Lejda

4.07       Zobacz opinie (14)

Lejda (Leiden), położona mniej więcej w połowie drogi między Amsterdamem a Hagą, jest naprawdę ważnym punktem na mapie Holandii. Głównie dlatego, że to właśnie w niej, 15 lipca 1606 roku przyszedł na świat Rembrandt. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy nie tylko holenderskich, ale i europejskich.

lejda

Lejda, Holandia - © Zielonamapa

W Lejdzie znajduje się najstarszy uniwersytet w Holandii. Dzięki czemu ma ona mocno studencki, luźny charakter. Stąd też działa tam sporo przyjemnych knajpek, w których miło spędzisz czas. Lejda to również wspaniała architektura. Bywa czasem określana miastem-skansenem. A to dlatego, że jej ścisłe centrum praktycznie w całości jest zabytkowe. Oprócz tego Lejda może się poszczycić sporą ilością ciekawych muzeów. W mieście działa ich w sumie 13.

Dla kogo?

Odwiedź Lejdę jeśli interesujesz się historią sztuki. Na pewno dasz się porwać artystycznej atmosferze panującej w mieście, w którym narodził się tak utalentowany malarz, jakim był Rembrandt. Spodoba Ci się tu również wtedy, jeśli poszukujesz malowniczych, idealnych na spacer miast. Tutejsza architektura i liczne kanały będą niewyczerpanym źródłem fotograficznych inspiracji. Lejda przypadnie Ci do gustu również wtedy, gdy lubisz intensywnie zwiedzać. Czekają tu na Ciebie liczne zabytki i muzea. To także dobry kierunek, jeśli chciałbyś nieco poimprezować. W mieście działa kilka naprawdę świetnych, klimatycznych pubów.

Zdjęcia

 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
 • Lejda
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ze względu na swój charakter (wąskie uliczki, liczne kanały) Lejdę należy zwiedzać pieszo lub na rowerze. Dlatego zaplanuj wizytę w miesiącach letnich, by cieszyć się lepszą pogodą i wyższymi temperaturami sprzyjającymi spędzaniu czasu na zewnątrz.

Zwiedzanie Lejdy

Lejda ma całkiem sporo do zaoferowania tym, którzy lubią zwiedzać. Miasto posiada piękną, ciekawą architekturę, liczne muzea czy intrygujące miejsca. Przygotuj się na pokonywanie sporych dystansów na piechotę. Możesz ewentualnie rozważyć wypożyczenie roweru/łodzi.

Przytułki (Hofje)

Nazwa “przytułki” raczej nie budzi pozytywnych emocji. Jednak w przypadku Lejdy jest odrobinę inaczej. Hofje (almhouses) to niewielkie budynki, które zwykle zbudowane były wokół jednego, większego dziedzińca. Za ich powstawaniem stały organizacje charytatywne, głównie zajmujące się pomocą ubogim osobom w podeszłym wieku lub bardzo zamożni mieszkańcy miasta. W Lejdzie jest aż 36 hofje. To niesamowicie idylliczne, klimatyczne i bardzo fotogeniczne miejsca. Wybrane hofje znajdziesz m.in. pod tymi adresami: Doelensteeg 7, Steenstraat 17, Oude Vest 159. Dokładną listę wraz z mapą otrzymasz w centrum informacji turystycznej przy Stationsweg 26.

Young Rembrandt Studio

Będąc w Lejdzie musisz choć na chwilę pochylić się nad historią i życiem Rembrandta. Najlepszym miejscem ku temu jest Young Rembrandt Studio (Langebrug 89). Wizyta w studiu należącym do mistrza pędzla wymaga wcześniejszej rezerwacji. Podczas pobytu poznasz historię jego życia oraz tworzone przez niego dzieła.

Hooglandse Kerk

Hooglandse Kerk (Nieuwstraat 20) to kolegiata zbudowana II połowie XIV wieku. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce 100 lat później. Wtedy też została zreformowana. Zachwyca wspaniałą, gotycką architekturą. W każdą niedzielę odbywają się tu nabożeństwa. Natomiast w tygodniu kościół staje się przestrzenią dla koncertów lub innych wydarzeń artystycznych.

Ogrody botaniczne

Ogrody botaniczne (Hortus botanicus, Rapenburg 73) należą do miejscowego uniwersytetu i istnieją od XVI wieku. W ich skład wchodzi: Ogród Clusius, który nazwany został na cześć swego założyciela, Szklarnia Wiktoriańska oraz Ogród Japoński. To idealny cel spaceru, w którym można zapomnieć, że jest się w obrębie tętniącego życiem miasta.

Muzeum Historii Naturalnej

Jednym z popularniejszych muzeów Lejdy jest bez wątpienia Muzeum Historii Naturalnej (Naturalis Biodiversity Center, Darwinweg 2). Może nie jest tak duże, jak analogiczne instytucje z Londynu czy Nowego Jorku, to tak czy inaczej jest ono godne uwagi. Głównie dlatego, że jest to placówka bardzo mocno nastawiona na rodziny z dziećmi. Edukacja jest więc jego nadrzędnym celem. Ma już prawie 200 lat i przez ten czas Naturalis zgromadziło 40 mln eksponatów! Można w nim podziwiać m.in. kości dinozaurów, historię pierwszych ludzi, rozwój planety, a także niezliczone gatunki zwierząt (oczywiście wypchanych). Muzeum stawia na naukę przez doświadczanie, w efekcie wiele eksponatów można dotykać czy przyglądać im się z bardzo bliska.

CORPUS

Innym, mocno intrygującym muzeum, które również przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi, jest CORPUS (Willem Einthovenstraat 1 Oegstgeest). Znajduje się na obrzeżach Lejdy, ale na pewno warto się do niego wybrać. Przede wszystkim dlatego, że pozwala dosłownie i w przenośni wejść do ludzkiego ciała, by przekonać się, jak wyglądamy od środka i jak działają nasze narządy. Niesamowite doświadczenie, które edukuje i poszerza horyzonty.

Molen De Valk

Jeśli Holandia, to muszą być wiatraki. Jeden z nich znajdziesz również na terenie Lejdy. Molen De Valk (2e Binnenvestgracht 1) to XVIII-wieczny wiatrak-młyn, w którym działa obecnie muzeum. Podczas wizyty będziesz mógł się przekonać, jak taki młyn wygląda od środka, jakie mechanizmy się w nim znajdują, w jaki sposób mielono zboże oraz w jakich warunkach mieszkał młynarz.

Lejda to studenckie miasto. A studenci lubią się bawić. Co za tym idzie, w Lejdzie znajdziesz sporo pubów i knajpek, w których na pewno miło spędzisz wieczór po intensywnym zwiedzaniu.

HiFi Bar

Bar HiFi (Vrouwensteeg 11) to nieduży, kameralny klub. Idealne miejsce by wpaść na drinka lub dwa, posłuchać muzyki lub nieco popląsać w jej rytmie i/lub posiedzieć ze znajomymi. Rozsądne ceny.

Gebr. De Nobel

Gebr. De Nobel (Marktsteeg 4-8) to spory, klub muzyczny, w którym odbywają się przede wszystkim koncerty. Spora przestrzeń, ciekawy repertuar i niezły klimat. Organizowane są tu również imprezy tematyczne. Więc każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

Café Rembrandt

Jeśli będziesz w Lejdzie, to musisz też odwiedzić Café Rembrandt (Morsstraat 49-51). To jedno z bardziej kultowych miejsc na imprezowej, barowej mapie miasta. Zwykle panuje tu spory ruch i może być trudno o wolny stolik. Ale jak już Ci się uda dostać, to nie będziesz żałować. Świetna atmosfera, tworzona przez rewelacyjnych ludzi. Niezły wybór drinków.

NEXT

Klub NEXT (Langebrug 6-A) cieszy się sporą popularnością – tak wśród mieszkańców Leidy, jak i turystów. Możesz tu liczyć na spory rozstrzał muzycznego repertuaru, niezły wybór drinków w dobrych cenach oraz niezobowiązującą atmosferę.

De Twee Spieghels

Jeśli lubisz jazz, to koniecznie odwiedź klub De Twee Spieghels (Nieuwstraat 11). Miejsc z duszą, gdzie muzyka gra (dosłownie i w przenośni) najważniejszą rolę. Rewelacyjny klimat, przytulne wnętrza, dobry wybór alkoholi.

Zobacz także

Holandia
Co zwiedzić w Holandii?
Holandia
Plaże w Holandii
Holandia
Życie nocne w Holandii
Holandia
Poza szlakiem w Holandii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon