Sewilla

4.31       Zobacz opinie (13)

Sewilla, obok Madrytu czy Barcelony, jest jednym z popularniejszych miast Hiszpanii. Stanowi stolicę Andaluzji oraz… flamenco. Niewątpliwie Sewilla żyje tym tańcem. Wzięcie udziału w pokazie flamenco jest jedną z obowiązkowych atrakcji podczas pobytu w tym mieście. Sewilla to także liczne, zachwycające zabytki z Alkazarem czy La Giraldą na czele. Miasto posiada wiele wspaniałych i monumentalnych budowli, a do tego cechuje go architektoniczny ład. Pamiętaj jednak, że Sewilla jest jednym z bardziej słonecznych i ciepłych punktów na mapie Hiszpanii. Latem jest tu gorąco jak w piecu!

Sewilla, Hiszpania

Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Na pewno Sewilla jest idealnym kierunkiem dla podróżujących par, które szukają romantycznego, pięknego miejsca na city break, ale i na dłuższy pobyt. Jeśli podróżujesz sam lub po prostu lubisz zwiedzać, wtedy na pewno zachwycisz się tym hiszpańskim miastem.

Zdjęcia

 • Sewilla
 • Metropol Parasol
 • La Giralda Sewilla
 • Museo del Baile Flamenco, Sewilla
 • Sewilla
 • Sewilla
 • Sewilla
 • Sewilla
 • Sewilla
 • Sewilla
 • Sewilla
 • Sewilla
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli źle znosisz upały, wtedy lepiej omijaj Sewillę szerokim łukiem od czerwca do sierpnia. Raczej zdecyduj się na wizytę wczesną wiosną, jesienią lub zimą. Wtedy temperatury nie są tak zabójcze i nie będziesz miał wrażenia, że słońce chce Ci wypalić mózg.

Sewilla
Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

Sewilla to fascynujące miasto, które zwiedza się z przyjemnością. Najważniejsze zabytki znajdują się w swym bliskim sąsiedztwie. Dlatego nie musisz korzystać z transportu publicznego lub własnego auta, by do nich dotrzeć.

Sewilla
Plaza de Espana, Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

Real Alcázar de Sevilla

Prawdziwą perełką Sewilli jest bez wątpienia Real Alcázar. Pod nazwą tą kryje się przepiękny kompleks pałacowy, który stanowi doskonały przykład architektury i sztuki Mudéjar (która łączy styl muzułmański/mauretański z romańskim lub gotyckim). Jego budowa zaczęła się ok. XI w. i przez kolejne stulecia był przebudowywany i upiększany. Oprócz wspaniałych wnętrz i zachwycających zdobień (jak choćby płytki azulejos), czekają tu na Ciebie niesamowite ogrody. Zwiedzanie pałacu jest niezapomnianym doświadczeniem, przede wszystkim pod kątem wizualnym. Wraz z katedrą i budynkiem Głównego Archiwum Indii znalazł się pod ochroną UNESCO. Pałac stanowił też tło m.in. dla serialu “Gra o Tron” czy filmu “Królestwo Niebieskie”.

Sewilla
Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

Torre del Oro

Torre del Oro, czyli Złota Wieża, wznosi się nad brzegiem Kanału Alfonsa XIII. Zbudowana została w XIII w.. Wchodziła w skład imponującego systemu fortyfikacji, jakie miały bronić Sewillę przed atakami. Podobno była kiedyś pokryta złotymi płytkami, stąd “złoto” w jej nazwie. Płytek niestety nie zobaczysz. Za to we wnętrzu wieży będziesz mógł odwiedzić Muzeum Morskie (Museo Naval Torre Del Oro).

Parque de María Luisa

Sewilla posiada kilka, przyjemnych parków. Jednym z najpopularniejszych jest Parque de María Luisa, czyli Park Marii Luisy. Dlaczego warto tam zajrzeć? Przede wszystkim zobaczysz tu dwa, okazałe pałace. Po jego terenie będziesz mógł np. popływać łódką. Liczne alejki spacerowe pozwolą Ci przyjrzeć się wspaniałej roślinności. Oprócz tego na terenie parku działa Museo de Artes y Costumbres Populares (Muzeum Sztuki Popularnej i Obyczajowej) oraz Museo Arqueológico (Muzeum Archeologiczne).

Acuario de Sevilla

Jeśli już zdecydujesz się na wizytę w parku, nie zapomnij też o odwiedzinach w Akwarium (Acuario de Sevilla, Muelle de las Delicias). Będziesz mógł tam zobaczyć 7000 okazów należących do 400 różnych gatunków. Zamieszkują one 35 akwariów, z czego najgłębsze z nich wszystkich ma 9 m. Zostało stworzone dla największych mieszkańców kompleksu, czyli rekinów.

Acuario de Sevilla
Acuario de Sevilla, Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

Catedral de Sevilla

XVI-wieczna Katedra Najświętszej Marii Panny (Catedral de Sevilla) stanęła w miejscu, w którym niegdyś wznosił się meczet. Pamiątką po tamtym okresie jest dawny minaret - la Giralda, znajdujący się tuż obok. Niewątpliwie katedra wyróżnia się wspaniałą architekturą. Jej walory zostały docenione, dlatego wraz z dwoma innymi zabytkami, czyli Alcázarem oraz Głównym Archiwum Indii, wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wnętrze katedry można zwiedzać. Zobaczysz tam m.in. niesamowitą, 4-metrową monstrancję czy grób Krzysztofa Kolumba.

Sewilla
Catedral de Sevilla, Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

La Giralda

La Giralda (Av. de la Constitución,), czyli pięknie zdobiony, dawny minaret, jest jednym z symboli Sewilli. Pierwotnie budowla ta miała 76 m wysokości. Gdy skończyła się muzułmańska dominacja na tych terenach, nowe władze uznały, że minaret należy zachować. Postanowiono jednak nieco go zmodyfikować.

La Giralda Sewilla
La Giralda, Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

W efekcie go podwyższono i przekształcono w dzwonnicę o wysokości prawie 100 m. Wnętrze tej budowli udostępnione jest zwiedzającym. Sporą ciekawostką jest to, że w środku nie zobaczysz schodów. Zamiast tego zamontowano tam coś na kształt pochyłego chodnika. Dzięki temu muezzin był w stanie wjechać na szczyt wieży na koniu.

Museo del Baile Flamenco

Sewilla to flamenco. Dlatego warto wpaść do muzeum, które zostało poświęcone temu stylowi tańca. Museo del Baile Flamenco (Calle Manuel Rojas Marcos 3), bo o nim mowa, oferuje nowoczesną wystawę, dzięki której zgłębisz historię tego tańca czy tradycji z nim związanych. Na pewno warto zdecydować się na bilet obejmujący zwiedzanie oraz udział w pokazie tańca. Możesz być pewien, że na długo zapadnie Ci w pamięci.

Museo del Baile Flamenco, Sewilla
Museo del Baile Flamenco, Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

Las Setas

Mieszkańcy Sewilli nie byli zachwyceni, gdy w ich mieście wyrósł grzyb. Bo taką nazwę nadano drewnianej, futurystycznej konstrukcji, jaka stanęła w obrębie starówki. Las Setas (grzyb), a raczej Metropol Parasol, wznosi się przy placu Encarnación. Prawdopodobnie, gdyby pojawił się w innej dzielnicy Sewilli, nie wzbudzałby tylu kontrowersji. Za jego projektem stał niemiecki projektant Jürgen Mayer. Grzyb zagościł na stałe w miejskim krajobrazie w kwietniu 2011 roku. Jaką funkcję pełni, oprócz tego, że zdobi/szpeci Sewillę? Przede wszystkim jest całkiem niezłym punktem widokowym. Działa w nim także restauracja. Pod nim natomiast znajduje się stanowisko archeologiczne - Antiquarium.

Metropol Parasol
Metropol Parasol, Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

Isla Mágica

Nikt nie powiedział, że Sewilla to tylko poważne, historyczne tematy. Jeśli chciałbyś się rozerwać lub podróżujesz z dzieciakami, wtedy odwiedź Isla Mágica. To park rozrywki położony na przeciwległym brzegu kanału niż starówka. Obejmuje 6 stref tematycznych: Puerto de Indias, Ameryka, Amazonia, El Dorado, Piratów oraz Fontannę Młodości. Centralną część parku stanowi jezioro. Wokół niego znajdziesz kolejki górskie, strefę wodnych atrakcji, strefę dla najmłodszych z karuzelami i zjeżdżalniami, restauracje.

Barrio Santa Cruz

Najlepszą dzielnicą na imprezowanie w Sewilli jest dzielnica żydowska Barrio Santa Cruz. Znajduje się w samym centrum, gdzie znajdziesz od cholery barów.

Barrio Santa Cruz, Sewilla
Barrio Santa Cruz, Sewilla, Hiszpania - © Zielonamapa

El Arenal i El Centro

W samym centrum warto zerknąć na Plaza del Salvador, gdzie większość ludzi zbiera się między północą a pierwszą w nocy.

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon