Haga

4.29       Zobacz opinie (14)

Haga to administracyjna i polityczna stolica Holandii. Mają tu siedzibę najważniejsze państwowe i międzynarodowe instytucje – parlament, rząd, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Europol, liczne ambasady i wielkie korporacje. W Hadze mieszka również król Wilhelm Aleksander z rodziną.

Haga

Haga, Holandia - © Zielonamapa

W przeciwieństwie do liberalnego i imprezowego Amsterdamu Den Haag jest zdecydowanie spokojniejsza i bardziej konserwatywna. To nowoczesne i raczej drogie miasto, odwiedzane przede wszystkim przez dyplomatów i biznesmenów z całego świata. Ciekawostką jest, że właśnie tutaj mieszka największa społeczność Polaków w Holandii.

Dla kogo?

Haga, a w szczególności muzeum Mauritshuis to obowiązkowy cel dla wszystkich, którzy interesują się malarstwem i sztuką. To również doskonałe miasto dla osób, które lubią nieśpieszne zwiedzanie i unikają tłumów.

Zdjęcia

  • Haga
  • Haga
  • Haga
  • Haga
  • Haga
  • Haga
  • Haga
  • Haga
  • Haga
  • Haga
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Hagę warto odwiedzić przez cały rok, chociaż niewątpliwie najwięcej uroku ma wiosną i latem. Zimy nad Morzem Północnym są bardzo wietrzne i deszczowe.

Haga posiada bardzo dobrze rozwinięty (choć drogi) system komunikacji miejskiej. Jeśli planujesz poruszać się autobusami i tramwajami najkorzystniej będzie jeśli kupisz 3-dniowy bilet 3 Day The Hague Travelcard. Miasto przyjemnie zwiedza się również na rowerze.

Haga
Haga, Holandia - © Zielonamapa

Pałac Binnenhof

W XIII-wiecznym gotyckim kompleksie pałacowym Binnenhof mieści się się siedziba holenderskiego parlamentu. W środku warto odwiedzić Salę Rycerską (Ridderzaal), miejsce w którym raz do roku parlament zbiera się, żeby wysłuchać przemówienia króla. Zgodnie z tradycją król przybywa tego dnia do parlamentu w złotej karocy, a mowę wygłasza siedząc na tronie.

Haga
Binnenhof, Haga, Holandia - © Zielonamapa

Muzeum Mauritshuis

Królewska Galeria Malarstwa z najcenniejszymi obrazami malarzy holenderskich. Można tu podziwiać min. dzieła Rembrandta (Lekcję anatomii doktora Tulpa), Johannesa Vermeera (Dziewczynę z perłą), Jana Steena, Fransa Halsa, Carela Fabritiusa, Gerarda ter Borcha czy Antoona van Dycka. Muzeum mieści się w kameralnym, klasycystycznym pałacu z XVII w. nazywanym Domem Maurycego.

Haga
Mauritshuis, Haga, Holandia - © Zielonamapa

Plaża Scheveningen

Scheveningen kiedyś było zaledwie wioska rybacka, dziś to dzielnica Hagi i jeden z najpopularniejszych kurortów nad Morzem Północnym. Szeroka, piaszczysta plaża, elegancki bulwar, molo i najlepsze restauracje w mieście przyciągają tu w sezonie rzesze Holendrów. Na Scheveningen można również spróbować surfowania, skoczyć na bungee, a wieczorem odwiedzić kasyno.

Haga
Scheveningen, Haga, Holandia - © Zielonamapa

Panorama Mesdag

Holenderska wersja Panoramy Racławickiej. Obraz autorstwa Hendrika Willema Mesdaga przedstawia 360-stopniową panoramę Scheveningen z czasów, gdy było niewielką osadą rybacką (1881 rok). Panorama Mesdag ma 14 m wysokości i 120 m obwodu, a widz ogląda ją ze szczytu platformy widokowej przypominającej wydmę. Audio-opis obrazu można zamówić również w języku polskim (BV Panorama Mesdag, Zeestraat 65).

Park Miniatur Madurodam

Park miniatur, w którym w skali 1:25 zobaczysz wszystkie najważniejsze i najciekawsze atrakcje turystyczne Holandii. Amsterdamskie kamienice, wiatraki, kanały, pędzące pociągi i tętniące życiem lotnisko Schiphol – wszystkie eksponaty zostały stworzone z niezwykłą dbałością o szczegóły. Podczas zwiedzanie można poczuć się niczym Guliwer w krainie Liliputów. Doskonała rozrywka dla całej rodziny. Do biletu dołączony jest plan parku dostępny również po polsku. Park znajduje się na George Maduroplein 1.

Haska scena nocna to raczej propozycja dla osób z grubszym portfelem, chociaż pośród ekskluzywnych barów i klubów da się znaleźć również tańsze perełki. Większość wartych odwiedzenia miejsc skupionych jest w ścisłym centrum i wzdłuż bulwaru na Scheveningen.

Haga
Haga, Holandia - © Zielonamapa

De Zwarte Ruiter

Ulubione miejsce lokalsów. Restauracja i bar z ponad 30-letnią tradycją. W menu zarówno dania mięsne jak i wegetariańskie, a także szeroki wybór piwa. Latem najlepiej siedzi się na tarasie. W weekendy rock-and-rollowe klimaty i muzyka na żywo (Grote Markt 27).

Cocktailbar Vavoom

Duży wybór kolorowych drinków i bardzo dobrzy barmani. W weekendy tłoczno i trzeba nastawić się na dłuższe oczekiwanie na zamówienie (Grote Markt 29).

Gekke Geit

Przytulna knajpa na Lutherse Burgwal 5 z muzyką na żywo (często jazz). Dobre piwo, miła obsługa, sporo stałych bywalców i przyjazna, luźna atmosfera.

Danzig

Jeden z tańszych klubów w Hadze. Brak opłaty za wstęp i relatywnie niedrogie piwo przyciągają sporo młodych ludzi. Klub jest czynny od czwartku do soboty, a imprezy trwają do samego rana (Lange Houtstraat 9).

Crazy Pianos

Kultowe miejsce na Strandweg 21 (Schevenigen). Dwa pianina, perkusja i piosenki grane na życzenie widzów gwarantują dobrą zabawę. W Crazy Pianos często odbywają się wieczory panieńskie i kawalerskie, więc w weekend musisz liczyć się tu z tłokiem.

Miasto Delft

Jedno z najbardziej urokliwych holenderskich miasteczek oddalone jest od centrum Hagi o niecałe 20 km. Delft zasłynęło w świecie dzięki produkcji ręcznie zdobionych biało-błękitnych fajansowych kafli i naczyń. To urodził się również malarz Johannes Vermmer.

Miasteczko najlepiej poznasz spacerując wzdłuż licznych kanałów i wąskich uliczek wijących się pomiędzy ceglanymi domami. Niespieszne zwiedzanie warto zacząć od obejrzenia głównego rynku (Grote Markt) i wspięcia się na wieżę Nowego Kościoła, z której rozpościera się piękny widok na zabytkową część Delft. Ten sam bilet wstępu pozwoli Ci również obejrzeć przekrzywioną wieżę Starego Kościoła, która ze względu na błąd architektów odchyliła się już od pionu o całe 2 metry.

Delft – Oostpoort

Dalej warto skierować kroki w stronę bramy wschodniej Oostpoort, jedynego ocalałego fragmentu murów miejskich powstałych ok. 1400 r. Jeśli interesujesz się historią Holandii na pewno zaciekawi Cię muzeum miejskie Museum Prinsenhof Delft (Sint Agathaplein 1, Delft). W tym miejscu dokonano zabójstwa przodka panującego obecnie króla Wilhelma Aleksandera – Wilhelma Orańskiego. W miejscu zdarzenia na ścianach w nadal widoczne są ślady po kulach.

Dobrym zakończeniem wizyty w Delft będzie kawa z szarlotką w kawiarni Kobus Kuch na Beestenmarkt 1, albo piwo w Café Het Klooster na Vlamingstraat 2. A najlepiej jedno i drugie.

Zobacz także

Holandia
Co zwiedzić w Holandii?
Holandia
Plaże w Holandii
Holandia
Życie nocne w Holandii
Holandia
Poza szlakiem w Holandii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon