Milos

3.92       Zobacz opinie (12)

Wyspa jest mniej znaną perełką Cyklad, której sławę zapewnił słynny posąg Wenus. Na wyspie nic po nim jednak nie zostało, poza otoczonym ruinami miejscem, na którym go znaleziono i kopią rzeźby w Muzeum Archeologicznym. Na szczęście atrakcyjności Milos bronią zjawiskowe plaże, klifowe wybrzeże i tradycyjne wioski rybackie z wykutymi w skale domami.

milos

Milos, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Chętnie łączysz zwiedzanie z wypoczynkiem na plaży? Na Milos przekonasz się, że ta mieszanka zapewni ci niezapomniane wakacje. Daj się zaskoczyć niezwykłym zabytkom wyspy i jej zachwycającym plażom. A gdy po wylegiwaniu się na piasku zatęsknisz za ruchem, skorzystaj z okazji do aktywności fizycznej. Jeśli pociągają cię miejsca spoza turystycznego szlaku, wyspa Milos powinna ci się spodobać!

Zdjęcia

 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
 • Milos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od czerwca do września gorące lato na Milos zachęca do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Jeżeli od wypoczynku nad wodą, wolisz aktywne zwiedzanie, nie pozwól się zmęczyć upałom i udaj się tam w kwietniu, maju, październiku lub listopadzie.

Jak się dostać na Milos?

Na Milos najwygodniej dostaniesz się samolotem z Aten. Inną, choć wymagającą więcej czasu, opcją jest przeprawa promem z Pireusu.

Wioska Klima

Klima jest tym, co Milos ma najpiękniejszego do zaoferowania. Urzeka niepowtarzalną scenerią i wykutymi w skale kolorowymi domkami rybackimi, tzw. srymata. Są one typowym dla architektury Milos wynalazkiem. Ich dolna część, wchodząca w morze, służyła za garaż dla łodzi, druga pełnia funkcję mieszkalną. Niedaleko Klimy, w kierunku Trypiti, znajdują się ruiny starożytnego miasta. Wśród nich można zobaczyć pozostałości po antycznym rynku, świątyni i amfiteatrze.

Katakumby

Poznaj mroczną stronę wyspy i zanurz się w głębinach Katakumb. Są one jedynym takim miejscem na Milos, gdzie pochowano pierwszych chrześcijan w I w.n.e. Łącznie złożono tam szczątki ok. 5 tys. osób. Czeka cię fascynująca wycieczka z przewodnikiem w mrokach chrześcijańskiego cmentarzyska.

Muzeum Archeologiczne

Zbiory Muzeum Archeologiczne w stolicy wyspy, Place, przeżyły o wiele wieków, XIX-wieczny, neoklasyczny budynek, w którym zostały zgromadzone. Pierwsze powstały nawet 4000 lat p.n.e. ostatnie w czasach wczesnochrześcijańskich. Wśród nich największą popularnością cieszy się posąg Wenus z Milo. Choć to tylko kopia (oryginał znajduje się w paryskim Luwrze), odsuwa w cień pozostałe eksponaty muzealne: urny pogrzebowe, nagrobki, posągi, elementy dekoracyjne.

Kastro

W najwyższym punkcie Plaki znajduje się otoczona murem średniowieczna osada Kastro (Zamek). Z tego okresu zachowały się kamienne domy i brukowane ulice. Perełką Kastro jest XVIII-wieczny kościół Panagia Thalassistra pięknie ozdobiony ikonami. Nie opuszczaj starówki przed zmrokiem. Szkoda byłoby przegapić spektakularny zachód słońca.

Filakopi

Ruiny rozrzucone na wzgórzu Filakopi są pozostałością po neolitycznej osadzie, która istniała się w tym miejscu przez 2 tys. lat. Jej prężny rozwój przerwali jednak Dorowie – wioska została porzucona i ustąpiła nowej, wybudowanej niedaleko Klimy. Ruiny szczególne wrażenie robią o zachodzie słońca.   

Adamantas

Adamantas to tętniące życiem miasto portowe. Zachwyca typowo cykladzką zabudową: rzędami białych domków z kolorowymi od kwiatów ogródkami, które ciągną się wzdłuż wąskich uliczek. Jest tam wszystko, czego potrzeba do szczęścia turyście: zabytki, twerny, plaże. Warto zobaczyć ciekawe Muzeum Górnictwa, przybliżające górniczą tradycję wyspy. Nie sposób pominąć też kościoła Świętej Trójcy, gdzie obecnie mieści się siedziba Muzeum Kościelnego. Jego cenne zbiory obejmują ikony, rzeźby i ofiary wotywne wykonane przez artystów z Milos.

Kleftiko

Wsiadaj do łodzi i wyrusz na poszukiwanie piratów w Kleftiko. W grotach malowniczej zatoki mieli się bowiem ukrywać morscy rozbójnicy. Ta historia sprawia, że rejs wśród niezwykłych formacji skalnych staje się jeszcze bardziej fascynujący. Jaskinie Kleftiko są największą atrakcją na Milos. Można do nich dotrzeć statkiem wycieczkowym z Adamas.

Sarakiniko

Sarakiniko należy do najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie. Nic dziwnego, na widok tej niezwykłej scenerii aparat sam trafia w ręce. Plaża zachwyca białymi skałami wulkanicznymi, które wyrastają nad błękitnym krystalicznie czystym morzem. Sprawiają wrażenie jakby w samym środku lata były pokryte śniegiem. To trudno opisać, to po prostu trzeba zobaczyć!

Mandrakia

Potężne skały zaanektowały pas wybrzeża w Mandrakii, zostawiając plażowiczom tylko niewielki skrawek piasku. Nie ma tam miejsca na turystyczną infrastrukturę, co tylko dodaje uroku tej plaży. Jest idealnym miejscem na pływanie i nurkowanie. Znajduje się w miasteczku Mandrakia, które słynie z niesamowitych garaży dla łodzi wykutych w skale.

Trekking

Jeśli trekking na Cykladach, to tylko na Milos. Wyspa może się pochwalić największą liczbą ścieżek w archipelagu, które przechodzą niedaleko plaż, formacji wulkanicznych, starych kopalń, tradycyjnych kapliczek. Odsłaniają architektoniczne, kulturalne i naturalne bogactwo Milos. Warto wybrać się z Tripiti do Klimy, przez Katakumby i Amfiteatr, z Polloni do Filakopi lub z Plaki do Kastro.

Windsurfing

Na Milos Morze Egejskie jest łaskawe dla początkujących windsurferów, ale też zapewnia ciekawe wyzwania doświadczonym sportowcom. Na wyspie znajduje się sporo dobrych centrów windsurfingowych, m.in. w Achivadolimni.

Nurkowanie

Nurkowanie na Milos dostarcza niezapomnianych wrażeń. W głębinach Morza Egejskiego kryją się bowiem wraki samolotów z okresu II wojny światowej i liczące wiele wieków niszczejące statki, a nawet pozostałości po starożytnych miastach. Podwodna wędrówka pozwala też na spotkanie różnych gatunków ryb, fok i żółwi caretta caretta.

Zobacz także

Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon