Samos

4.00       Zobacz opinie (1)

Na Samos narodzili się Hera, Pitagoras i słodkie wino muszkatowe. Połączenie doskonałe, które wynosi mało znaną wyspę do rangi ważnego punktu na mapie Grecji nie tylko w starożytności, ale i współcześnie. Sławy dodaje jej niesamowity krajobraz, na który w 70% składają się winnice, gaje oliwne, lasy i zielone górskie zbocza. Tę scenerię dopełnia piaszczysto-żwirowe wybrzeże oraz urokliwe wioski i miasteczka: stolica Vathy, Pitagorejon, Karlovassi, Marathokampos. Z wyspy Samos można się bezproblemowo dostać do Kusadasi w Turcji.

Samos

Samos, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Samos jest rajem dla plażowiczów. Niech nie odstraszy cię pokryte w wielu miejscach piaskiem i żwirem wybrzeże - jest ono doskonałym miejscem na rozłożenie leżaka i opalanie się. Wyspa zapewnia też niezapomniane szaleństwo w wodzie i aktywność fizyczną na lądzie. Jeżeli uprawiasz windsurfing i nurkowanie lub lubisz trekking, koniecznie przekonaj się, jak wiele Samos ma ci do zaoferowania. Znajdzie się tam także sporo atrakcji dla zapalonych zwiedzaczy.

Zdjęcia

  • Samos
  • Samos
  • Samos
  • Samos
  • Samos
  • Samos
  • Samos
  • Samos
  • Samos
  • Samos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od kwietnia do listopada na Samos panuje bardzo dobra pogoda. Między czerwcem a wrześniem występują upały powyżej 30 st. C. – w tym czasie pobyt najlepiej ograniczyć do wypoczynku na plaży i uprawiania sportów wodnych. Zwiedzanie i trekking znacznie przyjemniejsze będą w kwietniu, maju październiku lub listopadzie. Temperatura powietrza  w okolicach 20-24 st. C. pozwoli połączyć odkrywanie uroków wyspy z niedługim plażowaniem.

Jak dojechać?

Na Samos można się dostać samolotem z Aten albo promem z Pireusu do Vathy lub Karlovassi. Samos warto potraktować jako bazę wypadową do zwiedzania Turcji, Ikarii, Chios czy Mykonos.

Tunel Eupalinosa w Pitagorejonie

Przetrzesz oczy ze zdumienia, bo takiego miejsca jeszcze nie widziałeś. Tunel Eupalinosa jest rewolucyjnym dziełem antycznej inżynierii, uhonorowanym miejscem na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ponad kilometrowa konstrukcja powstała w VI w. p.n.e. i przez następne 1100 lat była wykorzystywana jako akwedukt, który zaopatrywał w wodę miasto Pitagorejon. Niemiecki Instytut Archeologiczny stwierdził, że Żaden zabytek podobny do akweduktu Eupalinos nie istnieje w nauce o archeologii. Chyba trudno o skuteczniejszą reklamę tego zabytku, prawda?

Muzeum Archeologiczne w Pitagorejonie

Skupione w jednym miejscu znaleziska archeologiczne pozwalają dostrzec bogactwo kultury antycznej na Samos. Wśród cennych eksponatów uwagę przykuwają portrety rzymskich cesarzy, wyroby ceramiczne, marmurowy sarkofag w kształcie świątyni i zbiór archaicznych kolumn.

Klasztor Moni Panagias Spilianis w Pitagorejonie

Musisz się wspiąć 125 m n.p.m., żeby zobaczyć ten nieduży klasztor. Być może nie byłoby w nim niezwykłego, gdyby nie to, że został zbudowany w jaskini, a w jego wnętrzu umieszczono cudowną ikonę Matki Boskiej z marmuru. Z góry rozciąga się piękny widok na Pitagorejon. Nie żałuj sił i czasu, żeby zobaczyć to miejsce.

Muzeum Wina Samos w Vathy

Tradycja produkcji wina na Samos sięga starożytności. Z białych ziaren winogron Moschato Aspro aż do dzisiaj wyrabia się muscat o słodkim smaku. Pomimo że w większości wino jest wywożone z wyspy do innych krajów świata, nigdzie nie smakuje tak dobrze i nie ma tak niskiej ceny jak na Samos. W Muzeum Wina poza tym, że degustuje się trunek, to jeszcze poznaje tajniki jego produkcji. Czeka cię fascynująca wizyta!

Kościół Agios Spyridon w Vathy

Imponujący kościół łączy styl antyczny i bizantyjski. Jego najbardziej charakterystycznymi elementami są marmurowe kolumny jońskie u wejścia, dwie okazałe dzwonnice i ikony wewnątrz. Kościół ma duże znaczenie historyczne – w jego murach przypieczętowano decyzję o zjednoczeniu Samos z Grecją. Od tego momentu świątynia jest symbolem tego doniosłego wydarzenia.

Muzeum Archeologiczne w Vathy

Monumentalna rzeźba mężczyzny, tzw. kouros jest magnesem, który przyciąga turystów do Muzeum Archeologicznego. Poza słynnym posągiem można tam podziwiać wyroby z ceramiki, brązu i kości słoniowej, marmurowy relief pogrzebowy, drewnianą figurkę nagiej kobiety. Muzeum zajmuje dwa budynki z różnych okresów: jeden neoklasyczny z 1912 r. i drugi nowoczesny, wybudowany w 1987 r.

Heraion

Heraion, czyli poświęcona Herze świątynia, jest cennym przykładem architektonicznego nowatorstwa na Samos. Najpierw w VIII w. p.n.e. powstała tam konstrukcja, w której po raz pierwszy zastosowano perystyl (dziedziniec) otoczony kolumnami. Wiek później zbudowano w tym miejscu świątynię z niespotykanym wcześniej podwójnym rzędem kolumn na froncie. Wreszcie w VI w. p.n.e. została wzniesiona ostatnia budowla przyozdobiona kolumnami w nowym stylu – jońskim. Po samej świątyni pozostały już tylko ruiny, a wokół niej zachowały się pozostałości po mniejszych świątyniach, ołtarzach, rzeźbach. Heraion jest oddalony o 1 km od osady rybackiej Ireon z malowniczą promenadą.

Livadaki

Livadaki jest bajkowym zakątkiem, schowanym w ramionach zielonych wzniesień. Tworzy go 100m delikatnego piasku graniczącego z błękitnymi wodami zatoki. Na miejscu można znaleźć leżaki i bary plażowe. Egzotycznego kolorytu nadają plaży słomiane parasole.

Gagkou

W urokliwej zatoce Vathy ukryła się kamienista plaża o płytkich wodach. Czysta, ochroniona od wiatru i ciesząca się dobrą infrastrukturą turystyczną zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku, czym zasłużyła sobie na odznaczenie Błękitną Flagą. Gagkou znajduje się zaledwie 2 km od Vathy. Na miejscu można wypożyczyć leżak i zjeść smaczny obiad w tawernie.

Mykali

Na Mykali głębokie błękitne wody zlewają się z jasnymi kamieniami rozsypanymi gęsto wzdłuż wybrzeża. Plaża jest świetnym miejscem na połączenie błogiego wypoczynku z aktywnością fizyczną. Na kamienistym, 3-kilometrowym pasie wybrzeża można poopalać się na leżaku, podziwiać piękną scenerię ukrytym w cieniu drzew lub uprawiać sporty wodne i ochłodzić się w Morzu Egejskim. W przerwie warto udać się na obiad do pobliskiej tawerny.

Potokaki

Kilkakrotne odznaczenie Potokaki Błękitną Flagą jest najlepszą reklamą tej plaży. Na 3 kilometrach wymieszanego z kamykami piasku można się opalać na leżakach, grać w siatkówkę plażową i korzystać z możliwości aktywnego wypoczynku, jakie zapewniają niebieskie wody Morza Egejskiego. Kąpiel i uprawianie sportów wodnych z powodzeniem wypełnią cały dzień, a energii doda pyszny obiad w tawernie lub barze plażowym.

Limnionas

Limnionas to kameralna plaża o długości zaledwie 400 m. Gruby piasek miesza się z drobnymi kamieniami i wpada do głębokich, błękitnych wód Morza Egejskiego. Na plaży znajdują się leżaki, parasole i tawerny.

Tsamadou

Trudno odmówić Tsamadou piękna i żywiołowości. Urzekająca turkusowym kolorem woda jest głęboka i często mącona przez silne wiatry. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się 400-metrowy  pas żwiru. Na miejscu można wypożyczyć parasole, leżaki i zjeść przekąską w barze.

Potami

Na pół dzika, na pół zorganizowana turystycznie plaża Potami może pochwalić się piękną scenerią, którą tworzą zielone wzniesienia, drobne kamienie i błękitne, głębokie wody Morza Egejskiego. Plaża nie jest wolna od wiatru, powodującego duże fale. W części Potami można wypożyczyć leżaki, parasole i kupić coś do jedzenia w barze plażowym.

Megalo Seitani

Ten rajski skrawek wybrzeża Samos należy do najpiękniejszych miejsc na wyspie. Pozbawiona turystycznej infrastruktury plaża zachwyca dziewiczą scenerią. Spójrz, jak jasny gruby piasek łączy się z błękitem wody, a nad tym wszystkim pochylają się szaro-zielone skały. Na Megalo Seitani prowadzi szlak pieszy z Potami przez kameralną plażę Mikro Seitani. Można się tam także dostać łodzią z portu Karlovasi.

Wodospady w Karlovasi

Wodospady w Karlovasi są przyrodniczym skarbem Samos. Spływające z impetem strumienie wodne tworzą dwa jeziora. Pierwszy ukazuje się już po półtorakilometrowej wędrówce z Potami. Dotarcie do drugiego wymaga wspinaczki po 60 stopniach drewnianych schodów na polanę z pięknym widokiem. Warto zabrać ze sobą strój kąpielowy, żeby schłodzić się w wodach jeziora u stóp Wielkiego Wodospadu.

Góra Ampelos

Rozległy obszar góry Ampelos, który zajmuje centralną i wschodnią część Samos, nadaje wyspie górzysty charakter. Dawniej na zboczach wzniesień uprawiano głównie winorośle. Teren słynie z malowniczej scenerii. Z winnicami przeplatają się tereny leśne porośnięte przez sosny, cyprysy, dęby, kasztany. Góra Ampelos jest doskonałym miejscem na trekking w otoczeniu natury. Jej najwyższy szczyt Profitis Elias sięga 1153 m n.p.m.

Jaskinia Pitagorasa

Owiana legendą jaskinia rozbudza ciekawość turystów do tego stopnia, że są gotowi pokonać wąską, szutrową drogę, aby znaleźć się w grocie, gdzie przed wyrokiem śmierci miał ukrywać się Pitagoras. Niesamowita historia dodaje uroku mrocznemu, wilgotnemu i ziejącemu pustką wnętrzu. Sprzed jaskini rozciąga się piękny widok na góry. Dojazd do Groty Pitagorasa wymaga dużej ostrożności i opanowania za kierownicą. Do samej jaskini prowadzą wykute w skale, białe schody.

Windsurfing

Samos jest świetnym miejscem zarówno na rozpoczęcie swojej przygody z windsurfingiem, jak i doskonalenie umiejętności na mistrzowskim poziomie. Na wyspie znajdują się dobre centra windsurfingowe, gdzie można wypożyczyć sprzęt i odbyć lekcje z doświadczonymi instruktorami. Najlepsze warunki do zmagań z falami panują na plażach: Kokkari, Pythagoreio i Mykali.

Nurkowanie

Podwodny świat wokół Samos imponuje bogactwem naturalnym. Formacje skalne, morska fauna i flora czekają, aby się nimi zachwycić. Na wyspie znajduje się ponad 20 nurkowisk, które pozwalają zanurzyć się na głębokość od 10 do 25 m. Zróżnicowanie geologiczne podmorskiej krainy można zaobserwować, nurkując m.in. na plażach: Limnonias, Makronisi, Samiopoula.

Trekking

Samos jest rajem dla amatorów pieszych wędrówek. Lasy, góry, strumienie, sprawiają, że na trasie nie ma mowy o monotonii. Spróbuj zdobyć Kerkis, drugą najwyższą górę na Morzu Egejskim, przejść wybrzeżem z Mesokapos do Vathy i pokonać trasę z Potami do Megalo Seitani.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon