Olimpia

3.60       Zobacz opinie (5)

Olimpia nie jest dużym, ale ważnym historycznie miejscem w Grecji. W starożytności była głównym ośrodkiem kultu Zeusa. Lepiej znamy ją jednak z Igrzysk Olimpijskich, których trwająca do dzisiaj tradycja wzięła tam swój początek. Dzisiaj Olimpia słynie z najlepiej zachowanych w całej Grecji ruin antycznego polis. Daj się zabrać w podróż do miasta zaklętego w czasie!

Olimpia Grecja zabytki

Olimpia, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Dla pasjonatów historii starożytnej wizyta w Olimpii jest jak uczta u samego boga Zeusa. Jeżeli interesujesz się dziejami i architekturą antycznej Grecji, koniecznie odwiedź to niespełna 11-tysięczne miasteczko na Peloponezie. Poza ruinami antycznych budowli czekają tam na ciebie ciekawe muzea.

Zdjęcia

 • Olimpia
 • Olimpia
 • Olimpia
 • Olimpia
 • Olimpia
 • Olimpia
 • Olimpia
 • Olimpia
 • Olimpia
 • Olimpia
 • Olimpia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Klimat w Olimpii charakteryzuje się suchym, gorącym latem i łagodną zimą. Wyjazd najlepiej zaplanować w kwietniu, maju, wrześniu lub październiku. Dzięki temu uda się uniknąć upałów, które w miesiącach wakacyjnych potrafią skutecznie uprzykrzyć zwiedzanie.

Jak dojechać?

Olimpia może być przystankiem podczas objazdowej wycieczki samochodem po Peloponezie. Dobrym pomysłem będzie też wypad do Olimpii przy okazji wizyty w Atenach. Ze stolicy Grecji do antycznego miasta kursują pociągi.

Starożytna Olimpia

To w tym miejscu po raz pierwszy zorganizowano Igrzyska Olimpijskie, które odbywały się tam nieprzerwanie przez 10 następnych stuleci. Od tego czasu większość zabudowań popadła w ruinę. Całość wciąż jednak robi niesamowite wrażenie, dając obraz dawnej świetności tego miejsca. Podczas zwiedzania natkniesz się na pozostałości po gimnazjonie, szkole zapaśniczej czy warsztacie Fidiasza.

Olimpia
Olimpia, Grecja - © Zielonamapa

Świątynia Zeusa

Imię Fidiasza warto zapamiętać. To on wykuł bowiem ogromnych rozmiarów złotą rzeźbę Zeusa, zaliczaną do 7 cudów starożytnego świata. Potężny posąg zdobił świątynię poświęconą Zeusowi, ale niestety nie zachował się do naszych czasów. Sama świątynia powstała w V w. p.n.e. i była największą budowlą sakralną na całym Peloponezie. Podobnie jak inne zabytki w Olimpii, także i ona oparła się zębowi czasu - o jej świetności zaświadcza dzisiaj jedna kolumna, kilka zrujnowanych elementów i dekoracji, które są przechowywane w Muzeum Archeologicznym.

Olimpia
Olimpia, Grecja - © Zielonamapa

Stadion Olimpijski

Stadion Olimpijski jest najciekawszym miejscem na terenie Starożytnej Olimpii. To tutaj półnadzy, przepasani jedynie na biodrach mężczyźni konkurowali ze sobą o wieniec laurowy i miano najlepszego. Stadion ma nietypowy, bo prostokątny kształt. Został częściowo zrekonstruowany, dzięki czemu możemy dzisiaj oglądać rzędy kamieni wyznaczających linię startu i mety oraz miejsca sędziowskie. Trybuny w postaci trawiastych wzniesień usypanych wokół pola zmagań mogły pomieścić aż 45 000 widzów, wyłącznie płci męskiej.

Świątynia Hery

Świątynia Hery jest najstarszym i jednocześnie najmniej naruszonym zabytkiem w Olimpii. Powstała na przełomie VII i VI w. p.n.e. Jej architektura, poddawana modzie ówczesnych stylów, nosi znamiona różnych elementów typowych dla okresów od epoki archaicznej po hellenistyczną.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne jest jednym z najcenniejszych skarbów Grecji. Na jego zbiory składają się znaleziska odkryte na terenie starożytnego Altis - gaju oliwnego, wypełnionego budowlami sakralnymi ku czci Zeusa i innych bogów. Wizyta w tym miejscu pozwoli ci zanurzyć się w antycznym świecie, którego ducha przywołują starożytne rzeźby, wyroby z brązu, dzieła Fidiasza i przyrządy sportowe. Wśród nich nie możesz przeoczyć metop (dekoracji przedstawiających 12 prac Heraklesa) i frontonów ze świątyni Zeusa oraz marmurowego posągu Hermesa.

Muzeum Archimedesa

Ta niezwykle ciekawa instytucja prezentuje dokonania wybitnego greckiego naukowca, Archimedesa. Wśród 24 eksponatów można zobaczyć najbardziej zadziwiające wynalazki jego projektu, takie jak mechaniczne planetarium, licznik kilometrów czy płonące lustra. Koniecznie zarezerwuj czas na odwiedziny w Muzeum Archimedesa. Będziesz pod wrażeniem geniuszu tego urodzonego w III w. p.n.e. człowieka.  

Muzeum Historii Igrzysk Olimpijskich

To muzeum odkryje przed tobą najbardziej fascynującą historię igrzysk olimpijskich, której z pewnością nie opowiadał ci żaden nauczyciel historii. Dowiesz się, w jakich dyscyplinach konkurowali sportowcy i jaki związek z igrzyskami miał Herkules. Znajdziesz także odpowiedź na pytanie, jak obchodzono się z kobietami, które, mimo zakazu, odważyły się podejrzeć zmagania olimpijczyków. 

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon