Kadyks

3.60       Zobacz opinie (15)

Kadyks jest najstarszym miastem w Europie Zachodniej.  Jego największą zaletą jest piękna pogoda utrzymująca się praktycznie przez cały rok. Warto odwiedzić Kadyks w trakcie karnawału. Mniej więcej tydzień przed Środą Popielcową ma tutaj miejsce jedno z najciekawszych i najbardziej barwnych imprez w całej Hiszpanii.

Kadyks

Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Kadyks to świetne miejsce do plażowania, kitesurfingu, zwiedzania zabytków i imprezowania. Woda w tej okolicy jest bardzo czysta, a plaże piaszczyste. Nawet w sezonie każdy znajdzie komfortowe miejsce na plaży. Kadyks nie rozczaruje także pasjonatów zabytków. W ciągu jednego dnia możecie zapoznać się z najciekawszych i najważniejszymi budowlami i placami w mieście. Jeśli nie lubisz upałów polecamy pojechać do Kadyksu na wiosnę, kiedy jest chłodniej, ale już ciepło.

Zdjęcia

 • Kadyks
 • Teatr Rzymski kadyks
 • Genoves
 • Cadiz Barrio de Santa María
 • Kadyks
 • Kadyks
 • Kadyks
 • Kadyks
 • Kadyks
 • Kadyks
 • Kadyks
 • Kadyks
 • Kadyks
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Kadyks jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Hiszpanii. Wpływ na to ma jego położenie – bliska odległość od Afryki, tuż za Cieśniną Gibraltarską. Jest tu ciepło praktycznie przez cały rok, z wyjątkiem zimy. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec, sierpień, wrzesień. Średnia temperatura wynosi 28 stopni C. Z kolei najzimniej jest w styczniu i lutym. Największych opadów deszczu możemy się spodziewać w marcu, listopadzie i grudniu. Ostatni miesiąc w roku jest najgorszy pod względem pogody. Intensywne opady deszczu mogą trwać nawet kilka dni, a temperatura często spada poniżej 10 stopni C, a chłodne powietrze znad oceanu potęguje uczucie zimna. Suchy okres przypada na lipiec i sierpień. Zima w Kadyksie jest łagodna, nie ma opadów śniegu i zimna.

Kadyks
Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Wiosna w Cadiz

Osoby, które nie przepadają za upałami, powinny udać się do Kadyksu na wiosnę, a miłośnicy upalnego lata z pewnością powinny przyjechać do Kadyksu w czerwcu i lipcu, kiedy temperatura sięga prawie 30 stopni C, a dni i noce są bardzo ciepłe. Na pogodę w Kadyksie wpływa bliskość oceanu i klimat śródziemnomorski. Dzięki temu letnie upały są łagodzone przez atlantyckie powietrze.

Najważniejsze zabytki w Kadyksie zwiedzić można w ciągu jednego dnia. Większość z nim zlokalizowana jest w okolicy Starego Miasta. Niestety, to co pozostało to stosunkowo mała część tego, co jeszcze było w XVI wieku. Wtedy Anglicy najechali na Kadyks dwukrotnie kradnąc i puszczając z dymem prawie całe miasto. Kadyks to także biała, charakterystyczna zabudowa, dlatego też zalicza się do białych miasteczek w Andaluzji.

Catedral de Santa Cruz

Najbardziej rozpoznawalna budowla w Kadyksie przykuwa uwagę złotą kopułą. Katedra reprezentuje mieszankę trzech stylów: baroku, rokoko i neoklasycystycznego. Przed katedrą znajduje się wielki plac, który jest idealnym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania Starego Miasta w Kadyksie.

Kadyks
Catedral de Santa Cruz, Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Barrio del Pópulo

Jest to najstarsza i najładniejsza dzielnica Kadyksu zbudowana z ciasnych uliczek. Na pewno warto zwrócić uwagę na trzykondygnacyjne budynki z płytkimi balkonami. Na samym dole znajdują się tawerny i bary z tapas.

Kadyks
Barrio del Pópulo, Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Torre Tavira

Ciekawym punktem na mapie jest Torre Tavira, gdzie znajduje się urządzenie Camara Oscura. Za jego pomocą i systemu soczewek, które odbijały obraz z dużej odległości w rzeczywistym przybliżeniu patrolowano wybrzeże miasta w XVIII w.

Mercado Central de Abastos

Zadaszony targ znajduje się tuż przy Plaza de la Libertad. Możecie zakupić tutaj świeże owoce, warzywa, owoce morza oraz ryby.

Mercado Central de Abastos Cadiz
Mercado Central de Abastos, Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Plaza de las Flores

Kameralny skwerek z kilkoma kwiaciarniami. Wokół znajdują się bary i kawiarnie. To tutaj znajduje się słynna smażalnia ryb Freiduría Las Flores Cádiz.

Barrio de Santa María

Dzielnica uważana jest za prawdziwą stolicę flamenco. W lipcu we wtorki na wybranym balkonie wykonywany jest ten taniec. W dzielnicy Santa Maria warto odwiedzić także Oratorio de la Santa Cueva, gdzie można zobaczyć obrazy Goi.

Cadiz Barrio de Santa María
Barrio de Santa María, Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Park Genoves

Jest to największy park w Kadyksie, który jednocześnie jest ogrodem botanicznym. W parku warto odwiedzić jaskinię i małe jeziorko z wodospadem.

Genoves
Genoves, Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Teatr Rzymski

Jeden z nielicznych zachowanych zabytków z okresu rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim. Podczas panowania arabskiego teatr został przekształcony w twierdzę, a później na jego terenie powstały średniowieczne budynki. Mało mu do Rzymu, ale zawsze coś.

Teatr Rzymski kadyks
Teatr Rzymski, Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

W Kadyksie jest kilka urokliwych plaż, gdzie można odpocząć po intensywnym zwiedzaniu lub spróbować swoich sił w kitesurfingu.

Playa de la Victoria

Zajmuje większą część zachodniego wybrzeża i uchodzi za jedną z piękniejszych plaż. Idealne miejsce na wypoczynek, gdzie złocisty piasek ciągnie się przez prawie 3 km.

Playa de la Victoria, Kadyks
Playa de la Victoria, Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de Cortadura

Jest to ulubione miejsce kitesurferów, gdzie możemy spróbować swoich sił w tym sporcie.

Playa de Cortadura, Kadyks
Playa de Cortadura, Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Playita de las Mujeres

Niewielkie plaża położona pomiędzy Playa de la Victoria i starówką, ale za to oferuje najlepsze warunki dla klasycznego surfingu. Fale niekiedy sięgają tutaj kilka metrów.

Plaża La Caleta

Niewielka plaża wciśnięta w dwie fortyfikacje oferuje ciszę i spokój. To właśnie La Caleta pojawia się w filmie „James Bond – Śmierć nadejdzie jutro”.

Kadyks
La Caleta, Kadyks, Hiszpania - © Zielonamapa

Kadyks to świetne miejsce do imprezowania po całym dniu zwiedzania. Nie bez powodu jest to atrakcyjne miejsce dla studentów z wymiany. Najlepszym miejscem pod kątem życie nocnego jest Stare Miasto, szczególnie podczas karnawału.

Karnawał w Kadyksie

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, aby zdać sobie sprawę, dlaczego warto odwiedzić Kadyks podczas karnawału. Na kilka dni miasto zamienia się w stolicę dobrej zabawy, imprezy i satyry. Charakterystycznym elementem karnawału jest jego kontrowersyjny charakter. Przebrane osoby komentują w sposób ironiczny wydarzenia z kraju i ze świata. Przez te kilka dni Stare Miasto zamienia się w kolorową paradę i imprezę. Karnawał w Hiszpanii został uznany za jeden z dziesięciu skarbów Hiszpanii.

Podczas karnawału można podziwiać kolorowe platformy z występującymi na nich tancerzami, muzykami i akrobatami. Ponadto na ulicach są parady, bale, a nawet wybór królowej karnawału. Wszyscy mieszkańcy tzw. gaditanos są przebrani w oryginalne przebrania. Stroje przygotowują sami i to kilka miesięcy przed imprezą. Najważniejszymi wydarzeniami karnawału są parady z muzyką wykonywaną przez ulicznych grajków czy profesjonalne zespoły.

Taperia la Columela

Kolejki ustawiają się przed wejściem, ale warto poczekać. Pyszne jedzenie i duży wybór win, a to wszystko za niecałe 3 euro.

101 Montaditos

Bardzo popularne miejsce w Hiszpanii z małymi kanapeczkami, piwem i sangrią za 1,5 euro. Jak sama nazwa wskazuje, kanapki możemy zjeść na 100 sposobów oraz zamówić liczne przekąski np. oliwki, frytki, sałatki.

La Cava Taberna Flamenca

Miejsce z widowiskowym pokazem flamenco. Przy okazji można skosztować lokalnych przysmaków i alkoholi.

Archivo de Indias

Artystyczne miejsce z ciekawym wystrojem i dobrą muzyką. Oferta alkoholi i przystawek jest bardzo bogata.

 

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon