Alicante

4.20       Zobacz opinie (10)

Alicante to nadmorskie miasto, leżące między Murcją a Benidormem, 170 km na południe od Walencji. Jest jednym z popularniejszych kurortów będących częścią Costa Blanca. Jest to region turystyczny obejmujący 244 km wybrzeża Hiszpanii. Turyści odwiedzają Alicante z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym jest położone w jego bliskim sąsiedztwie lotnisko.

Alicante
Alicante, Hiszpania - © Zielonamapa

Z Polski latają tam w sezonie m.in. tanie linie. Po drugie, Alicante posiada sporo zabytków, z zamkiem św. Barbary na czele. Po trzecie, kurort ten oferuje dostęp do pięknych plaż. A po czwarte, pod kątem widoków Alicante jest jednym z bardziej zjawiskowych miejsc w tej części wybrzeża.

Dla kogo?

Alicante na pewno będzie dobrym wyborem, jeśli szukasz miejsca, które ma wszystko. Co to oznacza? Że w Alicante będziesz mógł zwiedzać, plażować, spacerować, próbować hiszpańskiej kuchni, a do tego wyżywać się fotograficznie. Dodatkowo, jeśli nie lubisz marnować czasu na jeżdżenie i chcesz mieć wszystko pod ręką, to również Ci się tu spodoba. Z lotniska do miasta dojedziesz w 20 min, a po mieście możesz przemieszczać się na piechotę lub na rowerze.

Zdjęcia

 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
 • Alicante
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście najlepszą porą na wizytę w Alicante jest lato. W szczególności, jeśli zależy Ci na wypoczynku na plaży. Jeśli jednak chcesz tylko zwiedzać i spacerować, wtedy możesz odwiedzić Alicante na wiosnę lub jesienią.

Alicante
Alicante, Hiszpania - © Zielonamapa

Zwiedzanie Alicante to czysta przyjemność. Miasto obfituje w wiele, ciekawych miejsc. Na pewno ucieszy Cię fakt, że wstęp do większości muzeów jest darmowy. Dlatego w przerwie od plażowania korzystaj i eksploruj atrakcje Alicante.

Zamek św. Barbary

Największą, w przenośni i dosłownie, atrakcją Alicante jest zamek św. Barbary (Castillo de Santa Bárbara). Nie trudno go nie zauważyć, gdyż wznosi się blisko morza, na szczycie wzgórza Benacantil mającego 166 m n.p.m.. Ta średniowieczna twierdza jest najlepszym punktem widokowym całego Alicante. Do naszych czasów zachowały się mury i budynki z XIV i XVIII w.. Wstęp na teren warowni jest bezpłatny. Do zamku możesz dostać się na piechotę, autobusem lub windami (Ascensor al castell de Santa Bàrbara; korzystanie z nich jest odpłatne), do których wejście znajduje się naprzeciwko plaży El Postiguet.

Alicante
Castillo de Santa Bárbara, Alicante, Hiszpania - © Zielonamapa

Muzeum Alicante MUSA

Na terenie zamku św. Barbary działa Muzeum Alicante MUSA (Museo de la Ciudad de Alicante MUSA). W zabytkowych wnętrzach twierdzy będziesz mógł lepiej poznać historię miasta, która prezentowana jest na kilku wystawach tematycznych. Poświęcone są m.in. czasom starożytnym czy ludziom mieszkającym w Alicante.

Ratusz

Jednym z ciekawszych pod kątem architektonicznym obiektów Alicante jest ratusz (Ajuntament d'Alaca, Plaza del Ayuntamiento 1). Jego piękna, barokowa bryła zachwyca przechodniów, którzy spacerują po tej części starówki. Zbudowany został w XVIII w., w miejscu starszego ratusza. Warto również zajrzeć do środka. Zwróć uwagę na schody. Znajdziesz tam Cota Cero - czyli tzw. punkt odniesienia, od którego mierzy się wysokość nad poziomem morza innych, hiszpańskich miast.

 

Casa Carbonell

Casa Carbonell (Passeig Esplanada d'Espanya 1) to jeden z najpiękniejszych budynków w całym Alicante. Każdy turysta musi się przed nim sfotografować. Nie jest bardzo zabytkowy, bo powstał w I połowie XX w.. Swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu właścicielowi - Enrique Carbonellowi, bogatemu producentowi tkanin. Przepych i dbałość o architektoniczne szczegóły robią duże wrażenie.

Alicante
Casa Carbonell, Alicante, Hiszpania - © Zielonamapa

Mercado Central

Lubisz poznawać lokalną kuchnię? Zatem swoją przygodę z hiszpańskimi smakami powinieneś zacząć na Mercado Central (Avenida Alfonso El Sabio 10), czyli głównym targowisku. Zbudowany został w I połowie XX w., częściowo na XVIII-wiecznych murach. Wewnątrz znajdziesz mnóstwo stoisk oferujących zarówno warzywa i owoce, jak i mięso, sery czy inne, lokalne produkty spożywcze.

Muzeum Sztuk Pięknych MUBAG

Jeśli interesuje Cię sztuka, wtedy na pewno odwiedź Muzeum Sztuk Pięknych MUBAG (Museu de Belles Arts Gravina,  Carrer Gravin 13). Zajmuje on wnętrza pałacu z XVIII w. znanego pod nazwą Gravina. Niegdyś mieściło się tu Archiwum Prowincjonalne. Muzeum posiada ciekawe zbiory dzieł sztuki, które powstawały od średniowiecza do XX w.. Wstęp wolny.

Muzeum Ocean Race

Muzeum Ocean Race (Museo The Ocean Race, Muelle de Levante 10) to jedno z bardziej nietypowych miejsc do zwiedzania w Alicante. Znajduje się w porcie i oferuje nowoczesną wystawę przybliżającą historię najbardziej niebezpiecznych regat na świecie. Przekonasz się, jak “od kuchni” wygląda Ocean Race, będziesz mógł zobaczyć, jak żyje się na jachcie dzięki specjalnemu symulatorowi, a także odwiedzisz łódź Brasil 1, która ukończyła regaty 2005/2006. Co ważne, muzeum to zwiedza się za darmo.

La Explanada de España

Najpopularniejszą promenadą Alicante jest La Explanada de España. Biegnie wzdłuż mariny i wysadzana jest palmami. Promenada nie jest wyłożona zwykłymi płytami chodnikowymi. Ozdobiona jest bowiem 6000000 marmurowych płytek w trzech różnych kolorach. Ułożone są na kształt morskich fal.

Alicante
La Explanada de España, Alicante, Hiszpania - © Zielonamapa

Wyspa Tabarca

Będąc w Alicante rozważ także wycieczkę na Wyspę Tabarca. Znajduje się na zachód od miasta i stanowi jedyną w tej okolicy zamieszkaną wyspę. Dostaniesz się tam w ramach jednodniowych rejsów łodziami, które zwykle startują rano, a wracają do Alicante późnym popołudniem. Tabarca jest największą z wysp, jednak wokół niej znajdziesz też mniejsze wysepki. Niegdyś była ona domem dla… piratów. Później zamieszkiwali ją głównie rybacy. Tabarca ma sporo uroku i pozwoli na chwilę zapomnieć o gwarnym kurorcie.

Alicante
Alicante, Hiszpania - © Zielonamapa

Turyści cenią Alicante głównie ze względu na jego lokalizację. Miasto skupia się wokół dużej zatoki, a górzysty teren nadaje mu sporo malowniczości. Okolica Alicante słynie z wielu, wspaniałych plaż, które zachwycą nawet najbardziej wybredne osoby.

Playa del Postiguet

Najsłynniejszą plażą Alicante jest Playa del Postiguet. Rozciąga się na wschód od centrum, 5 min spacerem od starówki. Z tego też powodu jest zwykle najbardziej zatłoczoną plażą Alicante. Nie można jej jednak odmówić uroku. Piaszczysta, długa i szeroka oferuje piękne widoki na okolicę. Biegnąca wzdłuż niej promenada jest idealnym miejscem na spacer.

Alicante
Playa del Postiguet, Alicante, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de la Albufereta

Playa de la Albufereta to malutka, piaszczysta plaża, leżąca między Alicante a San Juan. Chętnie wypoczywają tu mieszkańcy miasta. Na plażę tę uciekają przed tłumami, jakie zwykle kłębią się w obrębie kurortu.

Alicante
Playa de la Albufereta, Alicante, Hiszpania - © Zielonamapa

Cabo de la Huerta

Cabo de la Huerta to przylądek znajdujący się pomiędzy Albuferatą a San Juan. Jeśli cenisz bardziej dzikie miejsca, gdzie oprócz piasku znajdziesz też skały, to na pewno Ci się tam spodoba. Ze względu na kameralną atmosferę, chętnie wypoczywają tam naturyści.

San Juan Playa

Na wschód od Alicante znajdziesz długą na 3 km plażę San Juan. To dobry kierunek, jeśli chcesz spędzić czas w nieco spokojniejszym i mniej zatłoczonym miejscu. Plaża jest piaszczysta i oferuje łagodne wejście do morza. Z Alicante bez trudu dojedziesz tu tramwajem nr 3.

Alicante
San Juan, Alicante, Hiszpania - © Zielonamapa

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon