Naksos

3.50       Zobacz opinie (6)

Naksos ma kolor marmuru i gajów oliwnych. Jest największą i najbardziej zieloną wyspą w Archipelagu Wysp Cykladzkich (Ios, Mykonos, Santorini i 220 innych).

Naksos

Naksos, Grecja - © Zielonamapa

Wciąż jeszcze nie w pełni odkryte przez turystów kryje w sobie piękno białego wybrzeża, tradycyjnych górskich wiosek i antycznych zabytków. Jego stolicą jest Hora (Chora), uznawana za najpiękniejsze miasto na Cykladach, które nie zatraciło swojego autentyzmu i lokalnego kolorytu. Powstało u brzegów wyspy, na 200 m klifie, z połączenia wpływów cykladzkich i weneckich.

Dla kogo Naksos?

Chcesz uciec przed tłumami i komercją do miejsca, w którym czas upłynie ci na zwiedzaniu i wylegiwaniu się na miękkim piasku? Zacznij szukać biletów lotniczych na  Naxos. Wyspa słynie z wartościowych zabytków i urokliwych, zacisznych plaż. Panują tam również doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Weź to pod uwagę, jeżeli jesteś fanem windsurfingu lub kitesurfingu.

Zdjęcia

 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
 • Naksos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Lato jest na Naksos upalne. Skwar skłania do tego, aby nie ruszać się z plaży, cieszyć słońcem i szukać ochłody w morzu. Jeżeli chcesz przede wszystkim zwiedzać wyspę, zdecydowanie lepszą porą na wyjazd będzie kwiecień, maj, październik lub listopad. Temperatura spada wtedy do ok. 20 st. C, stwarzając dobre warunki do odkrywania zabytków Naksos.

Jak dojechać?

Aby dostać się na Naksos, złap samolot do Aten, a stamtąd jeszcze jeden, który zabierze cię na malutkie lotnisko na wyspie. Na miejscu najlepiej wypożyczyć samochód – to najwygodniejszy i niezbyt drogi sposób poruszania się po wyspie.

Dzielnica Kastro w Horze

Historia zaklęta w najstarszej części Hory liczy ponad 8 stuleci. Mowa o Kastro – średniowiecznym mieście w mieście, wzniesionym dla obrony mieszkańców przed najazdami wrogów. Poprzecinana wąskimi uliczkami dzielnica, przy których wznoszą się białe weneckie rezydencje, zachowała niezwykły urok dawnych czasów. Co ciekawe jest zamieszkana nieprzerwanie od XIII w.

Muzeum Archeologiczne

Na szczycie Kastro, w murach okazałej, weneckiej rezydencji w XVII w. zgromadzono cenne pozostałości z najdawniejszej historii Naksos. To zbiory Muzeum Archeologicznego, pochodzące z okresu od neolitu do początków chrześcijaństwa. Marmurowe posągi cykladzkie, biżuteria ze złota, gliniane garnki czy przykłady mykeńskiej ceramiki to tylko mały wybór tego, co można zobaczyć w fascynującym muzeum, które odtwarza codzienne życie na Naksos w początkach dziejów wyspy.

Świątynia Apolla w Horze

Świątynia to w zasadzie za dużo powiedziane. Pod tą nazwą kryje się bowiem jedynie (albo aż, biorąc pod uwagę wartość zabytku)  Portarapotężne marmurowe wejście mające prowadzić do poświęconej Apollowi budowli. Było ono zaczątkiem wielkiego, przygotowanego z rozmachem projektu, którego jednak nie udało się ukończyć. Wspaniały zabytek od VI w. p.n.e. przechowuje pamięć o niespełnionym marzeniu okrutnego tyrana Lygdamisa. Szczególnie spektakularnie prezentuje się o zachodzie słońca, gdy chowające się za horyzontem krwiste promienie przebijają się przez  jego wnętrze.

Świątynia Demeter

Świątynia Demeter znalazła się nieprzypadkowo na żyznych terenach rolniczych, 2 km od wioski Sangri. Bogini była bowiem opiekunką zbóż i dobrych plonów. Po miejscu jej kultu zachowały się fragmenty murów i kolumn. Ich stan, mimo zniszczeń, robi wrażenie, jeśli weźmie się pod uwagę, że zabytek przetrwał aż 27 stuleci.

Destylarnia Vallindras w Halki

W sercu oliwnego gaju ukrywa się malownicza wioska Halki – dawna stolica Naksos z długą historią w tle. Ważnym punktem w dziejach miasteczka był rok 1896, kiedy to wyprodukowano pierwszy tradycyjny likier o nazwie kitron. Napój wyrabia się według ściśle tajnej receptury aż do dzisiaj, w ilościach, które nie pozwalają na jego eksport. To sprawia, że destylarnia Vallindras jest miejscem wyjątkowym. Pozwala nie tylko zobaczyć miejsce, gdzie powstaje trunek, ale i skosztować jego wyjątkowego smaku.

Muzeum Oliwy

Zdecydowanie bardziej znanym greckim wyrobem jest oliwa. Czy kiedykolwiek zastanawiało cię, w jaki sposób się ją wytwarza? W Muzeum Oliwy w Eggares można się dowiedzieć, jak dawniej przebiegała produkcja oliwy. Przewodnik wyjaśnia działanie prasy, z której korzystano od połowy XIX do połowy XX w.  Oczywiście wycieczka nie może się obyć bez degustacji i oglądania produktów na bazie oliwy. Wśród nich znajdziesz zaskakujące wyroby, jak ciasto czy kawę.

Kamieniołomy marmuru

Nie byłoby w Grecji tak niesamowitych zabytków antycznych, gdyby nie marmur. Można powiedzieć, że Naksos wyrosło na marmurze – na całej wyspie jest mnóstwo przykładów wykonanych z niego budynków, posągów, elementów dekoracyjnych świątyń. Na terenie między Melanes i Kinidaros można zobaczyć marmur w naturalnym, jeszcze nieobrobionym stanie. Wysokie skały o białych, jakby pociętych w plastry zboczach robią niesamowite wrażenie.

Muzeum Folkloru w Apiranthos

A skoro o marmurze mowa, jego prawdziwe bogactwo znajduje się w wiosce Apiranthos u stóp Góry Fanari. Wydaje się jakby cała powstała z tego surowca. Poza marmurowymi budynkami i ulicami, w tym miasteczku na uwagę zasługuje Muzeum Archeologiczne z kolekcją cykladzkich dzieł sztuki oraz Muzeum Folkloru. To ostatnie mieści się w tradycyjnym, cykladzkim domu z XIX w. W trzech pomieszczeniach umieszczono dawną odzież pasterską i narzędzia rolnicze.

Kościół Panagia Drossiani

Panagia Drossiani to jeden z najstarszych i najważniejszych kościołów w całej Grecji. Jego prosta, niewyróżniająca się architektura tylko potęguje zachwyt po wejściu do środka klasztoru. Ciemne wnętrze i surowe ściany przypominają nieduże jaskinie. W rzeczywistości są to małe, nieco mroczne kapliczki. Najcenniejszym skarbem świątyni są freski z VII w., przedstawiające m.in. walkę św. Jerzego ze smokiem.

Wioska Filoti

Białe, cykladzkie domki, usiane kwiatami ulice, bizantyjskie kościoły i zieleń gajów oliwnych wokół tworzą niesamowity krajobraz wioski Filoti. Nic dziwnego, że miasteczko ściąga na siebie uwagę tłumów turystów. Warto tam przyjechać, aby nasycić się autentyczną atmosferą Cyklad, pospacerować uliczkami miasteczka, napić się kawy i rozsmakować w lokalnych specjałach. Przy okazji można zajrzeć do kościoła Panagia Filotitissa i Muzeum Numizmatycznego Nikolas Moustakis.

Agios Georgios

Agios Georgios to niekończąca się, piaszczysta i świetnie zorganizowana plaża w pobliżu Hory. Turyści uwielbiają ją głównie ze względu na jej położenie blisko stolicy. Choć trudno nie dostrzec je subtelnego uroku, gdy rozkładając się na miękkim, jasnym piasku, spojrzy się w stronę Paros i rzuci okiem na walczących z falami surferów. Na miejscu można wypożyczyć leżak, parasol i zjeść smaczny obiad w tawernie.

Grotta

Plaża Grotta urzeka przede wszystkim piękną scenerią. Z jej jednej strony rozciąga się niesamowity widok na Portarę, z drugiej na białe miasteczko Grotta. Zachwycisz się tam krajobrazem, poczujesz jak drobne kamyki zmieszane z piaskiem będą masować ci stopy i wsłuchasz się w szum fal uderzających o skały.

Plaka

Jeszcze do niedawna Plaka była plażą nudystów. Jej rosnąca popularność sprawiła jednak, że musieli oni ustąpić turystom i pozostawić dla siebie tylko część złotego piasku. Na 4 kilometrach wybrzeża miejsca wystarczy dla wszystkich. Szczególnie dobrze bawią się na tej plaży rodziny z dziećmi. W niektórych częściach Plaki można wypożyczyć leżaki i parasole. Nie brakuje też barów plażowych z lokalnymi przysmakami.

Agios Prokopios

Jedna z najpopularniejszych plaż na wyspie, którą turyści doceniają za bardzo czystą wodę, delikatny piasek i świetną infrastrukturę. Na miejscu znajdują się wypożyczalnie parasoli i leżaków, bary, tawerny i boiska do siatkówki plażowej. To świetne miejsce na całodniowy wypoczynek w żywiołowym towarzystwie młodych ludzi.

Glyfada

Piękna, dziewicza plaża wolna od turystycznego ruchu. Tam obcuje się z czystą naturą: błękitem morza, złotem wydm i zielenią cydrów. Urzekająca sceneria, od której trudno oderwać wzrok. W okolicy znajduje się kilka tawern, bo przecież nie samymi widokami człowiek żyje. Na miejsce można się dostać wyłącznie samochodem.

Agiassos

Przyjemna plaża dla poszukujących ciszy i wytchnienia od tłumów turystów. Błękit spokojnego morza, delikatny piasek i górzysta sceneria pozwalają się wyciszyć i oderwać od rzeczywistości.

Windsurfing & kitesurfing

Kiedy wiatr Meltemi burzy morską taflę, na wody Morza Egejskiego wypływają surferzy i kitesurferzy. Naksos słynie ze świetnych warunków do uprawiania tych sportów i bardzo dobrych centrów windsurfingowych. Za najlepsze plaże do surfowania uchodzą Mikri Vigla i Agios Georgios.  

Nurkowanie

Podwodny świat wokół Naksos jest bogaty w niesamowite skarby: rafy, wodne stworzenia, wraki statków. By je odkryć, potrzeba doświadczenia w nurkowaniu. Choć są na wyspie także łatwiej dostępne rejony dla początkujących.

Trekking

Przemierzanie wyspy na własnych nogach odsłania zupełnie inne oblicze wyspy, jakiego nie widać z okien samochodu, gdy przejeżdża się Naksos od punktu do punktu. Czeka na ciebie ponad 30 ścieżek, czasem marmurowych, biegnących przez gaje oliwne i urokliwe wioski w cieniu gór. Przejdź z Apiranthos do Halki, z Filoti do Zas czy z Halko do Moni przez Panagia Drossiani.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon