Patmos

3.55       Zobacz opinie (11)

Patmos jest najdalej wysuniętą na północ wyspą Dodekanezu. Reklamuje się ją jako kolebkę biblijnej Apokalipsy św. Jana. Kult jej autora jest tam wiecznie żywy, a jego ślady nadają całej wyspie mistyczny charakter. Dzięki temu Patmos stało się celem pielgrzymek chrześcijan i turystycznych wyjazdów. Atrakcje tego miejsca nie kończą się jednak na zabytkach sakralnych. Jego wizytówką są także malownicze plaże i pełne greckiego uroku kurorty. To prawdziwa oaza spokoju dla spragnionych relaksu i kameralnej atmosfery.

Patmos

Patmos, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Patmos jest świetnym kierunkiem, jeżeli chcesz uciec od miejskiego zgiełku i tłumów turystów. Tam odnajdziesz spokojne miasteczka i kameralne zakątki na wybrzeżu. Lubisz plażować? Na wyspie nie brakuje malowniczych plaż. A może wolisz wypoczywać aktywnie? Trekking i sporty wodne wycisną z ciebie ostatnie poty. Patmos powinno ci się także spodobać, jeśli fascynują cię zabytki sakralne i miejsca święte.

Zdjęcia

  • Patmos
  • Patmos
  • Patmos
  • Patmos
  • Patmos
  • Patmos
  • Patmos
  • Patmos
  • Patmos
  • Patmos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pogoda na Patmos sprzyja turystom od kwietnia do października. Miesiące wakacyjne przynoszą jednak upały powyżej 30 st. C. Na połączenie zwiedzania z trekkingiem i plażowaniem najlepszymi miesiącami są maj, koniec września i październik.

Jak dojechać?

Na Patmos można się dostać wyłącznie drogą morską. Promy na wyspę wyruszają z portów: w Pireusie, na Samos, Rodos, Kos, Kalymnos.

Chora

Chora jest urokliwym, białym miasteczkiem, położonym u stóp klasztoru św. Jana. Jej skarbem są bizantyjskie rezydencje, które wraz z położonymi wzdłuż wąskich alejek kapitańskimi domkami i rezydencjami arystokratów tworzą zachwycającą zabudowę. W jednym z takich tradycyjnych domów zorganizowano Muzeum Folkloru z kolekcją eksponatów pochodzących od XIV do XIX w. Wśród nich można zobaczyć m.in. prawosławne ikony, drewniane meble, obrazy i fotografie. O dawnym życiu na wyspie przypominają także 3 wiatraki z XVI i XIX w. stojące na wzgórzu, na wschód od klasztoru.

Klasztor św. Jana

Architektura Klasztoru św. Jana budzi zdziwienie. Potężna budowla z wieżami obronnymi przypomina raczej średniowieczny zamek. Warowny charakter nadano jej w obawie przed atakami Turków i piratów. Jej funkcja jest jednak wyłącznie sakralna. Klasztor stanowi cel pielgrzymek chrześcijan, zaintrygowanych życiem św. Jana na wyspie. Na terenie monasteru znajduje się Muzeum Kościelne z cennymi eksponatami pochodzącymi z klasztoru, takimi jak: manuskrypty, kapłańskie szaty, ikony.

Grota Apokalipsy

Grota Apokalipsy jest kolejnym ważnym punktem na sakralnym szlaku Patmos. Znajduje się na wzgórzu między miejscowościami Skala i Chora. To właśnie w tym miejscu św. Jan miał spisać biblijną Apokalipsę. W jej wnętrzu można zobaczyć m.in. potrójną szczelinę, przez którą miała zostać objawiona opowieść o końcu świata oraz miejsce, gdzie odpoczywał Ewangelista. Grota została obudowana sanktuarium. Stanowi miejsce kultu dla chrześcijan.

Skala

Jeszcze jednym śladem działalności św. Jana na wyspie jest miejsce przy plaży, w którym Ewangelista miał dokonać pierwszych chrztów. Plaża znajduje się przy tętniącym życiem miasteczku portowym Skala, gdzie zamiast zabytków znajdziesz sielankową atmosferę i  turystyczną infrastrukturę: sklepy, tawerny, hotele. Ośrodek znajduje się w sercu wyspy, dzięki czemu stanowi świetną bazę wypadową do odkrywania uroków Patmos.

Klasztor Zwiastowania

Wzniesiony na klifie w południowo-zachodniej części wyspy Klasztor Zwiastowania stanowi największą tego typu budowlę na wyspie. Mimo, że jest zamieszkiwany przez zakonnice, można go zwiedzać. I warto to zrobić, bo, po pierwsze rozciąga się z niego piękny widok na Zatokę Kipi, po drugie, w jego wnętrzu znajdują się cenne ikony i malowidła z XV i XVII w.

Kambos

U stóp popularnego kurortu Kambos ciągnie się kilka kilometrów najlepiej zorganizowanego odcinka wybrzeża Patmos – plaża Kambos. Tam płytka, krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli, leżaki i parasole obiecują błogi relaks, wypożyczalnie sprzętu wodnego kuszą do szaleństwa w wodzie, a bary i tawerny uwodzą zapachami głodnych plażowiczów.

Skala

Skala jest najpopularniejszą plażą na wyspie i to nie tylko ze względu na położenie przy najbardziej zatłoczonym mieście na Patmos, tuż przy porcie. Atrakcyjności dodaje jej krystalicznie czysta woda, piaszczyste wybrzeże i świetna infrastruktura turystyczna z wypożyczalnią leżaków i parasoli.

Grikos

Grikos cieszy się dobrym położeniem przy spokojnym kurorcie o tej samej nazwie. Spokojnym, nie znaczy jednak opustoszałym. W sezonie na plażę chętnie zaglądają turyści. Miejsca wystarczy dla każdego – Grikos zajmuje bowiem najdłuższy odcinek wybrzeża. W upalne dni można tam znaleźć schronienie w cieniu drzew tamaryszku lub wręcz przeciwnie, rozłożyć koc na piasku i złapać trochę opalenizny. Na głodnych czekają tawerny.

Lefkes

Lefkes jest oazą spokoju położoną na skraju zatoki, nad krystalicznie czystą wodą. Jeżeli do odpoczynku wystarcza ci skrawek piasku i ciepłe morze, na tej plaży możesz liczyć na stuprocentowy relaks.

Psili Ammos

Turkusowa woda, złoty piasek i wydmy oraz zielone drzewa tamaryszku tworzą niesamowitą scenerię, której dziewiczości dodaje brak turystycznej infrastruktury. Nic dziwnego, że Psili Ammos uchodzi za najpiękniejszy zakątek na wybrzeżu Patmos.

Vagia

Zimna woda i kamyki sprawiają, że Vagia nie jest dużą konkurencją dla plaż na Patmos. Dla osób szukających spokoju i odrobiny prywatności może stać się jednak prawdziwym rajem. Skaliste otoczenie nadaje temu miejscu nieco surową i dziką atmosferę.

Trekking

A gdyby tak podążyć śladem dawnych mieszkańców wyspy? Na Patmos stworzono sieć tras “Ścieżki kultury”, które nakładają się ze starożytnymi szlakami pieszymi. Wiodą przez malownicze tereny do najważniejszych pod względem kulturowym i przyrodniczym  punktów na wyspie. Idź przez sosnowe i cyprysowe lasy z Chory do Skali, odkrywaj rolnicze obszary Patmos, podążając z Chory do Klasztoru Zwiastowania i przecieraj szlaki na dziewiczej trasie ze Stavros do Psili Ammos.

Sporty wodne

Narty wodne, kajakarstwo morskie, jazdy na bananie – na plażach Petra, Kambos, Agriolivadi czeka na ciebie bogaty wybór sportów wodnych. Nie wahaj się – chyba nie chcesz, żeby ominęło cię szalona zabawa w wodach Morza Egejskiego?

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon