Lejda

SPOKO

Lejda (Leiden), położona mniej więcej w połowie drogi między Amsterdamem a Hagą, jest naprawdę ważnym punktem na mapie Holandii. Głównie dlatego, że to właśnie w niej, 15 lipca 1606 roku przyszedł na świat Rembrandt. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy nie tylko holenderskich, ale i europejskich.

lejda

Lejda, Holandia – © Zielonamapa.pl

W Lejdzie znajduje się najstarszy uniwersytet w Holandii. Dzięki czemu ma ona mocno studencki, luźny charakter. Stąd też działa tam sporo przyjemnych knajpek, w których miło spędzisz czas. Lejda to również wspaniała architektura. Bywa czasem określana miastem-skansenem. A to dlatego, że jej ścisłe centrum praktycznie w całości jest zabytkowe. Oprócz tego Lejda może się poszczycić sporą ilością ciekawych muzeów. W mieście działa ich w sumie 13.

Dla kogo?

Odwiedź Lejdę jeśli interesujesz się historią sztuki. Na pewno dasz się porwać artystycznej atmosferze panującej w mieście, w którym narodził się tak utalentowany malarz, jakim był Rembrandt. Spodoba Ci się tu również wtedy, jeśli poszukujesz malowniczych, idealnych na spacer miast. Tutejsza architektura i liczne kanały będą niewyczerpanym źródłem fotograficznych inspiracji. Lejda przypadnie Ci do gustu również wtedy, gdy lubisz intensywnie zwiedzać. Czekają tu na Ciebie liczne zabytki i muzea. To także dobry kierunek, jeśli chciałbyś nieco poimprezować. W mieście działa kilka naprawdę świetnych, klimatycznych pubów.