Santorini

4.00       Zobacz opinie (21)

Santorini, niezaprzeczalnie najbardziej malownicza z wysp greckich i jedna z najpiękniejszych na świecie jest godną pozazdroszczenia wizytówką Grecji. Jej rozsypane na wysokich skałach białe domki z niebieskimi dachami harmonizują z błękitem morza, tworząc iście bajkową scenerię.

Santorini
Santorini, Grecja - © Zielonamapa

Za tą idylliczną przestrzenią skrywa się jednak potęga wulkanu, który stulecia temu potężnym wybuchem rozłupał Thirę na mniejsze wysepki i aż do dzisiaj pozostaje aktywny. Trudno jednak o tym myśleć, gdy patrzy się na malownicze plaże, śledzi pozostałości historii, podziwia urokliwą scenerię miasteczek i wydaje okrzyk zachwytu na widok najpiękniejszego na świecie zachodu słońca.

Dla kogo?

Marzysz o tym, by wakacyjny upłynął ci na plażowaniu? Pełne urokliwych plaż i zatoczek Santorini jest dla ciebie dobrym kierunkiem. Spodoba ci się tam także, jeśli lubisz bardziej aktywny wypoczynek zarówno w wodzie, jak i na lądzie. A może wolisz zwiedzać? Na wyspie znajdziesz kilka interesujących zabytków. Są tam także świetne kluby. Pewnie zainteresuje cię ta informacja, jeśli należysz do imprezowiczów.

Zdjęcia

 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
 • Santorini
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na Santorini pogoda dopisuje niemalże przez cały rok i nie spada poniżej 15 st. Jeśli nastawiasz się na zwiedzanie wyspy, zaplanuj wyjazd w kwietniu, maju, październiku lub listopadzie. Upał nie będzie ci wtedy doskwierał, a ceny noclegów będą niższe. Z kolei na plażowanie i uprawianie sportów wodnych najlepszy jest okres od czerwca do września.

Santorini
Santorini, Grecja - © Zielonamapa

Jak dojechać?

Do Santorini najwygodniej dolecisz samolotem. Lotnisko znajduje się 6 km od Firy, niedaleko plaży Monolithos. Ciekawym sposobem dotarcia na wyspę jest także przelot do Aten, a stamtąd rejs promem. To opcja dla cierpliwych, bo podróż zajmuje ok. 10 h. Jej zaletą są jednak zapierające dech w piersiach widoki.

Jak zwiedzać Santorini?

Santorini nie jest dużą wyspą. Będziesz w stanie objechać ją podczas jednego pobytu. Jedną z możliwości jest wypożyczenie samochodu. Poruszanie się po santoryńskich drogach nie powinno być wyzwaniem nawet dla mniej doświadczonych kierowców. Ewentualnie możesz przemieszczać się między miastami komunikacją miejską.

Trudno dzisiaj podważyć piękno Santorini, choć co ciekawe do końca lat 70. ubiegłego wieku wcale nie było ono tak oczywiste. Wszystkiemu winne potężne trzęsienie ziemi, które niemal doszczętnie zniszczyło wyspę w 1956 r. Wiele z miejscowości po odbudowie odzyskało jednak dawny splendor i grecki charakter.

Zachód słońca w Oia

Tak się stało z malowniczą, wzniesioną na krawędzi dawnego krateru wulkanu, wioską Oia. Często uwieczniania na fotografiach, uchodzi za najpiękniejsze miejsce w całej Grecji. Urzeka szczególnie o zachodzie słońca, gdy niebo płonie czerwienią, a promienie słoneczne padają złotymi refleksami na białe ściany domów. Ten widok inspiruje artystów. Wędrując uliczkami Oia, można zobaczyć, jak malarze uwieczniają santoryńskie krajobrazy na płótnie, a później sprzedają je w przyulicznych galeryjkach.

Santorini
Oia, Santorini, Grecja - © Zielonamapa

Świątynie w Oia

Niespieszny spacer po wiosce prędzej czy później pozwoli odkryć uroki tego miejsca. W okolicy (poza Oia, m.in. w Megalochori, Mesa Gonii) znajduje się blisko 70 świątyń, w większości prywatnych. Do rangi kościoła-symbolu urósł, często uwieczniany na zdjęciach, kościół św. Mikołaja. Popularnym miejscem kultu jest także Panagia Platsani. Świątynia o białych ścianach i z niebieskim dachem harmonizuje z pozostałą zabudową miasteczka. Odbudowana po trzęsieniu ziemi skrywa w sobie figurę Matki Bożej, znalezioną w morzu przez rybaka.  

Muzeum Morskie w Oia

Santoryńskie kościoły powstały w dowód wdzięczności mieszkańców za bezpiecznie, morskie wojaże. Nie można bowiem zapominać, że Oia, zanim stała się turystyczną mekką, była przede wszystkim miastem żeglarzy i marynarzy. To mniej znane już dzisiaj oblicze tego miejsca odsłania Muzeum Morskie zlokalizowane w starej posiadłości. Prezentuje ciekawą kolekcję modeli statków, używanych dawniej narzędzi, fotografii, starych dokumentów.

Port Amoudi w Oia

O żeglarskiej przeszłości miasteczka przypomina także nieduży, urokliwy port Ammoudi z niewielką plażą i urzekającym widokiem na miasto. Przyciągnie was do niego zapach smażonych ryb, unoszący się wokół tawern (podobno najlepszych na całym Santorini).

Fira z widokiem na wulkan

Fira powstała na klifie, 260 m n.p.m. Jest głównym miastem Santorini, znacznie silniej skomercjalizowanym i mniej urzekającym niż Oia. Nie można jej jednak odmówić najbardziej malowniczego widoku na kalderę wulkanu. Turyści niemalże muszą konkurować ze sobą o miejsce na kawiarnianym tarasie, chcąc przy lampce greckiego wina zachwycić się obrazem tego niezwykłego tworu natury. Choć równie piękna sceneria jawi się z punktu widokowego na drodze do wioski Firostefani.

Santorini
Fira, Santorini, Grecja - © Zielonamapa

Ortodoksyjny Sobór Metropolitalny

Niedaleko, ponad tym miejscem, dumnie prezentuje się Ortodoksyjny Sobór Metropolitalny. Ta kredowobiała, prawosławna katedra została wybudowana w 1827 r. Na zewnątrz urzeka niewielkimi, łukowatymi oknami, które z daleka wyglądają jak haftowane. Wewnątrz przykuwa wzrok mozaikami i freskami.

Katolicka Katedra Santorynu

Powyżej świątyni wznosi się Katolicka Katedra Santorynu. Na tle biało-niebieskich zabudowań wyróżnia się brzoskwiniowym kolorem. Wzrok przykuwa jej duża, ozdobna wieża zegarowa z dzwonami. Z kolei wnętrze budowli oczarowuje dużymi, religijnymi portrety. Wśród obrazów wyróżnia się szczególnie jeden - Matki Boskiej, do złudzenia przypominającej tę na Jasnej Górze.

Muzeum Prehistorycznej Thery

Najcenniejsze ślady historii Santorini są przechowywane w Muzeum Prehistorycznej Thery. Wystawa obejmuje znaleziska pochodzące ze stanowiska archeologicznego Akrotiri, nazywanego “Greckimi Pompejami”. To pozostałość po starożytnej osadzie, która w XVII w.p.n.e. została zrównana z ziemią przez wybuch wulkanu. Najstarsze, prezentowane w muzeum eksponaty, pochodzą właśnie z tego okresu. Uwagę przykuwają: złoty cielec, mozaiki przedstawiające chłopaka z rybami i niebieskie małpy.

Muzeum Archeologiczne w Firze

Podobne wytwory kultury minojskiej, pochodzące z wykopalisk w Akrotiri, można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym. Tam też znajdują się znaleziska wykopane na terenie starożytnej Thiry, osady, której początki sięgają IX w.p.n.e. Zachowały się tam ruiny helleńskich, rzymskich i bizantyjskich zabudowań. Wśród nich nie można przeoczyć ciekawych pozostałości po: gimnazjonie, teatrze, rynku, świątyniach i domach z mozaikami.   

Muzeum Megaro Gyzi

Pamiątki z późniejszych dziejów Santorini prezentuje ciekawe Muzeum Megaro Gyzi. Mieści się w dawnej posiadłości rodzinnej z XVII w., która jako jeden z nielicznych budynków na wyspie przetrwała trzęsienie ziemi. Do świata dawnej Firy sprzed katastrofy i po niej zabierają stare fotografie, obrazy, XV-wieczne rękopisy i  mapy.

O ile architektura Santorini jest raczej jednolita i charakteryzuje się stonowaną kolorystyką, o tyle plaże wykazują sporą paletę barw. Od białych, przez czerwone po czarne. Są wśród nich zarówno plaże kamienisto-żwirowe, jak i piaszczystych, z pełną infrastrukturą, przygotowaną na błogi wypoczynek w greckim słońcu. Tych ostatnich szukaj w popularnych kurortach, Kamari i Perissie.

Czerwona plaża

Czerwona plaża (Paralia Kokkini) to niezwykle urokliwa, bodaj najpiękniejsza na Santorini plaża, położona w zacisznej zatoczce w Akrotiri. Wypływająca z wulkanu lawa zafarbowała ją na niesamowity, rdzawo-czerwony kolor. Plaża przyciąga tłumy turystów, których nie zniechęca nawet prowadząca do niej stroma i skalista droga. Choć na Paralia Kokkini jest też łatwiejszy dostęp od strony morza, łodzią z portu w Akrotiri.

Santorini
Kokkini, Santorini, Grecja - © Zielonamapa

Biała plaża

Nieopodal Czerwonej Plaży znajduje się Biała Plaża (White Beach), nazwana tak od koloru skał, jakie ją otaczają. Trudno dostępna (można do niej dotrzeć wyłącznie łodzią) roztacza wokół siebie aurę tajemniczości.

Plaża Perissa

Wybrzeże Santorini w kilku miejscach jest pokryte czarnym piaskiem. Wśród nich największą popularnością cieszy się plaża Perissa, w kurorcie o tej samym nazwie. Długa i piaszczysta  może poszczycić się dobrą infrastrukturą. Są tam leżaki z parasolami, boisko, przestrzeń do uprawiania sportów wodnych.

Plaża Cape Columbo

Osobom, które uciekają przed tłumami turystów spodoba się plaża Cape Columbo. Dzika i dziewicza rozciąga się u stóp klifu. Nie uświadczy się tam leżaków i innych wygód dla plażowiczów. Pokryta czarnym piaskiem przemieszanych z kamieniami nie zachęca zresztą do typowego plażowania. 

W ciągu dnia plaże, uliczki, kawiarnie i tawerny Santorini oblegają tłumy turystów. Wieczorem i w nocy wyspa wciąż tętni życiem. Bary i kluby tłumnie wypełniają spragnieni zabawy imprezowicze, a życie nocne kwitnie. Trudno sobie wyobrazić, by mogło być inaczej na luksusowej wyspie, którą upodobały sobie gwiazdy show-biznesu.

Fira

Nocą drugie życie zyskuje szczególnie Fira, gdzie znajduje się najwięcej dyskotek. Wiele z nich jest ciekawie położonych w miejscu z widokiem na kalderę. Najsłynniejszym i największym klubem jest Koo Club. Zabawy trwają tam do białego rana. Posiedzisz pod palmami na patio i napijesz się drinka przy którymś z trzech barów. Znanym miejscem jest także Klub Enigma, w którym króluje muzyka house i electro.

Santorini
Fira, Santorini, Grecja - © Zielonamapa

Kamari

Dobrą zabawę oferuje też Kamari. W tej pierwszej popularnością cieszy się klub Night Flight, położony nieopodal lotniska, u początków plaży. Muzyce i zabawie towarzyszy tam dźwięk przelatujących samolotów. W Kamari odwiedź też klimatyczny bar plażowy Albatross z muzyką na żywo, a później sprawdź swój muzyczny talent podczas karaoke w barze Love Boat.

Windsurfing & kitesurfing

Thira uchodzi za “wietrzną wyspę”, co szczególnie cieszy amatorów windsurfingu i kitesurfingu. By spróbować swoich sił w tym sporcie najlepiej wybrać się na plażę Monolithos, gdzie znajduje się ośrodek szkoleniowy.

Nurkowanie

Pobyt na Santorini jest także gratką dla miłośników nurkowania. Podwodny świat wyspy, w którym zakorzeniła się kaldera wulkanu skrywa w sobie zachwycające bogactwo fauny i flory. Niesamowite wrażenie robią formacje zastygłej pod wodą lawy oraz różnorodne morskie stworzenia, których najwięcej można zobaczyć wokół brzegu kaldery. Najlepszym miejscem na eksplorowanie morskich głębin są plaża Kamari, gdzie znajduje się centrum nurkowe oraz okolice rafy Adiavati niedaleko Akrotiri.

Trekking

Santorini daje też możliwość podejmowania różnych form aktywności fizycznej na lądzie. Warto udać się w wędrówkę do okolicznych wiosek. Popularna trasa spacerowa wiedzie z Firy do Oia. Liczy ona 10 km, ale malownicze widoki pozwalają zapomnieć o zmęczeniu.

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon