Santiago de Compostela

3.92       Zobacz opinie (12)

Santiago de Compostela już od czasów średniowiecznych stanowi popularny cel pielgrzymek do grobu św. Jakuba. Do miasta wiedzie kilka ofidjalnie wyznaczonych szlaków. Najpopularniejszym jest ten znany pod nazwą Camino Frances zaczynający się w San-Jean-Pied-de-Port we Francji. Starówka Santiago de Compostela wraz z czterema drogami pielgrzymkowymi wiodącymi do niego znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

Santiago
Santiago de Compostela, Hiszpania - © Zielonamapa

Oczywiście Santiago de Compostela to nie tylko pielgrzymi. Przede wszystkim pełni funkcję stolicy Galicji oraz jest miastem uniwersyteckim. Koniecznie wpadnij do Galicyjskiego Centrum Sztuki Współczesnej i Cidade da Cultura (Miasta Kultury), czyli dwóch galerii, w których będziesz mógł podziwiać ciekawe przykłady malarstwa czy rzeźby. Santiago de Compostela jest też tętniącym życiem miejscem, w którym bez trudu znajdziesz wysokiej klasy restauracje, jak i przytulne puby czy gwarne kluby, które umilą Ci czas wieczorową porą. 

Dla kogo?

Santiago de Compostela to przede wszystkim propozycja dla pielgrzymów. Jeśli zdecydujesz się na pokonanie kilkuset kilometrowego szlaku wiodącego do miasta z różnych stron Hiszpanii lub państw ościennych, to finał Twojej wędrówki będzie miał miejsce w katedrze przy głównym placu. Santiago de Compostela przypadnie Ci do gustu również wtedy, gdy lubisz zwiedzać. A jeśli zamiast tego wolisz imprezować oraz próbować lokalnej kuchni, wtedy będziesz mógł skorzystać z bogatej oferty życia nocnego i restauracyjnego. 

 

Zdjęcia

  • Santiago
  • Santiago
  • Santiago
  • Santiago
  • Santiago
  • Santiago
  • Santiago
  • Santiago
  • Santiago
  • Santiago
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Santiago de Compostela znajduje się pod wpływem wilgotnego klimatu oceanicznego. Lata są gorące, a w grudniu bywa naprawdę zimno. Opady śniegu zdarzają się rzadko i nie są zbyt intensywne. Najchłodniejszym miesiącem jest luty, a najbardziej deszczowym styczeń. Wiatr wiejący znad Atlantyku sprawia, że w Santiago jest około 1500 mm opadów rocznie, czyli najwięcej w całej Hiszpanii!

Santiago
Santiago, Hiszpania - © Zielonamapa

Pielgrzymki

Wielu pielgrzymów wybiera się na Camino de Santiago w porze letniej (tj. lipiec-sierpień). Ze względu na wysokiej temperatury i długi nie jest to jednak najlepszy, możliwy wybór. Dużo bardziej dogodne warunki zastać tam można w maju, czerwcu lub we wrześniu. Nadal jest ciepło, ale już nie tak upalnie i większość schronisk dla pielgrzymów jest jeszcze otwarta. W tym czasie miejsca noclegowe nie są też aż tak przepełnione. Jeśli celem Twojej wycieczki jest typowe zwiedzanie i imprezowanie, to okres od maja do września również będzie dobrym wyborem.

Nie sposób poznać Santiago w oderwaniu od jego przeszłości. Nad miastem dominuje Katedra św. Jakuba, która jest głównym celem pielgrzymów. Poza główną atrakcją Santiago skrywa wiele zabytków, które są dopełnieniem przejścia El Camino. Wystarczą dwa dni, aby dość gruntownie poznać Santiago, odpocząć i skosztować lokalnych przysmaków.

Katedra św. Jakuba

Jest to punkt kulminacyjny każdej pielgrzymki do Santiago. Według legendy tutaj miał pojawić się deszcz spadających gwiazd, który wskazał miejsce grobu św. Jakuba. Fasada i plac przed katedrą (Praza do Obradoiro) jest jednym  z najbardziej charakterystycznych miejsc w całym mieście. Sama świątynia utrzymana jest w stylu romańskim i chyba na każdym robi ogromne wrażenie. 

Santiago
Katedra św. Jakuba, Santiago, Hiszpania - © Zielonamapa

Praza do Obradoiro

Plac ten to punkt docelowy pielgrzymów, którzy przechodzą Drogę św. Jakuba. Okoliczne budynki są przykładem różnych stylów architektonicznych. Na wschodzie wznosi się katedra, po prawej muzeum i pałac Gelmirez. Na zachodzie Pałac Rajoy, który obecnie pełni funkcję ratusza. Od północnej strony znajduje się Katolicki Dom Króla przyjmujący pielgrzymów, a na południu San Jerónimo College. Jest to dawna rezydencja studencka, a teraz główna siedziba Uniwersytetu w Santiago de Compostela.

Santiago
Santiago, Hiszpania - © Zielonamapa

Park Alameda

Do parku można wejść od strony Campo de Estrella. Po wejściu warto skręcić w alejkę po prawej stronie, gdzie na samym końcu znajduje się punkt widokowy. Właśnie z tego miejsca wykonywana jest większość zdjęć z pocztówek czy reklamowych folderów.

Muzeum Ludności Galicyjskiej

Muzeum Ludności Galicyjskiej (Museo do Pobo Galego, Costa de San Domingos) funkcjonuje od 1977 roku w klasztorze Santo Domingo de Bonoval. Zostało założone jako organizacja, która będzie służyć ochronie tradycji i obyczajów. Muzeum pokazuje różne aspekty życia, tradycyjne rzemiosła, lokalne stroje i czy przykłady miejscowej architektury. Organizowane są tu także wystawy czasowe.

Muzeum Pielgrzymek

Muzeum Pielgrzymek (Museo das Peregrinacións, Praza das Praterías, 2) przybliża fenomen Santiago de Compostela jako pielgrzymkowego celu wśród ludzi z całego świata. Ekspozycja zajmuje trzy piętra i stanowi ciekawe uzupełnienie pobytu w mieście. 

Plaza da Quintana

Plac położony jest po drugiej stronie katedry. Jest podzielony na dwie części. W przeszłości służył jako cmentarz i rynek. Legenda głosi, że każdy, kto przyjdzie do tego miejsca o północy, będzie mógł tam zobaczyć wszystkich zmarłych.

Hostal dos Reis Católicos

Pierwotnie był to szpital wybudowany po wizycie katolickich królów w Santiago w 1486 roku. Z biegiem lat zarządzili oni budowę dużego hotelu. Pieniądze, które zarobili dzięki podbojowi Granady przeznaczone zostały właśnie na nowe miejsca noclegowe dla pielgrzymów. Na froncie budowli widać dwa herby Kastylii.

W Santiago rytm dnia wyznaczają przebywający tu studenci oraz pielgrzymi, którzy odwiedzają to miasto. Dlatego też Santiago nie zasypia i bez problemu można znaleźć miejsce do zabawy o każdej porze dnia i nocy. Bogata jest także oferta kulturowa – czekają tu na Ciebie koncerty, uliczne występy czy pokazy filmowe.

Fuco Lois

Pub Fuco Lois (Rúa de Xelmírez, 25) położony jest stosunkowo blisko katedry. Miejsce kultowe i znane, odwiedzane chętnie tak przez turystów, jak i miejscowych. Należy najstarszych barów w mieście. Jego wnętrze jest rustykalne i bardzo przytulne. Na jednym drinku na pewno się nie skończy.

Borriquita de Belém

Na pewno warto wpaść do Borriquita de Belém (Rúa de San Paio de Antealtares, 22). Miejsce o mocno niezobowiązującej atmosferze, również położone w centrum Santiago de Compostela. Odbywają się tam kameralne koncerty. W ofercie sporo najróżniejszych drinków, których ceny są bardzo przystępne.

Chocolate

Chocolate (Rua das Ameas 8) to idealna propozycja, jeśli chcesz skosztować najlepszych drinków w całym Santiago de Compostela. Tutejsi barmani znani są z doskonałych umiejętności miksowania najróżniejszych smaków. Do tego w menu znajdziesz spory wybór win musujących. A to wszystko w zadbanej i ciekawie zaaranżowanej przestrzeni.

 

Camino de Santiago to jeden z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych w Europie. Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla każdego, bez względu na wyznanie i narodowość. Atrybutem pielgrzymki jest muszla św. Jakuba. Jest ona drogowskazem, którym oznaczone są szlaki św. Jakuba. Ma ona też symboliczne znaczenie – jej promienie schodzą się w jednym miejscu, jak wszystkie szlaki, które prowadzą do Santiago.

Santiago
Santiago, Hiszpania - © Zielonamapa

Camino Frances

Najbardziej obleganą trasą jest Camino Frances (od Saint-Jean-Pied-de-Port we francuskich Pirenejach do Santiago de Compostela) o długości 774 km. Przejście całego szlaku przeciętnemu pielgrzymowi zajmuje 30 dni (25 km dziennie). Dystans można dopasować do swoich możliwości fizycznych i czasu, jaki mamy do dyspozycji. Aby uzyskać certyfikat “Compostelana” należy pieszo pokonać minimum 120 km (rowerem 200 km).

Wycieczka do Finiestre

Warto wybrać się również na wycieczkę do Finisterre, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Półwyspu Iberyjskiego. Niektórzy uważają, że tam kończy się Hiszpania. Finisterre to ostatni etap El Camino. Pielgrzymi, którzy dotarli do tego miejsca, kąpali się w oceanie (symboliczne oczyszczenie), palili ubrania, w których przeszli szlak oraz zabrali ze sobą muszlę na dowód, że przeszli El Camino.

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon