Haga
Haga to administracyjna i polityczna stolica Holandii. Mają tu siedzibę najważniejsze państwowe i międzynarodowe instytucje – parlament, rząd, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Europol, liczne ambasady i wielkie korporacje. W Hadze mieszka również król Wilhelm Aleksander z rodziną.

Haga, Holandia - © Zielonamapa
W przeciwieństwie do liberalnego i imprezowego Amsterdamu Den Haag jest zdecydowanie spokojniejsza i bardziej konserwatywna. To nowoczesne i raczej drogie miasto, odwiedzane przede wszystkim przez dyplomatów i biznesmenów z całego świata. Ciekawostką jest, że właśnie tutaj mieszka największa społeczność Polaków w Holandii.
Dla kogo?
Haga, a w szczególności muzeum Mauritshuis to obowiązkowy cel dla wszystkich, którzy interesują się malarstwem i sztuką. To również doskonałe miasto dla osób, które lubią nieśpieszne zwiedzanie i unikają tłumów.
Zdjęcia
Kiedy jechać do Hagi?
Hagę warto odwiedzić przez cały rok, chociaż niewątpliwie najwięcej uroku ma wiosną i latem. Zimy nad Morzem Północnym są bardzo wietrzne i deszczowe.
Co zwiedzić w Hadze?
Haga posiada bardzo dobrze rozwinięty (choć drogi) system komunikacji miejskiej. Jeśli planujesz poruszać się autobusami i tramwajami najkorzystniej będzie jeśli kupisz 3-dniowy bilet 3 Day The Hague Travelcard. Miasto przyjemnie zwiedza się również na rowerze.

Pałac Binnenhof
W XIII-wiecznym gotyckim kompleksie pałacowym Binnenhof mieści się się siedziba holenderskiego parlamentu. W środku warto odwiedzić Salę Rycerską (Ridderzaal), miejsce w którym raz do roku parlament zbiera się, żeby wysłuchać przemówienia króla. Zgodnie z tradycją król przybywa tego dnia do parlamentu w złotej karocy, a mowę wygłasza siedząc na tronie.

Muzeum Mauritshuis
Królewska Galeria Malarstwa z najcenniejszymi obrazami malarzy holenderskich. Można tu podziwiać min. dzieła Rembrandta (Lekcję anatomii doktora Tulpa), Johannesa Vermeera (Dziewczynę z perłą), Jana Steena, Fransa Halsa, Carela Fabritiusa, Gerarda ter Borcha czy Antoona van Dycka. Muzeum mieści się w kameralnym, klasycystycznym pałacu z XVII w. nazywanym Domem Maurycego.

Plaża Scheveningen
Scheveningen kiedyś było zaledwie wioska rybacka, dziś to dzielnica Hagi i jeden z najpopularniejszych kurortów nad Morzem Północnym. Szeroka, piaszczysta plaża, elegancki bulwar, molo i najlepsze restauracje w mieście przyciągają tu w sezonie rzesze Holendrów. Na Scheveningen można również spróbować surfowania, skoczyć na bungee, a wieczorem odwiedzić kasyno.

Panorama Mesdag
Holenderska wersja Panoramy Racławickiej. Obraz autorstwa Hendrika Willema Mesdaga przedstawia 360-stopniową panoramę Scheveningen z czasów, gdy było niewielką osadą rybacką (1881 rok). Panorama Mesdag ma 14 m wysokości i 120 m obwodu, a widz ogląda ją ze szczytu platformy widokowej przypominającej wydmę. Audio-opis obrazu można zamówić również w języku polskim (BV Panorama Mesdag, Zeestraat 65).
Park Miniatur Madurodam
Park miniatur, w którym w skali 1:25 zobaczysz wszystkie najważniejsze i najciekawsze atrakcje turystyczne Holandii. Amsterdamskie kamienice, wiatraki, kanały, pędzące pociągi i tętniące życiem lotnisko Schiphol – wszystkie eksponaty zostały stworzone z niezwykłą dbałością o szczegóły. Podczas zwiedzanie można poczuć się niczym Guliwer w krainie Liliputów. Doskonała rozrywka dla całej rodziny. Do biletu dołączony jest plan parku dostępny również po polsku. Park znajduje się na George Maduroplein 1.
Życie nocne w Hadze
Haska scena nocna to raczej propozycja dla osób z grubszym portfelem, chociaż pośród ekskluzywnych barów i klubów da się znaleźć również tańsze perełki. Większość wartych odwiedzenia miejsc skupionych jest w ścisłym centrum i wzdłuż bulwaru na Scheveningen.

De Zwarte Ruiter
Ulubione miejsce lokalsów. Restauracja i bar z ponad 30-letnią tradycją. W menu zarówno dania mięsne jak i wegetariańskie, a także szeroki wybór piwa. Latem najlepiej siedzi się na tarasie. W weekendy rock-and-rollowe klimaty i muzyka na żywo (Grote Markt 27).
Cocktailbar Vavoom
Duży wybór kolorowych drinków i bardzo dobrzy barmani. W weekendy tłoczno i trzeba nastawić się na dłuższe oczekiwanie na zamówienie (Grote Markt 29).
Gekke Geit
Przytulna knajpa na Lutherse Burgwal 5 z muzyką na żywo (często jazz). Dobre piwo, miła obsługa, sporo stałych bywalców i przyjazna, luźna atmosfera.
Danzig
Jeden z tańszych klubów w Hadze. Brak opłaty za wstęp i relatywnie niedrogie piwo przyciągają sporo młodych ludzi. Klub jest czynny od czwartku do soboty, a imprezy trwają do samego rana (Lange Houtstraat 9).
Crazy Pianos
Kultowe miejsce na Strandweg 21 (Schevenigen). Dwa pianina, perkusja i piosenki grane na życzenie widzów gwarantują dobrą zabawę. W Crazy Pianos często odbywają się wieczory panieńskie i kawalerskie, więc w weekend musisz liczyć się tu z tłokiem.
Poza szlakiem w Hadze
Miasto Delft
Jedno z najbardziej urokliwych holenderskich miasteczek oddalone jest od centrum Hagi o niecałe 20 km. Delft zasłynęło w świecie dzięki produkcji ręcznie zdobionych biało-błękitnych fajansowych kafli i naczyń. To urodził się również malarz Johannes Vermmer.
Miasteczko najlepiej poznasz spacerując wzdłuż licznych kanałów i wąskich uliczek wijących się pomiędzy ceglanymi domami. Niespieszne zwiedzanie warto zacząć od obejrzenia głównego rynku (Grote Markt) i wspięcia się na wieżę Nowego Kościoła, z której rozpościera się piękny widok na zabytkową część Delft. Ten sam bilet wstępu pozwoli Ci również obejrzeć przekrzywioną wieżę Starego Kościoła, która ze względu na błąd architektów odchyliła się już od pionu o całe 2 metry.
Delft – Oostpoort
Dalej warto skierować kroki w stronę bramy wschodniej Oostpoort, jedynego ocalałego fragmentu murów miejskich powstałych ok. 1400 r. Jeśli interesujesz się historią Holandii na pewno zaciekawi Cię muzeum miejskie Museum Prinsenhof Delft (Sint Agathaplein 1, Delft). W tym miejscu dokonano zabójstwa przodka panującego obecnie króla Wilhelma Aleksandera – Wilhelma Orańskiego. W miejscu zdarzenia na ścianach w nadal widoczne są ślady po kulach.
Dobrym zakończeniem wizyty w Delft będzie kawa z szarlotką w kawiarni Kobus Kuch na Beestenmarkt 1, albo piwo w Café Het Klooster na Vlamingstraat 2. A najlepiej jedno i drugie.
Zobacz także



