Kartagena

3.13       Zobacz opinie (8)

Kartagena leży 50 km na południe od Murcji. Jest ważnym, portowym miastem handlowym i wojennym o długiej oraz całkiem bogatej historii. Przede wszystkim znajdziesz tu sporo pamiątek po starożytności. Jednym z najbardziej znanych obiektów Karageny są ruiny teatru rzymskiego, na które trafiono kompletnie przez przypadek. Zresztą, jeśli interesuje Cię archeologia, to w mieście będziesz miał co robić. Oprócz wspomnianego teatru zobaczysz tam Park Archeologiczny Molinete czy kilka, ciekawych muzeów. Dzięki panującej w Kartagenie kameralnej atmosferze, będziesz mógł też spędzić miło czas spacerując po tamtejszych malowniczych uliczkach.

Kartagena Hamelin

Kartagena, Hiszpania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Lubisz historię? Fascynuje Cię starożytność? Wtedy koniecznie odwiedź Kartagenę. Na pewno nie będziesz się nudzić. Miasto pozwala bowiem przenieść się w przeszłość, dzięki znajdującym się w jego centrum licznym zabytkom.

Zdjęcia

 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
 • Kartagena
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ze względu na to, że Kartagena nie jest najpopularniejszym, hiszpańskim miastem, możesz się tam wybrać w szczycie sezonu i mieć pewność, iż nie będziesz zwiedzał w tłumie. Latem musisz się liczyć z wyższymi temperaturami. Jeśli więc za nimi nie przepadasz, odwiedź Kartagenę wczesną wiosną lub jesienią.

W obrębie centrum miasta znajdziesz jeden z największych, europejskich parków archeologicznych. Oprócz tego będziesz mógł zaliczyć całkiem niezły punkt widokowy oraz odwiedzić ciekawe muzea.

Kartagena
Kartagena, Hiszpania - © Zielonamapa

Park Archeologiczny Molinet

Jedną z bardziej znanych atrakcji Kartageny jest Park Archeologiczny Molinet (Parque Arqueológico Cerro del Molinete). Znajduje się w centrum miasta i zajmuje powierzchnię 26 000 m². Uznawany jest za jeden z największych tego typu parków w Europie, jaki zlokalizowany jest w obrębie ścisłej, miejskiej zabudowy. Na jego terenie zobaczysz pozostałości budowli datowanych od III w. p.n.e.. Odwiedzając ten zakątek Kartageny, koniecznie wdrap się na wzgórze z ruinami wiatraków. Rozciąga się stąd przyjemna panorama miasta.

Ascensor panorámico

Większość atrakcji Kartageny jest dość wiekowa. Ale wśród nich wyróżnia się Ascensor panorámico (Calle Gisbert 10), czyli specjalna winda. Można się nią dostać na wzgórze z twierdzą - Castillo de la Concepción. Jeśli nie lubisz wind, wtedy możesz wejść na górę po schodach. Następnie będziesz musiał pokonać kładkę, by stanąć na wzgórzu. Stamtąd rozpościera się zachwycająca, miejska panorama, m.in. spojrzysz na rzymski teatr niemalże jak z lotniczej perspektywy.  

Kartagena
Ascensor panorámico, Kartagena, Hiszpania - © Zielonamapa

Castillo de la Concepción

Inną, godną uwagi atrakcją Kartageny jest Castillo de la Concepción. Zamek ten powstał między XIII a XIV w.. Jest jednym z symboli Kartageny, uwiecznionym na jej herbie. Inną ciekawostką, znajdującą się w obrębie wzgórza, jest bunkier z czasów hiszpańskiej wojny domowej z lat 1936-39. Również udostępniony zwiedzającym.

Kartagena
Castillo de la Concepción, Kartagena, Hiszpania - © Zielonamapa

Museo de la Guerra Civil

Pozostając w temacie wojny domowej, możesz też odwiedzić muzeum jej poświęcone. Museo de la Guerra Civil zlokalizowane jest tuż obok dolnego wejścia do panoramicznej windy. Dowiesz się jak przebiegały bombardowania, jak wyglądała obrona miasta i poznasz historie ludzi, którzy brali w niej udział.

Teatr Rzymski

Innym, ważnym symbolem Kartageny jest teatr rzymski. Datowany jest na I w. n.e.. Co ciekawe odkryty został dość późno, bo w 1988 r.. Na jego trybunach mogło przebywać 6000 osób. Bilet wstępu jest dość drogi. Jeśli więc niekoniecznie chcesz zaglądać w każdy, najdrobniejszy zakamarek teatru, wtedy możesz spojrzeć na niego z góry ze wzgórza Castillo de la Concepción lub po prostu obejść go dookoła.

Kartagena
Teatr Rzymski, Kartagena, Hiszpania - © Zielonamapa

Museo Nacional de Arqueología Subacuática

Na uwagę zasługuje także Narodowe Muzeum Podwodnej Archeologii (Museo Nacional de Arqueología Subacuática, Paseo Alfonso XII 22). Pozwala zgłębić tajniki dotyczące morskiej historii Hiszpanii, od budowy statków, przez przedmioty wydobyte z morskiego dna, po sprzęt wykorzystywany w nawigacji czy podczas nurkowania.

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon