Amsterdam
Liberalny, imprezowy i trochę niegrzeczny Amsterdam to jedna z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych europejskich stolic. Z jednej strony urzeka siecią splątanych kanałów, kamienicami przypominającymi domki z piernika i ciekawymi muzeami, z drugiej kusi zadymionymi coffee shopami, tętniącymi życiem klubami nocnymi i tajemniczą Dzielnicą Czerwonych Latarni.
Amsterdam, Holandia – © Zielonamapa.pl
Chociaż to największe holenderskie miasto przez swoich mieszkańców wciąż nazywany jest „dużą wioską”. Wystarczy na chwilę odpuścić ścisłe centrum, żeby zrozumieć co mają na myśli. Pomiędzy wąskimi, brukowanymi uliczkami mniej popularnych dzielnic czas toczy się jakby wolniej, rowery nie pędzą jak szalone, a w klimatycznych kawiarenkach i barach zawsze znajdzie się wolny stolik.
Dla kogo?
Tolerancyjny Amsterdam to doskonała destynacja dla backpackersów, którzy w kosmopolitycznej i multikulturowej stolicy Holandii poczują się jak w domu. To również doskonały kierunek dla osób, które lubią zwiedzanie i wizyty w nietypowym muzeach.
Zdjęcia
Kiedy jechać do Amsterdamu?
Sezon turystyczny trwa w Amsterdamie cały roku. Miesiące najbardziej sprzyjające city-breakom to maj, czerwiec, wrzesień i październik. Największe turystyczne oblężenie stolica Holandii przeżywa w lipcu i w sierpniu, więc jeśli nie lubisz tłoku raczej unikaj przyjazdu latem.
Imprezy w Amsterdamie
Scena nocna miasta skupia się przede wszystkim wokół placów Rembrandtplein i Leidesplein. Znajdziesz tu najpopularniejsze kluby i dyskoteki czynne z reguły do samego rana. Oba place dzieli od siebie 15 min spacer, więc w ciągu jednego wieczoru z łatwością można wpaść na imprezy odbywające się na każdym z nich.
Dzielnica Jordan i De Pijp
Knajpy w dzielnicy Jordaan to propozycja dla osób z mniejszym budżetem, które poszukują miejsc częściej odwiedzanych przez lokalsów. Najlepsze kluby LGBT znajdziesz na ulicy Reguliersdwarsstraat. Z kolei w dzielnicy De Pijp czekają na ciebie najmodniejszych, hipsterskie kawiarnie, restauracje i bary.
Słynny Red Light District to również dobry pomysł na wieczorne wyjście. Można się tu napić dobrego piwa i jenevera, a atmosfera w knajpach i klubach nocnych jest przyjazna i otwarta.
Melkweg
Popularne centrum kulturalne i kultowy klub nocny mieszczący się w dawnym zakładzie mleczarskim. Lokal działa nieprzerwanie od lat ’70-tych. Dziś na Melkweg składają się trzy sale koncertowe, galeria, kino, teatr, bar i kawiarnia. Odbywają się tu największe koncerty (min. U2, The Cure, Foo Fighters, Coldplay), organizowane są wystawy fotograficzne, wydarzenia medialne i filmowe. W weekendy z reguły imprezy z DJ-ami (Lijnbaansgracht 234A).
Sugar factory
Imprezy w rytmie electronic, house i techno. Nieduży klub z dobrym nagłośnieniem. Drinki dość drogie. Dostępna jest wewnętrzna palarnia (Lijnbaansgracht 238).
Paradiso
Klub nocny, sala koncertowa i centrum kulturalne mieszczące się w dawnym kościele na Weteringschans 6-8. Z głośników z reguły leci pop, disco i reggae.
Club NYX
Najlepszy klub LGTB w Amsterdamie. Na trzech poziomach rozbrzmiewa głównie R&B, funky, disco i hip-hop. Przyjazna, wyluzowana atmosfera, otwarci ludzie i dobra zabawa (Reguliersdwarsstraat 42).
The Bulldog Palace
Były posterunek policji na Leidseplein 15 przekształcony w klub (i coffee shop), który z czasem stał się jednym z najpopularniejszych w mieście. W tygodniu odbywają się tu wieczory karaoke, a w piątki i soboty Imprezy z DJ-em.
Bourbon Street
Świetne bluesowe i jazzowe koncerty. Muzyka na żywo również w tygodniu. W niedzielę i wtorki każdy może spróbować swoich sił na scenie (Leidsekruisstraat 6-8).
Cafe Hoppe
Najbardziej holenderski i najstarszy lokal w Amsterdamie. Pięknie zachowany, drewniany bar i bardzo dobre piwo. Typowa bruin café. Bardzo zróżnicowani klienci – zarówno miejscowi jak i turyści. (Spui 18-20).
Bar Oldenhof
Świetne koktajle, fachowi barmani i przytulny wystrój. Idealne miejsce na spokojny wieczór i romantyczną randkę (Elandsgracht 84).
Zwiedzanie Amsterdamu
Historyczne centrum Amsterdamu można co prawda zwiedzać pieszo, ale najlepiej wczujesz się w klimat miasta wsiadając na rower. Jeśli planujesz korzystać z transportu miejskiego i przepłynąć się jednym z kanałów warto kupić I amsterdam City Card zapewniającą darmowe przejazdy komunikacją i bezpłatne wstępy do wielu muzeów, a także godzinny rejs po jednym z kanałów.
Kanały
Nazwą Grachtengordel (co dosłownie oznacza „pas kanałów”) określa się XVII-wieczny system trzech największych kanałów oplatających najstarszą część Amsterdamu. W skład Grachtengordel wchodzą kanały Herengracht, Prinsengracht i Keizersgracht. Pośrodku kanałów znajduje się główny plac Dam, wokół którego wznosi się min. Pałac Królewski, hotel Krasnopolsky i luksusowy dom towarowy Bijenkorf. Plac Dam to również dobry punkt orientacyjny, od którego warto rozpocząć zwiedzanie miasta.
Amsterdam, Holandia – © gibffe
Dzielnica Czerwonych Latarni
Jeden z symboli miasta i miejsce najtłumniej odwiedzane przez turystów. Słynny Red Light District mieści się w dzielnicy De Wallen. Na spacer pomiędzy podświetlanymi na czerwono witrynami najlepiej wybrać się w towarzystwie przewodnika (w ramach tzw. free walking tours), który nie tylko zdradzi parę sekretów amsterdamskiego sex-businessu, ale zabierze cię również do najlepszych barów w okolicy. Bo musisz wiedzieć, że De Wallen to nie tylko dzielnica prostytutek, ale również klimatyczne kluby i knajpy, w tym tzw. bruin cafés serwujące doskonałe piwo i lokalny jenever – gęsty gin produkowany z melasy z dodatkiem jagód jałowca.
Dzielnica Czerwonych Latarni, Amsterdam, Holandia – © zielonamapa
Dzielnica Jordaan
Zdecydowanie mniej turystyczna i spokojniejsza niż De Wallen. Wąskie kanały, brukowane uliczki i zróżnicowana architektura czynią ją jedną z najpiękniejszych zakątków miasta. Miejscowi mówią, że to właśnie jest „prawdziwy Amsterdam”. Znajdziesz tu również sporo barów, restauracji (min. Café Thijssen, Café De Blaffende Vis) i ciekawych butików. W każdy poniedziałek na placu przed kościołem Noorderkerk odbywa się popularny targ staroci.
Dzielnica Joordan, Amsterdam
Dom Anny Frank
Kamienica, w której ukrywała się przed nazistami Anne Frank. Młodziutka Żydówka wraz z rodzicami, siostrą i przyjaciółmi rodziców spędziła ponad 2 lata w niewielkim pomieszczeniu na zapleczu dawnego zakładu ojca. Jedzenie i najpotrzebniejsze rzeczy dostarczali ukrywającym się zaufani pracownicy firmy. W sierpniu 1944 r. kryjówka Franków została zdemaskowana i cała rodzina trafiła do obozów koncentracyjnych.
Dom Anny Frank, Amsterdam – © zielonamapa
Przez cały pobyt w ukryciu Anne pisała dziennik, który po latach stał się jednym z najbardziej znanych literackich świadectw II wojny światowej. Dziś niewielkie pomieszczenie, w którym dziewczynka pisała pamiętniki udostępnione jest zwiedzającym.
Dom Rembrandta
Dom, w którym Rembrandt mieszkał i pracował w latach 1639-1658. Wystrój wnętrz został wiernie odtworzony na podstawie obrazów samego malarza oraz jego uczniów. W trakcie wizyty można dowiedzieć się jak przygotowuje się farby olejne oraz jak powstają akwaforty, czyli rysunki wykonywane stalową igłą na płycie miedzianej lub cynkowej.
Obraz Rembrandta
Muzeum van Gogha
Muzeum mieści największa kolekcję dzieł van Gogha na świecie. Możesz tu podziwiać ponad 200 obrazów artysty zarówno z wcześniejszego realistycznego i mrocznego okresu (min. Jedzących kartofle), jak i z czasów, gdy przeprowadził się do Francji i zaczął malować bardziej kolorowe i żywe płótna (np. Pokój w Arles). Oprócz obrazów i rysunków w muzeum znajduje się zbiór korespondencji van Gogha (głównie listy, które pisał do brata), a także rzeczy osobiste mistrza.
Muzeum Van Gogha, Amsterdam, Holandia – © isia_tracz
Muzeum Narodowe Rijksmuseum
Rijksmuseum to ponad 8000 eksponatów rozmieszczonych chronologicznie na trzech piętrach. Kolekcja muzeum obejmuje dzieła malarskie (min. Rembrandta i Vermeera), grafiki, sztukę użytkową i rękodzieło, w tym dwa ponad dwu metrowe starannie wykonane i ozdobione domki dla lalek należące kiedyś do żon bogatych kupców amsterdamskich.
Rijksmuseum, Amsterdam, Holandia – © zielonamapa
Do Rijksmuseum najlepiej wybrać się rano (bilety warto kupić wcześniej online) i od razu skierować się do sali, w której znajduje się „Nocna Straż” Rembrandta. Najsłynniejszy obraz z kolekcji muzeum przyciąga tłumy i w trakcie dnia może być trudno obejrzeć go z bliska.
Poza szlakiem w Amsterdamie
NDSM – Stary Port
Miejscówka, w której kiedyś znajdowała się stocznia. Po jej zamknięciu stworzone bardzo ciekawą przestrzeń miejką. Bardzo hipsterskie miejsce, które spodoba się wszystkim szukającym miejscówek poza szlakiem w Amsterdamie.
NDSM, Amsterdam – © zielonamapa
Stedelijk
Jeśli nie lubisz starej sztuki, klasycznych atrakcji jak obraz Van Gogha lub Rembrandta to polecam Stedelijk. To jedno z najlepszych na świecie muzeum sztuki nowoczesnej. Polecam szczególnie wystawę the Beaneary Edwarda Kienholza.
The Beanery, Stedelijk, Amsterdam – © zielonamapa
Vondelpark
Jeden z najlepszych parków w całym Amsterdamie. Często porównywalny jest do Central Parku w Nowym Jorku.
Vondelpark, Amsterdam – © zielonamapa
Nietypowe muzea
Na fanów nietypowych zbiorów i kolekcji w Amsterdamie czekają prawdziwe perełki. Jeśli interesujesz się ludzkim ciałem i anatomią (i masz mocne nerwy) powinieneś wstąpić do Muzeum Vrolika, w którym zgromadzono zachowane w formalinie zdeformowane części ciała i płodów ludzkich. Natomiast w Muzeum Seksu (zdecydowanie ciekawszym od Muzeum Erotyki) zapoznasz się z historią seksu, erotyki i pornografii od czasów starożytnych aż po dzisiejsze.
Muzeum seksu, Amsterdam – © zielonamapa
W trakcie wizyty w Muzeum Prostytucji dowiesz się jak wygląda najstarszy zawód świata od podszewki, a w Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi obejrzysz ekspozycję fajek i poznasz właściwości lecznicze marihuany. Warte odwiedzenia są również Muzeum Heinekena i Muzeum Torebek.
Coffee Shopy
Jeden z powodów dla których Amsterdam odwiedza prawie 20 milionów turystów rocznie. Coffee shopy to kawiarnie i bary, w których obok drinków możesz legalnie kupić tzw. „miękkie narkotyki” (poporcjowane w woreczki, w formie skrętów, albo zapiekane w ciastkach i muffinach). Legalnie możesz zamówić do 5 gramów haszyszu albo marihuany, które należy wypalić na miejscu, albo zabrać ze sobą do domu – palenie na ulicy jest zakazane. Podczas zakupów wystarczy wylegitymować się dokumentem potwierdzającym pełnoletniość.
Coffeeshop, Amsterdam, Holandia – © zielonamapa
Najpopularniejsze kofiki w mieście: Original Dampkring (Handboogstraat 29), Barney’s Coffeeshop (Haarlemmerstraat 102), Green House Centrum (Oudezijds Voorburgwal 191), Amnesia (Herengracht 133), Grey Area (Oude Leliestraat 2), Abraxas (Jonge Roelensteeg 12- 14), Siberie ( Brouwersgracht 11) i The Bulldog (Leidseplein 15).
Gdzie spaliśmy?
Hostelle - female only hostel
Cudowny hostel tylko i wyłącznie dla dziewczyn! Mega pomysł! Absolutnie uroczy wystrój pokojów i przemiła obsługa. Darmowa kawa i herbaty i… tampony! :))) Rzut beretem od metra, na miejscu można również wypożyczyć rowery.
Central Station Hostel
Bardzo porządny hostel tuż przy Damie. Rozsądna cena, wygodne łóżka i możliwość zostawienia bagażu. Na jedną noc idealnie.
Citiez Hotel Amsterdam
Bardzo fajny hotelik dla par i idealna baza wypadowa na zwiedzanie miasta. Nieduże, ale przytulne pokoje, smaczne śniadania. Samochód zostawiliśmy na pobliskim parkingu (niestety płatnym), a do centrum dojeżdżaliśmy tramwajem nr 17.
Stayokay Amsterdam Stadsdoelen
Mój ulubiony hostel w samym sercu Amsterdamu, zawsze tu się zatrzymuję. Dormy są co prawda dość duże, ale nigdy nie trafiłem jeszcze na niemiłe towarzystwo. Warto mieć swój ręcznik, bo wypożyczenie z tego co pamiętam kosztuje 4 Euro.
The Flying Pig Downtown
Świetna lokalizacja, mega atmosfera i międzynarodowe towarzystwo! Poznaliśmy fajnych ludzi z UK i z Brazylii, z którymi potem poszliśmy imprezować. Spory plus to palarnia, nie trzeba marznąc na dworze.