Minorka

3.25       Zobacz opinie (16)

Patrząc na Minorkę aż trudno uwierzyć, że jest jeszcze takie miejsce na ziemi. Miejsce wciąż nie w pełni odkryte, w którym królewskie berło dzierży natura o swoim najpiękniejszym obliczu. Minorka jest drugą pod względem wielkości wyspą Balearów. Skutecznie ukrywa się jednak w cieniu swojej większej siostry, Majorki, bo, co ciekawe, należy jednocześnie do najrzadziej odwiedzanych wysp archipelagu. Nienadmiernie skomercjalizowana wciąż zachowuje swoją pierwotną dziewiczość. O to, by tak się stało zadbało zresztą UNESCO, które w 1993 r. uczyniło ją chronionym rezerwatem biosfery. Nic dziwnego, że wielu uznaje Minorkę za najbardziej autentyczną wyspę Balearów.

Minorka

Minorka, Hiszpania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Zachwycają cię cuda natury? Możesz mieć pewność, że Minorka odsłoni przed tobą swoje najpiękniejsze oblicze. Jeśli lubisz plażować, spodoba ci się jej długie, niezwykle malownicze wybrzeże. Docenisz je również, gdy będziesz szukać warunków do uprawiania sportów wodnych. A może wolisz innego typu aktywność fizyczną? Na Minorce czekają na ciebie trasy piesze i rowerowe. Zbieraj też siły na zwiedzanie. Na wyspie jest sporo ciekawych śladów przeszłości. Nie pomiń ich, jeśli interesujesz się historią i zabytkami.

Baleary

Pozostałe wyspy wchodzące w skład Balearów to Ibiza, Majorka, Formentera i Cabrera. Sprawdź wszystkie zanim podejmiesz decyzję na którą się wybrać.

Zdjęcia

  • Minorka
  • Minorka
  • Minorka
  • Minorka
  • Minorka
  • Minorka
  • Minorka
  • Minorka
  • Minorka
  • Minorka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Kiedy odwiedzić Majorkę?

Na Minorkę najlepiej wybrać się od czerwca do października. Trwa wtedy sezon turystyczny, choć nie należy spodziewać się tłumów turystów i nadmorskiego zgiełku, jak na Majorce czy Ibizie. To idealny moment na plażowanie i uprawianie sportów wodnych. Temperatura wody utrzymuje się na przyjemnym poziomie powyżej 20 st. C, a łagodna bryza stwarza doskonałe warunki do surfowania.

Jak dojechać?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia na Minorkę jest podróż samolotem. Lotnisko znajduje się 4,5 km od stolicy kraju, Mahon. Możesz się tam także dostać promem z Hiszpanii. Rejsy odbywają się trasie Barcelona-Ciutadella.

Jak zwiedzać Minorkę?

Wyspę zwyczajowo dzieli się na dwie części: wschodnią z Ciutadellą i zachodnią z Mahon. Te dwa miasta dzieli od siebie zaledwie 50 km. Jeśli zarezerwuje się na pobyt na Minorce wystarczająco dużo czasu nie trzeba rezygnować z żadnego z nich. Optymalny czas to 7 dni. Tę niewielką wyspę da się zobaczyć w całości, nie obejdzie się jednak bez wypożyczenia samochodu. Nie ma tam bowiem zbyt wielu połączeń transportu publicznego. To sprawia, że do wielu ciekawych miejsc nie można się dostać inaczej niż samochodem.

Miasto Mao (Mahon)

Mao jest stolicą Minorki. Przez wieki wzbudzało zazdrość wszystkich imperiów i cywilizacji, które się w nim znalazły. Miasto posiada bowiem największy w basenie Morza Śródziemnego naturalny port. Ono samo powstało na jego wysokim klifie. Mahon zachwyca niesamowitą scenerią, porosłymi palmami placami, wąskimi uliczkami i wystawnymi rezydencjami.

Osada Talajotów Son Catlar

Son Catlar to jedyna tak dobrze zachowana osada Talajotów na Balearach. To niesamowite, w jak dobrym jest stanie, biorąc po uwagę że do naszych czasów zachował się kilometr kamiennej ściany wzniesionej bez użycia zaprawy. Poza tym zadziwiają przylegające do murów bastiony i korytarz wejściowy. San Catlar leży 7,5 km od Ciutadelli. Można się tam dostać samochodem, jadąc Cami de Sant Joan de Missa lub transportem publicznym, który w sezonie kursuje z Ciutadelli.

Na Minorce plaże zajmują powierzchnię aż 700 m kw. i są rozmieszczone na 216 km linii brzegowej. Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na wyspie, a chcieliby zobaczyć jak najwięcej plaż najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie łódki w Cala Galdana, popularnej miejscowości turystycznej nazywanej “królową morza”.  Decydując się na takie rozwiązanie, w ciągu jednego dnia można dopłynąć do kilku zatok.

Cala Presili

Cala Presili jest pięknym zwieńczeniem parku narodowego S’Albufera des Grau. Niewielka, pokryta białym piaskiem, oblewanym krystalicznie błękitną wodą dopełnia malowniczą scenerię parku. Plaża leży w dużej, szeroko otwartej zatoce, przez co jest narażona na wiatr. Podczas kąpieli trzeba też uważać na skały przy brzegu. Na plażę można łatwo dojechać. Od Mahon dzieli ją 17 km.

Parc Natural S’Albufera des Grau

Ten rozciągnięty na 5 ha obszar północno-wschodniej Minorki stanowi serce rezerwatu biosfery. Charakteryzuje się bogactwem naturalnym i zróżnicowanym ukształtowaniem terenu od bagien przez lasy po wydmy i przybrzeżne wyspy. Schronienie znajdują tam przede wszystkim wodne ptaki, jaszczurki i żółwie. Przez park biegną malownicze trasy piesze.

Góra Monte Toro

Monte Toro jest najwyższą górą Minorki i jednocześnie najlepszym punktem widokowym na wyspie. Sięgająca 357 metrów nad poziom morza, ukazuje niesamowitą scenerię okolicy. Na wzniesieniu warto zajrzeć do XVII-wiecznego sanktuarium Maryi Dziewicy od Byka.

Wielość plaż i bogactwo naturalne Minorki stwarzają doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku.

Żeglarstwo

Łagodna bryza sprzyja żeglowaniu. Gdy łagodnie powiewa turkusowe, na turkusowe wody Morza Śródziemnego wypływają żaglówki. Żeglarstwo to popularny sport na Minorce. Daje bowiem świetną okazję, aby w ciszy i spokoju podziwiać krajobraz wyspy z zupełnie innej perspektywy.

Kajakarstwo

Urokliwe zatoczki i złote plaże zachęcają także do kajakowania. Najbardziej sprzyjającym ku temu terenem jest południowe wybrzeże Minorki. W ten sposób można zwiedzić sporą część zatok, zatrzymując się na błogi odpoczynek w niektórych z nich.

Windsurfing

Minorka jest dosyć wietrzną wyspą. Wystarczy jednak dobrze nauczyć się wiatru i oswoić go, aby uczynić z tej cechy zaletę. Mieszkańcy wyspy wiedzą o tym najlepiej, dlatego tak dobrze rozwija się tam windsurfing, a w ostatnim czasie także surfing. Najlepsze warunki do uprawiania tego sportu panują w Fornells.

Jazda na rowerze

Minorka jest także rajem dla miłośników dwukołowców. Na wyspie nie brakuje ścieżek rowerowych. Najciekawsza wiedzie z Ciutadelli do Cap d’Artrutx. Po drodze mija się megalityczne zabytki Son Olivaret i urokliwą plażę Cala Blanca.

Jazda konna

Popularnym sposobem odkrywania uroków Minorki jest także jazda konna. Wiele odcinków Cami de cavalls da się przebyć na grzbietach tych zwierząt. Taka wycieczka zajmuje zwykle 3-5 dni.

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon