La Palma

4.17       Zobacz opinie (12)

La Palma, należąca do Archipelagu Wysp Kanaryjskich, jest miejscem niezwykłym. Przede wszystkim wyróżnia ją ukształtowanie terenu. Jest mocno wypiętrzona, a jej najwyższy szczyt Roque de los Muchachos wznosi się na wysokość 2426 m n.p.m.. Stanowi zieloną oazę, pełną plantacji bananów czy winnic. Znajdziesz tu również plaże z czarnym piaskiem czy naturalne baseny. Jedną z większych atrakcji La Palmy jest możliwość podziwiania rozgwieżdżonego nieba. Na wyspie znajdują się obserwatoria astronomiczne, a Ty będziesz mógł wybrać się na nocną wycieczkę, w trakcie której w pełni zachwycisz się pięknem gwiazd.

La Palma
La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Dla kogo?

La Palma jest wyspą spoza głównych turystycznych szlaków. Spodoba Ci się wtedy, jeśli szukasz mało komercyjnych i popularnych miejsc. Nie ma na niej zbyt wielu kompleksów hotelowych, panuje tam kameralna atmosfera, a widoki zapierają dech w piersi. Bez trudu znajdziesz tam absolutnie odludne miejsca do wypoczynku, zarówno tego bardziej, jak i mniej aktywnego.

Wyspy Kanaryjskie

Nie wiesz którą wyspę wybrać? Która będzie odpowiednia dla Ciebie? Sprawdź opinie o wszystkich Wyspach Kanaryjskich.  Pozostałe w archipelagu to LanzaroteGran CanariaFuerteventura, Teneryfa, La Palma, El HierroGomera.

Zdjęcia

 • Santa Cruz de la Palma
 • La Palma Cubo de la Galga
 • Cumbre Vieja La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
 • La Palma
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ze względu na to, że La Palma nie jest zbyt popularna, spokojnie możesz ją odwiedzić w szczycie sezonu. Pogodę będziesz miał idealną i nie będziesz musiał przejmować się tłumami. Bo na La Palmie po prostu ich nie spotkasz.

Plaże La Palmy się dość nietypowe, bo na większości z nich znajdziesz… czarny piasek. Ciężko wytrzepuje się go z ręcznika, koca czy kostiumu, ale za to można na nim zrobić naprawdę świetne zdjęcia.

Playa de Bajamar

Najpiękniejszym miastem całego Archipelagu Wysp Kanaryjskich jest Santa Cruz de la Palma. Oprócz pięknej architektury i widoków czekają tu na Ciebie plaże. Jedną z ładniejszych jest Playa de Bajamar. Położona jest na południe od centrum, w niedużej odległości od portu. Jest piaszczysta i dość dobrze osłonięta od wiatru.

Santa Cruz de la Palma
Santa Cruz de la Palma, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de Puerto Naos

Jedną z bardziej niezwykłych i fotogenicznych plaż La Palmy jest ta, znajdująca się w miejscowości Puerto Naos. Oferuje bardzo intensywną czerń piasku, która kontrastuje z bielą stojących wzdłuż niej apartamentowców. Plaża jest częściowo porośnięta palmami. Jest dość szeroka, więc oferuje sporo miejsca do wypoczynku.

La Palma, Playa de Puerto Naos
Playa de Puerto Naos, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de los Cancajos

Playa de los Cancajos znajduje się obok miejscowości Santa Cruz. Ma nieco ponad pół kilometra długości i kilkadziesiąt metrów szerokości. Jest częściowo osłonięta przez skały. Oczywiście znajdziesz na niej czarny piasek. Widoki, jakie się z niej rozciągają, są absolutnie zachwycające.

La Palma, Playa de los Cancajos
Playa de los Cancajos, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de Echentive

Na południowym krańcu wyspy znajdziesz Playa de Echentive - przepiękną, dziką plażę z czarnym piaskiem i kamieniami. Jej mocno surowy krajobraz naprawdę może się podobać. Blisko niej znajduje się inna ciekawostka, czyli Zielona Laguna. Jest to naturalny basen, z intensywnie zieloną wodą, otoczoną przez spore skały.

Playa de Echentive, La Palma
Playa de Echentive, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de Puerto Espíndola

W zachodniej części wyspy odwiedź Playa de Puerto Espíndola. To niewielka plaża położona w małej zatoce. Oczywiście tu również znajdziesz czarny piasek. W niedużej odległości od plaży znajdziesz inną, ciekawą atrakcję, a mianowicie El Charco Azul, czyli naturalne baseny.

UNESCO uznało La Palmę za Rezerwat Biosfery. Jednym z wielu powodów, był występujący tam las wawrzynowy. Ale cudów natury znajdziesz na wyspie znacznie więcej.

Las los Tilos

Pod nazwą los Tilos (lub inaczej los Tiles) kryje się las wawrzynowy. Na świecie nie ma ich zbyt wiele, stąd on, wraz z całą La Palmą, został objęty ochroną w ramach Rezerwatu Biosfery. Znajdziesz go w północno-wschodniej części wyspy. W jego obrębie działa centrum edukacyjne. Na terenie lasu wyznaczono sporo szlaków pieszych, które pozwolą Ci zagłębić się w to niesamowite pod kątem przyrodniczym i wizualnym miejsce.

La Palma, Las los Tilos
Las los Tilos, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Park Przyrody Cumbre Vieja

Park Przyrody Cumbre Vieja (Parque Natural Cumbre Vieja) rozciąga się na południowym krańcu wyspy. Obejmuje obszar wulkaniczny, ze stożkami, których zbocza porastają lasy sosnowe. Również i tu znajdziesz sporo tras pieszych, które pozwolą Ci lepiej poznać ten zakątek wyspy.

Cumbre Vieja La Palma
Cumbre Vieja, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Teneguía

Teneguía to położony na południowym krańcu La Palmy wulkan. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1971 r.. W jej wyniku większość południowego obszaru wyspy została pokryta magmą i osadem skalnym. Wraz z pobliskim wulkanem San Antonio zostali później objęci ochroną. Na terenie, na którym się znajdują, działa centrum dla odwiedzających (Centro de Visitantes Volcán San Antonio). Będziesz mógł się również wybrać na trekking.

La Palma Teneguía
Teneguía, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Park Narodowy Kaldery Taburiente

Będąc na La Palmie koniecznie odwiedź Park Narodowy Kaldery Taburiente (Parque Nacional de la Caldera de Taburiente). Zajmuje centralną część wyspy. Na jego terenie znajduje się ogromny krater, mający 8 km średnicy i głębokość osiągająca 1,5 km. Porastają go sosny kanaryjskie. Stanowi popularny cel pieszych wędrówek.

La Palma
Taburiente, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Rezerwat Starlight

Czy wiesz, że na La Palmie ochronie podlega także nocne niebo? Otóż ze względu na położenie oraz wyjątkową czystość powietrza, wyspa jest najlepszym miejscem na ziemi do obserwowania rozgwieżdżonego nieba. Z tego też powodu utworzono Rezerwat Starlight, który obejmuje teren wokół najwyższego punktu wyspy, czyli Roque de los Muchachos (2426 m n.p.m.). Działają tam obserwatoria astronomiczne. Bez trudu dojedziesz tam samochodem. Warto wpaść tam zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Widoki są bowiem zachwycające. Należy też dodać, że obserwatoria są udostępnione zwiedzającym.

La Palma Starlight
Starlight, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

La Palma, choć mała, posiada 1000 km szlaków pieszych! Lubisz trekkingi? Wtedy na La Palmie nie będziesz się nudził ani sekundy.

Ruta de Los Volcanes

Najsłynniejszym szlakiem pieszym La Palmy jest bez wątpienia Ruta de Los Volcanes. Szlak Wulkanów. Ma 17,5 km długości i przebiega między środkową a południową częścią wyspy. W najwyższym punkcie wspina się na wysokość nieco ponad 1900 m n.p.m.. Podczas wędrówki odwiedzisz Park Przyrody Cumbre Vieja oraz okolice wulkanu San Antonio.

La Palma
Ruta de Los Volcanes, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Inna szlaki piesze

Oczywiście Szlak Wulkanów nie wyczerpuje tematu, jeśli chodzi o trasy trekkingowe na La Palmie. Praktycznie w każdy zakątek wyspy dotrzesz dzięki wyznaczonym szlakom. Najwięcej poprowadzono oczywiście w obrębie parków przyrody. Wśród najpopularniejszych tras znajduje się także Camino de La Faya. Ma 14 km długości, pozwala zejść z wysokości ponad 1500 m n.p.m. aż nad brzeg oceanu i oferuje zachwycające widoki. Natomiast Cubo de la Galga to trasa poprowadzona przez las wawrzynowy. Ta 12-kilometrowa trasa pozwala w pełni zachwycić się dziką przyrodą wyspy. 

La Palma Cubo de la Galga
Cubo de la Galga, La Palma, Hiszpania - © Zielonamapa

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon