Salamanka

3.86       Zobacz opinie (7)

Salamanka ( hiszp. Salamanca) leży w zachodniej części Hiszpanii. Słynie przede wszystkim z tego, że jest najważniejszym ośrodkiem akademickim w tym kraju. Studenci stanowią jej ważną część i dzięki nim Salamanka może się poszczycić naprawdę świetną, bardzo pozytywną atmosferą.

Salamanka
Salamanka, Hiszpania - © Zielonamapa

Jednak miasto ma także sporo do zaoferowania odwiedzającym go turystom. Znajdziesz tam mnóstwo zabytków, a architektoniczny ład robi piorunujące wrażenie. Szybko też zrozumiesz, dlatego Salamankę określa się mianem “złotego miasta”. Wszystko za sprawą piaskowca, z jakiego wykonano wiele budynków w jej obrębie. Bowiem w słońcu mieni się niczym złoto.

Dla kogo?

Odwiedź Salamankę, jeśli lubisz zwiedzać. W obrębie starego miasta znajdziesz sporo ciekawych zabytków, a malownicza architektura jest idealną scenerią do długich spacerów. Salamanca, dzięki licznie zamieszkującym ją studentom, posiada ogromną ilość świetnych pubów i klubów. Dobrą zabawę masz tam gwarantowaną!

Zdjęcia

  • Salamanka
  • Salamanka
  • Salamanka
  • Salamanka
  • Salamanka
  • Salamanka
  • Salamanka
  • Salamanka
  • Salamanka
  • Salamanka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Salamanka jest ciekawą propozycją na kilkudniowy city break. Wizytę w niej możesz połączyć z odwiedzinami w Madrycie, Segowii czy Toledo. Bowiem wszystkie te miasta są ze sobą świetnie skomunikowane. Jeśli zależy Ci na zwiedzaniu, lepiej wybierz się tam na jesieni, gdy temperatury bardziej sprzyjają eksplorowaniu miast.

Salamanka
Salamanka, Hiszpania - © Zielonamapa

Na pewno warto poświęcić Salamance trochę czasu. Choć nie jest to najpopularniejsze pod kątem turystycznym miasto Hiszpanii, to ma sporo do zaoferowania tym, którzy zapragną ją lepiej poznać.

Plaza Mayor

Pobyt w Salamance warto rozpocząć od jej głównego placu, czyli Plaza Mayor. Jest to nie tylko największy plac tego miasta, ale także całej Hiszpanii. Zajmuje powierzchnię 6500 m². Otoczony jest 88 arkadami, które stanowią element dekoracyjny budynków stojących wzdłuż placu. Wznosi się tam ratusz miejski. Ze względu na wspaniałą architekturę oraz swą wyjątkowość, Plaza Mayor został w 1988 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Salamanka
Plaza Mayor, Salamanka, Hiszpania - © Zielonamapa

La Clerecía

Jednym z piękniejszych, świecko-sakralnych budynków Salamanki jest La Clerecía. Od 1940 budynek ten jest siedzibą Papieskiego Uniwersytetu. Dzieli się na trzy części: szkołę, klasztor i kościół. Turyści zaglądają tu z dwóch powodów. Pierwszym jest niesamowita, barokowa architektura. Drugim zaś możliwość wejścia na wieże La Clerecía, skąd rozpościera się fantastyczna panorama złotego, zbudowanego głównie z piaskowca miasta.

Salamanka
Salamanka, Hiszpania - © Zielonamapa

Catedral de Salamanca

Na uwagę zasługuje także katedra (Catedral de Salamanca). Ciekawostką odnośnie tej budowli jest to, że powstała z połączenia dwóch świątyń. Pierwszą z nich zbudowano w XII w., druga zaś w XVI w.. To właśnie na fasadzie tej katedry znalazła się słynna płaskorzeźba przedstawiająca kosmonautę. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że został tam umieszczony po zbudowaniu nowszej katedry i to w czasach, gdy o lotach w kosmach mało kto myślał.

Salamanka
Catedral de Salamanca, Salamanka, Hiszpania - © Zielonamapa

Casa de las Conchas

W Salamance znajdziesz sporo, niezwykłych budowli. Jednym z nich jest Casa de las Conchas, czyli Dom Muszli (Calle de la Compañía 2). To gotycki budynek, postawiony na przełomie XV i XVI w.. Co go wyróżnia? Otóż jego fasada została ozdobiona 300 muszlami. Mieszkańcy mają kilka wyjaśnień na to, skąd wzięły się muszle. Jedna z bardziej prawdopodobnych teorii mówi, że właściciel domu chciał upamiętnić swoje przejście Szlakiem Świętego Jakuba do Santiago de Compostela. A symbolem tego szlaku jest muszla właśnie. Obecnie w domu tym mieści się przestrzeń dla wystaw czasowych oraz biblioteka.

Uniwersytet w Salamance

Sporą część starówki Salamanki zajmują budynki należące do uniwersytetu. Budowa kompleksu rozpoczęła się w XIII w.. Nie tylko był i jest to jeden z najważniejszych ośrodków uniwersyteckich na świecie, ale także jeden z bardziej postępowych. To tu, już w średniowieczu, rozwijał się nurt kopernikański, który zakładał, że to nie ziemia, a słońce jest w centrum wszechświata. W trakcie wizyty w Salamance koniecznie odwiedź uniwersytet. Zajrzyj na Patio de Escuelas, czyli uroczy dziedziniec, przy którym wznosi się najważniejszy budynek kompleksu, czyli Escuelas Menores.

Salamanka
Uniwersytet, Salamanka, Hiszpania - © Zielonamapa

Museo de Historia de la Automoción

Nawet jeśli nie jesteś fanem motoryzacji, to i tak spodoba Ci się w muzeum poświęconemu historii samochodów. Museo de Historia de la Automoción (Plaza del Mercado Viejo), bo o nim mowa, pozwala obejrzeć wiele, starych i niesamowicie zaprojektowanych aut. Kolekcja jest naprawdę imponująca i będzie stanowić doskonałą rozrywkę dla każdego, bez względu na wiek.

Domus Artium 2002

Pod tą dość enigmatyczną nazwą kryje się Muzeum Sztuki Współczesnej. Domus Artium 2002 (Av. de la Aldehuela) założone zostało w 2002 roku, gdy Salamanca pełniła rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Zajmuje wnętrza dawnego… więzienia. Muzeum oferuje ciekawą kolekcję współczesnych dzieł sztuki, głównie awangardowej. Co ważne, możesz go zwiedzać za darmo.

Jeśli oprócz zwiedzania Salamanki liczysz tam również na dobrą zabawę, wtedy odwiedź jej starówkę także wieczorem. Najwięcej klubów i pubów znajdziesz przede wszystkim wzdłuż ul. Gran Via oraz odchodzących od niej mniejszych uliczek.

Salamanka
Salamanka, Hiszpania - © Zielonamapa

De Laval Genovés El Submarino

Impreza na łodzi podwodnej? Takie rzeczy tylko w Salamance. W szczególności, że łódź podwodna stoi na lądzie, praktycznie w obrębie starówki. De Laval Genovés El Submarino (Calle San Justo 27) to jeden z bardziej charakterystycznych klubów Salamanki. Będziesz mógł się tam pobawić w rytmach rockowej muzyki. Jedynym minusem klubu jest dość ograniczona przestrzeń. Jeśli więc zapragniesz spędzić tam czas, przyjdź już koło godz. 20-21.

Pakipalla

Na pewno dobrą zabawę gwarantuje klub Pakipalla (Calle San Justo 27, 31), który jest bezpośrednim sąsiadem De Laval Genovés El Submarino. Możesz tu liczyć na urozmaiconą muzykę, a także co jakiś czas na występy na żywo. Oprócz drinków klub oferuje piwo w rozsądnych jak na Hiszpanię cenach.

Bordadores Shake & Cook

Jeśli szukasz miejsca, gdzie dobrze zjesz oraz napijesz się doskonale przyrządzonych drinków, wtedy koniecznie zawitaj w Bordadores Shake & Cook (Calle Bordadores 12). Znajduje się jakieś 200 m na zachód od głównego placu. Klimatyczny wystrój wnętrz, ciekawe menu i świetna atmosfera.

La Camelot

Na pewno jedną z bardziej znanych dyskotek Salamanki jest La Camelot (Calle Bordadores 3). Zajmuje część budynku należącego niegdyś do klasztoru urszulanek. Z racji tego, że budowla ta jest zabytkowa, możesz tam liczyć na iście średniowieczny klimat. Pamiętaj jednak, że w szczególności w weekendy bywa tam bardzo tłoczno.

Music Factory

Na imprezę warto też wpaść do Music Factory (Plaza de Monterrey 7). Klub słynie z licznych występów na żywo. Ma też klimatyczny wystrój, który sprzyja kontemplowaniu muzyki. Panuje tam zwykle nieco bardziej kameralna atmosfera.

Irish Rover Theatre

Jeśli podczas pobytu w Salamance zatęsknisz za smakiem naprawdę dobrego piwa, wtedy wybierz się do Irish Rover Theatre (Calle Rúa Antigua 11). To dość popularne miejsce wśród turystów, ale ze względu na dość niskie ceny, wpadają tu również studenci. Wnętrze na pierwszy rzut oka nieco mroczne, jest naprawdę ciekawie urządzone. Pub jest dobry miejscem na spotkanie ze znajomymi.

CVM Lavde

Kolejnym, godnym uwagi klubem Salamanki jest CVM Lavde (Calle del Prior 5, 7). Jego parkiet stanowi replikę głównego placu, czyli Plaza Mayor. Cieszy się on uznaniem zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Salamanki.

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon