Toledo

3.82       Zobacz opinie (11)

Toledo, bliski sąsiad Madrytu, leży nad rzeką Tag i do XVI w. pełnił funkcję hiszpańskiej stolicy. Na pewno spotkasz się z określeniem, że jest to “miasto muzeum”. Szybko zrozumiesz, dlaczego. Otóż w centralnej części Toledo znajdziesz niezliczoną ilość zabytków.

Toledo
Toledo, Hiszpania - © Zielonamapa

Zwiedzanie miasta stanowi więc fantastyczną podróż w przeszłość, która pozwala zagłębić się w historię i kulturę Hiszpanii. Toledo jest też niezwykle fotogeniczne, stąd stanowi niewyczerpane źródło fotograficznych inspiracji. Zatem, daj się ponieść wspaniałej architekturze, wąskim uliczkom i klimatycznym zakamarkom i spędź w tym hiszpańskim mieście przynajmniej jeden dzień.

Dla kogo?

Toledo jest nie lada gratką dla wszystkich entuzjastów zwiedzania i zgłębiania historii. Tu na każdym kroku będziesz mógł podziwiać zachwycające dzieła stworzone przez architektów, a także przechadzać się tymi samymi uliczkami, którymi spacerował El Greco.

Zdjęcia

  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
  • Toledo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli chcesz odwiedzić Madryt, na pewno zaplanuj też wizytę w Toledo. W szczególności, że oba miasta dzieli dystans ok. 73 km i są bardzo dobrze połączone siecią dróg oraz przez transport publiczny. Dobrą porą na zwiedzanie Toledo jest wiosna oraz jesień. Latem temperatury bywają dość nieznośne, w szczególności w wąskich i ciasnych uliczkach, w których cyrkulacja powietrza nie zawsze jest zbyt dobra.

W Toledo znajdziesz mnóstwo zabytków. Sporo z nich pochodzi ze średniowiecza. To właśnie w tym czasie miasto mocno się rozwijało i rozbudowywało. Pamiątką po tym okresie są np. mury obronne i bramy. Co więcej, obejrzysz tam mnóstwo budowli w stylu mudéjar. Styl ten jest charakterystyczny dla Hiszpanii, a w szczególności dla Toledo. Stanowi połączenie elementów romańskich lub gotyckich z islamskimi. Wyróżnia go duża ilość zdobień i ornamentów (figury geometryczne, motywy roślinne).

Toledo
Toledo, Hiszpania - © Zielonamapa

Santa Iglesia Catedral Primada de Toledo

Zwiedzanie Toledo warto rozpocząć od centralnej części starówki, w której wznosi się katedra - Santa Iglesia Catedral Primada de Toledo. Ta gotycka świątynia jest nie tylko jednym z najważniejszych, sakralnych zabytków miasta, ale również całej Hiszpanii. Powstała w XIII w.. Posiada strzelistą wieżę, dzięki której wybija się ponad liczne, ciasno otaczające je budynki. Jej wnętrze zapiera dech w piersi. 88 bogato zdobionych kolumn, liczne obrazy, wspaniałe sklepienie żebrowe, niesamowite witraże, chór z zachwycającymi zdobieniami, to tylko niektóre z atrakcji czekających na Ciebie w środku katedry.

Toledo
Santa Iglesia Catedral Primada de Toledo, Toledo, Hiszpania - © Zielonamapa

Museo del Queso Manchego

Jeśli poszukujesz nietuzinkowych miejsc, to tuż obok katedry znajduje się dość nietypowe muzeum. Museo del Queso Manchego, bo o nim mowa, przybliża historię i produkcję serów Manchego. Wywodzą się z regionu La Manchy (do którego nawiązuje ich nazwa). Do produkcji wykorzystywane jest mleko owcze. Podczas wizyty w muzeum będziesz się mógł nie tylko dowiedzieć, jak wyglądał i wygląda proces ich przygotowania, ale także ich spróbować. I degustacja jest najprzyjemniejszym elementem zwiedzania.

Juderia

Juedria to żydowska dzielnica, znajdująca się blisko rzeki, na północny-zachód od katedry. Jeśli szukasz bardzo klimatycznego miejsca na spacer, to właśnie Ci je podpowiedzieliśmy. Co wyróżnia Juderię? Wąskie, brukowane uliczki, które dodatkowo udekorowane są pięknie zdobionymi płytkami. W obrębie dzielnicy znajdziesz też synagogi. W jednej z nich, znanej pod nazwą Sinagoga del Tránsito (Calle Samuel Levi), działa muzeum, które przybliża historię Żydów z Toledo.

Museo El Greco

Podczas pobytu w Toledo warto poświęcić nieco czasu El Greco. Ten wybitny malarz pochodził właśnie z tego hiszpańskiego miasta. I tu też tworzył. Zajrzyj do Museo El Greco (Paseo Tránsito), które zgromadziło ponad 20 dzieł tego wybitnego artysty. Tuż obok znajduje się jego rodzinny dom.

Monasterio de San Juan de los Reyes

Jednym z piękniejszych pod kątem architektonicznym budynków w Toledo jest franciszkański monaster, czyli Monasterio de San Juan de los Reyes. Znajduje się na zachód od Juderii. Klasztor założony został w XV w. na specjalne życzenie królowej Isabeli oraz króla Ferdynanda II, którzy w ten sposób chcieli uczcić m.in. narodziny swojego syna Jana. Kościół powstał w kolejnym wieku. Cały kompleks jest doskonałym przykładem architektury późnego gotyku. Spacer krużgankami pozwala naprawdę się wyciszyć.

Museo de Santa Cruz

Jeśli jesteś fanem sztuki, wtedy koniecznie odwiedź Museo de Santa Cruz (Calle Miguel de Cervantes 3). Mieści się w misternie zdobionym budynku dawnego szpitala z XVI w.. Podczas zwiedzania obejrzysz trzy, główne wystawy. Pierwsza z nich poświęcona jest archeologii, a dokładniej przedmiotom pochodzącym z czasów prehistorycznych czy rzymskich. Druga przedstawia sztukę dekoracyjną, głównie gobeliny. Ostatnia to kolekcja dzieł sztuki, która przede wszystkim skupia się na obrazach z XVI i XVII w. powstałych w Toledo. Znajdziesz tu m.in prace El Greco czy Luisa Tristána.

Alcázar

Niewątpliwie jednym z symboli Toledo jest Alcázar, czyli forteca. Wznosi się na wzgórzu w północno-wschodniej części starówki. Początkowo była to mauretańska warownia, która później była wielokrotnie przebudowywana przez chrześcijańskich monarchów. Zbudowana została na planie kwadratu. Posiada 4 strzeliste wieże. W jej wnętrzach działa Muzeum Armii z bardzo ciekawą kolekcją poświęconą głównie wojnie domowej w Hiszpanii. Dodatkowo Alcázar jest genialnym punktem widokowym, z którego podziwiać można panoramę Toledo.

Toledo
Alcazar, Toledo, Hiszpania - © Zielonamapa

Mosty

Podczas pobytu w Toledo warto również przespacerować się wzdłuż rzeki Tag i zajrzeć na dwa, zabytkowe, przerzucone przez nią mosty. Jednym z bardziej charakterystycznych mostów jest Puente San Martín, znajdujący się przy zachodniej stronie starówki. Po raz pierwszy stanął w tym miejscu w XIII w., ale ponieważ wielokrotnie ulegał zniszczeniu, na przestrzeni kolejnych wieków był przebudowywany. Przy jego przeciwległych krańcach wznoszą się wieże, które miały chronić dostępu do niego. Przy wschodnim krańcu starówki znajduje się natomiast Puente de Alcántara. Łączy stare miasto z zamkiem San Servando.

Toledo
Puente San Martin, Toledo, Hiszpania - © Zielonamapa

Castillo San Servando

Castillo San Servando, czyli zamek wznoszący się na przeciwległym brzegu Tagu niż starówka zbudowany został ok. XI w.. Początkowo pełnił rolę monasteru. Ciekawostką jest to, że w jego wnętrzach działa… hostel dla młodzieży. Zajrzyj w jego okolice, by podziwiać przyjemną panoramę starówki i opływającej ją rzeki.

Toledo
Castillo San Servando, Toledo, Hiszpania - © Zielonamapa

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon