Batumi

ŚREDNIO

W 1963 roku muzycznym hitem w Polsce stała się piosenka “Batumi” zespołu Filipinki. Wokalistyki wyśpiewywały z nostalgią wspomnienia herbacianych pól otaczających miasto, z którym “wiążą się ich sny”. Zapewne Filipinki mogłyby się nieco zdziwić, gdyby teraz pojechały do Batumi.

Batumi

Batumi, Gruzja -© Zielonamapa

To nadmorskie miasto, będąc najważniejszym kurortem Gruzji, przeszło w ostatnich latach sporą metamorfozę. Tym, co od razu zwraca uwagę po przyjechaniu do Batumi, jest ogromny miszmasz architektoniczny. Z jednej strony atakują nowoczesne, gigantyczne apartamentowce czy hotele, z drugiej zaś urocze, secesyjne kamieniczki. Nieco kiczowaty styl budowania oraz kurortowy klimat sprawiają, że Batumi nie ma jakiegoś ogromnego grona wiernych fanów. Ale warto tu wpaść choćby na jeden dzień. Głównie po to, by zobaczyć słynny pomnik Ali i Nino, odwiedzić Wieżę Alfabetu, spojrzeć na miasto z góry podczas przejazdu kolejką linową czy przespacerować się po ogrodzie botanicznym. O plażowaniu w Batumi raczej trzeba zapomnieć. Kapryśna pogoda (nawet latem), częste opady deszczu oraz pochmurna aura nie będą temu sprzyjać.

Dla kogo?

Jeśli chciałbyś mieć pełen obraz Gruzji jako kraju, to nie możesz pominąć Batumi. Miasto jest specyficzne, ale da się lubić. W szczególności, gdy preferujesz spacery i zwiedzanie, wtedy na pewno w Batumi nudzić się nie będziesz. Wieczorami również sporo się tu dzieje, więc jeśli cenisz imprezowe klimaty, to zaplanuj w mieście nocleg.