Retimno

3.30       Zobacz opinie (10)

Rethymno (Retimno) jest trzecim co do wielkości miastem na Krecie, położonym na północy wyspy, między Chanią a Heraklionem. Jego lokalizacja czyni go miejscem uprzywilejowanym. W okolicy znajduje się bowiem duże skupisko wąwozów i jaskiń oraz piękna dolina z najwyższymi szczytami górskimi. A i w samym mieście nie brakuje prawdziwych perełek. Jego symbolem jest potężna Forteca - najznakomitszy, choć jeden z wielu, śladów weneckiego panowania na Krecie. Inne można znaleźć na terenie Starego Miasta i wzdłuż malowniczego portu. To wszystko sprawia, że wielu uznaje Rethymno za najbardziej urokliwy ośrodek na wyspie.

Rethymno

Moní Arkadíou, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Rethymno jest idealnym miejscem na połączenie zwiedzania z plażowaniem i aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Samo miasto powinno ci się spodobać, jeżeli lubisz zwiedzać. Z kolei bogato przyrodniczo okolice, zachęcą cię do trekkingu i odkrywania perełek natury. W ścisłym sąsiedztwie miasta znajdziesz kilka plaż, może nie najpiękniejszych, ale piaszczystych i dobrze zorganizowanych, które powinny cię zadowolić, jeżeli będziesz szukać ochłody w upalny dzień. Zostaw też siły na wieczorną imprezę - w Rethymno nie brakuje klimatycznych barów i dyskotek.

Wyspa Kreta

Z racji na swoje rozmiary, podzieliliśmy Kretę na kilka mniejszych części. Opisy każdej z nich znajdziesz, gdy odwiedzisz Rethymno, Chania, Laguna Balos, Elafonisi, Heraklion, Matala.

Zdjęcia

 • Retimno
 • Rimondi, Retimno
 • Neratze Retimno
 • Retimno
 • Retimno
 • Retimno
 • Retimno
 • Retimno
 • Retimno
 • Retimno
 • Retimno
 • Retimno
 • Retimno
 • Retimno
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najszybszym sposobem na dotarcie do Rethymno jest przelot do Chanii lub Heraklionu i stamtąd przejazd autobusem lub wypożyczonym samochodem. Od Chanii dzieli Rethymno 65 km, a od Heraklionu 80 km.

Retimno
Moní Arkadíou, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Kiedy jechać?

Kwiecień, maj, wrzesień i październik to odpowiedni czas na podziwianie uroków miasta i odkrywanie jego naturalnego oblicza podczas trekkingu. Z myślą o plażowaniu lepiej się wybrać między czerwcem a sierpniem.

Fortezza

Rethymno swój najcenniejszy zabytek zawdzięcza Wenecjanom, który wznieśli na terenie dzisiejszego Starego Miasta potężną twierdzę. Dzisiaj, mimo upływu lat i najazdów wroga oraz dzięki mozolnej rekonstrukcji, Fortezza imponuje świetnym stanem zarówno murów zewnętrznych, jak i wewnętrznych zabudowań. Można na jej terenie zobaczyć m.in. bastiony, magazyn artyleryjski, meczet, kościoły, w których murach do dzisiaj tętni burzliwa historia tego miejsca. Do Fortezzy prowadzą alejki ze Starego Miasta oraz droga wzdłuż wybrzeża za Portem Weneckim.

Fortezza Retimno
Fortezza, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Port Wenecki

Fortezza to niejedyny zabytek, jaki pozostawili po sobie Wenecjanie. Ich dziełem jest także bodaj najbardziej malowniczy punkt miasta – zabytkowy port. Latarnia morska, molo, kamienice dawnych arystokratów i nowoczesne jachty tworzą niesamowitą scenerię tego miejsca. Warto tu przyjść na spacer, usiąść w kawiarence lub tawernie i chłonąć sielankową atmosferę tego miejsca.

Retimno
Port Wenecki, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne zorganizowano w miejscu nietypowym, bo w weneckim kościele św. Franciszka. W murach dawnej świątyni można zobaczyć najcenniejsze znaleziska wykopane w okolicy miasta, datowane na czas między neolitem a okresem rzymskim. Wśród nich znajdują się m.in. figurka bogini minojskiej, rzymska lampka z brązu, kolekcja złotej biżuterii.

Kościół Agios Spyridon

Malutki kościółek Agios Spyridon zachwyca przede wszystkim swoim niezwykłym położeniem w klifie, nad Fortezzą. Sprzed ozdobionej ikonami świątyni o kamiennych, naturalnych ścianach rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze, góry i miasto. Można się tam dostać, podobnie jak do twierdzy, drogą ze Starego Miasta lub Portu Weneckiego.

Wenecka Loggia

Loggia z XVI w. urzeka prostotą konstrukcji, którą zawdzięcza słynnemu, weneckiemu architektowi. Budynek ma kształt kwadratu, a w każdej z jego ścian znajdują się dużych rozmiarów arkady. Zabytek służył dawniej jako miejsce spotkań wysoko postawionych mieszkańców Rethymnonu. Znajduje się naprzeciwko portu weneckiego.

Wenecka Loggia Retimno
Wenecka Loggia, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Meczet Neratze

Meczet Neratze zasłynął z najwyższego w mieście minaretu i burzliwej historii. Na przestrzeni wieków zmieniał swoją funkcję z kościoła w meczet, żeby wreszcie stać się konserwatorium muzycznym, w którym odbywają się lekcje muzyki i koncerty.

Neratze Retimno
Neratze, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Fontanna Rimondi

W XVII w. gubernator Rimondi nakazał wybudowanie na placu Platanos okazałej fontanny. W tym miejscu toczyło się w tamtym czasie życie miasta, a jego rytm wyznaczała woda wypływająca z paszczy trzech lwów ulokowanych między czterema kolumnami korynckimi. I choć od tego czasu wiele się zmieniło (choćby to, że fontanna została pozbawiona zadaszenia), to cała konstrukcja wciąż pełni swoją funkcję.

Rimondi, Retimno
Rimondi, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Muzeum Paleontologiczne

Muzeum Paleontologiczne to niezwykłe miejsce, gdzie historia miesza się z naturą. W murach zabytkowego meczetu Veli Paszy został częściowo zrekonstruowany świat zwierząt dawnej Krety, którego historia sięga miliardów lat wstecz. Fascynującą wystawę tworzą m.in. skamieniałości bezkręgowców z paleozoiku, szczątki mamuta karłowatego i hipopotamów. Muzeum znajduje się w dzielnicy Mastabas.

Na całym wybrzeżu Krety jest aż 300 plaż, a kilka z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Rethymnonu. Piaszczyste, z błękitną wodą są dobrym miejscem na wypoczynek, jeżeli nie chcesz nadmiernie oddalać się od miasta. Inne propozycje znajdziesz w artykule o Krecie.

Retimno
Varkotopos, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Platanias

Platanias zapewnia wszystko, co potrzeba podczas wypoczynku: piaszczyste wybrzeże, błękitną, czystą wodę, wypożyczalnie leżaków i tawerny. W upalne dni ochłodę przynosi wiatr meltemi. Plaża znajduje się 4 km od Rethymno.

Misiria

Zaledwie 5 km od Rethymno leży spokojny zakątek o piaszczystym, długim wybrzeżu oblewanym błękitną wodą. Na miejscu możesz wypożyczyć parasol lub leżak i cieszyć się sielankową atmosferą. W wietrzne dni, spodziewaj się podmuchów wiatru meltemi.

Adele

Długa, piaszczysto-żwirowa plaża, położona 10 km od Rethymno. Przyjazna atmosfera, dobra infrastruktura i świetne warunki sprawiają, że Adele jest chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi. Można tam spędzić cały dzień, wylegując się na leżaku, zażywając kąpieli w ciepłej wodzie, spacerując niekończącym się wybrzeżem i biesiadując w tawernie.

Geropotamos

Silne powiewy wiatru meltemi, głębokie, błękitne wody i pojedyncze parasole z drzewa palmowego są jasnym znakiem, że na Geropotamos rządzi natura. Plaża leży 18 km od Rethymnonu i jest łatwo dostępna samochodem.

Retimno
Geropotamos, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Skinaria

Skinaria zajmuje nieduży kawałek wybrzeża, o którym słyszało stosunkowo niedużo turystów. Jednak ci co tam dotarli zgodnie twierdzą, że to rajska plaża, jedna z najpiękniejszych na wyspie. Zachwyca na lądzie złotym piaskiem zamkniętym w skalnych ramionach. Nie mniejsze wrażenie robi jednak pod intensywnie turkusową i przejrzystą woda. Zachwycające bogactwo podmorskiego świata przyciąga wielu amatorów nurkowania. Skinaria znajduje się 33 km od Rethymno.

Skinaria Retimno
Skinaria, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Rethymno słynie z żywiołowego życia nocnego, które zaczyna nabierać tempa po północy. Najlepsze kluby znajdują się poza Starym Miastem, choć i tam da się znaleźć klimatyczne miejsca: bary i puby.

Baja Beach

Nowoczesny klub na plaży Platanias, który działa całą dobę. W ciągu dnia oferuje wypoczynek na prywatnej plaży i basenie, wieczorem sielankową rozrywkę przy drinku i dobrej muzyce.

Metropolis Society Bar

Jeśli chcesz zobaczyć, jak Grecy spędzają wieczory, wybierz się do Metropolis Society Club. To lubiany przez mieszkańców Rethymno bar z grecką i zagraniczną muzyką na żywo oraz wieczorami karaoke.

Ice Club

Ice Club jest żywiołowym miejscem, gdzie zabawa trwa do późnych godzin nocnych. Wypełnione młodymi ludźmi wnętrza rozbrzmiewają każdego wieczoru hitami greckiej i zagranicznej muzyki. W klubie cyklicznie odbywają się imprezy tematyczne.

Figaro Social

Znany klub na Starym Mieście, który cieszy się długą tradycją i renomą najbardziej urokliwego zakątka w mieście. To nietypowe miejsce dla osób o wyrafinowanym guście. Zamiast muzyki klubowej można tam usłyszeć muzykę etniczną, funk, jazz.

Fortezza Lighthouse Bar

Najstarszy i najmodniejszy klub w Rethymno. Tam zabawa zaczyna się dopiero po północy, a muzyka nie cichnie do samego rana. Miejsce nie do przeoczenia, jeśli chcesz imprezować na najwyższym poziomie i tańczyć w rytmie najlepszych przebojów.

Okolice Rethymno obfitują w zachwycające bogactwo przyrodnicze, na które składają się malownicze doliny, mroczne jaskinie i głębokie wąwozy. Odkrywanie naturalnego oblicza miasta jest świetną okazją do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Park Naturalny Biotopoi

Park Naturalny Biotopoi jest kwintesencją kreteńskiej natury. Już od bram powita cię eksplozją kolorów i zapachów. Wejdź w ten świat dzikiej przyrody, którą tworzą endemiczne gatunki roślin i zwierzęta. Być może poszczęści ci się i spotkasz na swojej drodze królika, ale usłyszych krążącego nad twoją głową jastrzębia. Park warto zwiedzać w towarzystwie przewodnika-wolontariusza, który odkryje przed tobą tajniki tego niezwykłego ekosystemu.

Jaskinia Geraniou

Jaskinia Geraniou jest uważana za jedną z najpiękniejszych na całej Krecie. I co ciekawe aż do 1969 r. nikt nie wiedział o jej istnieniu. Wejście do groty odsłonił planowany wybuch przy budowie autostrady. Tak udało się odkryć sześć obszernych sal ozdobionych układającymi się w zachwycające formy stalaktytami. Jaskinia znajduje się 6 km do Rethymno.

Wąwóz Mills

Młyny wodne, z których do dzisiaj ostał się tylko jeden dały nazwę temu naturalnemu zakątkowi. Wysokie platany, wodospady i jeziora oraz ukryte we wnętrzu wąwozu kościółki tworzą niezwykłą scenerię tego miejsca. Ładne przejście i bliskość Rethymno sprawiają, że w ostatnich latach Wąwóz Mills zyskuje na popularności wśród turystów.

Mills Retimno
Mills, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Dolina Amari

Nie ma w okolicach Rethymno lepszego miejsca na trekking niż Dolina Amari. Łączy północ wyspy z południem, a wyznacznikami jej granic są dwie najwyższe góry na Krecie: Psiloritis i Kedros. Piękna sceneria Doliny Amari jest zapowiedzią spotkania z dziką naturą i rzadkimi gatunkami roślin. Jej perełkami są: Kanion Patsou i Jaskinia Agios Antonios.

Amari, Retimno
Amari, Retimno, Grecja - © Zielonamapa

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon