Pireus

3.38       Zobacz opinie (8)

Pireus znajduje się zaledwie 10 km od Aten i z tego powodu przez wielu jest uważany za kolejną dzielnicę stolicy Grecji. Oficjalnie cieszy się jednak statusem odrębnego miasta portowego, które pod względem zaludnienia znajduje się w ścisłej czołówce greckich aglomeracji. Z tego miejsca biją żywiołowość, elegancja i nowoczesność, choć nie jest ono pozbawione śladów historii. Ciekawe zabytki rozciągają się na tle malowniczych zatoczek, tworząc spójny i zachwycający krajobraz.

Pireus

Pireus, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz niespiesznie odkrywać miejsca spoza szlaku, nie przegap Pireusu. To ogromne miasto kryje w sobie kameralne zakątki z dala od zatłoczonego portu. Odkryj jego urokliwe zatoczki i okoliczne plaże, gdy będziesz mieć ochotę na wypoczynek nad wodą.

Zdjęcia

  • Pireus
  • Pireus
  • Pireus
  • Pireus
  • Pireus
  • Pireus
  • Pireus
  • Pireus
  • Pireus
  • Pireus
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pireus warto włączyć w program pobytu w Atenach. Ze stolicy Grecji najwygodniej dostaniesz się tam metrem lub autobusem ekspresowym. Na obejście najważniejszych miejsc powinny ci wystarczyć 3 godziny, choć równie przyjemnie spędzisz tam cały dzień, ani przez chwilę się nie nudząc. Pireus to świetna baza wypadowa do zwiedzania greckich wysp. Z portu wypływają statki m.in. na Cyklady czy Wyspy Sarońskie. Miasto może być też ciekawą alternatywą dla noclegu w stolicy Grecji.

Kiedy jechać do Pireusu?

W Pireusie dobra pogoda panuje przez cały rok. Jeśli nie przeszkadzają ci upały, spokojnie możesz się tam udać w sezonie letnim. Będzie wtedy jednak tłoczno i bardzo gorąco, ale z pewnością uda ci się poplażować. Zdecydowanie przyjemniejsze warunki zastaniesz tam poza sezonem między listopadem a marcem.

Port

Centrum miejskiego życia skupia się w głównym porcie. To zindustrializowany obszar, mało atrakcyjny turystycznie. Odwiedzają go głównie osoby udające się w rejs na którąś z greckich wysp. Tuż przy porcie znajduje się stacja metra, więc nie zdołasz pominąć tego miejsca. Jeśli masz więcej czasu, zatrzymaj się tam na chwilę choćby po to, aby przyjrzeć się odpływającym statkom.

Pireus
Port, Pireus, Grecja - © Zielonamapa

Zatoka Zea w Pireusie

Znacznie ciekawszym miejscem jest zatoka Zea z tawernami, barami i luksusowymi jachtami u brzegu. Po jej zachodniej stronie znajduje się ciekawe Muzeum Archeologiczne, które prezentuje eksponaty znalezione na terenie Pireusu w czasie wykopalisk. Sąsiaduje z nim antyczny teatr z III w. p.n.e. Poza tym warto odwiedzić leżące niedaleko Muzeum Morskie. Ta największa w kraju instytucja o tym charakterze gromadzi eksponaty związane z morską historią Grecji (modele statków, mapy, amfory, przyrządy żeglarskie).

Pireus
Zatoka Zea, Pireus, Grecja - © Zielonamapa

Port Mikrolimano

Z zatoką Zea sąsiaduje Mikrolimano, nieduży, urokliwy port, którego wizytówką są luksusowe jachty i bodaj najlepsze w Pireusie tawerny. Te dwa miejsca oddziela od siebie pas piaszczysto-kamienistego nabrzeża, oblegany w sezonie przez plażowiczów.

Dzielnica Kastella

Na północ od portu Mikrolimano pnie się dzielnica Kastella. Przykuwa uwagę neoklasycystycznymi zabudowaniami, które ciągną się wzdłuż wąskich uliczek. Wśród nich wyróżnia się teatr na wolnym powietrzu, Veakio. Choć jest to współczesna konstrukcja, nawiązuje stylem do antycznych amfiteatrów. Być może nie byłaby tak zachwycająca, gdyby nie jej położenie, w otoczeniu zapierającej dech w piersiach panoramy Pireusu.

Pireus
Kastella, Pireus, Grecja - © Zielonamapa

Katedra św. Trójcy

Okazała katedra św. Trójcy jest niewątpliwą perełką Pireusu. Została wzniesiona w XIX w. w stylu neobizantyjskim. Jak na świątynię prawosławną przystało, nie mogło w niej zatem zabraknąć fresków i ikon. Tutaj postarano się o to szczególnie. Wnętrze w całości jest pokryte malowidłami, dając wrażenie dużego bogactwa i przepychu. Zachwyt budzą też masywna kopuła i dzwonnica katedry.

Pireus
Katedra św. Trójcy, Pireus, Grecja - © Zielonamapa

Teatr Miejski

Neoklasyczny budynek Teatru Miejskiego powstał pod koniec XIX w. i jest dzisiaj kulturalnym sercem miasta. Mieszkańcy uwielbiają się tam spotykać. Znajduje się na jednym z głównych placów miasta - Placu Korai. Przyciąga uwagę kolumnami w porządku korynckim, które nawiązują do architektury starożytnej Grecji.

Statek-muzeum - Georgios Averof

Krążownik Georgios Averof w 1952 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę. Po kilkudziesięciu latach zdecydowano się go jednak ponownie wykorzystać, choć tym razem do zupełnie innych celów. Okręt przekształcono w ciekawe muzeum, dzięki czemu można dzisiaj oglądać jego niezmienione od czasu służby wnętrza. Georgios Averof zacumował w porcie Flisvos. Jest on nieco oddalony od centrum Pireusu. Dostaniesz się tam metrem, a następnie tramwajem.

Plaże w centrum Pireusu są w sezonie oblegane przez mieszkańców i turystów, mimo że nie należą ani do najpiękniejszych ani do najwygodniejszych. Jeśli chcesz poplażować w okolicach Pireusu, wsiądź w tramwaj do Glyfady. Linia ciągnie się wzdłuż usianego malowniczymi plażami wybrzeża.

Votsalakia Beach

Mówi się, że to najładniejsza plaża w okolicach Pireusu. Miękki piasek, błękitna woda i czarująca sceneria niewątpliwie dodają jej uroku. Nie sposób się tam nudzić. Na plaży znajduje się bowiem boisko do siatkówki, korty tenisowe i basen. Niedaleko rozlokowały się tawerny i restauracje, choć żadna z nich nie zdoła przebić kawiarenki na świeżym powietrzu pośrodku plaży.

Glyfada

Glyfada jest popularnym kurortem z długą i szeroką, piaszczystą plażą. To idealne miejsce na złapanie promieni słonecznych i uprawianie sportów wodnych.

Akti tou Iliou

Plaża Akti tou Iliou się ceni. W sezonie wstęp na nią jest płatny, ale za tak miękki, złoty piasek i czystą, błękitną wodę można zapłacić każde pieniądze. To niezwykle malownicze miejsce ze świetną infrastrukturą turystyczną. Nie brakuje tam restauracji i przytulnych kawiarenek.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon