Riwiera Olimpijska

3.44       Zobacz opinie (16)

Riwiera Olimpijska (gr. Olympiaki Paralia) to region, którego nazwa powstała na potrzeby masowej turystyki. Geograficznie obejmuje 70-kilometrowy pas plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej. To ulubiony kierunek wakacyjny Greków i turystów z Europy Wschodniej: Polski, Serbii, Bułgarii.

Riwiera Olimpijska

Riwiera Olimpijska, Grecja - © Shutterstock

Riwiera Olimpijska oferuje piękne plaże, kameralne kurorty i opiekę olimpijskich bogów. Na jej terenie leży bowiem mityczny Olimp z najwyższym szczytem Mytikas. Wizyta w regionie to obietnica czerpania pełnymi garściami z tego, co Grecja ma najlepszego do zaoferowania: słońca, złotego wybrzeża Morza Egejskiego, górskich szlaków, smacznej kuchni i antycznych zabytków.

Dla kogo?

Riwiera Olimpijska jest dobrym kierunkiem dla tych, którzy za nieduże pieniądze chcą się cieszyć greckim słońcem i ciepłem Morza Egejskiego. Lubisz plażowanie? W regionie czekają na ciebie piaszczyste i żwirowe plaże zarówno długie i szerokie, jak i bardziej kameralne, ukryte w zatokach. Udaj się tam, jeśli masz ochotę na aktywne wakacje. Trekking w górach, sporty wodne, siatkówka plażowa, spływy kajakowe - możliwości ruchu na świeżym powietrzu nie brakuje. W okolicy jest także kilka ważnych zabytków, które powinny cię zainteresować, jeżeli chętnie zwiedzasz.

Zdjęcia

  • Riwiera Olimpijska
  • Riwiera Olimpijska
  • Riwiera Olimpijska
  • Riwiera Olimpijska
  • Riwiera Olimpijska
  • Riwiera Olimpijska
  • Riwiera Olimpijska
  • Riwiera Olimpijska
  • Riwiera Olimpijska
  • Riwiera Olimpijska
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od maja do września na Riwierze Olimpijskiej trwa sezon turystyczny. Wyjazd w miesiącach granicznych będzie dobrą okazją na połączenie plażowania ze zwiedzaniem. W okresie wakacyjnym narastają upały, które skutecznie uprzykrzają odkrywanie zabytków regionu.

Jak dojechać?

Popularnym sposobem dotarcia na Riwierę Olimpijską jest przejazd samochodem bezpośrednio z Polski. Z centrum kraju podróż zajmuje ok. 35-40 h. Inną opcją jest przelot do Salonik lub Aten i stamtąd przejazd autobusem albo wypożyczonym samochodem na Riwierę. Ten region warto potraktować jako bazę wypadową do zwiedzania: Meteorów, Salonik czy Delf. Można się tam udać w ramach wycieczki fakultatywnej.

Kokkino Nero

Kokkino Nero to urokliwe miasteczko, które wygodnie ulokowało się u podnóża gór Ossa, nad brzegiem Morza Egejskiego. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza czerwona woda i jest jednocześnie wizytówką największej atrakcji wioski bogatych w żelazo wód mineralnych. W górnej części wioski znajdują się wypełnione nimi baseny, gdzie można zażyć leczniczej kąpieli. Poza tym niewiele jest tam do zobaczenia, poza miejscową cerkwią i niezbyt ciekawym mostem bizantyjskim za miastem. Kokkino Nero cieszy się sławą polskiej wioski, bo w sezonie właśnie polskich turystów jest tam najwięcej.

Platamonas

Turyści odwiedzają Platamonas zwabieni widokiem średniowiecznego zamku, który wznosi się na wzgórzu od początku XIII w. Nie wahaj się iść ich śladem. Za potężnymi murami obronnymi zobaczysz kilka stanowisk archeologicznych i niedużą cerkiew św. Paraskewy z pięknym ikonostasem. Na zamku co roku jest organizowany Festiwal Olimpu, podczas którego odbywają się spektakle i koncerty. Poza tym warto pospacerować uliczkami miasteczka i dotrzeć na jego porośnięty platanami rynek.

Dion

Dion to największe stanowisko archeologiczne w Grecji, które obejmuje ruiny starożytnego miasta i kompleksu świątynnego. W antyku miejsce cieszyło się renomą najważniejszego w Macedonii sanktuarium poświęconego bogom olimpijskim. Z dawnej świetności nie zostało nic poza ruinami świątyń, teatrów, term rzymskich czy okazałej willi Dionizosa. Na terenie Dionu znajduje się także Muzeum Archeologiczne prezentujące znaleziska odkryte podczas wykopalisk. Szczególne wrażenie robią marmurowy posąg Zeusa i rzeźba Afrodyty.

Ano Skotinas

Na wysokości 750 m n.p.m. w otoczeniu lasów bukowych i dębowych ukrywa się nieduża tradycyjna wioska Ano Skotinas. Sprawia wrażenie, jakby ktoś zaklął ją w czasie kilka wieków temu. Na jej terenie znajdują się bowiem zabytkowe, kamienne domy z XVII i XVIII w. oraz dwa kościoły: Agios Athanasios z XIV w. i Koimiseos Theotokos.

Katerini

Katerini uznaje się za nieoficjalną stolicę Riwiery Olimpijskiej. Miasto jest położone między Olimpem a Morzem Egejskim. Warto je potraktować jako bazę wypadową do pobliskich atrakcji: Dionu, Platamonas. Ono samo nie wyróżnia się niczym szczególnym. Warto jednak zobaczyć katedrę Thia Analipsi, kościół św. Katarzyny i Muzeum Pondian.

Korinos

Korinos jest niewielką spokojną miejscowością, w której nie ma zbyt wielu zabytków. Ich listę wzbogaciły odkryte niedawno grobowce królów macedońskich. Poza tym warto tam zobaczyć klasztor Agios Georgios.

Plaża w Korinos

Korinos jest rajem dla plażowiczów i amatorów aktywnego wypoczynku. Miasteczko kusi szeroką, piaszczystą plażą w złotym kolorze oraz możliwością uprawiania sportów wodnych. Błogie opalanie się, windsurfing, jazda na nartach wodnych a może romantyczny spacer brzegiem morza? W Korinos z powodzeniem zrealizujesz każdy z tych planów.

Paralia Skotinas

Paralia Skotinas to urokliwa miejscowość wypoczynkowa z piękną plażą o złotym piasku. Świetne miejsce na opalanie się, kąpiel w ciepłym morzu i uprawianie sportów wodnych.

Plaże w Leptokaria

Leptokaria należy do najpopularniejszych kurortów na Riwierze Olimpijskiej. Przyciąga piaszczysto-żwirowymi plażami w zatokach. Poza plażowaniem można tam popływać na nartach wodnych lub bananie. W miasteczku znajdują się liczne tawerny i dyskoteki.

Olimpic Beach

Długa i szeroka plaża w niedużym kurorcie Olympic Beach cieszy się mianem najpiękniejszej w regionie. Na jej złotym piasku wypoczniesz w promieniach greckiego słońca lub pograsz w siatkówkę plażową. Ciekawym pomysłem jest też przejście deptakiem do sąsiedniej Paralii. Nuda z pewnością cię tam nie dopadnie.

Park Narodowy Góry Olimp

Park Narodowy Góry Olimp obejmuje niemal cały masyw Olimpu. Punktem, który rozpala wyobraźnię turystów jest Mytikas – najwyższy szczyt pasma sięgający niemal 3 tys. m n.p.m. Jego zdobycie nie należy do łatwych zadań – wymaga sporej kondycji fizycznej, dobrego przygotowania i odpowiednich warunków atmosferycznych. Wspinaczkę najlepiej rozpocząć w Litochoros i rozłożyć na 2 dni.

Dolina Tempi

Rzeka Pinios wydrążyła między Olimpem a górami Ossy 10-kilometrowy wąwóz o wysokich nawet na 500 m ścianach- Dolinę Tempi. Choć Grecy znaleźli na powstanie tego miejsca inne wytłumaczenie – miało ono zostać utworzone w wyniku kłótni Zeusa z Posejdonem. To tylko jeden z mitologicznych śladów związanych z tym miejscem. Chcąc odkryć pozostałe, wyrusz na poszukiwania źródełka Afrodyty, którego wody przynoszą młodość i szczęście w miłości oraz źródła Dafne mającego leczyć wzrok. Dolinę Tempi najciekawiej przemierza się kajakiem lub pontonem.

Wąwóz rzeki Enipeas

Lekkie wzniesienia prowadzą przez malownicze górskie tereny. Pod stopami wije się rzeka Enipeas. Ponad głowami wznoszą się szczyty masywu Olimp. Wędrówkę kończy niesamowity spektakl natury – wodospad wpadający do jeziora nazywanego Wanną Afrodyty, w którym miała zażywać kąpieli bogini piękna.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon