Walencja

3.93       Zobacz opinie (14)

Walencja (València) jest trzecim co do wielkości miastem Hiszpanii, które z pewnością jest jednym z najciekawszych z nich wszystkich. Oczywiście popularnością ustępuje nieco Barcelonie czy Madrytowi. Ale na pewno warto dać jej szansę. Bowiem Walencja zachwyca różnorodnością.

Walencja
Walencja, Hiszpania - © Zielonamapa

Znajdziesz tu pokaźną ilość zabytków, jak i niezwykły projekt, czy Ciudad de las Artes y las Ciencias stworzony przez dwóch, wybitnych architektów - Santiago Calatravę i Felixa Candela. Ze względu na to, że Walencja leży nad Morzem Śródziemnym, zarówno w niej, jak i jej okolicach rozciągają się przyjemne plaże. Wieczorami o rozrywkę dbają niezłe kluby i bary. Natomiast najbardziej niesamowitym wydarzeniem odbywającym się w Walencji jest Las Fallas, czyli Święto Ognia, które przypada na 19 marca.

Dla kogo?

Jeśli szukasz interesującego miejsca na city break, wtedy Walencja może być dla Ciebie doskonałą propozycją. Miasto pozwala na różne formy spędzania wolnego czasu - od zwiedzania, przez spacery, wypoczynek na plaży czy imprezowanie do białego rana. Jednym słowem - dla każdego coś miłego.

Zdjęcia

 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
 • Walencja
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Dzięki temu, że Walencja posiada dość stabilny klimat, który oferuje upalne lata i względnie ciepły zimy, można ją odwiedzać przez cały rok. Jednak jeśli zależy Ci na plażowaniu i wypoczynku nad morzem, wtedy wybierz się tam od czerwca do początku września.

Jeśli chcesz dość gruntownie zwiedzić Walencję, wtedy zaplanuj minimum dwa dni pobytu. Pozwoli Ci to na rozkoszowanie się klimatem tego miasta, ale również na relaks.

Walencja
Walencja, Hiszpania - © Zielonamapa

Ogrody Turii

Ogrody Turii (inaczej Park Turii), to wspaniałe tereny zielone, które okalają centrum Walencji. Powstały w dawnym korycie rzeki Turii, której bieg zmieniono w II połowie XX w.. Niestety miała ona tendencję do zalewania centralnej, zabytkowej części miasta. Po tym, gdy rzeka popłynęła nowym korytem, stare zamieniono na park (110 ha powierzchni) z licznymi alejkami, idealnymi na spacer lub rowerową przejażdżkę. Znajdziesz tu też place zabaw czy boiska do najróżniejszych sportów.

Miasto Sztuki i Nauki

W południowej części Ogrodów Turii wznosi się jeden z najciekawszych obiektów Walencji, czyli Miasteczko Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Za ten supernowoczesny kompleks odpowiadało dwóch, wybitnych architektów – Santiago Calatraca oraz Felix Candela. Jego budowa rozpoczęła się w 1996 r.. Centralną i najważniejszą część kompleksu stanowi budynek zwany L’Hemisferic, w którym działa kino oraz planetarium. Głównym założeniem projektu było połączenie nowoczesnych brył z wodą, która nadaje mu lekkości i dodatkowo optycznie go powiększa.

Walencja
Miasto Sztuki i Nauki, Walencja, Hiszpania - © Zielonamapa

Oceanarium

Przy południowym krańcu Miasteczka Sztuki i Nauki oraz Ogrodów Turii znajduje się kompleks  należący do Oceanarium (Oceanogràfic). Zajmuje on powierzchnię 110 tys. m². Znajdziesz tam 7 budynków, z których największy należy do ptaszarni. Jedną z popularniejszych atrakcji jest podwodny tunel mający 70 m długości, który pozwala spojrzeć na świat mórz i oceanów “od środka”. Na miejscu działa też kilka restauracji. Wstęp na teren Oceanarium jest drogi, ale na pewno nie będziesz żałował pieniędzy wydanych na bilet.

Plaça de la Reina

Głównym placem Walencji jest Plaça de la Reina. Nie można go nie polubić. Panuje tu gwarna atmosfera, dzięki licznym barom i restauracjom, jakie działają w otaczających go budynkach. Jednak najważniejszym obiektem wznoszącym się przy placu jest katedra.

Katedra

Najsłynniejszą atrakcją Walencji jest bez wątpienia katedra (La Seu de València). Ta gotycka budowla przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć… Świętego Graala. Badacze uważają, że kielich znajdujący się w katedrze może być tym legendarnym naczyniem. Do wnętrza świątyni prowadzą trzy portale. Jej wnętrze jest ogromne i bogato zdobione. Duże wrażenie robi marmurowy ołtarz główny. Oczywiście najwięcej osób zagląda do Kaplicy Kielicha, gdzie w specjalnym relikwiarzu przechowywany jest Święty Graal.

Walencja
La Seu de València, Walencja, Hiszpania - © Zielonamapa

Dzwonnica

Mająca 70 metrów dzwonnica, czyli El Micalet, stanowi ważny (dodatkowo płatny) punkt zwiedzania katedry. Wchodząc na nią masz zagwarantowane wspaniałe widoki. Z jej szczytu będziesz mógł podziwiać imponującą panoramę 360 stopni całego miasta. 

Mercado Central

Gdzie najlepiej poznaje się życie miasta? Oczywiście na targowisku. Dlatego podczas pobytu w Walencji nie można pominąć Mercado Central. Początkowo istniało tu targowisko na świeżym powietrzu. Jednak na początku XX w. miasto zdecydowało o zbudowaniu zadaszonej hali. Prace nad nią ukończono w 1928 r.. Aż do teraz hala targowa w Walencji, mająca 8000 m² powierzchni, jest wciąż jednym z największych, tego typu obiektów w Europie. Co więcej, jego architektura naprawdę zachwyca. W efekcie, oprócz oglądania stoisk uginających się pod ciężarem najróżniejszych frykasów, będziesz mógł podziwiać ciekawe rozwiązania zastosowane przez architektów.

Walencja
Walencja, Hiszpania - © Zielonamapa

Bioparc

Na zachodnich obrzeżach miasta znajduje się Bioparc (Av. Pío Baroja 3). To niezwykłe zoo, które pozwala obserwować zwierzaki niemalże w ich naturalnym środowisku. Bioparc szczyci się tym, że udało się w nim odtworzyć ekosystemy m.in. lasów równikowych czy sawanny. Zobaczysz tam ogromną ilość zwierząt z najróżniejszych zakątków naszego globu.  Spodoba się tam każdemu, bez względu na wiek.

Walencja pozwala nie tylko na zwiedzanie i imprezowanie, ale również na plażowanie. To hiszpańskie miasto może się poszczycić naprawdę ładnymi plażami. Spacer wzdłuż nich również będzie przyjemnym doświadczeniem, w szczególności w okolicach złotej godziny.

Walencja
Walencja, Hiszpania - © Zielonamapa

Playa de las Arenas

Playa de las Arenas znajduje się 20 min spacerem od centrum miasta i jest jedną z najpopularniejszych plaż całej Walencji. Szeroka i piaszczysta posiada wszystko, co potrzeba do szczęścia podczas plażowania: leżaki i parasole do wynajęcia, boiska do piłki plażowej, beach bary oraz restauracje. Jedyną wady las Arenas jest fakt, że zwykle bywa tu dość tłoczno.

Platja de la Patacona

W północnej części miasta leży Platja de la Patacona. Jeśli szukasz mniej zatłoczonej i nieco bardziej kameralnej plaży, wtedy od razu się tam wybierz. Wzdłuż niej ciągnie się promenada wysadzana palmami. Plaża jest bardzo rozległa i piaszczysta.

Platja del Saler

Natomiast na południe od granicy Walencji, obok miejscowości El Saler znajduje się plaża o tej samej nazwie. Wyróżniona jest symbolem Błękitnej Flagi. Ciągnie się na długości 5 km. Jest to dość wietrzny zakątek wybrzeża, stąd cieszy się popularnością wśród entuzjastów sportów wodnych – kitesurfingu czy windsurfingu.

Jak na duże i studenckie miasto przystało, Walencja gwarantuje dobrą zabawę przez cały rok. A wszystko za sprawą sporej ilości doskonałych klubów i pubów, w których przekonasz się, jak imprezują Hiszpanie.

Mya

Mya (Av. del Professor López Piñero 5) to klub działający na terenie Miasta Sztuki i Nauki stworzonego przez Calatravę i Candela. Może pomieścić 2500 gości, a na trzech scenach grane są różne gatunki muzyczne. Jest dość drogo, ale dobrą zabawę dostajesz w gratisie.

Electropura

W bliskim sąsiedztwie ścisłego centrum działa Electropura (Carrer del Pintor Salvador Abril 20). To połączenie pubu z klubem muzycznym. Głównie specjalizuje się w drinkach oraz muzyce elektronicznej, granej przez DJ-ów lub zespoły z Hiszpanii i innych części Europy i świata.

Café de las Horas

Jeśli szukasz idealnego miejsca na drinka lub randkę, wtedy wybierz się do Café de las Horas (Carrer del Comte d’Almodóvar, 1). To wyjątkowe miejsce na mapie Walencji, które wyróżnia ciekawy wystrój wnętrz. Mnóstwo kwiatów, obrazów i luster, do tego sufit pomalowany w rozgwieżdżone niebo. Jeśli raz zajrzysz do tej kawiarni, na pewno zechcesz do niej wrócić. Oprócz świetnych drinków, dostaniesz tam doskonale zaparzoną kawę oraz pyszne ciasta.

La Fábrica de Hielo

Jeśli szukasz idealnego miejsca na spotkanie ze znajomymi, drinka i chill out, wtedy koniecznie odwiedź La Fábrica de Hielo (Calle José Ballester Gozalvo 37). To przyjemny pub stworzony w dawnej, fabrycznej hali stojącej tuż nad brzegiem morza. Świetny klimat i plaża tuż obok.

High Cube

W marinie działa High Cube (La marina de Valencia). To popularny klub, który otwiera się dla gości codziennie od godz. 12. O dobrą zabawę dbają miejscowi DJ-e. W ciągu dnia panuje tu mocno relaksująca atmosfera. Zaś wieczorami rozkręcają się naprawdę epickie imprezy. Do tego z klubu rozciąga się niezły widok na marinę i morze.

Zobacz także

Hiszpania
Co zwiedzić w Hiszpanii?
Hiszpania
Najlepsze plaże w Hiszpanii
Hiszpania
Życie nocne w Hiszpanii
Hiszpania
Parki narodowe w Hiszpanii
Hiszpania
Aktywnie w Hiszpanii
Hiszpania
Poza Szlakiem w Hiszpanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon