Gran Canaria

4.06       Zobacz opinie (18)

Większość osób, myśląc o Wyspach Kanaryjskich, często na pierwszym miejscu stawia Gran Canarię. Wyspa ta jest chyba najbardziej różnorodna ze wszystkich w obrębie tego archipelagu. Przede wszystkim zachwyca bajkowymi krajobrazami. To tu znajdziesz rajskie plaże ze złotym piaskiem, idealnie kontrastującym z turkusem wody. Gran Canaria oferuje również urozmaiconą linię brzegową oraz górzysty teren, który tylko nadaje jej uroku. Niewątpliwie głównym atutem wyspy jest właśnie przyroda. Zarówno w bardzo dziewiczym wydaniu, jak i tym nieco zaadaptowanym przez człowieka.

Gran Canaria, Hiszpania

Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Zakochasz się w Gran Canarii, jeśli zależy Ci na pięknych widokach i możliwości obcowania z niesamowitą przyrodą. To także idealny cel wypoczynku. Tamtejsze plaże są po prostu śliczne. Na pewno będziesz miał szansę tam wypocząć i odciąć się od szarej codzienności.

Wyspy Kanaryjskie

Nie wiesz którą wyspę wybrać? Która będzie odpowiednia dla Ciebie? Sprawdź opinie o wszystkich Wyspach Kanaryjskich. Pozostałe w archipelagu to Lanzarote, Gran Canaria, Fuerteventura, Teneryfa, La Palma, El Hierro, Gomera.

Zdjęcia

 • Gran Canaria Pico de las Nieves
 • Gran Canaria Jardin Canario
 • Gran Canaria Dunas de Maspalomas
 • Gran Canaria Poema del Mar Aquarium
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
 • Gran Canaria
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Gran Canaria to wymarzony kierunek letniego wypoczynku. Jeśli więc szukasz doskonałego miejsca na wakacje, wtedy Gran Canaria zawsze będzie dobrym wyborem. Nie jest tam najtaniej, ale w gratisie dostajesz możliwość przebywania na iście rajskiej wyspy. Jeśli zależy Ci na odrobinę większym spokoju, wtedy zaplanuj wizytę w czerwcu.

Gran Canaria słynie z niesamowitych plaż. I nie ma się czemu dziwić. Zachwycą bowiem każdego. Piaszczyste, rozległe i widokowe są po prostu doskonałe.

Gran Canaria
Playa Anfi del Mar, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de Maspalomas

Jeśli wybierzesz się na najsłynniejsze wydmy Gran Canarii, czyli Dunas de Maspalomas, będziesz mógł również spędzić czas na ciągnącej się wzdłuż nich plaży. Miejsce to upodobali sobie naturyści. Dodatkowo jest to idealny cel długich spacerów. Możesz więc połączyć plażowanie z nieco bardziej aktywnym spędzaniem wolnego czasu.

Gran Canaria Dunas de Maspalomas
Dunas de Maspalomas, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de Melenara

Zależy Ci na małe, piaszczystej kameralnej plaży? Wtedy odwiedź Playa de Melenara. Na pewno możesz liczyć tam na większy spokój, niż np. w Las Palmas. Ciekawostką jest to, że w oceanie stoi tu posąg Posejdona. Okolica jest też świetna na krótki, acz widokowy spacer.

Gran Canaria Playa de Melenara
Playa de Melenara, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa del Hombre

Innym, równie spokojnym zakątkiem wybrzeża Gran Canarii jest Playa del Hombre. Znajdziesz tu zasadniczo dwie plaże, znajdujące się w tej samej, niewielkiej zatoce. Obie są piaszczyste i raczej nie spotkasz tu tłumów.

Playa de Las Canteras

Najpopularniejszą plażą Las Palmas jest Playa de Las Canteras. Oczywiście oferuje złoty piasek, a dzięki temu, że jest nieźle osłonięta, ocean nie jest tu aż tak wzburzony. Dzięki niedużym falom jest to idealne miejsce dla rodzin z mniejszymi dziećmi.

Gran Canaria Playa de Las Canteras
Playa de Las Canteras, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de las Nieves

W zachodniej części wyspy na uwagę zasługuje Playa de las Nieves. Nie zastaniesz tu jednak delikatnego piasku, a kamienie. Dzięki temu ocean, jeśli fale nie są bardzo wysokie, oferuje sporą przejrzystość wody. Jest to bardzo widokowe miejsce, ze względu na okoliczne, całkiem wysokie klify. 

Gran Canaria Playa de las Nieves
Playa de las Nieves, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Przyroda jest ogromnym atutem Gran Canarii. Warto poświęcić trochę czasu na eksplorowanie wyspy. Zaskoczy Cię różnorodność tutejszych krajobrazów oraz fakt, że występuje tu wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

Pico de las Nieves

Najwyższym szczytem całej wyspy jest Pico de las Nieves. Ma 1949 m n.p.m. i położony jest w centralnej część Gran Canarii. Całe pasmo, w obrębie którego leży, ma wulkaniczne pochodzenie. Szczyt ten jest łatwo dostępny, gdyż możesz na niego wjechać samochodem. Częściowo jego teren jest zajęty przez jednostkę wojskową. Obszar poza nią jest ogólnodostępny. Większość osób decyduje się tam zawitać na wschód lub zachód słońca. Bowiem panorama rozciągająca się z Pico de las Nieves jest naprawdę bardzo rozległaa w trakcie złotej godziny prezentuje się rewelacyjnie.

Gran Canaria Pico de las Nieves
Pico de las Nieves, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Dunas de Maspalomas

Jedną z bardziej popularnych atrakcji przyrodniczych Gran Canarii jest Dunas de Maspalomas. Pod tą dość enigmatyczną nazwą kryją się wydmy. Znajdują się po południowej stronie wyspy, w miejscowości Maspalomas. Ciągną się na długości ok. 6 km. Tworzy je piękny, złoty piasek. Spacerując po tym terenie można się poczuć prawie tak, jak na Saharze.

Gran Canaria Dunas de Maspalomas
Dunas de Maspalomas, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Parque Natural Tamadaba

Parque Natural Tamadaba, czyli Park Przyrody Tamadaba, leży w północno-zachodniej części wyspy. Stanowi najbardziej dziewiczy fragment Gran Canarii. UNESCO uznało ten teren za rezerwat biosfery. To duży kompleks leśny porastający górzysty teren. Głównie występują tu sosny kanaryjskie. Popularnym celem wycieczek jest El Balcón, czyli punkt widokowy, z którego będziesz mógł podziwiać klify i ocean.

Gran Canaria
Parque Natural Tamadaba, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Parque Rural del Nublo

Kolejnym, ważnym pod kątem przyrodniczym miejscem na mapie Gran Canarii jest Parque rural del Nublo, czyli Park Wiejski Nublo. Obejmuje teren 26 000 ha i UNESCO również uznało go za rezerwat biosfery. Par stanowi popularny cel spacerów oraz pikników. Również i tu znajdziesz rozległe tereny porośnięte sosną kanaryjską. Najczęściej fotografowanym miejscem w parku jest skała Nublo (Roque Nublo). Z jej okolic rozciąga się piękna panorama okolicy.

Gran Canaria
Nublo, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Degollada de La Yegua

Jeśli chcesz zobaczyć nieco inne oblicze Gran Canarii, wtedy koniecznie odwiedź punkt widokowy Degollada de La Yegua. Znajduje się obok szosy GC-60, która wiedzie z Maspalomas ku centralnej części wyspy. Z punktu rozciąga się intrygująca panorama wyschniętego wąwozu Fataga. Surowy krajobraz ma w sobie dużo wdzięku i stanowi niewyczerpane źródło fotograficznych inspiracji.

Gran Canaria Degollada de La Yegua
Degollada de La Yegua, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Poema del Mar Aquarium

Jeśli będziesz w Las Palmas, wtedy koniecznie wybierz się do Poema del Mar Aquarium (Muelle del Sanapú). Dzięki tej niezwykłej atrakcji przeniesiesz się do świata mórz i oceanów. Posiada trzy strefy: poświęconą głębinom oceanicznym, rafom oraz dżungli. Czekają tam na Ciebie gigantyczne akwaria, dzięki którym zobaczysz z bliska najróżniejsze wodne stworzenia. Jest to świetne miejsce dla całych rodzin, bo zarówno dorośli, jak i dzieci będą się tu doskonale bawić.

Gran Canaria Poema del Mar Aquarium
Poema del Mar Aquarium, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Jardin Canario

Na południowy-zachód od Las Palmas znajdziesz Jardin Canario (przy szosie GC-310). Jest to największy ogród botaniczny całej Hiszpanii. Położony jest na zboczu góry, dzięki czemu w trakcie spaceru będziesz mógł podziwiać nie tylko niesamowitą roślinność, ale również widoki. To idealny cel późno popołudniowego spaceru, kiedy już znudzi Cię plażowanie.

Gran Canaria Jardin Canario
Jardin Canario, Gran Canaria, Hiszpania - © Zielonamapa

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon