Groningen

3.89       Zobacz opinie (9)

Groningen, położone na północy Holandii, to fascynujące, przepełnione pozytywną atmosferą miasto. Turyści cenią go przede wszystkim za bogatą ofertę życia nocnego. Klimatyczne puby kuszą, by spędzić w nich dłuższą chwilę przy kuflu zimnego piwa lub drinku. Jednak Groningen nie zaczyna się i nie kończy na barowym krzesełku. Przede wszystkim, jego ścisłe centrum otoczone jest kanałem. Dzięki temu Groningen jest niesamowicie fotogeniczne. Oczywiście ma na to wpływ także niebywale ciekawa architektura.

Groningen

Groningen, Holandia - © Zielonamapa

Najbardziej charakterystycznym obiektem w mieście jest Martinitoren, czyli wieża mająca ponad 500 lat i prawie 100 m wysokości, będąca jednym z lepszych punktów widokowych. Groningen, jak na Holandię przystało, jest również niezwykle rowerowym miejscem. W samym mieście, jak i w jego najbliższych okolicach znajdziesz mnóstwo świetnych tras, które pozwolą Ci dotrzeć do malowniczych i ciekawych miejsc.

Dla kogo?

Jeśli szukasz imprezowego miejsca na mapie Holandii, to koniecznie odwiedź Groningen. Oprócz licznych pubów czy klubów możesz tu również liczyć na świetne restauracje serwujące dania kuchni europejskiej i światowej. Gdy natomiast lubisz zwiedzać, to w Groningen również nie będziesz miał czasu na nudę.

Zdjęcia

  • Groningen
  • Groningen
  • Groningen
  • Groningen
  • Groningen
  • Groningen
  • Groningen
  • Groningen
  • Groningen
  • Groningen
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na wizytę będzie oczywiście lato. Holenderska pogoda bywa kapryśna, a wtedy możesz mimo wszystko liczyć na najlepsze warunki do eksplorowania miasta, zwiedzania czy rowerowych przejażdżek.

Nie tylko wieczorem w Groningen jest co robić. Również za dnia czeka tu na Ciebie sporo atrakcji, pod postacią ciekawych muzeów czy zabytków.

Martinitoren

Martinitoren (Martinikerkhof 3), czyli wieża św. Marcina, to symbol Groningen i jego chluba. Miasto rozrastało się wokół niej. Pełniła bowiem rolę punktu obserwacyjnego, z którego można było dostrzec nadciągającego wroga. Liczy już ponad 500 lat i ma ok. 100 m wysokości. Wieża przylega do kościoła św. Marcina. W jej wnętrzu znajdują się dzwony, których bicie jest stałym elementem odgłosów wydawanych przez Groningen. Na pewno ucieszy Cię fakt, że na Martinitoren można wejść, by podziwiać rozległą, przepiękną panoramę miasta. Bilety na wieżę sprzedaje lokalne biuro informacji turystycznej.

Grote Markt

Głównym placem Groningen jest Grote Markt. Wznosi się na nim budynek miejskiego ratusza, a nieopodal stoi wieża św. Marcina. Plac jest zwykle bardzo gwarnym punktem Groningen. Głównie za sprawą działających tu kawiarenek.

Muzeum Greningen

Jednym z najbardziej niesamowitych i futurystycznych obiektów w mieście jest gmach Muzeum Groningen (Groninger Museum, Museumeiland 1). Zbudowane zostało na sztucznej wyspie na rzece, w 1994 roku, według projektu włoskiego architekta Alessandro Mendiniego. Muzeum nie tylko przybliża dzieje miasta, ale przede wszystkim koncentruje się na sztuce współczesnej. Odbywają się tu ciekawe wystawy czasowe. Np. wystawa sztuki Davida Bowiego.

Storyworld

Jednym z nowszych muzeów Groningen jest Storyworld (Nieuwe Markt 1). Zajmuje się przybliżaniem historii, jakie stoją za powstaniem słynnych holenderskich i światowych komiksów czy animacji. Spodoba się tu nie tylko dzieciom, ale również i dorosłym.

Hortus Haren

Hortus Haren (Kerklaan 34, Haren) to przepiękny ogród botaniczny, położony na południowych obrzeżach Groningen. Założony został w XVII wieku. Jest jednym z najstarszych i największych tego typu ogrodów w Holandii. Jego atutem jest ogromna różnorodność. Na jego terenie znajduje się chiński ogród mandaryński Feng Shui nawiązujący do dynastii Ming. Odtworzono tam też las deszczowy z orchideami, bananowcami czy krzewami kawy. Zobaczysz tu także ogród angielski, ziołowy czy celtycki. Hortus Haren to doskonałe miejsce na spacer i relaks.

Menkemaborg

Menkemaborg (Menkemaweg 2, Uithuizen) to przepiękny zamek otoczony rozległymi ogrodami. Położony jest na północ od Groningen, jakieś 26 km od jego centrum. Mieści się w nim muzeum, które ukazuje, jak żyła miejscowa szlachta w XVII i XVIII wieku. Sama budowla powstała ok. XIV wieku, zaś trzy stulecia później została mocno przebudowana. Ogrody cieszą się ogromną popularnością. Dzielą się na kilka części: herbaciarnię, labirynt, sad i ogród warzywny. To niesamowity miejsce, w którym naprawdę przeniesiesz się w czasie.

Groningen słynie z tego, że dużo się tu dzieje. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Miasto oferuje naprawdę bogate życie nocne. A także organizowane są tu ciekawe festiwale, np. Noorderzon (sierpień), przyciągający 135 tys. Gości i koncentrujący się na sztukach teatralnych i muzyce.

Paradigm

Najlepsze, taneczne imprezy odbywają się zwykle w klubie Paradigm (Suikerlaan 2). To przede wszystkim propozycja dla fanów techno, ponieważ to właśnie ten styl muzyczny dominuje w repertuarze. Sporą ciekawostką jest to, że pracownicy klubu to… wolontariusze. Więc skoro oni pracują tam za darmo, to oznacza, że musi być tam super.

Vera Club

Klub Vera (Oosterstraat 44) to absolutnie kultowe miejsce na imprezowej mapie Groningen. Przede wszystkim dlatego, że odbywają się tu liczne koncerty. Rozstrzał gatunków jest spory, ale dzięki temu możesz tu liczyć na dużą różnorodność. Vera oferuje też doskonałą atmosferę. Jeśli odwiedzisz ją raz, to będziesz chciał wracać.

De Drie Gezusters

De Drie Gezusters (Grote Markt 36 – 39) to jeden z bardziej klimatycznych pubów Groningen. Wystrój wnętrz przywodzi na myśl lata 20. XX wieku. W menu królują najróżniejsze gatunki piwa. Ale można tu też całkiem dobrze zjeść.

Bax Bier

Bax Bier (Friesestraatweg 201, 2a) to browar i knajpa w jednym. Słynie z ciekawych, piwnych kompozycji smakowych. Browar można zwiedzać i przy okazji umówić się na degustację. W pubie odbywają się regularne imprezy. Jest to też dobre miejsce, by wpaść ze znajomymi, by przy kuflu piwa spędzić miło czas.

Grand Café Time Out

Jeśli szukasz miejsca, w którym dobrze zjesz, napijesz się drinka, a nawet potańczysz, to koniecznie odwiedź Grand Café Time Out (Poelestraat 34-36).  Kawiarnia działa od lat 70. i ma wierne grono fanów. Świetna atmosfera i przystępne ceny.

De Negende Cirkel

De Negende Cirkel (Poelestraat 25) to pub, który przede wszystkim upodobali sobie studenci. Specjalizuje się w drinkach, które zakupisz to w całkiem rozsądnych cenach. Luźna, pozytywna atmosfera. Dobry przystanek podczas wieczornego/nocnego obchodu miasta.

Partycafé de Doos

Nie daj się zmylić nazwie, bo kawiarnia Partycafé de Doos (Gelkingestraat 11) to naprawdę pozytywnie zakręcone miejsce, gdzie wieczorami możesz liczyć na dobrą zabawę. Może nie odbywają się tu zwariowane, taneczne imprezy, to i tak sporo się dzieje. Smaczne drinki, świetny wystrój i przemiła obsługa.

Zobacz także

Holandia
Co zwiedzić w Holandii?
Holandia
Plaże w Holandii
Holandia
Życie nocne w Holandii
Holandia
Poza szlakiem w Holandii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon