Minorka

3.25       Zobacz opinie (16)

Patrząc na Minorkę aż trudno uwierzyć, że jest jeszcze takie miejsce na ziemi. Miejsce wciąż nie w pełni odkryte, w którym królewskie berło dzierży natura o swoim najpiękniejszym obliczu. Minorka jest drugą pod względem wielkości wyspą Balearów. Skutecznie ukrywa się jednak w cieniu swojej większej siostry, Majorki, bo, co ciekawe, należy jednocześnie do najrzadziej odwiedzanych wysp archipelagu.

Minorka
Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Nienadmiernie skomercjalizowana wciąż zachowuje swoją pierwotną dziewiczość. O to, by tak się stało zadbało zresztą UNESCO, które w 1993 r. uczyniło ją chronionym rezerwatem biosfery. Nic dziwnego, że wielu uznaje Minorkę za najbardziej autentyczną wyspę Balearów.

Dla kogo?

Zachwycają cię cuda natury? Możesz mieć pewność, że Minorka odsłoni przed tobą swoje najpiękniejsze oblicze. Jeśli lubisz plażować, spodoba ci się jej długie, niezwykle malownicze wybrzeże. Docenisz je również, gdy będziesz szukać warunków do uprawiania sportów wodnych. A może wolisz innego typu aktywność fizyczną? Na Minorce czekają na ciebie trasy piesze i rowerowe. Zbieraj też siły na zwiedzanie. Na wyspie jest sporo ciekawych śladów przeszłości. Nie pomiń ich, jeśli interesujesz się historią i zabytkami.

Baleary

Pozostałe wyspy wchodzące w skład Balearów to Ibiza, Majorka, Formentera i Cabrera. Sprawdź wszystkie zanim podejmiesz decyzję na którą się wybrać.

Zdjęcia

 • Minorka
 • Placa des Born, Minorka
 • Sant Nicolau, Ciutadella, Minorka
 • Monte Toro, Minorka
 • Kajakarstwo Majorka
 • Cova des Coloms, Minorka
 • Katedra Najświętszej Maryi Panny, Minorka
 • Cala en Turqueta, Minorka
 • Cala Presili, Minorka
 • Cala Pilar, Minorka
 • Minorka
 • Minorka
 • Minorka
 • Minorka
 • Minorka
 • Minorka
 • Minorka
 • Minorka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na Minorkę najlepiej wybrać się od czerwca do października. Trwa wtedy sezon turystyczny, choć nie należy spodziewać się tłumów turystów i nadmorskiego zgiełku, jak na Majorce czy Ibizie. To idealny moment na plażowanie i uprawianie sportów wodnych. Temperatura wody utrzymuje się na przyjemnym poziomie powyżej 20 st. C, a łagodna bryza stwarza doskonałe warunki do surfowania.

Jak dojechać na Majorkę?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia na Minorkę jest podróż samolotem. Lotnisko znajduje się 4,5 km od stolicy kraju, Mahon. Możesz się tam także dostać promem z Hiszpanii. Rejsy odbywają się trasie Barcelona-Ciutadella.

Minorka
Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Jak zwiedzać Minorkę?

Wyspę zwyczajowo dzieli się na dwie części: wschodnią z Ciutadellą i zachodnią z Mahon. Te dwa miasta dzieli od siebie zaledwie 50 km. Jeśli zarezerwuje się na pobyt na Minorce wystarczająco dużo czasu nie trzeba rezygnować z żadnego z nich. Optymalny czas to 7 dni. Tę niewielką wyspę da się zobaczyć w całości, nie obejdzie się jednak bez wypożyczenia samochodu. Nie ma tam bowiem zbyt wielu połączeń transportu publicznego. To sprawia, że do wielu ciekawych miejsc nie można się dostać inaczej niż samochodem.

Gdy wokół natura i malownicze plaże, zwiedzanie zabytków Minorki schodzi zwykle na dalszy plan. Warto jednak znaleźć czas na wizytę w: Mao (Mahon) i Ciutadelli. Te miasta, rozpięte na dwóch, przeciwnych krańcach wyspy są strażnikami jej historii. Nie brakuje tam bowiem miejsc przypominających o kulturze pierwszych mieszkańców Minorki, Talajotów, i burzliwych okresach w dziejach wyspy, dominacji Brytyjczyków czy zmagań z Turkami.

Mao

Mao jest stolicą Minorki. Przez wieki wzbudzało zazdrość wszystkich imperiów i cywilizacji, które się w nim znalazły. Miasto posiada bowiem największy w basenie Morza Śródziemnego naturalny port. Ono samo powstało na jego wysokim klifie. Mahon zachwyca niesamowitą scenerią, porosłymi palmami placami, wąskimi uliczkami i wystawnymi rezydencjami.

Minorka
Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Muzeum Minorki

Muzeum Minorki jest jednym z najciekawszych na wyspie. Mieści się w dawnym zakonie franciszkańskim z początku XVIII w. W interesujący sposób przybliża historię Minorki od czasów najdawniejszych aż do współczesności. Wśród eksponatów są m.in. przedmioty nawiązujące do okresu prehistorycznego, rzymskiego i bizantyjskiego w dziejach wyspy. Można zobaczyć starożytne rzeźby, mapy, dzieła sztuki.

Pałac Oliver

Pałac Oliver (Ca’n Oliver) to dawna posiadłość bogatej rodziny mieszczańskiej, wybudowana na początku XIX w. na wzór domów kupieckich. Kilka lat temu odzyskała dawny blask i została przekształcona w interesujące muzeum multimedialne. Dzięki temu można dziś podziwiać jej okazałe wnętrze: imperialne schody z żelazną balustradą, wykonane przez sycylijskich artystów murale oraz freski na sufitach. Zorganizowana w pomieszczeniach tego pałacu wystawa przybliża XVIII i XIX-wieczną historię Minorki, ze szczególnym naciskiem na okres dominacji Brytyjczyków.

Kościół św. Marii

Kościół św. Marii (Església de Santa Maria) z wysoką dzwonnicą u przodu wyróżnia się spośród pozostałych zabudowań Mao. Powstał w połowie XVIII w., w miejscu wybudowanej cztery stulecia wcześniej gotyckiej świątyni. Dzisiaj do gotyku nawiązuje tylko brama wejściowa z wizerunkiem Matki Boskiej na szczycie. Cały budynek jest zaś utrzymany w stylu neoklasycznym. Uwagę przyciągają jego fasady i monumentalne organy z początku XIX w. Złożone z czterech klawiatur z 3600 tubami dźwiękowymi uchodzą za prawdziwe arcydzieło wśród tych instrumentów.

Església de Santa Maria, Minorka
Església de Santa Maria, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Plac Hiszpański

Placa d’Espanya to serce miasta, w którym komercja silnie splata się z historią. Wystarczy zagłębić się w krużganki XVIII-wiecznego klasztoru karmelitów, gdzie regularnie odbywa się targ. Klasztor stanowi część całego kompleksu razem z największym w Mao kościołem Església del Carme. Ten neoklasyczny budynek wyróżnia kopuła z latarnią. Otaczają go kolorowe domy, dodające placowi prawdziwego uroku. Warto tu przyjść, zrobić zakupy i rozsmakować się w tradycyjnym tapas. Najlepsze serwuje się w Mercat de Peix.

Placa d’Espanya, Minorka
Placa d’Espanya, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Port Mao

Pod Placem Hiszpańskim rozciąga się port Mao. Pełen restauracji, sklepów, barów jest świetnym miejscem na popołudniowy i wieczorny wypoczynek. Warto wybrać się stamtąd w rejs po porcie, podziwiając usianą willami linię brzegową miasta. 

Port Mao, Minorka
Port Mao, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Fort de Marlborough

Fort de Marlborough to imponująca pozostałość po czasach brytyjskiej dominacji. Wykuty w XVIII w. w skale miał bronić Mao przed wrogimi atakami. Do dzisiaj zachował się w bardzo dobrym stanie. To ciekawa atrakcja, która za sprawą wystawy wzbogaconej o dodatkowe efekty technologiczne, przenosi w świat dawnej świetności fortu. Fort de Marlborough znajduje się 5 km od Mao. Samochodem można się tam dostać bezpośrednio do Cala Sant Esteve. Komunikacja miejska dociera do Es Castell. Stamtąd trzeba przejść do fortu 2 km.

Ciutadella

Ciutadella jest malowniczym miastem portowym, które dzieli od Mao cała szerokość wyspy. Długo walczyła z Mahon o palmę pierwszeństwa na Minorce. Stolicą nie została, ale dzisiaj przez wielu jest uważana za najbardziej urokliwe miasto. Często nazywa się je klejnotem z kamienia. Ten budulec posłużył bowiem do wzniesienia większości zabudowań w mieście. 

Minorka
Ciutadella, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Katedra Najświętszej Maryi Panny

Bazylika katedralna Najświętszej Maryi Panny w Ciutadelli jest jednym z najlepiej zachowanych dzieł gotyckiej sztuki sakralnej w Minorce. Powstała w drugiej połowie XIV w. w miejscu meczetu. Po tej muzułmańskiej świątyni pozostała część minaretu, pełniąca teraz rolę dzwonnicy. Bazylika szczególnie urzeka po przekroczeniu jej progu, gdy przed oczami wyrasta wysoka na 22 m nawa i trzy kaplice.

Katedra Najświętszej Maryi Panny, Minorka
Katedra Najświętszej Maryi Panny, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Placa des Born

W tym miejscu skupia się życia miasta. To centrum Ciutadelli, które wyznacza 22-metrowy obelisk Born, upamiętniający przegraną miasta z Turkami. Przy placu stoi zabytkowy ratusz miejski, Ajuntament. To były zamek o zaskakująco współczesnej, XX-wiecznej fasadzie. Z wieków wcześniejszych zachowały się stara baszta i gotycka hala.

Placa des Born, Minorka
Placa des Born, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Wschodnią stronę placu zdobią neoklasyczne fasady trzech pałaców Torresaura, Salort i Vivo. Spośród nich tylko jeden, Palau Salort, jest dostępny dla zwiedzających w sezonie od maja do października. Można wtedy podziwiać salę taneczną, bibliotekę, kuchnię i Pokój Luster.

Zamek św. Mikołaja

Zamek św. Mikołaja (Sant Nicolau) to w zasadzie wieża obronna w kształcie ściętej piramidy, stojąca u wejścia do portu. Powstała w XVIII w. na zlecenie Hiszpanów w celu obrony miasta przed atakami wroga. Zabytek stanowi jedno z wielu tego typu zabudowań, jakie broniły dawniej wybrzeża Minorki.

Sant Nicolau, Ciutadella, Minorka
Sant Nicolau, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Muzeum Ciutadella

Muzeum znajduje się w XVII-wiecznym Bastionie Sa Font. Prezentuje bogatą kolekcję zbiorów nawiązujących do zwyczajów, stylu życia i kultury mieszkańców wyspy od jej początków aż po okres mauretański.

Cmentarzysko Naveta des Tudons

Naveta des Tudons to najlepiej zachowane prehistoryczne cmentarzysko na Minorce. Naveta to właśnie grobowiec, choć konstrukcją przypomina raczej dom mieszkalny czy odwróconą łódź, od której wziął swoją nazwę. O jego funkcji świadczą jednak znalezione na tym terenie szkielety.  Do Naveta des Tudons można dojechać wyłącznie samochodem.

Naveta des Tudons, Minorka
Naveta des Tudons, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Osada Talajotów Son Catlar

Son Catlar to jedyna tak dobrze zachowana osada Talajotów na Balearach. To niesamowite, w jak dobrym jest stanie, biorąc po uwagę że do naszych czasów zachował się kilometr kamiennej ściany wzniesionej bez użycia zaprawy. Poza tym zadziwiają przylegające do murów bastiony i korytarz wejściowy. San Catlar leży 7,5 km od Ciutadelli. Można się tam dostać samochodem, jadąc Cami de Sant Joan de Missa lub transportem publicznym, który w sezonie kursuje z Ciutadelli.

Son Catlar, Minorka
Son Catlar, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Na Minorce plaże zajmują powierzchnię aż 700 m kw. i są rozmieszczone na 216 km linii brzegowej. Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na wyspie, a chcieliby zobaczyć jak najwięcej plaż najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie łódki w Cala Galdana, popularnej miejscowości turystycznej nazywanej “królową morza”.  Decydując się na takie rozwiązanie, w ciągu jednego dnia można dopłynąć do kilku zatok.

Cala Presili

Cala Presili jest pięknym zwieńczeniem parku narodowego S’Albufera des Grau. Niewielka, pokryta białym piaskiem, oblewanym krystalicznie błękitną wodą dopełnia malowniczą scenerię parku. Plaża leży w dużej, szeroko otwartej zatoce, przez co jest narażona na wiatr. Podczas kąpieli trzeba też uważać na skały przy brzegu. Na plażę można łatwo dojechać. Od Mahon dzieli ją 17 km.

Cala Presili, Minorka
Cala Presili, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Cala en Turqueta

Plaża Cala en Turqueta cieszy się największą popularnością na Minorce. Znajduje się 15 km na południe od Ciutadelli. Pięknie położona u stóp porośniętego sosnowym lasem klifu, zachwyca krystalicznie czystą wodą komponującą się z zielonym otoczeniem. Pomimo dziewiczego charakteru, ma dobrą infrastrukturę turystyczną: łazienki, stanowisko ratownicze, bar plażowy, dwa parkingi (1 jest płatny). Ze względu na nieduże rozmiary plaży i jej dużą popularność lepiej przyjechać tam z samego rana.

Cala en Turqueta, Minorka
Cala en Turqueta, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Cala Macarella i Cala Macarelleta

Obok tej plaży znajduje się dziewicza i najbardziej malownicza zatoka na Minorce Cala Macarella. Sąsiaduje z bardziej zaciszną plażą Cala Macarelleta. Łączy je niezwykle malowniczy szlak. Warto mieć przy sobie dobre buty, aby go pokonać i aparat, bo widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Kilometr od plaży znajduje się parking.

Minorka
Cala Macarelleta, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Cala Mitjana i Cala Mitjaneta

To dwie sąsiadujące ze sobą piaszczyste plaże. Są położone w niedużej zatoce na tyle blisko, że możliwe jest pływanie pomiędzy nimi. Nad nimi ciągną się niewysokie klify i lasy sosnowe. Są one miejscem wyjątkowym, ponieważ wchodzą w skład obszaru przyrodniczego o specjalnym znaczeniu. Planując wypoczynek na tych plażach, lepiej zabierz ze sobą prowiant. W rejonie nie ma sklepów i restauracji.

Minorka
Cala Mitjana, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Cala Trebalúger

20 minut spacerem do Cala Mitjana skrywa się najcichszy zakątek na Minorce - Cala Trebalúger. Oddalona od miejskich zabudowań i dróg dojazdowych zdołała zachować swój dziewiczy charakter. Można do niej dotrzeć statkiem, drogą z Santo Tomas lub idąc z Cala Mitjana szlakiem Cami de Cavalls.

Cala Trebalúger, Minorka
Cala Trebalúger, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Cala Son Bou

To najpopularniejsza i najbardziej skomercjalizowana plaża na Minorce. Wiele udogodnień dla turystów oraz płytki brzeg sprawiają, że jest oblegana przez rodziny z dziećmi. Świetnie nadaje się także do uprawiania sportów wodnych. Jako najdłuższa plaża na wyspie (jej linia brzegowa liczy 4 km) daje też możliwość spaceru brzegiem morza. Son Bou znajduje się 20 km od Mahon. W sezonie dojeżdża do niej transport publiczny.

Cala Son Bou, Minorka
Cala Son Bou, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Cala Pregonda

Królowa północnych plaż Minorki. Uchodzi wśród nich za najpiękniejszą. Kusi przede wszystkim dziewiczością. Nie ma na niej zbyt wielu turystów, udogodnień w postaci barów czy toalet. Dostęp do niej też nie jest łatwy, bo wymaga około 30-minutowego spaceru. Warto jednak podjąć wysiłek. Widok na miejscu jest oszałamiający.

Minorka
Cala Pregonda, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Cala Pilar

Plaża Pilar zachwyca niesamowitym połączeniem barw. Rdzawy splata się z zielenią lasu i łączy z błękitem wody. Dotarcie do niej wymaga wysiłku. Można do niej dojść, idąc 40 minut z parkingu w Alfuri lub 20 minut z Cali dels Alocs.

Cala Pilar, Minorka
Cala Pilar, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Parc Natural S’Albufera des Grau

Ten rozciągnięty na 5 ha obszar północno-wschodniej Minorki stanowi serce rezerwatu biosfery. Charakteryzuje się bogactwem naturalnym i zróżnicowanym ukształtowaniem terenu od bagien przez lasy po wydmy i przybrzeżne wyspy. Schronienie znajdują tam przede wszystkim wodne ptaki, jaszczurki i żółwie. Przez park biegną malownicze trasy piesze.

Parc Natural S’Albufera des Grau, Minorka
Parc Natural S’Albufera des Grau, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Jaskinia Cova des Coloms

To najbardziej znana na Minorce jaskinia, niesamowicie położona w klifie Binigaus. Zadziwia przede wszystkim rozmiarami. Ma 300 m długości, 15 szerokości i aż 24 m wysokości. Mówi się, że w przeszłości pełniła funkcję sanktuarium. Stąd jej drugie określenie, La Catedral (Katedra). Najlepsza droga do jaskini prowadzi z plaży Binigaus. Trzeba się przygotować na około półgodzinny spacer.

Cova des Coloms, Minorka
Cova des Coloms, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Góra Monte Toro

Monte Toro jest najwyższą górą Minorki i jednocześnie najlepszym punktem widokowym na wyspie. Sięgająca 357 metrów nad poziom morza, ukazuje niesamowitą scenerię okolicy. Na wzniesieniu warto zajrzeć do XVII-wiecznego sanktuarium Maryi Dziewicy od Byka.

Monte Toro, Minorka
Monte Toro, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Wielość plaż i bogactwo naturalne Minorki stwarzają doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku.

Żeglarstwo

Łagodna bryza sprzyja żeglowaniu. Gdy łagodnie powiewa turkusowe, na turkusowe wody Morza Śródziemnego wypływają żaglówki. Żeglarstwo to popularny sport na Minorce. Daje bowiem świetną okazję, aby w ciszy i spokoju podziwiać krajobraz wyspy z zupełnie innej perspektywy.

Minorka
Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Kajakarstwo

Urokliwe zatoczki i złote plaże zachęcają także do kajakowania. Najbardziej sprzyjającym ku temu terenem jest południowe wybrzeże Minorki. W ten sposób można zwiedzić sporą część zatok, zatrzymując się na błogi odpoczynek w niektórych z nich.

Kajakarstwo Majorka
Kajakarstwo, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Windsurfing i kitesurfing

Minorka jest dosyć wietrzną wyspą. Wystarczy jednak dobrze nauczyć się wiatru i oswoić go, aby uczynić z tej cechy zaletę. Mieszkańcy wyspy wiedzą o tym najlepiej, dlatego tak dobrze rozwija się tam windsurfing, a w ostatnim czasie także surfing i kitesurfing. Najlepsze warunki do uprawiania tego sportu panują w Fornells.

Kitesurfing, Minorka
Kitesurfing, Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Jazda na rowerze

Minorka jest także rajem dla miłośników dwukołowców. Na wyspie nie brakuje ścieżek rowerowych. Najciekawsza wiedzie z Ciutadelli do Cap d’Artrutx. Po drodze mija się megalityczne zabytki Son Olivaret i urokliwą plażę Cala Blanca.

Minorka na rowerze
Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Jazda konna

Popularnym sposobem odkrywania uroków Minorki jest także jazda konna. Wiele odcinków Cami de cavalls da się przebyć na grzbietach tych zwierząt. Taka wycieczka zajmuje zwykle 3-5 dni.

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon