Tasos

3.77       Zobacz opinie (13)

Tasos jest najdalej wysuniętą na północ grecką wyspą, którą okrzyknięto Zielonym Diamentem Morza Egejskiego. Na ten kolor zabarwiają ją porosłe piniowymi i sosnowymi lasami wzgórza oraz morska woda. Paletę odcieni uzupełnia biel wydobywanego od wieków marmuru i złoto piasku u wybrzeży. To właśnie piękne plaże z najchętniej fotografowaną Golią na czele są wizytówką wyspy. Listę atrakcji uzupełniają cenne zabytki i poprzecinane malowniczymi szlakami góry.

Tasos

Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Dla kogo?

Lubisz wylegiwać się na złotym piasku? Na Thassos będziesz go mieć pod dostatkiem i to w niesamowitym otoczeniu. Linia brzegowa jest usiana malowniczymi plażami - niektóre z nich słyną ze świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych. Pływasz, nurkujesz, surfujesz? Z pewnością docenisz możliwości, jakie oferuje ci ta wyspa! Tasos zaskoczy cię także wielością ciekawych zabytków antycznych i oczaruje pięknem przyrody.

Zdjęcia

 • Tasos
 • Paradise Beach, Tasos
 • Nurkowanie na Tasos
 • Muzeum Archeologiczne w Limenas
 • Akropol, Tasos
 • Klasztor Michała Archanioła, Tasos
 • Tasos
 • Tasos
 • Tasos
 • Tasos
 • Tasos
 • Tasos
 • Tasos
 • Tasos
 • Tasos
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na Tasos najlepsza pogoda panuje od kwietnia do października, choć trzeba pamiętać, że w środku lata na wyspie panują afrykańskie upały – temperatura sięga wtedy 30 st. C. Z zamiarem zwiedzania najlepiej udać się tam w kwietniu, maju lub październiku. Na połączenie odkrywania zabytków wyspy z kąpielą w morzu idealnym miesiącem jest wrzesień.

Jak się dostać na Tasos?

Na Tasos można się dostać jedynie drogą wodną. Promy kursują z portu Keramoti w północno-wschodniej Grecji do Limenas oraz z Kavali do Skala Prinos. Na miejscu warto wypożyczyć samochód.

Stanowisko archeologiczne Alyki

Wioska rybacka Alyki przyciąga pięknym położeniem w malowniczej zatoce i zachwycającymi zabytkami antycznymi. Udaj się na sam skraj półwyspu, żeby zobaczyć pozostałości po starożytnej kopalni marmuru i ogromne bloki tej skały nurzające się w błękitnej wodzie. Nieopodal, na wzniesieniu, znajdują się dwie bazyliki z V w. Wydaje się, że dzisiaj strzegą tego miejsca, tak jak dawniej chroniły żeglarzy pracujących przy przenoszeniu marmuru na wyspę.

Alyki, Tasos
Alyki, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Klasztor Michała Archanioła

Na skraju klifu, nad błękitnymi wodami Morza Egejskiego pochyla się okazały klasztor św. Michała Archanioła – największy tego typu obiekt na Tasos. Spokój otaczającej natury, miesza się tam z mistyczną atmosferą wnętrza, któremu wyjątkowości dodaje niezwykła relikwia – gwóźdź z krzyża Chrystusa. Sprzed klasztoru rozciąga się piękny widok na morze, a u jego stóp znajduje się nieduża jaskinia ze świętym źródełkiem.

Klasztor Michała Archanioła, Tasos
Klasztor Michała Archanioła, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Starożytna Agora w Limenas

W Agorze skupiało się polityczne, religijne i handlowe życie antycznego Tasos. W tamtym czasie była to przestrzeń ograniczona kolumnami, ze świątyniami, budynkami administracyjnymi i pomnikami w środku. Pozostały już po nich tylko ruiny, którym nadal udaje się oddać wielkość tego miejsca. Historia najstarszych z nich sięga VI w.p.n.e. Starożytna Agora leży niedaleko centrum współczesnej stolicy Tasos – Limenas.

Agora, Tasos
Agora, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Muzeum Archeologiczne w Limenas

Niech cię nie zniechęci ten niewyróżniający się budynek o bladożółtych ścianach. W jego murach znajduje się bowiem aż 1700 fascynujących eksponatów pochodzących z okresu od VII w. p.n.e. do VII w. n.e. Zobaczysz wśród nich wyroby ceramiczne, monety, rzeźby. Spore wrażenie robi 3,5 – metrowy posąg mężczyzny, tzw. kouros.

Muzeum Archeologiczne w Limenas
Muzeum Archeologiczne w Limenas, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Akropol w Limenas

Skalne zagłębienie uruchomiło wyobraźnię starożytnych i stało się przestrzenią dla teatru. Trzeba było tylko wykuć widownię, zbudować scenę i pozostałe elementy teatralnej zabudowy, które z czasem posłużyły jako arena walk ze zwierzętami. Wykopaliska archeologiczne pozwoliły zabytkowi ponownie ujrzeć światło dzienne. Podobnie jak przed wiekami wykorzystuje się go do organizacji wydarzeń kulturalnych, koncertów i spektakli. Trudno jednak ocenić, co przyciąga większą uwagę widzów: artyści na scenie czy niesamowity widok na morze za ich plecami.

Akropol, Tasos
Akropol, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Panagia

Panagia jest górską wioską, malowniczo położoną na zboczu wzgórza 300 m ponad ziemią. Na wyłożonych kamieniem uliczkach i pośród białych domków z drewnianymi okiennicami ukrywa się autentyzm greckiego życia, którego rytm wyznaczają ważne uroczystości religijne, celebrowane w murach niedużego kościoła.

Paradise

Kiedyś ten rajski zakątek zajmowali przede wszystkim nudyści, którzy z czasem ustąpili miejsca pozostałym plażowiczom. Od tej pory plaża Paradise uchodzi za najlepszą na wyspie. O jej popularności decydują świetne warunki: drobny, miękki piasek, łagodnie opadające dno i dobra infrastruktura (bar plażowy, boisko do gry w siatkówkę). Morze ma tam błękitno-turkusowy odcień i często bywa wzburzone. Nieopodal znajdują się urokliwe zatoczki z wyłożonym kamieniami brzegiem.

Paradise Beach, Tasos
Paradise Beach, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Golden Beach

Gdy tylko spojrzy się na długi, wąski pas złotego piasku, nazwa tej plaży okazuje się bardzo trafiona. W sezonie ten urokliwy zakątek jest gęsto usiany leżakami i kolorowymi parasolami. Turyści uwielbiają to miejsce, bo można tam bezpiecznie popływać (brzeg jest płytki, wody raczej spokojne), uprawiać sporty wodne i łapać promienie greckiego słońca. Na miejscu znajdują się tawerna, prysznice, wypożyczalnie sprzętu wodnego i plażowego. Świetna plaża na wypoczynek z dziećmi.

Tasos
Golden Beach, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Giola

Gioli daleko do typowych plaż. W tym jednak tkwi sekret jej wyjątkowości. To ograniczony skałami i wypełniony wodą o zielonym odcieniu naturalny basen. Turyści, którym udaje się tam dotrzeć (co jest dosyć wymagającym zadaniem) częściej ograniczają się do podziwiania piękna tego miejsca i uwieczniania go na fotografiach. Pływanie w zbiorniku wymaga bowiem niemałej sprawności. Do wody nie można się dostać inaczej niż skacząc, a wyjście wiąże się z wdrapywaniem na skały. Propozycja dla odważnych!

Tasos
Giola, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Metalia

Plaża Metalia jest wizytówką kurortu Limenaria. To spokojny zakątek z delikatnym piaskiem i płytkim brzegiem, otoczony zalesionymi skałami. Na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasole. Jest też bar, który serwuje smaczne przekąski.

Metalia, Tasos
Metalia, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Pachis

Bladozłoty piasek, zielony las sosnowy i szmaragdowe wody tworzą niesamowitą scenerię jednej z najpiękniejszych plaż na wyspie. Dobra infrastruktura turystyczna i płytki brzeg przyciągają na plażę Pachis rodziny z dziećmi.

Tasos
Pachis, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Saliara

Plaża Saliara inaczej bywa nazywana Marmurową i trzeba przyznać, że to znacznie bardziej adekwatne określenie. Jej brzeg jest bowiem wyłożony białymi, marmurowymi kamykami i pokrytym białym pyłem piaskiem. Widok sprawia niesamowite wrażenie, nic zatem dziwnego, że tak wielu turystów decyduje się na wypoczynek w tym niezwykłym miejscu. Działają tam bary plażowe, w których można coś zjeść i wypożyczyć leżak.

Tasos
Saliara, Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Psili Ammos

Plaża Psili Ammos to zaciszny, urokliwy zakątek, schowany w ramionach skał. Wybrzeże pokryte jest tam drobnym piaskiem, a woda wyróżnia się krystaliczną czystością. Płytkie dno, spokojne morze i rozlegająca się wokół muzyka są tworzą świetne warunki do rodzinnego wypoczynku. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt plażowy i coś przekąsić w barze plażowym.

 

Trekking

Malownicze wybrzeże i tereny górzyste są kuszącą zachętą do włożenia sportowych butów i przemierzania zakątków wyspy na własnych nogach. Na mniej zaprawionych w boju piechurów czeka urokliwa, 2-kilometrowa trasa z Astris do Giola. Dla bardziej doświadczonych wędrowców ciekawym wyzwaniem będzie przejście 10-kilometrowego szlaku z miasteczka Potamia na szczyt góry Ipsario lub 15-kilometrowej drogi z plaży Thimonia do wioski Theologos.

Tasos
Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Jazda konna

Możliwość odkrywania uroków wyspy z końskiego siodła jest jedną z ciekawszych atrakcji Tasos. Przejażdżka odbywa się brzegiem morza lub zboczem góry z widokiem na morze. Jazdy konnej mogą spróbować nawet dzieci pod okiem doświadczonego instruktora.

Thassian Jeep Safari

Podczas całodniowego safari na pokładzie jeepa 4×4 lub samochodu terenowego odkryjesz mniej znane górskie szlaki i piękno natury Tasos. Wycieczkę można zorganizować także na własną rękę, wypożyczając odpowiedni pojazd. Popularne trasy wiodą m.in. do wioski Kastro i na szczyt góry Ipsario.

Nurkowanie

Tasos może pochwalić się najczystszymi i najbardziej przejrzystymi wodami w rejonie Morza Egejskiego i Śródziemnomorskiego. Załóż sprzęt nurkowy i sprawdź, co kryje się w podmorskiej krainie. Spodziewaj się niesamowitego bogactwa naturalnego. Na wyspie znajdują się centra nurkowe, z których w towarzystwie instruktorów wyruszysz na podwodną wyprawę.

Nurkowanie na Tasos
Nurkowanie na Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Sporty wodne

Wybrzeże Tasos stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Możesz tam spróbować swoich sił w popularnych aktywnościach jak windsurfing, żeglarstwo kajakarstwo czy jazda na bananie albo zdecydować się na nietypowe dyscypliny. Parasailing, jet skiing  a może narty wodne? Ograniczeniem mogą być jedynie twoje chęci. Nie pozwól, by ci ich zabrakło! Najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych panują na plażach: Golden Beach, Pachis, Potos, Psili Ammos.

Tasos
Tasos, Grecja - © Zielonamapa

Zobacz także

Grecja
Co zwiedzić w Grecji?
Grecja
Najlepsze plaże Grecji
Grecja
Życie nocne w Grecji
Grecja
Cuda natury w Grecji
Grecja
Aktywnie w Grecji
Grecja
Poza szlakiem w Grecji
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon