El Hierro

3.09       Zobacz opinie (11)

El Hierro jest najmniejszą wyspą ze wszystkich, wchodzących w skład kanaryjskiego archipelagu. Leży w jego zachodniej części i jest stosunkowo rzadko odwiedzana przez turystów. Czy jednak warto dać jej szansę i spędzić na niej urlop?

El Hierro
El Hierro, Hiszpania - © Zielonamapa

Pewnie! W szczególności, jeśli lubisz miejsca spoza głównych, turystycznych szlaków. El Hierro oferuje niezapomniane krajobrazy, w których dominują groźnie wyglądające klify i górskie, gęsto porośnięte zbocza. Jest to także najbardziej ekologiczna wyspa archipelagu, która pozyskuje energię tylko ze źródeł odnawialnych. Co więcej, na całym jej terenie dostępne jest… darmowe wi-fi!

Dla kogo?

Na pewno El Hierro nie jest dla każdego. Przede wszystkim nie ma tu kurortów, zbyt wielu rozrywek czy atrakcji. Za to jest piękna przyroda i widoki. Dlatego, jeśli zależy Ci na odpoczynku, samotności i niezapomnianych doznaniach wizualnych, wtedy El Hierro na pewno przypadnie Ci do gustu. 

Wyspy Kanaryjskie

Nie wiesz którą wyspę wybrać? Która będzie odpowiednia dla Ciebie? Sprawdź opinie o wszystkich Wyspach Kanaryjskich.  Pozostałe w archipelagu to Lanzarote, Gran Canaria, Fuerteventura, Teneryfa, La Palma, El Hierro, Gomera.

Zdjęcia

 • Playa del Verodal, El Hierro
 • Pozo de las Calcosas, El Hierro
 • Poblado de Guinea, El Hierro
 • La Restinga
 • El Hierro
 • El Hierro
 • El Hierro
 • El Hierro
 • El Hierro
 • El Hierro
 • El Hierro
 • El Hierro
 • El Hierro
 • El Hierro
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepiej w szczycie sezonu. Wtedy działają wszystkie hotele i pensjonatu na wyspie. Poza sezonem część z nich się zamyka. A nawet w lipcu czy sierpniu spotkasz tu niewielu turystów.

Na El Hierro znajdziesz kilka muzeów i innych atrakcji, które przybliżą Ci jego historię. Jeśli planujesz zwiedzanie, wtedy zaopatrz się w Paszport El Hierro (koszt ok. 10 €). Upoważnia do darmowych odwiedzin w najważniejszych zabytkach/muzeach wyspy, ewentualnie dzięki niemu kupisz bilety w niższych cenach.

Muzeum etnograficzne Poblado de Guinea

Jednym z ciekawszym muzeów wyspy jest Poblado de Guinea (Ecomuseo de Guinea, Calle Gral. Las Puntas). Powstało w osadzie na terenie doliny El Golfo. Zobaczysz tam domy zbudowane ze skał wulkanicznych. Nie były one na stałe zamieszkane. Dlaczego? Otóż mieszkańcy wyspy sprowadzali się tam dwa razy do roku. W styczniu, by odpocząć od surowych warunków w wyższych partiach El Hierro oraz w lipcu i sierpniu, by zająć się przygotowaniem zapasów na zimniejsze miesiące. Podczas wizyty przekonasz się, jak wyglądało wyposażenie domów oraz czym jeszcze zajmowali się mieszkańcy El Hierro. Tuż obok znajduje się wulkaniczna jaskinia Tubo Vulcanico de Guinea. Ma 90 m długości. O tym, jak powstała opowie Ci przewodnik, który po niej oprowadza.

Poblado de Guinea, El Hierro
Poblado de Guinea, El Hierro, Hiszpania - © Zielonamapa

Południk Zerowy

Większość z Was na pewno pamięta z lekcji geografii, że południk zerowy przechodzi przez Greenwich. Ale jest tak od końca XIX w.. Wcześniej południk zerowy przebiegał właśnie przez El Hierro. Został wyznaczony przez Ptolemeusza. Zresztą, przez długi czas uważano, że wyspa ta jest na końcu świata i za nią kończy się ziemia. Na El Hierro, a dokładniej na Punta Orchilla znajdziesz pomnik postawiony na cześć południka zero (Monumento Meridiano Cero), a w jego bliskim sąsiedztwie wznosi się całkiem malownicza latarnia morska.

Pozo de las Calcosas

W północnej części wyspy koniecznie odwiedź Pozo de las Calcosas. To niewielka, wyjątkowo ładna wioska rybacka. Zobaczysz tam tradycyjne domy, zbudowane z wulkanicznych skał i z dachami wykonanymi ze snopków słomy. W efekcie wieś pełni rolę swoistego skansenu. Inną atrakcją Pozo de las Calcosas jest pomnik Neptuna wykonany z materiałów pochodzących z recyclingu. Turyści, jak i mieszkańcy wyspy, zaglądają tu również z powodu naturalnych basenów, czyli niecek z wodą, jakie powstały w wyniku erozji w znajdujących się tam skałach.

Pozo de las Calcosas, El Hierro
Pozo de las Calcosas, El Hierro, Hiszpania - © Zielonamapa

Plaże El Hierro nie są może tak zjawiskowe, jak te na Gran Canarii czy Fuerteventurze. Ale nie można im odmówić uroku, a także tego, że na wielu z nich będziesz mógł wypoczywać w samotności.

Playa del Verodal

Jedną z ładniejszych plaż El Hierro jest Playa del Verodal. Charakteryzuje się czerwonym piaskiem. Bezpośrednio do niej schodzą skalne klify, które dodają jej uroku. Na miejscu zastaniesz wiatę piknikową, w której będziesz mógł urządzić sobie grilla lub lunch. Niestety plaża ta nadaje się głównie do sesji fotograficznych, gdyż występujące tu prądy morskie uniemożliwiają bezpieczne pływanie.

Playa del Verodal, El Hierro
Playa del Verodal, El Hierro, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de los Palos

Playa de los Palos to urocza, mała, kamienista plaża położona w północnej części wyspy. Otoczona jest skałami pochodzenia wulkanicznego. Wybierając się na nią pamiętaj o zabraniu butów do pływania.

Playa Las Playas

Jedną z bardziej rozległych plaż jest Playa Las Playas. Leży w południowej części wyspy. Musisz jednak liczyć się z tym, że zwykle bardzo mocno na niej wieje. Woda w oceanie najczęściej jest tu zimniejsza, niż w innych częściach wyspy. Poza tym, możesz tu liczyć na piękne widoki, gdyż do plaży schodzą bezpośrednio górskie zbocza.

Arenas Blancas

Jeśli szukasz piaszczystej, przyjemnej plaży, wtedy odwiedź Arenas Blancas. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim biały piasek. To dobre miejsce na typowe plażowanie. Niestety z pływaniem może być różnie, ze względu na prądy morskie.

Niewątpliwie największym atutem El Hierro, oprócz jej niekomercyjnego charakteru, jest dzika przyroda. Zarówno krajobrazy, jak i roślinność są tam nadzwyczajne. Dlatego w trakcie pobytu na wyspie dobrze, żebyś poświęcił im trochę czasu. W szczególności, że całe El Hierro zostało uznane przez UNESCO za rezerwat biosfery.

El Hierro
El Hierro, Hiszpania - © Zielonamapa

El Sabinar

Chciałbyś odwiedzić Zaczarowany Las? Na El Hierro będziesz miał taką możliwość. El Sabinar (Diseminado Dehesas las Cm 2) to niezwykły punkt na mapie tej wyspy. Zobaczysz tam drzewa jałowca, mające nawet po kilka metrów wysokości, które są powykręcane we wszystkie, możliwe strony. Dlaczego tak wyglądają? Stało się tak za sprawą bardzo silnego wiatru, który ukształtował je w tak fantazyjny i nierealny sposób. 

El Hierro
El Sabinar, El Hierro, Hiszpania - © Zielonamapa

Charco Azul

Na El Hierro znajdziesz sporo naturalnych basenów, czyli mniejszych bądź większych niecek z wodą, w których można pływać. Najsłynniejszym z nich jest Charco Azul położony na północy wyspy. Jeśli Ci się poszczęści, woda będzie tam miała intensywnie turkusowy kolor.

El Hierro
Charco Azul, El Hierro, Hiszpania - © Zielonamapa

El Golfo

El Golfo to rozległa dolina, która rozciąga się w formie półkola wzdłuż północnego brzegu wyspy. Stanowi ważny punkt El Hierro, ze względu na żyzną glebę. To tam znajdziesz liczne plantacja mango czy ananasa. Dodatkowo panuje tam łagodniejszy klimat. Jeśli zechcesz spojrzeć na El Golfo z góry, wtedy koniecznie wybierz się do któregoś z punktów widokowych. Jednym z najlepszych jest Mirador de La Peña wznoszący się na wysokość 700 m n.p.m.. 

 

Choć malutkie, El Hierro jest też wymarzonym kierunkiem aktywnych wakacji. Przede wszystkim wyspa posiada doskonałą sieć szlaków pieszych. Jeśli więc lubisz wędrować, wtedy koniecznie zabierz na El Hierro wygodne buty trekkingowe oraz plecak.

Trasy piesze

El Hierro posiada więcej kilometrów tras pieszych niż asfaltowych dróg. Znajdziesz tu zarówno łatwe, lekkie, bardziej spacerowe trasy, jak i długie, wymagające szlaki. Preferujesz długodystansowe trekkingi? Wtedy będziesz mógł obejść sporą część wyspy właśnie korzystając z wyznaczonych ścieżek. Ciekawą propozycją jest np. trasa poprowadzona po najbardziej południowym fragmencie wyspy, czyli La Restinga. Szlak mający 23 km długości pozwoli Ci porządnie się zmęczyć i napatrzeć się na cudowne widoki.

La Restinga
La Restinga, El Hierro, Hiszpania - © Zielonamapa

Nurkowanie

El Hierro jest również popularnym celem wśród nurków. A wszystko za sprawą kilku doskonałych miejsc, w których będziesz mógł podziwiać bogate, podwodne życie i ciekawe formacje skalne. Do najważniejszych, nurkowych miejscówek zalicza się Punta Restinga, Baja Bocarones, El Bajon. Oczywiście na wyspie działają firmy, które organizują kursy i wycieczki nurkowe. 

El Hierro
El Hierro, Hiszpania - © Zielonamapa

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon