Symi

3.11       Zobacz opinie (9)

Symi bywa nazywana Perłą Dodekanezu. To nieduża wyspa leżąca w pobliżu tureckiego wybrzeża. Jej atmosferę przepełnia sielanka, a czas wydaje się płynąć tam wolniej. Symi słynie przede wszystkim z tradycyjnej architektury oraz pięknych kościołów i klasztorów. Jej wybrzeże jest usiane malowniczymi plażami, w większości żwirowymi, na jakie niejednokrotnie można się dostać wyłącznie drogą morską. Turyści, którzy tam docierają odnajdują spokój i kwintesencję greckiej kultury, ukrytą w murach kolorowych domków i regionalnych wyrobach.

Symi
Symi, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Symi jest idealnym kierunkiem dla szukających wyciszenia z dala od hałaśliwych dużych miast. Tam rządzi spokój, a czas toczy się leniwie w sielskiej atmosferze. Imprezowicze raczej się rozczarowują - intensywne życie nocne z zabawą w klubie do białego rana tam nie istnieje. Jego namiastkę stanowią jedynie pojedyncze bary. Są tam za to ukryte w zatokach plaże, które kuszą plażowiczów i tradycyjna architektura zachwycająca zapalonych zwiedzaczy. Jeśli lubisz łączyć leniuchowanie na plaży ze zwiedzaniem, Symi zapewni ci to w najlepszym wydaniu.

Zdjęcia

  • Symi
  • Symi
  • Symi
  • Symi
  • Symi
  • Symi
  • Symi
  • Symi
  • Symi
  • Symi
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od marca do listopada na Symi panuje przyjemna pogoda. Sezon plażowy rozpoczyna się w maju i kończy na przełomie września i października. W miesiącach wakacyjnych temperatura osiąga ok. 34 st. C. Na zwiedzanie najlepszymi miesiącami są kwiecień i listopad.

Jak dojechać?

Na Symi nie ma portu lotniczego, można się tam zatem dostać wyłącznie drogą morską. Rejsy odbywają się z portu w Pireusie oraz z niektórych wysp, np. Rodos, Kalymnos, Kos, Patmos. Symi jest częstym kierunkiem wypadowym z Rodos.

Port Gialos

Trudno oprzeć się urokowi portu w Symi. Kamienne domy w barwach tęczy ustawione jakby jedne na drugich tworzą niesamowity krajobraz jak z ręcznie malowanej pocztówki. Przywitaj się z figurką małego rybaka Michalaki, który wprowadzi cię w kolorowy świat Gialos. Znajdziesz tam m.in. Ratusz, piękną Katedrę Timios Prodromos z imponującą dzwonnicą i Muzeum Marynarki Wojennej. Koniecznie przejdź przez uroczy, kamienny most kaldirími, który łączy dwie strony portu.

Stare Miasto Chorio

Zbierz siły przed wyruszeniem do Starego Miasta Symi. Z portu Gialos można się tam bowiem dostać, pokonując 500 stopni schodów, tzw. Kali Strata. Wysiłek nie jest mały, ale warto go podjąć, bo panorama Gialos widziana z tej perspektywy jest oszałamiająca. Z kolei same Chorio zachwyca krętymi uliczkami, przy których wyrastają dawne rezydencje i kapliczki.

Zamek Rycerzy Kastro

W najwyższym punkcie Chorio od początków XV w. dumnie wznosi się Zamek Rycerzy – Kastro. Powstał w miejscu starożytnego akropolu jako punkt obronny. Może nie imponuje wielkością ani architekturą, ale na pewno z przynajmniej jednego powodu warto się do niego udać – rozciąga się sprzed niego niesamowity widok na port Gialos i całe miasto Symi. Najlepiej podziwiać go z kaplicy Matki Dziewicy, położonej na najwyższym miejscu Kastro.

Muzeum Archeologiczne i Folkloru

W murach zabytkowej rezydencji w Chorio znajduje się nieduże, ale niezwykle ciekawe Muzeum Archeologiczne i Folkloru. Prezentuje ono historię i tradycję Symi, ukrytą w znaleziskach archeologicznych, bizantyjskich artefaktach i wytworach ludowych. Wśród nich odnajdziesz m.in. rzeźby romańskie, bizantyjskie ikony, manuskrypty, stroje ludowe, instrumenty muzyczne i przedmioty codziennego użytku.

Klasztor Michała Archanioła Panormitis

Klasztor Michała Archanioła Panormitis jest zabytkiem nie do przeoczenia nie tylko dla wierzących. Turyści chętnie odwiedzają tę ciekawą pod względem architektonicznym budowlę położoną w południowo-zachodniej części wyspy. Klasztor powstał pod koniec XVIII w., choć można się spodziewać, że nie budził wtedy takiego zachwytu jak teraz. Atrakcyjności dodała mu bowiem dopiero na początku XX w. misternie zdobiona, barokowa dzwonnica, która kontrastuje z prostą architekturą klasztoru. W budynku znajduje się ciekawa wystawa manuskryptów, ikon i naczyń kościelnych. Do klasztoru wypływają łodzie z Gialos.

Emborios

Emborios uchodzi za najpiękniejszą wioskę rybacką na wyspie. To niezwykle urokliwe miejsce w północnej części Symi, do którego przyjeżdża się, aby odpocząć w sielskiej atmosferze, wśród tradycyjnych domów z czerwonymi dachami. Latem można tam zjeść obiad w tawernie i opalić się na malowniczej, dobrze zorganizowanej, żwirowej plaży z wypożyczalnią parasoli i leżaków.

Nos

Nos jest położona najbliżej miasta Symi, dzięki czemu cieszy się największą popularnością wśród turystów. Wyróżnia się malowniczym otoczeniem, czystą wodą i piaszczysto-żwirowym wybrzeżem. Dziewiczy charakter otoczenia przełamuje plażowa infrastruktura: tawerny oraz wypożyczalnie leżaków i parasoli.

Agios Georgios

Agios Georgios jest idealnym miejscem dla szukających odosobnienia. To mała zatoka na wschodzie wyspy, ukryta u stóp klifów, w cieniu pojedynczych drzew, do której można się dostać wyłącznie drogą morską z portu Gialos. Poza dziewiczą naturą spotkasz tam jedynie garstkę turystów i kilku nudystów. Nie licz na leżaki, parasole czy bary plażowe.

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos jest prawdziwym ukojeniem dla ciała. Piasek delikatnie masuje stopy, błękitna, krystalicznie czysta woda przynosi ochłodę, a dające cień sosny zapewniają ulgę rozgrzanemu słońcem ciału. Plaża jest dobrze zorganizowana i nadaje się na bezpieczny pobyt w dziećmi. Można się do niej dostać łodzią z Gialos lub pieszo, w ok. 20 min, z Pedi.

Nanou

Nanou uchodzi za jedną z najpiękniejszych plaż na Symi, mimo to nie jest tak chętnie odwiedzana jak inne zorganizowane plaże na wyspie. Winne może być temu żwirowe wybrzeże, które utrudnia swobodne wejście do błękitnej wody – bez specjalnego obuwia się nie obejdzie. Niedogodności wynagradza malownicze klifowe otoczenie. Na Nanou wypożyczysz leżak, parasol i zjesz obiad w tawernie. Najwygodniej dostaniesz się tam łodzią z Gialos.

Marathounda

Marathounda to żwirowa, dobrze zorganizowana plaża z tawerną oraz wypożyczalnią parasoli i leżaków. Mimo udogodnień, zamiast tłumów turystów, znajdziesz tam błogi spokój i odrobinę prywatności. Jej mała popularność może wynikać z położenia. Marathounta znajduje się bowiem na południowo-wschodnim krańcu wyspy, gdzie taksówka wodna z Gialos kończy swój rejs.

Trekking

Przez Symi biegną malownicze trasy piesze, które pozwalają poznać jej przyrodnicze i kulturowe bogactwo. Jedna z najpopularniejszych ścieżek prowadzi z miasta Symi do klasztoru Michała Archanioła Panormitisa. Szlak łączy piękno krajobrazu z urokiem architektury sakralnej.

Snorkelling

Czyste wody otaczające Symi i naturalne bogactwo podwodnego świata czynią z Symi jedno z najlepszych miejsc do uprawiania snorkelingu. Szczególnie dobre warunki do nurkowania z rurką panują w zatoce Pedi oraz na plażach: Marathounda, Nanou i Agia Marina

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon