Malaga

3.80       Zobacz opinie (15)

Malaga ma wszystkie atuty, które sprawiają, że może być idealnym, urlopowym celem. Przede wszystkim położona jest na Costa del Sol w Andaluzji i oferuje kilometry pięknych, piaszczystych plaż. Jednak, Malagę warto odwiedzić nie tylko ze względu na wybrzeże. W mieście znajdziesz też sporo, ciekawych zabytków. Dzięki temu, pobyt w Maladze będzie idealną okazją tak do relaksu, jak i poznawania hiszpańskiej kultury. Do najważniejszych atrakcji należy katedra, twierdza Alcazaba czy muzeum poświęcone Picasso. Malaga może stanowić dobrą bazę wypadową również wtedy, jeśli chciałbyś pokonać szlak Caminito del Rey. Przykuta do skalnej ściany, ponad 400 m nad ziemią ścieżka znów jest dostępna dla turystów.

Malaga, Hiszpania

Malaga, Hiszpania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Wybierz się do Malagi, jeśli zależy Ci zarówno na wypoczynku, jak i zwiedzaniu. Piękne plaże, zabytki i muzea pozwolą Ci ciekawie spędzić czas. Dodatkowo, z Malagi będziesz miał stosunkowo blisko m.in. na Gibraltar czy do Granady.

Zdjęcia

  • Malaga
  • Malaga
  • Malaga
  • Malaga
  • Malaga
  • Malaga
  • Malaga
  • Malaga
  • Malaga
  • Malaga
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Dzięki położeniu na południowym wybrzeżu Hiszpanii, Malaga oferuje słoneczną, dobrą pogodę praktycznie przez cały rok. Zimą i wczesną wiosną może nie będziesz mógł pływać w morzu, ale za to temperatury będą sprzyjać zwiedzaniu oraz spacerom. Latem i na wiosnę, będziesz mógł zażywać kąpieli wodnych i słonecznych, a późnymi popołudniami eksplorować zabytkowe centrum.

Gdy już znudzą Ci się spacery oraz plażowanie, poświęć trochę czasu na zwiedzanie Malagi. Zdziwisz się, jak wiele atrakcji kryje w sobie to Malaga. Pamiętaj, żeby ubrać wygodne buty oraz zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Więc co warto zobaczyć w Maladze? Oto nasze typy.

Malaga
Malaga, Hiszpania - © Zielonamapa

Katedra w Maladze

Zwiedzanie Malagi na pewno warto rozpocząć od jej starówki. Najważniejszym zabytkiem, jaki się tam znajduje, jest katedra (Catedral de la Encarnación de Málaga). Jej budowa rozpoczęła się w XV wieku. Powstała w miejscu, w którym niegdyś stał meczet. Ta ogromna budowla ma tylko jedną wieżę. Aczkolwiek, na pierwszy rzut oka wydaje się, że druga wieża kiedyś tam była, ale została zniszczona. Okazuje się, że nigdy nie powstała. Katedra była tak drogą inwestycją, że po prostu nie starczyło pieniędzy na drugą wieżę. Świątynia stanowi doskonały przykład renesansowej architektury. Wstęp do niej jest biletowany (oprócz niedzielnych mszy, kiedy możesz do niej wejść za darmo). Warto zobaczyć ją również od środka, gdyż jej wnętrze jest piękne i imponujące.  

Malaga
Katedra, Malaga, Hiszpania - © Zielonamapa

Muzeum Picasso

W obrębie starówki działa Muzeum Picasso (Museo Picasso Málaga). Wizyta w nim będzie nie lada gratką dla wszystkich fanów prac tego urodzonego w Maladze artysty. Zobaczysz tam zarówno obrazy, jak i rzeźby z różnych okresów, w jakich tworzył Picasso.

Zamek Gibralfaro

Bliskim sąsiadem twierdzy jest zamek Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro). Swoją nazwę zawdzięcza wzgórzu, na jakim się wznosi. Swoją historią sięga X wieku! Na jego terenie działa niewielkie Muzeum Historyczne. Jednak większość turystów odwiedza zamek z powodu rozciągających się stamtąd widoków. Największą atrakcją jest spacer wzdłuż murów, z których będziesz mógł podziwiać rozległą panoramę Malagi i wybrzeża Costa del Sol.

Centrum Pompidou

Malaga ma artystyczną duszę, nie tylko za sprawą Picassa. W mieście działa też Centrum Pompidou (Centre Pompidou Malaga), które pełni rolę muzeum sztuki współczesnej. Trafisz tam bez trudu. Po pierwsze, dlatego, że stoi w porcie. Po drugie, gdyż mieści się w nowoczesnym budynku, z oszklonym, kolorowym sześcianem wznoszącym się na jego dachu. Muzeum posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki z XX i XXI wieku. Odbywają się tam również ciekawe wystawy czasowe.

Twierdza Alcazaba

Na wschód od starówki wznosi się twierdza Alcazaba. Zbudowana została w czasie, gdy Malaga znajdowała się pod rządami muzułmanów. Ten otoczony murami pałac stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji Malagi. Turystów przyciąga nie tylko architektura budowli, ale przede wszystkim przepiękne ogrody. Wspaniała roślinność i płynąca pomiędzy nimi woda stanowią prawdziwą oazę, która pozwala odpocząć od letnich upałów.

Plaza de toros

W Maladze znajdziesz również arenę walki byków, czyli Plaza de toros. Powstała w XIX wieku i może pomieścić nieco ponad 9 tysięcy widzów. Cyklicznie odbywają się tutaj walki byków, ale również koncerty czy inne wydarzenia kulturalne. 

Malaga
Plaza de Toros, Malaga, Hiszpania - © Zielonamapa

Jardines de Pedro Luis Alonso

W poszukiwaniu ciszy, spokoju i pięknej roślinności zajrzyj koniecznie do Jardines de Pedro Luis Alonso. To niewielki, lecz wyjątkowo uroczy ogród, położony w bliskim sąsiedztwie starówki. Dlaczego warto go odwiedzić? Ponieważ rosną tam róże z najróżniejszych zakątków świata. Od zapachu i kolorów może się tam zakręcić w głowie. Dodatkowo, tuż obok znajduje się się Parque de Málaga. To spory park, który rozciąga się wzdłuż portu i stanowi popularny cel spacerów.

 

W Maladze, zarówno bardzo blisko centrum, jak i na obrzeżach miasta, znajdziesz wiele naprawdę ładnych plaż. Do większości z nich dotrzesz pieszo lub na rowerze nadmorską promenadą.

Malaga
Playa Bil Bil, Malaga, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de La Malagueta

Jedną z najbardziej znanych plaż Malagi jest Playa de La Malagueta. Ma prawie półtora kilometra długości i rozciąga się na wschód od centrum. W chłodniejsze dni stanowi popularny cel spacerów. Latem wypoczywa tu sporo osób, ale nie musisz obawiać się tłoku i ścisku.

Malaga
Playa la Malagueta, Malaga, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de las Acacias

Nieco bardziej na wschód znajduje się Playa de las Acacias. To niewielka plaża, która położona jest w uroczej zatoce. Możesz tam liczyć na kameralną, spokojną atmosferę. Morze zwykle nie jest tu zbyt wzburzone.

Playas del Palo

Playas del Palo to kilka, mniejszych plaż położonych jedna obok drugiej. To dość popularne miejsce, głównie za sprawą działających tu licznych, niezłych restauracji. Oczywiście dotrzesz do nich nadmorską promenadą.

Playa del Peñón del Cuervo

Najdalej na wschód wysuniętą plażą Malagi jest Playa del Peñón del Cuervo. Łatwo ją rozpoznasz, gdyż w jej centralnej części wznosi się charakterystyczna skała. Z centrum miasta, pieszo, dotrzesz tam w jakieś 40 minut.

Playa de la Misericordia

Wśród plaż położonych na zachód od centrum, na uwagę zasługuje Playa de la Misericordia. Znajdziesz przy niej plac zabaw, jest też mały skwer z palmami. Do tego morze zwykle bywa tu dość spokojne. W efekcie, stanowi ona popularne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

Plaza de la Constitución

Malaga jest słynna z racji na 24-godzinne imprezy. Jest to portowe miasto, więc jest sporo narkotyków. Większość życia nocnego skupia się wokół Plaza de la Constitución i odchodzących od niego uliczek. Możesz przejść się na Plaza de la Merced, Plaza Mitjana alvo na Plaza de Uncibay. Coś tam dla siebie znajdziesz.

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon