Toledo

3.56       Zobacz opinie (9)

Toledo, bliski sąsiad Madrytu, leży nad rzeką Tag i do XVI w. pełnił funkcję hiszpańskiej stolicy. Na pewno spotkasz się z określeniem, że jest to “miasto muzeum”. Szybko zrozumiesz, dlaczego. Otóż w centralnej części Toledo znajdziesz niezliczoną ilość zabytków.

Toledo

Toledo, Hiszpania - © Zielonamapa

Zwiedzanie miasta stanowi więc fantastyczną podróż w przeszłość, która pozwala zagłębić się w historię i kulturę Hiszpanii. Toledo jest też niezwykle fotogeniczne, stąd stanowi niewyczerpane źródło fotograficznych inspiracji. Zatem, daj się ponieść wspaniałej architekturze, wąskim uliczkom i klimatycznym zakamarkom i spędź w tym hiszpańskim mieście przynajmniej jeden dzień.

Dla kogo?

Toledo jest nie lada gratką dla wszystkich entuzjastów zwiedzania i zgłębiania historii. Tu na każdym kroku będziesz mógł podziwiać zachwycające dzieła stworzone przez architektów, a także przechadzać się tymi samymi uliczkami, którymi spacerował El Greco.

Zdjęcia

  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chcesz odwiedzić Madryt, na pewno zaplanuj też wizytę w Toledo. W szczególności, że oba miasta dzieli dystans ok. 73 km i są bardzo dobrze połączone siecią dróg oraz przez transport publiczny. Dobrą porą na zwiedzanie Toledo jest wiosna oraz jesień. Latem temperatury bywają dość nieznośne, w szczególności w wąskich i ciasnych uliczkach, w których cyrkulacja powietrza nie zawsze jest zbyt dobra.

W Toledo znajdziesz mnóstwo zabytków. Sporo z nich pochodzi ze średniowiecza. To właśnie w tym czasie miasto mocno się rozwijało i rozbudowywało. Pamiątką po tym okresie są np. mury obronne i bramy. Co więcej, obejrzysz tam mnóstwo budowli w stylu mudéjar. Styl ten jest charakterystyczny dla Hiszpanii, a w szczególności dla Toledo. Stanowi połączenie elementów romańskich lub gotyckich z islamskimi. Wyróżnia go duża ilość zdobień i ornamentów (figury geometryczne, motywy roślinne).

Santa Iglesia Catedral Primada de Toledo

Zwiedzanie Toledo warto rozpocząć od centralnej części starówki, w której wznosi się katedra – Santa Iglesia Catedral Primada de Toledo. Ta gotycka świątynia jest nie tylko jednym z najważniejszych, sakralnych zabytków miasta, ale również całej Hiszpanii. Powstała w XIII w.. Posiada strzelistą wieżę, dzięki której wybija się ponad liczne, ciasno otaczające je budynki. Jej wnętrze zapiera dech w piersi. 88 bogato zdobionych kolumn, liczne obrazy, wspaniałe sklepienie żebrowe, niesamowite witraże, chór z zachwycającymi zdobieniami, to tylko niektóre z atrakcji czekających na Ciebie w środku katedry.

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon