiania sportów wodnych.

Paleochori Milos
Paleochori, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Firiplaka

Plaża Firiplaka zasługuje na odwiedziny. Przekonasz się o tym, gdy spojrzysz na jej błękitno-zielone wody, jasnoszary piasek i potężne skały otaczające plażę jak podkowa. Widok jest oszałamiający!

Firiplaka Milos
Firiplaka, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Firopotamos

Plaża Firopotamos ukrywa się w małej zatoce, w otoczeniu drzew. Nie pozwól sobie jednak na to, żeby ją pominąć. Zachwyca błękitem wody i zaraża lenistwem, które płynie z jej spokojnych wód i od mieszkających w okolicy rybaków. W przerwie od plażowania koniecznie trzeba odwiedzić urokliwe miasteczko Firopotamos.

Milos
Milos, Grecja - © Zielonamapa

Mandrakia

Potężne skały zaanektowały pas wybrzeża w Mandrakii, zostawiając plażowiczom tylko niewielki skrawek piasku. Nie ma tam miejsca na turystyczną infrastrukturę, co tylko dodaje uroku tej plaży. Jest idealnym miejscem na pływanie i nurkowanie. Znajduje się w miasteczku Mandrakia, które słynie z niesamowitych garaży dla łodzi wykutych w skale. 

Mandrakia Milos
Mandrakia, Milos, Grecja - © Zielonamapa

Trekking

Jeśli trekking na Cykladach, to tylko na Milos. Wyspa może się pochwalić największą liczbą ścieżek w archipelagu, które przechodzą niedaleko plaż, formacji wulkanicznych, starych kopalń, tradycyjnych kapliczek. Odsłaniają architektoniczne, kulturalne i naturalne bogactwo Milos. Warto wybrać się z Tripiti do Klimy, przez Katakumby i Amfiteatr, z Polloni do Filakopi lub z Plaki do Kastro.

Milos
Milos, Grecja - © Zielonamapa

Windsurfing

Na Milos Morze Egejskie jest łaskawe dla początkujących windsurferów, ale też zapewnia ciekawe wyzwania doświadczonym sportowcom. Na wyspie znajduje się sporo dobrych centrów windsurfingowych, m.in. w Achivadolimni.

Milos
Milos, Grecja - © Zielonamapa

Nurkowanie

Nurkowanie na Milos dostarcza niezapomnianych wrażeń. W głębinach Morza Egejskiego kryją się bowiem wraki samolotów z okresu II wojny światowej i liczące wiele wieków niszczejące statki, a nawet pozostałości po starożytnych miastach. Podwodna wędrówka pozwala też na spotkanie różnych gatunków ryb, fok i żółwi caretta caretta.

Milos
Milos, Grecja - © Zielonamapa

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon